Kanalizačná prípojka cez susedov pozemok

Prosím o radu. S manželkou sme cca 4 roky vlastníkmi pozemku s domom. Náš pozemok a susedov pozemok s domom pôvodne vlastnil jeden majiteľ, ktorý vybudoval iba jednu spoločnú kanalizačnú pripojku pre oba domy, ktorá sa nachádza na susedovom pozemku, vlastníkom prípojky som ja. Vecné bremeno nie je zriadené. Sused sa rozhodol rekonštruovať dom. Keďže nie je vlastníkom prípojky, vodárne mu nechcú schváliť projekt. Sused nás ústne informoval o danom stave a rozhodol sa, že nechce aby naša prípojka sa nachádzala na jeho pozemku a aby sme si vybudovali prípojku cez vlastný pozemok. Aktuálnu kanalizačnú prípojku chce použiť na vlastné pripojenie. My sa ale chceme vyhnúť vybudovaniu novej prípojky, keďže je to technicky náročne, nie sme vinní za aktuálny stav. Aké máme možnosti? Môže nás sused odpojiť od kanalizácie bez nášho súhlasu? Má právo ju odstrániť? Máme právo si ponechať prípojku? So susedom chceme mať dobré vzťahy a vyhnúť sa súdnemu sporu. Ďakujem.
Odpovedať
Nuž, riešili ste svoju prípojku cez cudzí pozemok. Zľahčovať situáciu tym, že pôvodným vlastníkom parciel bol jeden majiteľ je od veci. Máte nejakú zmluvu, doklad o umožnení tej prípojky cez susednú parcelu? Prípojka je stavba, teda čierna stavba na cudzom pozemku? Nerozumiete, ako ste sa dostali k vlastnickému právu tej prípojky, keďže píšeš, že prípojku vybudoval ešte pôvodný majiteľ. Ale tipujem, že ten druhý majiteľ má zlý projekt a ty budeš riešiť správny vlastnícky stav danej prípojky.
Odpovedať
@bake77 Za mňa osobne by som to riešil určite svojou vlastnou prípojkou, resp. prípojkou cez svoj vlastný pozemok. Ak máte na to financie, nevidím v tom problém. Či už je to technicky náročné alebo nie, alebo či som vinný za tento stav alebo nie, tak by som si to dal do poriadku v mojom vlastnom záujme. Už len kvôli tomu pocitu, že moje siete idú kade-tade cez susedov a v prípade havarijného stavu by som musel susedovi rozkopávať pozemok, to tiež nie je bohvie čo. A navyše, keďže s ním chcete mať dobré vzťahy, možno by ste nad tým mali popremýšľať. Prípadne mu skúste navrhnúť či by vám nepomohol s financovaním ten novej prípojky, aspoň nejaký zlomok ceny. Každopádne by som si to spravil na svojom pozemku.
Odpovedať
Mám podobný problém s tým rozdielom, že kanalizácia od mojej nehnuteľnosti bola vybudovaná v roku 1970. Až teraz sa nový majiteľ pozemku kadiaľ kanalizácia vedie vyhráža zabetonovaním tejto kanalizácia aj napriek tomu, dostával pravidelnú platbu za odvoz fekálií. Samozrejme, že si chcem vybudovať svoju kanalizáciu a žumpu, ale je to beh na dlhé trate. Napriek tomu, že zákon hovorí, že žumpa nie je vodná stavba a stačí ohlasovacia povinnosť na OU, tak to nie je pravda, pretože OÚ žiada stanovisko od Stavebného úradu a ten k rozhodnutiu potrebuje: projekt s dokumentáciou, geometrický plán aj keď sa parcela nedelí, stanovisko majiteľov pozemkov aj keď som väčšinový vlastník, stanovisko OÚ, bilanciu skývky humusového horizontu pol. pôdy s určením skládky pôdy aj keď poda zostane na pozemku v okolí, súhlas životného prostredia na výrub stromov aj keď tam žiadne stromy nie sú, potvrdenie o prístupovej ceste k žumpe, teda vlastníctvo tejto cesty a iné. Tak som oslovil architekta, geodeta, obecný úrad, stavebný úrad, životné prostredie, pozemkový a lesný odbor, zháňam certifikát žumpy, listy vlastníctva. Keď si predstavíte, že každý úrad určí nejakého pracovníka alebo dokonca tým ľudí, ktorý budú môj problém riešiť tak to vidím na tak 2-3 roky. Napr. Urad ochrany životného prostredia už začal konanie vo veci výrubu stromov, predvolal mnoho ľudí, ide vykonávať šetrenie na mieste stavby a to aj napriek tomu, že tam nerastú žiadne stromy. Odôvodnil to tým, že na orto-foto mapách je vyznačené, že tam stromy sú??? Samozrejme, že sú tam všadeprítomné kolky, lehoty, komisie, vyjadrenia, stanoviská a pod. Pripadám si ako u debilov. Objekt, ktorý vlastním stojí od roku 1970, kedy bola vybudovaná kanalizácia a žumpa. Keď však chcem niečo nové urobiť pre životné prostredie za vlastné peniaze, tak podstupujem takéto skúšky. Perlička na záver. Úradník na Okresnom úrade mi poradil, aby som si namiesto kanalizácie a žumpy urobil suché WC. Asi aj on namiesto kalkulačky bude používať detské guličkové počítadlo.
