Rozvody všetkého všade

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Som vo fáze vnútorných rozvodov. Čo som naštudoval tu na MS a iných zdrojoch, tak najjednoduhšie je potiahnuť klasickú kabeláž + k vypínačom Lan kábel do rozvádzača. Zatiaľ by bolo prepojenie urobené klasicky a po zabývaní sa ak by ostali financie, tak by sa čosi pozapájalo 🙂 Rád by som potiahol káble všade kde sa dá a urobiť "predprípravu " na všetko čo vás napadne ,čo ma však najviac zaujíma je: Ovládanie exteriérových žalúzií vypínačom(pri každom okne) a do budúcna mobilom - čo som naštudoval tak Cyky 3x1,5 k vypínaču, od vypínača k motoru 5x1,5 a do vypínaču lan kábel Ovládanie zónovej regulácie podlahové vykurovanie - od termostatov v izbách lan kábel do rozdelovača + doviesť napájanie do rozdelovača / je potrebné riešiť aj nejaké teplotné čidlá do podlahy ? Osvetlenie(napr. v chodbe, by boli led pásy) a pri pohybe - napr. v noci by sa zapli pri zosnímaní pohybu na chodbe. Vykurovanie bude TČ vzduch voda + rekuperácia čiže aj nejaké tie senozry kvality vzduchu aby to mohlo spolupracovať spolu s rekuperáciou. Senzor svitu ,požiaru, čo pripraviť na alarm ? Video vrátnik , vonkajšie kamery , elektrický zámok na vchodových dverách. vypínanie zásuviek - to mi príde zbytočné . v prípade ovládanie určitých okruhov svetiel napr. v obývacej izbe z mobilu. Zaujíma ma čo kde ste ťahali ,aké káble, aj keď nevyužijem lepšie mať ,ako nemať. Prípadne odkiaľ čerpáte informácie knihy ,fóra ,videá ? Ďakujem za vaše nápady,rady.
Odpovedať
1
2
@jan45 na toto sa ani neoplatí reagovať...
Odpovedať
@zefe no ochranu pred prepätím používam ako píšeš. Buď je to wireless (pracujem väčšinou s FIBARO prípadne Shelly, ktoré následne integrujem do centralizovaného riadenia), alebo je to zbernica RS485 a tam používam optický izolátor. Pri vonkajšej inštalácii mám silovú časť vonku v podružných rozvádzačoch s príslušným krytím a inštalovanou lokálnou SPD typu I. a II.
Odpovedať
Profilova fotka
@mejdi1 natahaj si vsade kable priamo do zaluzii a pouvazuj nad technologiou somfy , vypinače su jednoduche , nainstaluju sa do instalacnej krabice , maju baterku menis raz za 5 rokov (jednoducho sa rozoberaju) funguju na 2,4GHz technologi , k tomu mas hlavnu jednotku ktora sa pripoji na internet a fungujes aj cez apku , plus ktomu si vies nastavit casovac na vytiahnutie , zatiahnutie , rozne segmenty (apku mozes mat aj na 10telefonoch je to omnoho rychlejsie cez telefon ako vstat z gauča a stlacit )
Odpovedať
@micjak toto je total zle, technológia somfy je predrazena a nedá sa s ničím poriadne integrovať... Podporujú len sami seba a Smart Home tahoma riešenie stojí astronomické peniaze. Nemá to žiadne výhody oproti štandardným riešeniam ako loxone, TapHome, Niko, ale aj FIBARO. Pre mňa somfy Smart najhoršia možnosť.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino dával som si nacenit loxone a padol som na zadok ... Kam chceš zaintegrovat takmer autonómne ovládanie žalúzií?
Odpovedať
@micjak no napríklad meteostanica, vykurovanie od slnka, takisto chladenie od polohy slnka najvyššou prioritou. Keď nestačí regulácia žalúziami postupne sa pridávajú ďalšie technologie. To je Smart... každá technológia v dome vie o každej ďalšej. A prečo si si dával nacenit loxone? 😄 nič drahšie v oblasti Smart Home neexistuje. Fibaro, TapHome a iné sú cesta. Loxone je super ale za kvalitu sa platí. Poviem že je to ako iPhone medzi telefónmi? Je to pekné ale to isté dokážem spraviť aj s TapHome. Povedzme že vyšperkovaný TapHome môže stáť okolo 3500 euro aj s montážou (vlastná skúsenosť). A keď niekto má len niečo na kábel a ostatné chce wireless tak ma z-vawe a fibaro alebo iné systémy. Všetky tieto systémy sa dajú previazat aj s kablovymi riešeniami a fungovať ako jeden systém a za tých 3500 eur s montážou to sú už riadne rozsiahle systémy (pri loxone možno tak za 13-15 tisíc)
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino ja som mu napísal jednu z možností , chvála Bohu máme každý na výber 🙂 napísal si že loxone je jedno zo štandardných riešeni, ja som spokojný s týmto riešením není to premna total zle nepotrebujem k životu zložité riešenia 🙂
Odpovedať
@micjak áno loxone je štandardne riešenie ale cenovo astronomické. Aj iPhone je štandardný telefón 🙂 len cenovo niekde inde. Je fajn že si spokojný s tým čo máš 🙂 to je podstatne.
