Ako spraviť zo žumpy "studňu"

Zdravím Vás, na pozemku mám 12m3 žumpu, ktorá sa využívala cca. 2 roky (pravidelne sme do nej hádzali wc net aktivátor septikov), momentálne sme už pripojený na kanalizáciu a keďže vody je stále menej a menej, plánujem v nej zberať vodu z odkvapov a využívať ju na polievanie trávnika. Má niekto skúsenosti, ako ju čo najlepšie vyčistiť ?
Odpovedať
@amater88 Podobné to mali rodičia. Postavili dom, nebola kanalizácia, tak mali dve 10m3 žumpy, medzi sebou prepojené. Samozrejme, po pár rokoch sa robila kanalizácia. Nič komplikované. Pri poslednom vyťahovaní žumpy, nech časť pustí spať, nech to rozvíri dno, potom nech vytiahne max koľko len vie. Naši majú na vetve do žumpy ventil, aby prebytočnú vodu vedeli púšťať rovno do jarku. Vieš to vyriešiť aj inštalovaním prepadu, ktorý narozdiel od nášho riešenia nepotrebuje žiadnu obsluhu. Dodržuj spády, aby ti tam nemalo čo zamrznúť. Keď budeš mať napojený dažďový zvod, nasyp tam vápno, to dezinfikuje a urýchli rozklad zvyškov. Vodu ťahaj až keď sa žumpa naplní do 3/4, nech sa zvyšky pekne usadia. Ponorku alebo nasávací kôš by som umiestnil nejakých 30 cm od dna. Ohľadom závlahy nájdeš samostatné témy. Čerpadlo+frekvenčný menič+snímač tlaku, hladinový snímač...rozvod od čerpadla opäť s nejakým vypušťákom a vyspádovaný tak, aby si na zimu vedel systém vypustiť.
Odpovedať
@peterkob ďakujem za rady, žumpa je vyčerpaná "hovnocucom" ako sa len dalo, no čosi tam samozrejme aj tak ostalo, plánujem ju raz až 2x napustiť aspoň do polky a znova vyčerpať do kanalizácie...a čerpadlo mi bude stačiť nejaké výkonnejšie kalové alebo ?
Odpovedať
@amater88 šetri vodu... počkaj si nech ti žumpu napustí dážď. Nechaj chvíľu pôsobiť to vápno a potom to normálne vytiahni. Naši tam majú takéto: https://cerpadla.heureka.sk/extol-pre... predtým, než idú polievať si ho ručne zapnú a po polievaní vypnú. Takže užívateľský konfort nič moc. Aké čerpadlo? To závisí čisto od tvojich podmienok: z akej hĺbky, aký výtlak, aký prietok požaduješ. Na aplikáciu čerpadlo+frekvenčný menič sú tu väčší odborníci, tých sa treba pýtať. Pokiaľ rozmýšlaš nad automatizovanou závlahou, so zónami, tak to je zas iná pesnička, takže by si mal špecifikovať, čo od toho očakávaš.
Odpovedať
@peterkob take slovenske...hovna pustat do rieky ci potoka... ;(
Odpovedať
@pluvko kde vidis, ze pusta hovna do potoka? ved sa napojil na kanalizaciu
Odpovedať
@pluvko kde citas, ze ju vypusta do potoka?
Odpovedať
@pluvko nevieš čítať s porozumením? Naši majú na vetve do žumpy ventil, aby prebytočnú vodu vedeli púšťať rovno do jarku. To znamená prebytočnú dažďovú vodu a žumpa je pôvodne žumpa, certifikovaná vodotesná betónová nádrž, ktorá už plní účel nádrže na dažďovú vodu. Očakávam ospravedlnenie.
Odpovedať
@peterkob stačí nech to má len tlak aký taký, táto vyzerajú zaujímavo, niečo podobné som pozeral...švagor má tiež podobné kalové, tak ho vyskúšam potom tam a uvidím, nejaká automatizovaná závlaha nehrozí, len nech nemíňam pitnú vodu na trávnik a záhradu...od človeka @pluvko čo nevie čítať, sa asi ťažko dočkáš ospravedlnenia :) ešte raz díky za rady :)
Odpovedať
@peterkob ze "Očakávam ospravedlnenie." :-D kyticu kvetov a bonbonieru nechces?
Odpovedať
@amater88 to čerpadlo je overené. Ú nás ťahá z hĺbky cca 5 m a do vzdialenosti cca 30 metrov odkiaľ čerpá. Tlak ma dostatočný. Elektriku si dories tak, aby si na dostupnom mieste mal jeden vypínač so svetelnou signalizáciou, v krytí aspoň IP 55 a viac. @gashtaan @amater88 niee, žiadne bomboniery, kytice ani ospravedlnujuce dopisy.. Len obyčajné uznanie chyby sorry, zle som to precital. Jeden by napísal, že to je také "modrostrešské" napísať blud, útočiť na iných, ale neni to touto stránkou, ani krajinou, ale ľuďmi. Aké si to spravíme, také to máme.
Odpovedať
@peterkob svata pravda, ale vyzadovat si ospravedlnenie je tiez na povazenie :)
Odpovedať
Ja uz davno hovorim, ze ludom drbe a nevedia citat :-S
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@catscan nie je to také zlé, len v tom zhone pri čítaní vidia to, čo riešia oni, nie čo je napísané. Ale už možnosť konfrontácie názorov a pýtania sa je na MS prínosom. Že má možnosť vyjadriť sa každý prináša riziko, ale to je aj v iných oblastiach.
Odpovedať
@jan45 a pre mňa nejakú radu navyše k mojej otázke náhodou ? či už bolo všetko zodpovedané :)
Odpovedať
Urcite nie pustat do automatickej zavlahy s mikro tryskami. Je problem zaistit kvalitu vody aby sa to neupchavalo. Myslim, tym ulozenej dazdovej vody. Bolo by ju treba urcite filtrovat v niekolky stupnoch aby vam tam nevyrastli mali martankovia. Ale na hadicu to bude ok.
Odpovedať
@xaxaxaxa len čisto polievanie z hadice, závlahu sa mi fakt že nechce už v tomto štádiu robiť, keď je pozemok vyrovnaný, ide čisto o vodu, minulý rok som polieval z vodovodu a faktúra za pol roka 150 eur ma dostala :D
Odpovedať
@amater88 Na 80m2 :) no to je blbost.
Odpovedať
Profilova fotka
@amater88 tam stačí čerpadlo z Tesca za 30€ a 20m hadice , dotiahnuť tam káblom v zemi zástrčku je už komfort. Ale nápad je to správny, že bola použitá je už po dvoch rokoch zabudnuté.
Odpovedať
@xaxaxaxa akých 80m2 ? veď som nikde nepísal, na akú plochu a keď už tak, plochu trávnika mám akutálne okolo 350m2...keby som mal tak málo a bez záhrady, tak sa kašlem na to a polievam z vodovodu... @jan45 ide mi o to, aby tam bol aký taký tlak na zavlažovač a pri tých lacných neviem neviem, ale možno by to utiahlo...
Odpovedať
@xaxaxaxa tu zeleninovu hriadku o 80 stvorakoch chcel polievat iny chalanisko z potoka cerpadlom vykonovo vhodnym na Cierny Vah... nie @amater88
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?