Ako sa bude plnit nadrz na dazdovu vodu (je sanca ze bude odtekat) ?

Ahojte, chcem sa vas spytat, ako sa bude plnit dazdova voda v nadrzi na dazdovu vodu, ked sa zaplni do urovne vtoku? Ci je sanca, ze sa bude plnit do urovne vytoku do potoka (t.j. prud zo strechy bude doplnit nad uroven vtoku), alebo sa bude dvihat hladina v odkvapovych rurach? Mam problem, ze zhotovitel osadil nadrz a nespravil odtok pre stav naplnenia nadrze. Chcel by som spravit odtok do potoka (vsakovanie nemozem, lebo vsade navokol je silna ilova poda), avsak nadrz je zapustena do zeme natolko ze ledva na vrchu nadrze dosiahnem odtok s velmi miernym spadom do potoka. ak sa zda otazka banalna, z mojej strany je seriozna, prosim neznizovat ju ak mi chybaju vedomosti vo fyzike resp. hydro-vedach. vdaka za vase odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@itgospa fungovat to bude, neviem co chces viac vediet.
Odpovedať
Profilova fotka
Podľa mňa maximálna hladina sa bude držať v odkvapovej rúre do výšky odtokovej rúry do potoka.
Odpovedať
@mgx @jankazb vdaka, potreboval som uistenie, ze bude voda odtekat, aj ked odtok je vyssie ako pritok.
Odpovedať
@itgospa obávam sa vážneho problému.. Odtekať bude, pokiaľ rúra s daždovou vodou bude hermeticky spojená s nádržou. Ked ti rúra prehrdzavie, alebo prasksne pri spoj s nádržou, tak sa hladina nikdy nevyšplhá na úroveň prepadu do potoka. Nedá sa pristúpť s odkvapovým zvodom vyššie do nádrže? Koleduješ si o problém v budúcnosti..
Odpovedať
@zicher dik sa iny pohlad a aj realny, zial neda sa ine riesenie. vyrobca nadrze mi povedal, ze bezne sa odtok riesi pri vtoku Tckom s odbockou. Len u mna sa to neda, lebo vtok je nizsie ako cielova rura potoka
Odpovedať
@itgospa ked budeš mať podmáčané základy, aspoň budeš vedieť od čoho.. Dalo by sa to vyriešiť ponorným čerpadlom s plávajúcim spínačom, ktoré by automaticky odčerpalo vodu po dosiahnutí kritickej hladiny.. Tá hladina by mala byť ale nižšia, ako je vstup prítokokovej daždovej vody. Zváž pre a proti.. 😉
Odpovedať
@zicher ano, mas pravdu, ale uprimne sa mi moc nechce investovat navyse do cerpadla do nadrze (nadrz ma 12m3). skor uvazujem z oboch dazdovych zvodov zo strechy spravit popri lapacovi necistot separatnu odbocku a rury napriamo do potoka (t.j. mimo nadrz) . Na jesen/zimu nepotrebujem vobec nadrz plnit
Odpovedať
A pritom tu ruru staci v zemi dat plastovu a nema co prehrdzaviet.. ponorne cerpadlo by muselo mat iny vykon, aby stihalo burku... jeden nezmysel za druhym
Odpovedať
@kejsix ano rura bude plastova, tak snad neprehrdzavie 🙂))
Odpovedať
@itgospa odtekať to bude tam sa nevytvorí taký silný podtlak ale tá spodná časť prítoku bude stále vo vode a v zime to zamrzne
Odpovedať
@duzu dobry podnet, vdaka. mam moznost este navysit uroven terenu, tak na to proti-zamrznutie budem dbat.
Odpovedať
Este doplnujuce riesenie, ak teda relativne vysky v nakrese zodpovedaju realite: Zaplombovat aktualny pritok do nadrze a vytvorit novy pritok cez strop nadrze (alebo jednoducho v takej vyske aby bol co najvyssie nad odtokom.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@foobar ano, nakres zodpoveda realite. a ano, toto uvazujem ako krajne riesenie vytvorit v strope pritok, len zelezobeton hrubky tusim 10cm bez jadroveho vrtania sa mi moc nechce riesit. bojim sa navyse narusenia "dekla" nadrze.