Odpovedať
@neutrino LOXONE vôbec nie je iPhone v smart ovládaní. Skôr u nich vidím dosť limitov hlavne v sofistikovanejších a väčších inštaláciách. Majú dosť implementovaných obmedzení, ktoré sú niekedy dosť limitujúce. Rozdiel v cene hardware, keď to porovnáš s celkovou cenou za inštaláciu, nie je až taký zásadný. Ale marketing majú asi najprepracovanejší 🙂
Odpovedať
@mejdi1 Ak si to chceš pripravovať sám za čo najmenej peňazí a nemáš nikoho, kto je v tejto oblasti zorientovaný, čo by ti radil pred a počas realizácie kabeláže, tak sa do toho radšej nepúšťaj. Podľa tvojich otázok a navrhnutých riešení je poznať, že v tom trochu tápaš. Najjednoduchšie riešenie je naťahať všetko do hviezdy, ak bude inštalácia rozsahom väčšia, kabeláž sa ti potom podstatne predraží v technickej miestnosti si rovno nainštaluj veľký rozvádzač(-e), vo finále ti môže zostať veľa káblov nevyužitých. Vždy je dobre pripraviť si vopred nejaký koncept a rozhodnúť sa rámcovo pre topológiu systému ktorý vo finále použiješ. čo všetko chceš integrovať či iba bežné veci (svetlá, žalúzie, zónové kúrenie ), alebo aj audio/video, EZS, alebo do toho zapojíš aj MaR kotol, solár, FVE, čerpadlá, zmiešavače a pod. Ako hlboko chceš integrovať tie zariadenia do systému (napr. EZS stačí ti že budeš mať info ci je alarm zapnutý ,alebo vypnutý, alebo chceš info o každej pripojenej zóne a poruche, alebo VZT budeš zapínať/ vypínať kontaktom, alebo komunikovať cez nejaký protokol napr. MODBUS a vyčítať/ zapisovať konkrétne parametre). Tomu musíš prispôsobiť aj výber zariadení, aby si mal čo najmenej práce s ich integráciou (aby sa prípadne dali vôbec nejako rozumne integrovať) a aby to malo vo výsledku nejaký globálny synergický efekt. V dnešnej dobe máš 1000+1 riešení od Arduina, Sonoff. Tuya, dosť marketingovo pretláčaný LOXONE, po dajme tomu KNX, Control4, alebo CRESTRON. Môj osobný názor je, že v RD do určitého rozsahu je to nerentabilné, sústredil by som sa iba na čo najefektívnejšie využitie synergie primárnych zdrojov kúrenia/chladenia. Blikanie svetlami a ledkami zvládneš aj bez veľkej prípravy kabeláže cez bezdrôtové riešenie z Aliexpresu, pri rozumnom výbere sa to dá integrovať všetko do jedného celku. Pri dnešných cenách práce, cena za inštaláciu rastie s komplikovanosťou skôr exponenciálne, veľa to závisí od zvoleného systému a topológie. @jan45 Ak správne nadimenzuješ jednotlivé komponenty a neexperimentuješ zbytočne, tak je to spoľahlivé. Možno to už ten dodávateľ inštaloval s víziou výmeny po 5-rokoch. Pohybujem sa v tejto oblasti už dosť dlhý čas (10+ rokov) keď boli na výber v podstate iba dve alternatívy (nikobus od Niko, alebo KNX). V posledných rokoch je priam explózia smart riešení a laik (a veľká časť inštalatérov ) sa nemá šancu zorientovať sa v problematike. Väčšina ide na školenie jedného systému, pri ňom zostane a je limitovaný možnosťami toho systému, prípadne jeho otvorenosťou + pružnosťou výrobcu, ako je schopný reagovať na dopyt koncových zákazníkov na ich požiadavky.
Odpovedať
Ešte dodám k poslednej vete, support a kontinuitu (kompatibilitu starších produktov s novšími) zo strany výrobcu.
