Kamerový systém - rodinný dom

Pekný deň prajem Rozhodol som sa tak ako závlahu (svojpomocne podľa rad na tejto stranke) skúsiť poriešiť aj nejaký ten kamerový systém, Resp zopár kamier - podľa odporúčaní. Chcel by som mať záznam na všetky možné vchody do domu (5x). V podstate každá z tých kamier by mala zaberať aj časť pozemku, dvora. Nemáme tak veľkú záhradu takže by to nemal byt problém, prípadne by som dokúpil ešte nejakú, ktorá by bola na nejakú časť, ktorá nie je chytena na kamerách zachytavajucich možné vstupy. Čo sa týka možnosti realizácie. Elektriku si vieme potiahnuť, takže tam problém nevidím. Čo sa týka internetu, preferujem wifi. Z toho dôvodu že si neviem predstaviť ako by som dotiahol LÁN kábel z miesta kde mám router až napríklad ku garáži (v otázkach sa spýtam aj na toto). Neplánujem nahrávať žiadne verejne priestory, cestu alebo tak. Mal by som pár otázok 1. Pozerám sa na riešenie kamerového systému správne? Tak ako som popísal? 2. Do akej výšky inštalovať kamery? Máme poschodový dom 3. LAN kábel. V podstate ho môžem vyviesť z routru von a niekde tak nejaký rozdeľovač. Nasledne z neho to ťahať až k jednotlivým kamerám. Je aj tato možnosť ok? Zvládne mrazy? 4. Každá kamera by mala mať sd kartu radšej nejaký centrálny nahrávač? Ak by bol nahrávač, to by znamenalo ďalší kábel k nahravacu. Ja preferujem asi sd kartu Resp nejaké nahrávanie na cloud 5. Ako fungujú kamery ak vypadne prúd. “Vypadne” 🙂… je tam nejaká záložná batéria v každej, ktorá vydrží napríklad nejaký čas nahrávať na sd kartu? 6. Alarm mám napríklad tak že mám SIM kartu a pri vypadnutí prúdu dostanem info. Je mi jasne že kamera ma appku ale pri vypadnutí prúdu a wifi je mi to na nič… existuje aj v tomto svete niečo takéto? 7. Čo by ste mi odporučili? Aké kamery, systém. Ďakujem Len začínam, čiže si robím prehľad či to zvládnem alebo to nechám radšej firme. Nechcem nič prešpekulovane, keď mi zo skúsenosti poviete že to preháňam, tak beriem a nebudem riešiť tie SIM a podobne Ďakujem ešte raz
Odpovedať
@artik123 Ahoj. Neviem, či máš niekde nejakú rack-skriňu a v nej switch a podobné sprostosti. Čo sa týka otázok: 4. - Osobne by som to riešil cez úložisko (NAS alebo NVR, ak to správne teda píšem), čo sa cloudu týka, som dosť skeptický. Nehovorím, že to nefunguje, ale skôr je to o pocite, čo raz dám niekam na nejaký server, už je to "verejné". 5. - Máš možnosť alebo chuť zapojiť si záložný zdroj do rackovej skrine? Tým by sa riešili rôzne výpadky el. en.. Osobne by som si kúpil kamery s PoE (to má asi už každá, alebo aspoň väčšina), všetky prepojil cez LAN a switch do NAS či NVR. Samozrejme, nebolo by zlé mať možnosť sa diaľkovo pripojiť ku kamerám, ale ako som písal, úložisko by som na cloude nemal. Ale to je len môj pocit. Na svoj pozemok by som mal nejakú kameru/y na 100% nasmerovanú. A jednu by som dal aj do garáže. Snáď je to takto v poriadku, ako som to napísal. Prípadne ma niekto opravte.
Odpovedať
@pochabel Vďaka za odpoved. Ten cloud - suhlasim, toto ma nenapadlo - presne pre toto som napísal sem, aby som vychytal nedostatky. 1. Chápem tomu správne že funkcia PoE mi nahradí elektricky kábel? Bude mi stačiť LAN kábel a ním vyriesim aj napájanie? 2. Rack skrinku nemám, musel by som ju niekde dať. Bohužiaľ v dome sme druhí majitelia a na rozvod internetu po dome sa nemyslelo. Čiže kábel mám natiahnutý len v obývačke a vedľajšej izbe. Skúšal som chranickami ho dostať do iných izieb ale vždy som sa zasekol s nylonovym lanom. Musel by som ten LAN kabel dostať von z izieb a ťahať ho po dome až do tej rack skrine - ak ma byt vonku.