Odpovedať
Profilova fotka
@kufa pohybujem sa vtejto branži, ale taký sumár by som nemal chuť tak dôkladne urobiť.
Odpovedať
Prebehlo len pár dní a kolotoč pokračuje. Dostal som určenie stavebného úradu, že drobná stavba - stavba žumpy podlieha stavebnému povoleniu. Mám predložiť: -údaje o účastníkoch konania -predpokladaný termín dokončenia stavby -projekt -technický opis stavby -situačný výkres -riešenie prístupu k žumpe -vyhlásenie kvalifikovanej osoby, odborné vedenie stavby -stanovisko OU životné prostredie -stanovisko SSD -stanovisko OVS -stanovisko SPP -stanovisko OU pozemkový a lesný odbor -vyjadrenie obce - povolenie výrubu stromov Na mieste už bol aj pracovník životného prostredia, ktorý povedal, že dreviny môžem píliť až od októbra 2023 po vegetačnom období. Ukázal som mu niekoľko suchých stromov, ktoré som chcel vyrúbať. Pred pol rokom bol na tomto mieste jeden suchý strom, ktorý nebolo možné vyrúbať. A o ďalšieho pol roka tam bude tých suchých stromov už 10 ak nie viac. Ale vyrúbať sa nemôžu. V zime sa pre veľmi náročný terén v tejto lokalite pracovať - kopať nedá, takže budem môcť pracovať asi až na jar 2024 už znova vo vegetačnom období. Ako mám určiť termín dokončenia stavby, keď je potrebné predložiť stanovisko OU na použitie poľnohospodárskej pôdy/ mimochodom je tam neúradná skalnatá pôda, kde ani náletové dreviny nerastú/ na čas kratší ako jeden rok? Na splnenie termínov budem potrebovať asi 10 rokov. Všetok čas venujem tejto problematike a tak som zistil, že v tejto lokalite nemajú všetci občania vlastné žumpy, fekálie vypúšťajú len tak do potoka a tí čo majú žumpy tak fekálie vyvážajú na svoje pozemky alebo kde sa dá a nie do ČOV. Keď vidím čo všetko mi treba vybaviť ani sa im nečudujem. To takto bojujeme za lepšie životné prostredie pre naše deti?
Odpovedať
@kufa ja len k tomu procesu, že toto sú také klasické požiadavky ako sa riešia pri stavbe domu. Najprv sa výrubu dreviny a ak je riziko ohrozenia života pre ich spadnutie a je aj stanovisko že sú mŕtve, môžu sa vyrúbať aj okamžite. Ale kvôli žumpe asi nie je potrebné výrubať 10 stromov, možno kvôli pristúpu keď tak. Čiže v zime nahlásiť všetky stromy a aj ich dať hneď dole. Na jar sa môžu začať práce. Termín dokončenia sa pri domoch štandardne uvádza 3 roky, ale keď sa to nestíha, tak sa podá iba žiadosť o predĺženie.
Odpovedať
@kufa coze? Zumpu som osadzala minulu jar, ohlaska na obecny urad do 4dni schvalenie ,bager, koniec. Zumpa ma 8m3
Odpovedať
Pani eeffka gratulujem. Neviem ktorý Obecný úrad resp. stavebný úrad Vám to povolil, ale ešte raz gratulujem a chválim tento úrad. Presne tak som si to aj ja predstavoval po prečítaní Stavebného zákona, Vodného zákona a iných, ale poznáte to úradník je boh. Ja mám stavebný úrad v Trstenej. Pozemkový úrad v Námestove a Okresný úrad životného prostredia v Tvrdošíne a Obecný úrad v Oravskom Bielom Potoku, ktorý len podpisuje. Mohol by som vymenovať aj úradníkov, s ktorými komunikujem. Je to zaujímave aj v tom, že žijeme v jednom štáte a platia pre nás rovnaké zákony a u Vás sa to dá a u nás nie. To ste nepotrebovali ani vyňatie z lesného a pôdneho fondu? a ani projekt? a iné veci ako napr. vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie stavby? alebo nepotrebovali ste napr."bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy"? a čo geometrický plán? to vážne ste tieto veci nepotrebovali? Este ma napadlo, že mám mať rozhodnutie o skládke, kde budem odvážať vykopanú zeminu a potom, kde ju umiestnim. Čo sa týka výrubu stromov aj suchých ale stále stojacích, tak pracovník životného prostredia mi povedal, že tento suchý strom nemôžem spíliť, mám počkať kým spadne sám a potom si ho môžem zobrať. Aj menej skúsený človek vie, že skôr spadne živý smrek ako vysušený. Tento vysušený spadne alebo ho vietor zlomí neskôr , až keď je už prehnitý a nijak nepoužiteľný. O tom, že tento strom napadnutý rôznym hmyzom nakazí aj okolite stromy len pokýval hlavou a že také sú zákony. To mi povedal kvalifikovaný pracovník ochrany životného prostredia. Nehnevajte sa, ale k stavbe žumpy ktorá by trvala 3 roky ani neviem čo mám napísať. Stavba ku ktorej sa táto žumpa viaže stojí od roku 1970, teda už 53 rokov. To akože naozaj mi môže stavba žumpy trvať 3 a viac rokov? No to ste ma vystrašili. Velmi pekne ďakujem za Vaše reakcie a prosím ďalších čitateľov, o ich názor na túto vec. Ďakujem Ak to niekoho bude zaujímať budem ďalej popisovať skutočnosti z výstavby mojej žumpy.