Odpovedať
@marelektro dik za názor 🙂 no rozdiel v cene TapHome oproti loxone bol niekoľko tisíc euro... Však len ich miniserver stojí 600 euro, kde za 600 euro pri TapHome som už mal dosť dobrý základ materiálu (meteostanicu, zdroj, procesor, a výstupná karta) samozrejme to bol len základ. Integroval som aj s alarmom a využívam aj snímače alarmu. Áno spolupráca loxone s inými zariadeniami je komplikovaná. Na všetko treba rozširujúci modul, kde napr pri TapHome mám tri multi zbernice priamo na procesore. Inak súhlasím s tým ze keď to má slúžiť a byt s tým človek spokojný tak sa musí vyznať 🙂. Ale aj keby žiadnu prípravu nerobil v dnešnej dobe je toľko wireless riešení že si stačí vybrať 🙂. Mne sa z programátorského hľadiska páči FIBARO 🙂 a čo je super že priamo do neho viem integrovať aj káblové riešenia cez modbus a podobne 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@neutrino Neviem, ako sa momentálne cenovo pohybuje TapHome vs. Loxone, naposledy som to pre jedného známeho (priorita bola cena), s možnosťou budúceho upgradu o nové porovnával pred cca. 3 rokmi, vyhľadal som si to pre zaujímavosť v archíve (porovnával som 3 systémy v 3 variantách - Foxtrot, Loxone, TapHome ) - 19x výstup relé, 6x žalúzia (12xDO), 48x dig. vstup (12x4-tlačítko) + 1x teplota (vo verzii 3 - 9x teplota) verzia 1 - zbernicová topológia (vstupy pod tlačítkami) - 1x snímanie teploty, 1x RS232 EZS verzia 2 - kabeláž do hviezdy 1x snímanie teploty, 1x RS232 EZS verzia 3 - zbernicová topológia, zbernicové vypínače 1x RS232 EZS cenovo to vyslo takto: (bez kabeláže a inštalácie - iba hardware) verzia Foxtrot LOXONE TapHome 1 2214,- 3162,- 1699,- 2 2140,- 2583,- 1570,- 3 2173,- 2731,- 2737,- v koncových cenách s DPH z roku 2018 TapHome vtedy este nemal zbernicové vypínače, vo variante 3 bol použitý multizónový ovládač https://taphome.com/sk/multi-zone-con... naopak Loxone a foxtrot mali zbernicové vypínače bez displeja s teplotným snímačom. K Loxone je potrebné prirátať ešte 19x InRush relé s päticou + prácu za ich zapojenie (ak chceš použiť kapacitnú záťaž (LED/spínané zdroje)), pretože doteraz neboli schopný inovovať relé v ich relay extension.(popis na ich stránke je: 14 silných digitálnych výstupov (relé 16 A, max 250VAC), až keď si pozrieš datasheet zistíš, že to platí iba pri záťaži cos fí=1 bez bližších detailov). Podľa mojich skúseností (august 2021), je Modbus cez FIBARO dosť problém, v lete sme inštalovali do jedného rodinného domu ovládanie technológie (VZT + ohrev + bazén), domáci už mal v dome FIBARO a človek čo mu to inštaloval to nebol schopný integrovať cez Modbus TCP, museli sme preprogramovať komunikáciu s fibarom prostredníctvom REST-API.
Odpovedať
@marelektro oprava - cena za TapHome vo verzii 1 je bez DPH malo tam byt 2039,- Euro
Odpovedať
@marelektro no nehádam sa, však aj z vašej tabuľky je to výrazne drahšie (LOXONE) skoro dvojnásobne v každej verzii oproti TapHome. Čo sa týka toho FIBARO a Modbus TCP jeho integrácia sa rieši cez QuickApp a na to je nutné vedieť programovať takže nie každý integrátor vie Modbus TCP spojazdniť, ale dá sa to aj bez REST-API.
Odpovedať
@neutrino Áno, len z hľadiska celkovej ceny, (kompletný dodávka na kľúč) ten rozdiel pre veľa ľudí nebude až taký markantný. Skôr zavážia schopnosti predajcu, ako vyzdvihne ten svoj systém a poukáže na chyby konkurencie + očakávania a preferencie zákazníka. Stalo sa mi viackrát, že prvoradý bol dizajn a variabilita vypínačov pred optimálnym pomerom cena/výkon. Ale keď človek nie je fixovaný na jeden systém, nie je to spravidla problém skĺbiť aj protichodné požiadavky.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?