Odpovedať
Profilova fotka
@artik123 ja som si kamerový systém robil sam. mam (zatiaľ) 4 kamery v každom rohu domu. mám Hikvision NVR s podporou tuším 16 kamier a 4x POE kamery. a samozrejme potrebuješ POE switch,ktorý kamery aj napaja. tym pádom ku každej kamere potiahnes len LAN kábel. Ma aj pohybovú detekciu a aj cez mobilnú apku máš možnosť pripojenia a ovládania. ja to mam prepojené s Jablotronom, tak, že keď zakodujem dom, tak až vtedy mi nahráva pohyb. (keď som tam, tak je to zbytočné) mam aj synology NAS a to ma tiež surveillance station, ale v zaklade je tam len asi licencia na 4 kamery a ďalšie treba dokúpiť. iné NAS neviem.
Odpovedať
@artik123 mám týchto kamier 5ks: https://ban.ggood.vip/12AE3 Xpeneology (Synology na klasickom PC) som si nahodil na rack PC (Intel, 8GB RAM, 8TB HDD) + patch na 40 kamier... Spokojnosť.
Odpovedať
@dorwin v základne na jednu kameru.... Ale dá sa to samozrejme ojekabátiť. 😉
Odpovedať
@artik123 ja mam hikvision s SD kartami. NVR mi prišlo zbytočne drahé a zaberá miesto (nemám rack ani povalu). Cloudu by som sa z hľadiska ochrany súkromia nebál ak to bude niečo normálne (nie nejaký čínsko pakistansky no name). Cloud by mi skôr vadil z hľadiska objemu prenesených dát - veľká záťaž na sieť router atď. Mne kamera zaplní 256GB kartu za 15 dní cca. (4mpx). Z routra ide kábel do switchu a odtiaľ cez PoE injectory ku kamerám (dostal som ich ku kamere, inak by PoE switch mohol byť lepšie riešenie). Čo sa týka výpadku elektriny tak mám v garáži starú UPSku, kde som dal miesto malej baterky starú autobateriu. Kamery a router potiahne asi 2 hodiny. Signalizáciu výpadku nemám. Buď by som hľadal nejakú smart UPS s netom alebo nejaké home-made riešenie.
Odpovedať
@igor256 a máte možnosť aj “LIVE” pozerania cez appku nejakú?
Odpovedať
@artik123 áno, majú apku hikconnect. Nie je v store ale dá sa stiahnuť na ich stránke súbor. Následne sa aj aktualizuje. Funguje to celkom dobre. Je počuť aj zvuk. Dá sa pozrieť záznam. Cez prehliadač sa dá tiež pripojiť. Ale čítal som, že na kamery čo sú cez wifi sa nedá pripojiť z apky.
Odpovedať
@dorwin Ked si kupis hikvision nvr poe verziu, netreba Ti poe switch. Cenovo to vyjde cca rovnako. Niekomu moze byt nevyhoda, ze tym padom musi byt nvr tak, kde su vyvedene vsetky kamery... Este je moznost poskladat si nvr z kompenontov z Ciny, na aliku sa daju zohnat samostnatne dosky, pripadne krabicky... vychadza to o dost lacnejsie ako origo, funkcionalita pre soho porovnatelna. Spotreba stale o dost mensia, ako samostatne na toto urcene pc (hoc by to bol aj nejaky Atom).
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix jasne, ale ja mam fyzicky NVR inde a potom staci, ze je na jednej sieti s kamerami. a potom ak mam poe switch tak je jedno ci mas nvr alebo nas, lebo kamery maju nmezavisle napajanie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Pekný deň, oživil by som túto moju tému. Zatiaľ som kamerový systém nerealizoval. Boli iné povinnosti. Skusil by som nejak zhrnúť čo všetko viem/neviem. 1. Chcel by som cca 4-5 kamier okolo domu 2. Kamery budú na 3 sv stranách. Východ, sever, juh (to len pre orientáciu) 3. V com vidím problém je lan kábel. Bohužiaľ neviem ho dostať v chranickach z dolného poschodia na horné… tu vidím problém, buď ho vytiahnuť von z domu a potiahnuť nejak po dome smerom hore a nejak dostať dnu - ak to bude možné. Alebo potom wifi kamery 4. Rack skrinka by bola na zapadnej strane. Moja otázka je, že ako dostanem kábel z racku ku kamere na vychodnej strane? Asi iba tak, že z miestnosti kde je rack, kable von a po dome ich ťahať? Na povalu nie je prístup Zatiaľ takto, následne by mi vyskočili asi daslie otázky . Ďakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?