Aký systém?

Pred stavbou domu, cca 6 rokov dozadu som bol za inteligentnu domacnost. Ked som dosiel k tomu, ze by zvladala iba ovladanie zasuviek, svetiel a max. kurenia tak ma to preslo. Teraz ma napada vsak niekolko myslienok na realizaciu smart zariadeni. Otazka je, ci vobec nieco take existuje. Je xy vyrobcov a kazdy je v niecom dobry, kazdy na svoj vlastny modul, ovladac, aplikaciu. Napr. Kurenie a reku mam od wolfu pod jednym termostatom. Raz nastavene prietoky a je to ok. Ak neberiem ohlad na investiciu a navratnost by bola mozno kratsia ako pri fotovoltaike, tak smart ovladanie termopohonovby mozno bolo fajn. (Navrhnuty system od uponoru). Domovy vratnik plus kamera od hikvision. Vlastna apka. Zavlazovanie - vlastne riesenie. Nakoniec takto skoncim pri xy aplikaciach. Najblizsie k tomu co sa mi pozdava a co by som ocakaval aj od dodatocne zakupeneho smart systemu je netatmo. Napr. Jedna aplikacia, Meteostanica s dazd. senzorom (otazka - existuje k tomu nejake kompatibilne ovladanie zavlahy) Meranie kvality ovzdusia (Zaujimalo by ma ci by to dokazalo dat prikaz rekuperacii) Izbove termostaty (otazka - dokazu ovladat nejake termopohony? Nasiel som iba radiatorove termohlavice) Je moznost prepojenia s hikivision? Netatmo ma vyhodu kompatibility s hlasovymi asistentmi, co este u nas nie je celkom rozsirene (nebudem doma kricat na to po anglicky), ale casom ktovie. Respektive - existuje nejaky system, ktory sa s tym dokaze vysporiadat? A hlavne netreba ho zlozito programovat, ci tahat obrovske kabelaze.
Odpovedať
Existuje. Píšem si ho pre svoj dom sám... 😉 Lacné to však nebude...
Odpovedať
@pistikus a áno. Všetko sa dá, ale odporuje tomu tá posledná veta, minimálne z polovice...
Odpovedať
@megdesign a tym sa dostavame k tomu, ze to pre mna nema zmysel. Napisat si to nvm a dat si to napisat je ok, bude to cosi stat, ale v pripade problemu to vysi na jednom cloveku. Dostanes to nejako aj do telefonu? Nejaky unifikovany system keby bol.
Odpovedať
velke mnozstvo sa da zintegrovat napr. do Home Assistanta: https://www.home-assistant.io/ ale treba znalosti - je dobre vediet min. na akom komunikacnom protokole komunikuje ten ktory device, pripadne nejake to MQTT, RS484, Canbus a pod.
Odpovedať
@pistikus áno dostanem. Aj tablet na stene, aj telefón, notebook,... Žiaľ, ak nevieš aspoň základy, sám asi nespravíš. Ale ja sa snažím všetko vytiahnuť na display a spraviť tak, aby aj žena vedela. 😄
Odpovedať
@sgi320 stale plati, ze je to nie prilis jednoduche na imstalaciu a nastavenie. Ak neovladam programovanie, zadavanie podmienok tak pri doplneni hocakeho zariadenia do systemu by som musel niekoho volat, aby mi s tym pomohol. Akoze ano niektore smart riesenia su total sprostost ako napr. kavovar na wifi, ku ktoremu mam appku.
Odpovedať
@megdesign toto je podla mna smart riesenie, este aj s nejakou automatizacou, ktora ti napr. v pripade dazda zatvori bazen, vypne zavlahu a odlozi kosenie rob. kosackou. Pekna praca. Nie len to, ze si na mobile zhasnem svetla.
Odpovedať
@pistikus presne tak. Žije si to svoj život, dá sa povedat. 🙂 Akurát dnes som dával do kúrenia Topekor a chýba mi tam tlačítko "Čistenie okruhu", tak zajtra idem dorobiť. Aby zónovka vedela, že má otvoriť všetky okruhy, nekurit, ale len premiešať obsah vody.
Odpovedať
@pistikus nuz, ale bez studia aspon zakladov sa nedostanes do stadia, ze nebudes potrebovat pomoc, hento zase nie je az take komplikovane, v podstate je to podobne ako robi @megdesign "vo vlastnej rezii", akurat, ze do HA uz existuju hotove integracie (ci uz ZigBee, MQTT, Sonos, NHC a kopec dalsich), existuje k tomu appka, web rozhranie, ma to priamu integraciu NodeRed-u, Elasticu a pod., vie to bezat prakticky na comkolvek, ci je to virtualka (akakolvek), Raspberry, Docker, co sa tyka nejakych dashboardov (to su tie screeny, ako ma @megdesign v prispevkoch), existuje ich kopec uz hotovych, ktore sa daju pouzit, alebo si "nakreslis" vlastny, nic lepsie aktualne neexistuje, niektori by mohli este oponovat, ze je tu aj OpenHAB, aj to sa da pouzit, ale HA je viac user-friendly, ako sa hovori na Liptove
Odpovedať
@sgi320 Pozeram na IFTT. Vyzera to na soft, ktory dokaze poprepajat rozne zariadenia. Je zadarmo pre par zariadeni alebo za mesacne poplatky. Vdaka iftt sa da sparovat napr. Netatmo s robot. kosackami husqarna ci zavlahou gardena. Nestretol si sa s tym. Nevies o tom viac. (IFTT)
Odpovedať
@pistikus tu je demo: https://demo.home-assistant.io/ su tam sice len take zaklady - svetla, termostaty, nejaky alarm, zvoncek, kamery a nejake meranie energie, ale vies tam prasnut co len chces - zavlahu, kosacku, cokolvek, co vies nejakym sposobom ovladat - ci uz kablom alebo vzduchom, dnes uz existuju aj take vtakoviny ako je toto: https://www.switch-bot.com/ ze tam mas fyzicke tlacitko, ktore ovlada cokolvek, pripadne robota na odtahovanie zavesov
Odpovedať
@pistikus IFTT je "protokol" čo beží niekde v cloude... Zámerne tie uvodzovky... Odhliadnuc od toho, že si v cloude. Čiže bez netu si ta-tam... Pozeraj niečo "lokálne". 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
@megdesign vseobecne z cloudovych rieseni nemam obavu, ale ano ma to svoje rizika.
Odpovedať
@pistikus aj IFTT sa da pouzit, Netatmo mas co? weather station? a chces to prepojit s kosackou? ze nech vybehne kosit len po dazdi? to by malo ist aj cez IFTT (zalezi na tom, ako je ovladana kosacka - pokial si dobre spominam, tak Husqvarny maju nejaky BT a mozno aj integraciu cez nejaky cloud, asi zavisi aj od modelu), nevyhodou (teda aspon pre niekoho) moze byt , ze IFTT je cisto cloudova zalezitost, cize posielas data niekam do prec
Odpovedať
@sgi320 hej weather station z netatmo a napojenie zavlahy a neskor kosacky. A to zatahovanie zavesov je super. 🤔 Gardena ma citam uz aj priamo spolupracu s netatmom ale aj cez iftt. Netatmo ma aj izb. termostaty, ale to uz nvm ci by som nasiel nejake termopohony k tomu a s nejakou logikou cez iftt. To je na dalsie ponocovanie.
Odpovedať
@pistikus no a nema Netatmo priamo nejaky hub? sa mi volaco mari, ze maju take nieco aj v Alze, idem to pozriet
Odpovedať
@pistikus riziko je také, že kosačka kosí, vypadne net kôli tomu, že príde búrka... Cloud je tým pádom out, kosačka nemá info o búrke a behá po daždi počas letnej búrky. Ale ak je kosačka IP8x, tak by som nemal obavy. 😄
Odpovedať
@megdesign 😄 😄 😄
Odpovedať
@sgi320 https://ifttt.com/gardena_smart_system A relativne v poho na nastavenie a uzivanie.
Odpovedať
@megdesign tak pozeram, ze to Netatmo je tiez nejaka cloudova zalezitost, ze to nema ziadny vlastny hub, ani nic podobne, a este mi to pride aj drahe, a to uz ked sa mne zda nieco drahe, tak to uz musi byt 😄
Odpovedať
@sgi320 zaklad je ziaden cloud. Iba baterky a napojenie na lokslnu wifi. Napr. Vnutorny snimac, vonkajsi snimac, dazdovy senzor 268 e. Veterny senzor 110. Ale clovek postupne dokupuje. Pripadne hlasoveho asistenta. Ale ak uz pouzite iftt a dalsich zariadeni tak uz iba ten cloud. A asi sa to da napojit aj na alarm, ked to dokaze toto: If Boundary Alarm is triggered turn on Gardena water sprinklers 😄
Odpovedať
@pistikus no, ved skus, hlasoveho asistenta mas aj v mobile, na zaciatok 🙂 ja som teraz kupoval taku "krabicku" - BroadLink RM4 Pro sa to tusim vola, lebo mame digestor, ktory ma DO fungujuce cez RF, a hento vie okrem IR aj RF, tak som "krabicku" naucil povely z DO a teraz uz mozem ovladat digestor aj hlasom, este to chcem spojit s varnou doskou, ze sa bude digestor zapinat spolocne s doskou a intenzita odsavania bude zavisiet na stupni intenzity varnej dosky, len nemam teraz este tolko casu, kolko by som potreboval na "hranie sa", este sa vyraba nabytok, montujem svetla a pod.
Odpovedať
@sgi320 pred objednanim este co to postudujem a vyckam ci este niekto prispeje nejakym poznatkom. Dik za rady.
Odpovedať
@pistikus nech sa paci, kedykolvek, neviem, ci existuje nieco jednoduchsie ako IFTT 😉 inak, do mobilu este existuje Tasker, je to vo free aj platenej verzii, s tym sa daju tiez zabavne veci robit, tiez sa da triggernut akcia na zaklade nejakej udalosti a nielen v mobile, to len ako dalsi hint 😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?