Odpovedať
Otvor v pohode spravis diamantovym vrtakom (vykruzovakom) bez priklepu, pripadne mozes spravit viac mensich ak mas viacero prichadzajucich rur. Co sa tyka narusenia, idealne hladat miesto kde nie je vystuz (vies si meracom dohladat).
Odpovedať
@itgospa radosť ti radiť. bojíš sa toho, bojíš sa tamtoho, minúť pár euríčiek nechceš... tipujem obe ruky ľavé, čo sa týka praktických vecí? a povolaním IT, prípadne strojár (ten by ale bol troška praktickejší snáď). a do toho "zatrubneného potoka" to ideš ako nainštalovať? "spätného chodu" sa nebojíš"? aby pri tom minimálnom sklone ti počas slušného dažďa (čo napr. teraz býva pomaly každý deň) nevyšiel potok v "lapači nečistôt", resp. tadiaľ ti nebublala voda z odkvapu rovno k základom.
Odpovedať
@worker_falcon nebyt iteckarov, tu nepises teraz 😂 co ked pojde voda po búrke k zakladom, rozpustia sa ako cukor?
Odpovedať
Profilova fotka
už to tu začína byť nie ako snaha poradiť, ale ukázať kto má väčší.....
Odpovedať
@itgospa Keď budú prítokové rúry tesné, odtok môže byť kľudne aj vyššie, ako prítok - do nádrže tak vojde viac vody. Za odtok z nádrže treba namontovať spätnú klapku, pre prípad vysokej hladiny vody v potoku. Vodu z nádrže budeš kadiaľ a čím čerpať...?
Odpovedať
Neviem presne, ale v prípade dlhého dažďa, prívalového a podobne, sa bude nádrž plniť vodou z potoka. Ak by bola nejaká klapka tam, tak v prípade toho dažďa a plnej nádrže bude tá voda vyvierať z toho lapača. Ak by boli zvody, potrubie, nádrž tesné, tak v tom prípade by to pretlacalo do toho potoka. No a ešte možnosť urobiť v tom zatrubenom potoku systém prisávania na základe zmeny prierezu, rýchlosti prúdenia ...
Odpovedať
chlapci, teda pardon, dievča a chlapci, treba priznať skutočnosť.. Celé je to na draka. Jedno riešenie je, zablendovať bočný prívod a vyrobiť vrchný.. To sa síce ľahko povie a ťažšie vykoná. Ďalšie riešenie je vytiahnuť hermeticky utesnený bočný prívod nad úroveň zatrubneného potoka. Hermeticky, to znamená tlakovo hermeticky. Lebo treba si uvedomiť, že v tej nádrži bude po napršaní hladina vždy nad prívodom, takže miesto bude vždy ponorené pod úrovňou hladiny, Spoj bude neustále atakovaný nízkym, ale aj tak stále prítomným tlakom vody. Čo mi vôbec nepríde ako rozumné riešenie. Aká je tá nádrž? Ak je plastová, tak sa to tak utesniť dá.. Ale ak je betonová, tak je to veľmi problematické. A ten zatrubnený potok sa mi tiež moc nepáči. Do rúry potoka musí pristupovať iba z vrchnej časti.. Obávam sa, že ked sa spustí lejak, tak tá nádrž sa mu naplní nielen z ríny, ale aj cez prepad od potoka, podľa dispozície samotného prietoku potoka. Povedal by som, že najrozumnejšie by bolo úplne vynechať nádrž.. Kam sme sa to v diskusii dostali??? presne tam! do prd...e. Tá nádrž je skrátka nkkt.
Odpovedať
Pardon, to mi ušlo.. Ospravedlňujem sa
Odpovedať
@zicher na to aby sa netlacila voda z potoka do nadrze uz davno vymysleli kanalizacne spatne klapky
Odpovedať
@itgospa ešte k tomu čerpadlu. Hovoril si že sa tu ho nechce kupovať. Ale tak potom načo máš nádrž z ktorej nikdy nevytiahnes vodu?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?