Monstera

Zdravím, chcem sa opýtať mám monteru cca 2 mesiace a zakaždým, keď mi rastie nový listok, zhnedne. V com môže byť problém? Polievam ju raz za 2-3 týždne. Ďakujem
Odpovedať
Suchy vzduch, monstera je liana povodom z tropickych pralesov, k tomu treba prihliadat pri jej pestovani
Odpovedať
Profilova fotka
Monsteru polievame tak 2 krat za tyzden 🙂 celkovo sa nam osvedcilo radsej menej ale castejsie 🙂
Odpovedať
Este mi tak napadlo, nestoji ona po zalievke dlho vo vode, kedze rastie v obale na kvetinac. Treba to kontrolovat a prebytocnu vodu po hodine vyliat. Alebo nasypat pod kvetinac par cm strku. Ked stoji v blate odhnivaju jej korene a potom to tak vyzera
Odpovedať
Skus ju aj kropit na listy, nech ma aj vlhko takto, je to lepsie, nebudu potom tak schnut, nam sa to osvedcilo.
Odpovedať
Po troche davat vodu a castejsie, nam toto robila, ked sme ju mali na okne a radiatorom sme kurili pri nej, vobec jej to nerobilo dobre.
Odpovedať
Profilova fotka
Máme iný druh monstery, ale máme problém, že sa na nej začali robiť také bodky, neviem či ju niečo napadlo, lebo nevyzerá žeby boli nejaké zvieratká na nej.
Odpovedať
@zipsuliak to ozaj takto často? nebojíš sa, že ju preleješ alebo že bude mať až príliš mokrú zeminu?
Odpovedať
Profilova fotka
U nas mame tiez monsteru a zena povacsine tieto zelene rastliny skor kropi ako polieva. Ma taky ten klasicky rozprasovac a ty ked ide okolo, nakropi listy
Odpovedať
@tankeri ako často? Naposledy som ju poliala pred tyzdnom a pokropila listy pred 2 dňami..... stačí každé dva dni kropit, alebo raz do týždňa?
Odpovedať
@mata099 u nas sa napriklad kvety nejak nekropia. bud sa klasicky polievaju, alebo potom sa sprchuju, ale tak to zas nie nejak casto.
Odpovedať
Profilova fotka
u nás funguje rosenie listov. osvedčilo sa nám to takmer pri každej rastline. ono keď takáto rastlinka pochádza z tropických oblastí, tak si to vyslovene vyžaduje. ale niektoré sú fakt vážne náročné, žena už aj zvlhčovač postavila k nim 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@lucosina101 ved prebytocna voda sa vyleje cez spodok do misky ktoru len vylejem 🙂 a teda uz dlho sa nestalo ze by nieco pretieklo do misky 🙂 hovorim… male mnozstva vody castejsie 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
osobne si myslím, že je preliata. kvetináč by mal byť taký, ktorý zbytočne nezadržiava nepotrebnú vodu. monstera má rada vlhké a slnečné prostredie. osobne by som ju skúsila premiestniť, presadiť
Odpovedať
@kloda7 slnecne prostredie ano, ale nie uplne priame slnko, to by mohlo naopak, uskodit.
Odpovedať
podla mna je preliata, robila nam kedysi to iste. zena kvet znova presadila do novej zeme a zatial vyzera, ze sa jej v celku fajn dari
Odpovedať
Profilova fotka
Ked je preliata, aj tak by vyhanala stale nove listy?
Odpovedať
@slavvo máme ju na západe a tam sa jej darí asi najlepšie, isté obdobie mala len ranné slnko a to nerobilo vôbec dobrotu.
Odpovedať
montery nie je treba len polievat, no dolezite je aj kropenie alebo aj je priestor tak aj sprchovanie kvetu a hlavne teda listov. tieto rastliny potrebuju tak isto aj dostatok denneho svetla, aby dobre prospievali
Odpovedať
@nicholiacik chces povedat, ze vobec sa nemaju teda polievat? Tak to robime doma asi zle potom 😄
Odpovedať
@zipsuliak to mi absolútne nenapadlo nejak, keď som to písala, že by tam bola aj miska. ja som zvyknutá len na kvetináče bez misiek. viem, že by sa to tak nemalo, že je lepšie, keď je tam tá miska, má to svoje opodstatnenie, ale som tak naučená nejak, že u nás to zakaždým takto bolo. to sa nedá potom vyriešiť napríklad tak, že sa dajú nejaké kamienky na spodok toho kvetináča, aby tá zemina nebola nonstop vo vode? hádam som to napísala zrozumiteľne 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@mata099 myslim si ze je preliata. Ze ju polejete raz za 2-3 týždne ale poriadne a potom stojí vo vode, preto každý nový lístok je hnily
Odpovedať
Profilova fotka
bolo by fajn ju dať aj viacej na slnecnejsie miesto a menej polievat, ked tak iba pokropit listy. inak zlepsil sa teda jej stav nejak?
Odpovedať
@andibe ano, kropim jej listy každý 3 den a vyzera lepšie 🙂 uz aj kazdy novy listok vdaka kropeniu nehnedne 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@mata099 u nas si takto zena tiez odpalila monsteru. dokonca sa jej v kvetinaci zacala robit plesen na hline. v kvetinarste jej poradili kropit alebo sprchovat a tato co mame sa zatial drzi
Odpovedať
@lejak2 tu plesen ako vyriesila? na to som pocul tiez uz kadejake rady ptaka loskutaka, ale tak co z toho realne aj funguje... viem, ze niektore rastliny je lepsie kropit, sprchovat, ale niektorym to spravit nemozes.
Odpovedať
Mne sa ta plesen rob skoro vsade a nepomaha nic ineho, len ju raz za cas pozbierat. Skusala som len kropit alebo som do zeminy pridavala mletu skoricu, no nezabera nic
Odpovedať
Profilova fotka
@mikita2 co mas vsetko poskusane? To sa mi nechce verit, ze by nieco na to nezabralo. Vsak to nie je normalne, aby si mal v kazdom kvetinaci plesen. To moze byt aj nejak potom asi skodlive si myslim.
Odpovedať
Profilova fotka
mne sa na plesen v kvetinaci osvedcila skorica alebo normalne zaliat tu hlinu uvarenou kavou. samozrejme to uplne na vsetky rastliny nefunguje, ale vacsine z nich to realne pomohlo. ak si uz neviete rady, tak by som vyskusal toto.
Odpovedať
@mikita2 plesen sa robi len na premokrenom substrate. Podhubia plesni a hub su prirodzenou sucastou substratu, bez nich by rastliny nemohli prijimat ziviny. Ale ak sa uz tvoria vytrusy na povrchu, tak je poda premokrena. Treba obmedzit zalievku, polievat az vtedy ked je substrat preschnuty a po zalievke skontrolovat ci nestoji voda pod kvetinacom.
Odpovedať
Tá zálievka je jasná vec, dokonca aj ja už som sa čo-to o rastlinách naučil 😄 Zistil som, že vedia skôr oceniť, keď si ich človek proste nevšíma, prílišná starostlivosť je skôr na škodu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?