Exterierove zaluzie ovladane cez Alexu (hlasoveho asistenta)

Caute, v dome mam pripravu na vonkajsie elektricke zaluzie. Ide o 3 samostatne izby a obyvacku kde je okno a hned vedla vchod na terasu teda 5 kusov. Ma niekto skusenost ako toto napojit na Alexu? Dakujem za rady & tipy. PS: Firma, ktoru mam vyhliadnutu (aspon podla internetu) ponuka dialkovy ovladac, spinacie hodiny a podobne srandicky... co nechcem, nepotrebujem a nepatri do 21. storocia preto si to chcem nastudovat lebo sa obavam, ze si to nakoniec budem musiet zapojit sam 😎
Odpovedať
Profilova fotka
@matej_kuna moc by som v tomto smere nebol optimistický, to že to patrí do 21 storočia je síce super, ale ak ti vypadne net, tak ti alexa nebude vykonávať povely. Takže v zálohe treba niečo mať. Záleží na tom, čím chceš ovládať tie žalúzie, hlavne nemôžu byť obyčajné, ale musia byť IO. Aby sa dali riadiť cez tahomu/smart switch. Ak tam budú somfy motory, tak rátaj že budeš potrebovať zvlášť riadiacu jednotku od tahomy.
Odpovedať
@matej_kuna ja by som hlasového asistenta určite nedával, akože na čo, mám mobil všade. Ja mám smart home riešenie a žalúzie sa ovládajú sami 😄 keď ich dám na manuál tak cez mobil. Hlavne ale netreba zabudnúť na to, že ak chcete tieto smart home riešenia tak je nutné ťahať kabeláž CYKY-J 5x1,5mm2. Ak vám potiahnu CYKY-J 3x1,5 tak ste so smart home riešeniami skončili a pôjde to len na diaľkový ovládač (pri ovládaní zo smart home sa jedná o spínanie jednej fázy na smer hore a druhej na smer dole).
Odpovedať
Taktiež sme si oblubili Alexu,ak nechces komplet smart system od firmy za XY tisic €, tak ja sa rozhodujem medzi - Touch Wi-Fi Wall smart switch na žaluzie a prepojit to s Alexou, popripade home-assistant.io alebo cez Alexu -> BroadLink RF (nahradí ovladač) . Ja chcem ist do Wi-fi aleaspon na frekventovane okna : obyvačka,jedálen,spálne ,poďla meteostanice ,predpovede pocasia a teploty domu bude sťahovať žaluzie,aby sa udrzala co najlepsia teplota. Základ všetkého je to mať aj "manualne",aby to vedela ovládať aj babka keď ty tam nebudeš.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino prečo by prosím ťa musel mať 5x1,5mm keď relé v motoroch funguje bezdrôtovo a komunikuje s riadiacou jednotkou od príslušného výrobcu ? Ako sorry, ale celá téma je postavená na tom, že sa bavíme o ovládaní žalúzií cez hlasového asistenta a ty sem "prídeš" a povieš, že ja by som hlasového asistenta nedával. Pri tom ani nevieš pre čo by si ho nedával, len sem napluješ totálnu sprostosť. Je síce pekné, že sa ti zalúzie ovládajú samé, ale to dokáže aj ten úplne simple systém od Somfy bez smarthome ... sedím pred telkou, asistentovi poviem hlasom aby mi pustil na netflixe môj oblúbený seriál, a asistent už vie, že má stlmiť / vypnúť svetlo, zastrieť žalúzie ... a nemusím držať v ruke mobil a byť wannabesmart. (viem mu povedať na koľko stiahnuť intenzitu osvetlenia, na koľko zastrieť žalúzie alebo na koľko ich dvihnúť / stiahnuť, pustiť si klímu bez toho aby som musel chmátať po mobile alebo sa čo i len pohnúť z gauča atď.) Kúzlo / čaro hlasového asistenta nie je v tom, že je smart, na to aby domácnosť s hlasovým asistentom fungovala, už musí byť smart alebo byť smart Ready. A to je to čo tu riešime ... @matej_kuna ak pôjdeš do Somfy motorov, tak upovedom o tvojho dodávateľa že máš záujem o HW ktorý komunikuje s hlasovými asistentami. 😉
Odpovedať
@dominik_galaba lebo písal, že diaľkové ovládanie a simple systém od Somfy nechce takže preto som písal o tom kábli a teda je to úplne relevantné. Po druhé čo sa týka hlasového asistenta je to môj osobný pohľad že ja by som si ho nedával čo si v konečnom dôsledku napísal aj ty 🙂 takže nechápem tie emócie. OK tak mi prosím pošli to riešenie kde dokážem cez nejakú riadiacu jednotku ovládať žalúzie cez trojžilové zapojenie (a nie je to simple riešenie od somfy a diaľkové ovládanie ktoré nechce). Ak je to možné pripojiť takto do štandardných RJ ako taphome, freehome, OpenHAB, FIBARO a iné tak by ma to určite zaujímalo a rád sa ospravedlním za svoju nevedomosť a takisto sa rád niečo nové naučím.
