Bude fungovať trativod ?

16. apr 2021230

Zdravím vas, existuje niekto kto by mi vedel poradiť, či na mojom pozemku bude fungovat trativod keďže som počul ze je tam skalnate, ilovite podložie, ale to neviem na isto. Lokalita je Horna Orava.
Alebo ako sa zbaviť vodi zo strechy, kanalizacia tam.nieje.

• @peto_kondela  Ak bude mať objem 3 m3, tak bude fungovať.

• ak mas travnik okolo tak by som to neriesil vodu vsiakne trava skor -neskor

• A nemôže ísť voda po povrchu, zavlažovať záhradu?

• Sponzor fóra
  • @peto_kondela  to na fotke je co? Vyzera to ako niekde v extravilane. Pustite vodu dolu kopcom ak tam nemate susedov.

• @peto_kondela  ano bude...ja mam len IL a funguje v pohode...ak sa boji sprav velky plytku ryhu do nej daj kamene a mas vybavene...ryha o velkosti 2x5m o hlbke max 1m...

• @mipet  je to intravilant, na okraji, dole kopcom.by som to pustil najradsej, ale sused tam.je ktory mi to nedovoli

• My mame 4m studňu 4skruze 1m priemer plus obsyp z makadamu a geotextília na vonkajšej strane vsaku a voda v ňom stojí ako nič 😃 všakže tak centimeter za deň viac nie. Takze v ilovitej pôde nefunguje vsakovanie 😃

• Takto nejako

• na ílovitú pôdu treba plošné vsakovanie , bud ako píše pluvko, alebo len mulda s vyvýšenými okrajmi, v našom pásme sa viac vody odparí ako naprší.

• @peto_kondela  ja mám trativod v ilovitom podloží vyriešený ako píše @pluvko  a funguje bez problemov. 2 x 5m ryha do hĺbky 1m a v nej uložené vsakovacie koše spolu 6m3 obalené zboku a zhora geotextiliou a obsypane makadamom. bočné steny výkopu som tiež obalil geotextiliou

• @jan45  a čo tak prekopať sa až pod il? ja mam strechu 300m2 a uvažujem ako to urobiť. Chcel by som to riešiť plastovými paletami namiesto košov.

• @spikerhc  nieje il ako il...ale ak ti to funguje tak super.
    Ja som dal plan ako to fungovat urcite, sle napr ja mam zakopane na 2 miestach 2IBC kontajnery obsypane kamenami s dierami a tiez mi to funguje...
    dnes by som to riesil ryhou...100% funkcne a malo starosti s tym...

• @blackdog17  ja mam il do hlbky 10m....podkopat sa? 😉

• @peto_kondela  cokolvek spravis pod urovnou tvojho domu dole kopcom vodu mat nebudes a sused bude spokojny...preto chod co najlacnejsej varianty aka existuje...

• @pluvko  tak to asi nepojde 😃 ako si zistil pokade je ten il? ja dufam ze ked vykopem 4m budem pod nim 😃

• Sponzor fóra
  • @blackdog17  vrtal som studnu,takmsom videl zlozenie aj podla hlbky...4m hlbka?? zbytocne naklady a stres...spravis ryhu vybavene... v jeho pripade hocico lacne je riesenie ked to spravi v spravnej zavislosti od gravitacie

• @blackdog17  je to nesprávny spôsob

• @miroslav33   viete mi poslat nejake fotky ako to mate spravene? aku velku strechu mate na tých 6m3 trativodu?

• @blackdog17  jasné, pripájam aj fotky. strechy majú spolu 250m2

• @miroslav33  spravím to takto aj ja veru. Ešte sa opýtam že či si dával aj odvetranie. Predpokladám že to treba dať tam kde nebudú rast stromy

• Zrážky na orave v mesiaci jún sú najvyššie ( snehové cez zimu neuvažujem nakoľko sa postupne rozpúšťa ). Môžu dosiahnuť až 130mm/deň aj viac.
    Napr. pri Ploche strechy 100 m2 x 0,13 m3/m2/24hod = 13 m3/24hod. A to by malo vsiaknuť !
    Skúste vykopať jamu 1 x1 x1 m nechať nasiaknuť vodou a potom napustiť napr. 0,5m a sledovať v časových intervaloch koľko vsiakne. Ak napr. za 24 hod vsiakne 200mm, na 13 m3 potrebujete mať trativod široký 1m dlhý 65m !
    Ak sa do trativodu umiestnia vsakovacie boxy alebo betónové skruže pomôže to akumulovať vodu pri nárazoch dažďa ( prívalové vody ). Samozrejme trativod treba obaliť celý aj zhora geotextíliou a nad vsakovacie boxy je vhodné dať aspoň v miestach vyššieho zaťaženia ( cesta apod. ) geomrežu.
    Toto nie je názor profesionála v odbore ale ak bude vsakovanie malé určite by som oslovil odborníkov. Budú Vás síce nútiť do vsakovacích boxov ale ja by som asi volil radšej betónové skruže ale tá plocha by tam zrejme mala byť adekvátna k ploche strechy.

• @blackdog17  odvetranie som nedaval, odvetrava sa to cez lapače strešných splavenín a funguje to dobre. vsak som umiestnil pod trávnik a aby v jeho mieste nevysychal, po zabalení geotextiliou z vrchu som naň položil ešte nopovu foliu a až potom zeminu

• @miroslav33  Dakujem za cenné rady

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém