Premaľovanie nábytku - je potrebný lak?

Ahojte, pokúsil som sa premalovať ikeácku knižnicu, klasika drevotrieska fóliovaná v imitiacii svetlého dreva. V predajni s farbami mi poradili slovakryl, nabytok som umyl,prebrusil 150kou brús.papierom,odmastnil a natrel najprv zriedenou farbou 1:1 s vodou a potom iba farbou dve vrstvy. Farbu som dal šedú. Valček molitanový. Výsledok po vizuálnej stránke je super, žiadne čmuhy, fľaky. Vyzerá to ako nastriekané. Žial skúšal som farbu škriabnuť nechtom a pri silnejšom pritlačení som to škrabol až na pôvodnu fóliu. Čiže celá robota bola asi k ničomu. Myslíte,že má zmysel to skúsiť ešte nejakým lakom pretreť,ze by to vytvorilo tvrdú,oteruvzdornú škarupinu? Keď áno akým? Bude to v detskej izbe Ďakujem
Odpovedať
@ma890 ten akryl sa ti nespojil s foliou, to uz ziadny lak nevyriesi, odlupovat sa ti bude akurat hrubsia vrstva. Neviem preco si daval taku riedenu ako podklad. Mne balakryl roky drzal na nebrusenom umakarte. 3 vrstvy neriedeneho. Posledny pokus co som robila bol primalex fortissimo, ten drzal jak das aj tam kde nemal
Odpovedať
@ma890 veľmi si to zriedil, posledné dni dosť malujem vodou riediteľnými farbami rôznych výrobcov, ale v podstate mali uvedené všetci riediť vodou do 10% objemovej hmotnosti farby (dokonca aj tabuľová farba bola v tomto pomere)
Odpovedať
V návode píšu 1:1 pre drevené materiály, čo síce nábytok je,ale fólia samozrejme nie. No čo už nevyšlo☹️
Odpovedať
@ma890 podla mna vsetko co uz druhy krat natieras, to uz nie je 100% a tym sa stava to, ze sa ti jednoducho ta farba olupava.
Odpovedať
Tak dal som tomu ešte šancu. Pretrelbsom to tromi vrstvami laku a vysledok je taky,ze to vytvorilo tvrdý povrch,do ktoreho nechtom nezaryjem. Takže pokiaľ sa do toho nebude vyslovene ryť niečim kovovým,mohlo by to chvíľu vydržať. Mám ešte jeden takýto regál a chcel by som ho natrieť tiež,ale už to spraviť kvalitnejšie. Základ je pripraviť správne ten povrch a prvú vrstvu. Čím by sa tomu dalo pomôct? Nejaký penetrák,alebo adez.mostík je blbosť?
Odpovedať
@ma890 dokladne odmastit povrch, potom zdrsnit povrch celoplosne odprasit. Zaklad riedeny max 10% vody nechat dokladne vytvrdit (pokial sa pamatam, tak slovakryl ma 6 hodin technicku prestavku medzi natermi, ale neuskodi aj viac), pred dalsim naterom prebrusit 250 smirglom pripadne chyby prveho nateru, odprasit a naniest dalsiu vrstvu Este je balakryl na plasty, ten by mohol byt pritulnejsi aj k laminatovej folii, alebo uplne nejpritulnejsi zaklad za mna je primalex fortissimo (vedia ti ho natonovat v obchde s farbami, aby ti biela neprerazala)
Odpovedať
@zita19 ten balakryl na plasty je len v bielej a hnedej, ale balakryl uni je aj na plast a je aj v šedej,tak vyskúšam asi ten. Ja som na zdrsnenie úplne na úvod použil 150tku šmirgel a na tej fólii to nebolo pomaly ani vidieť. Hrubší sa zas bojím,aby som fóliu nepredral. Po prebrusení to zase utriem handrou a benz.odmastňovačom
Odpovedať
@ma890 kazdy balakryl ti natonuju. Ja som si davala tonovat modry aj tyrkysovy
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
ahojte, chcel by som obnovit temu a potreboval by som poradit, mame ikeacku komodu v takej bledej dubovej farbe, len momentalne sa nam nikam nehodi a chceli by sme ju dat do bielej. predtym sme nic taketo nerobili, takze nemam paru, ze kde zacat, co by na farbenie bolo najvhodnejsie a ci navrch aj lak nejaky, preto budem vdacny za kazdu radu.
Odpovedať
@borisss prebrusit, nech lepsie chyti farba, farbu kupis aj v obi alebo v takychto marketoch a lak moze aj nemusi ist, ale aspon to fixne, ked ho das. Moznost je este aj miesto malovania pouzit tapetu a nalepit na nabytok, to vyzera tiez dobre.
Odpovedať
@marchenzo prave tomu prebruseniu som myslel, ci sa neda nejako vyhnut, lebo prave do toho sa mi moc nechce, ked si to predstavim 😄
Odpovedať
@borisss tak akoze nie je to podmienka, ze to musis robit. Ak sa tomu chces vyhnut, tak aspon poriadne tu komodu ocisti, vyutierat atd a zacni natierat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@borisss my sme takto robili staru skrinu po starkych a to bolo treba prebrusit, s tym bolo roboty, ale myslim, ze toto nejako netreba. Ocisti to, odmastni, balakryl na to ako zaklad bude dobry a potom nejaku farbu na to.
Odpovedať
To brúsenie podľa mňa nie je nejak nevyhnutné, ak ide o pomerne novú komodu, ktorá proste vyzerá dobre a aj ten povrch je stále v poriadku. Pri starej skrini je to už o niečom inom. Ale tak zase to brúsenie nie je také hrozné, akurát je z toho neporiadok.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?