Odpovedať
No ked ono to neni take lahke ako sa zda ze dam si hlasoveho assistenta a som zahojeny 😄 Ja mam google home assistenta a neni tam podpora cestiny ani slovenciny zatial. Cize ovladam zaluzie len cez nejake rezimy napr poviem: "Hey google, good morning" a vytiahnu sa mi zaluzie v obyvacke kuchyni a terase + spalni. No vsetko treba v Anglictine, napr dat zaluzie do nejakeho uhla je celkom problem... Cize ked ovladate anglictinu je to ok, no zas na druhu stranu ani niektore anglicke prikazy nefunguju. Len specificke. Treba googlit. Ale v podstate to skoro nikdy nevyuzivam, google assistenta mam na ine veci.
Odpovedať
@budix komplet smart home nestojí XY tisíc euro, keď sa jedná len o pár žalúzií a svetiel tak sa dá zvládnuť za pár stovák 🙂
Odpovedať
@crit Neviem ako to je pre google, ale pre apple homekit a siri existujú také "finty" ako to vlastne ovládať aj po slovensky, hoci siri po slovensky nevie 🙂 Mám tak nastavené žalúzie so somfy riešením (Tahoma). Podľa mňa by to fungovalo aj pre google home assistant.
Odpovedať
@oldiceq No a ake su to finty? 😄 alebo je to niekde na nete?
Odpovedať
@crit Mne to funguje tak, ze som si na kazdy povel nastavil scenu. Scena je nazvana po slovensky, napriklad: "Zatvor zaluzie v jedalni". Scena ma potom nadefinovane co to ma robit (stiahnut zaluzie, naklopit lamely do urcitej polohy, atd) Potom staci povedat povel po slovensky, asistent vie ze ma spustit danu scenu. Nevyhoda je v tom, ze si musis tie sceny najskor nadefinovat, co je pracne. Ale ked nemas tych zaluzii 30 ks, tak to zase nie je az take zle. Na tych par zakladnych to vsak ide v pohode. Ono je potom celkom vtipne ked asistentka po Tebe zopakuje lamanou slovencinou ten povel 😄
Odpovedať
Kup athom homey, ovladacie moduly qubino a mozes ovladat aj obyc motor. Dokonca sa da vyhrat aj s naklapanim
Odpovedať
@oldiceq oka no vyskusam diky, mam len 8 okien cize malo by to byt ok 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dominik_galaba dobrá poznámka o výpadku netu. Existujú maličké wifi zariadenia pre napojenie do krabičky za vypínač a zachovávajú možnosť aj manuálneho ovládania. Vlastná aplikácia, varianty na 230V aj 12-24V, možnosť párovania s Alexou aj Google home
Odpovedať
Profilova fotka
@gumbik používam Shelly, takže fungujú aj mimo hlasového asistenta bez ohľadu na connect. Ja som komentom o výpadku energii narážal na absenciu "obyčajného" diaľkového. Samozrejme cez hlasového je to super, ale treba mať v zálohe aj diaľkové - dovolenka, odídete z domu na 2 týzdne a svokra príde poupratovať, tak si ich odostrie / zastrie aj bez asistenta atď. atď..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?