Odpovedať
@kufa mala obec nedaleko kosic, stavebny urad v kosiciach. Tu na dedine sa vela veci deje zvykovym pravom ale vas supis poziadaviek ma sokoval. Aj tu ohlasku som davala, na odporucanie aby ludia nemali reci. Povodne na tom mieste boli nejake stomky tie sme zrezali a korene povytahovali, celkovo to bol zanedbany pozemok. Nic z horeuvedeneho odo mna nikto nepozadoval. Dom tak z roku 1960, rozryli sme zahradu komplet ked sme tahali rury do domu. Zeminu sme ciasticne pouzili na zasypanie a este tam mam kopec co sa bud pouzije na pozemik alebo uvidim.
Odpovedať
@kufa ak otázka, či môže trvať 3 roky stavba žumpy sa týkala môjho príspevku, tak nie, žumpa trvá cca pár dní kým sa spraví aj s výkopom a dopojením -podľa rozsahu prác a stavebnej pripravenosti. To bol iba príklad, že termín ukončenia je bežná kolonka v žiadosti o stavebné povolenie pre rodinný dom a úradníčky samé radia, že dajte aspoň 3 roky nech máte čas - ale môže sa tam kľudne napísať dva týždne. To je na žiadateľovi, len keď si dá krátky termín, tak mal by dať potom tu žiadosť o predĺženie, ak nestíha. A tieto požiadavky sú dosť prísne, lebo bežne stačí vyjadrenie životného prostredia, že súhlasia s umiestnením žumpy, nákres, a ešte pár vecí. Siete ešte chápem, že chcú pre istotu, aby bolo jasné že pri výkope sa nič nepretne. Vyňatie pôdy ma trochu zaskočilo, lebo bežne sa prípojky ťahali aj cez pôdu klasifikovanú ako orná pôda, ale teda vždy to bolo intravilán a toto je možno nejaký iný prípad. Ale teda v konečnom dôsledku toto sú úplne bežné požiadavky pri stavbe domu a ľudia čo robia inžiniering, to majú obehané a vybavené hneď. Je zvláštne že to chcú aj pre žumpu, ale tak môžu to požadovať za určitých podmienok. Ale teda vybaviť toto by nemalo trvať dlho. A tie stromy-dosť ľudí to rieši bez žiadosti o výrub a preto asi nemali problém s tým čo sa tu uvádza. Moja skúsenosť- pani z úradu bola obhliadnuť pozemok pred vydaním stavebného povolenia a hneď sa pýtala či aj ten starý strom je ešte na parcele, lebo ten musí ísť dole. Raz dokonca úrad sám zaslal výzvu, nech sa okamžite zabezpečí výrub dvoch stromov, kvôli ochrane zdravia chodcov a ostatné stromy nech sa skúsia zachrániť (to bolo aj na podnet viacerých okoloidúcich zaslaný na úrad ako hrozba, keďže bolo obdobie silných vetrov a už raz bola mediálne známa nehoda spadnutého konára). A posledná skúsenosť z februára - normálne zaslaná žiadosť na úrad o výrub chorého stromu, zaslaný obvod kmeňa v určenej výške, fotka- prišlo k obhliadke na mieste, povedali že ok a strom už je dole. To isté aj spred roka, akurát že tam žiadali vysadenie 5 stromčekov namiesto výrubu 3 stromov. A ešte skúsenosť - stavba domu kde je parcela v obci ale extravilán, stavebný úrad v inej obci, úrady buď v okresnom meste aj krajskom. Obehané za dva dni (niečo sa dalo elektronicky) a iba sa čakalo kým pošlú stanoviská a potom ešte jeden deň vybavovania, keďže dve inštitúcie čakali najprv na vyjadrenie z iného úradu a na to nadväzovali. Toto celé mi príde nejak veľmi komplikované. Možno by stálo zaplatiť niekomu kto rieši povolenia denne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?