Optimalizácia spotreby energie

Profilova fotka
Dobrý deň, rada by som sa opýtala či mi vie niekto poradiť. Dom bungalov 140m, zateplený, 3skla, 5rokov starý - len elektrina, kúrenie a ohrev vody cez Protherm ray12. Spotreba keď sa nekuri cca 460kwh/mesiac, počas kurienia 1100kwh/mesiac. Príde mi to šialené vela. Kde hľadať úsporu? Je zle nastavený kotol alebo je naprd? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@tatiana321 čo je na tom veľa 8 MWh na spotrebe elektriny bývanie + TUV + kúrenie ? 140m2 - energetická náročnosť ?
Odpovedať
@tatiana321 je zateplená aj strecha? koľko je zateplený (hrúbka)? ja v starom nezateplenom dome 119 m2 zastavaná plocha s brutálnymi únikmi do stropu som vo vykurovacom období som mal dennú spotrebu okolo 100 kwh Kotol ten istý. máš ale celkom dosť spotrebu bez kúrenia 15 kwh na deň, ja s tým kotlom ohrievam aj vodu, a aj so všetkými elektrospotrebičmi mám priemerne denne bez kúrenia 7 kwh.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 starom, brutálne nezateplenom dome s rozlohou 119 m2 máš celkovú spotrebu na TUV + kúrenie na úrovni 115 kWh na m2/p.a ? Toto spadá tuším do B - energeticky náročné. (13 MWh) Ona má ročnú spotrebu okolo 8 MWh, s rozlohou 140 m2, čo je cca 56 kWh na m2/p.a - toto je čistá A1 ktorá tesne lízla A0. (8 MWh) Každý má iné návyky, niekto varí viac, niektor sa kúpe každý deň alebo dva krát do dňa sprchuje, môžu mať klimatizáciu ktorá ide celé leto ... + viac obyvateľov domu spraví tiež dosť. Na osobu vychádza spotreba elektriny cca okolo 900 KWh ročne. Čiže ak v dome bývajú 4ria, tak bežne spotrebujú len na bežné veci ako svietenie práca cca 3 600 kWh + kúrenie. Ťažko sa odhaduje spotreba elektrického kúrenia, keď je v ňom zahrnutá aj bežná prevádzka. Môžeš mať dva domy, kde v oboch sa vykuruje plynom, bývajú v oboch domoch po 4 osoby, jeden dom môže mať spotrebu 2 800 kWh, a v druhom 5 200 kWh. Jedine že by bola spotreba kotla meraná cez nejaké zariadenie, inak sa to nedá. Nie je dom ako dom, porovnať to môžeš maximálne v radovej zástavbe, aj to by museli byť rovnako nastavené termostaty, rovnako sa musí vetrať atď.... porovnávaš neporovnateľné 😉 Skôr by som sa na tvojom mieste @tatiana321 orientoval na spotrebu elektriny mimo vykurovacieho obdobia. Keď chceš cez zimu teplo, musíš kúriť. U teba je problém nevykurovacie obdobie.
Odpovedať
@tatiana321 a koľko je to spolu za rok? Lebo ak naozaj okolo 8MWh/rok, tak to vôbec nie je veľa.
Odpovedať
@dominik_galaba ročnú spotrebu za posledné zúčtovacie obdobie som mal 18 MWh. (pre mňa prvé zúčtovacie). Minulú zimu som pomerne skoro zapínal kúrenie na to že som na juhu Slovenska a veľmi neskoro vypínal. (takú dlhú zimu za posledné roky nepamätám ani keď som býval u rodičov). No my sme len 2 osoby ale bežne keď sme doma beží telka (viac menej zbytočne) do toho notebook ( viac menej zbytočne), málo využívame úplne vypnutie týchto spotrebičov. 🙂 máme ročného psíka takže istý čas ako šteniatko nehody boli takmer na dennom poriadku- často sa pralo, tepovalo.... A varí sa u nás v priemere každý druhý deň a takmer každý deň aspoň raz umývačka riadu. Je síce pravdou, že všetky elektrospotrebiče máme A+ až A+++ (ale netuším či podľa starého alebo nového hodnotenia) ale v princípe to korešponduje s domácnosťou našich takisto majú 7 Kwh na deň priemerne ak tam prídeme na dlhodobejšiu návštevu že sme 5 v dome stúpne to na 8 ale naši zase kúria a vodu ohrievajú plynom.
Odpovedať
@tatiana321 Čo je na tom veľa? Ja som mal teraz v letných mesiacoch cez 600 kW mesačne a sa nesťažujem. Ale viem kde to išlo. Bazénová filtrácia, tepelné čerpadlo bazénové a čerpalo na solárny ohrev vody v bazéne. Ale keby som mal celé leto platiť za vstupenky na kúpaliská, tak by ma vyšlo 100x viac.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 čiže mimo vykurovacej sezóny spotrebuješ 1 715 kWh a zvyšok, 16 285 kWh spotrebuješ počas vykurovacej sezóny ? To je 151 kWh na m2/p.a. .... to je IMHO MEGA VEĽA. Čiže za rok zaplatíš cca 2 500 € za elektrinu. Rob s tým niečo 😄 tu ti eliminovanie zbytočne pustenej TV a NB nepomôže. Prajem skoré zateplenie 🙂 @tatiana321 - podľa tohto sa zariaď... si na tom ešte dosť dobre.
Odpovedať
@dominik_galaba sousedek má zastavanú plochu 119m², vykurovaná plocha bude určite menej... takže priemernú spotrebu na m² za rok má ešte vyššiu.
Odpovedať
@tatiana321 ono je zateplenie a zateplenie - niekto ma 10 cm EPS na stene a niekto 25 a viac. Ale ak mas cca 8MWh spotrebu pri kureni kotlom a ohrev TUV (neviem kolko vas je doma a pod..) a nemas napr. rekuperaciu, tak bud rada. Neviem ako casto pouzivas krb ak ho mas, ale ta spotreba je na dany system dobra. Vsetko zalezi od uzivania - niekto chce 23 stupnov, inemu staci 21, vacsia spotreba teplej vody a pod. Takze spotreba je OK si myslim osobne.
Odpovedať
@sousedekovci89 prečo vykuruješ 119m2 ked ste len 2? my sme tiež 2 no aktívne vykurujem len 70m2 zo 120m2 aj to je miesta pre 2 cez hlavu a max za rok som mal asi 7MWh priemer asi 5 MWh , často chodievam do Welnes, pre @ruren aj blízo teba do Vrbova tam je teraz 7Eur za 3 hod, takže k čomu ti je bazén doma? máš tam materskú škôlku? a ceny energií v EU ? platíme stále takmer najmenej lebo ju máme stále dotovanú štátom a ten to platí z našich daní od každého , ked to spočítaš tak platíme možno najviac , no to už mnohí politici nepovedia https://www.webnoviny.sk/venergetike/...
Odpovedať
@dominik_galaba už sa to rieši, teraz to ešte do decembra bude strecha, na leto ma čaká fasáda 🙂
Odpovedať
@duzu no my tých 119 m2 aktívne využívame- spálňa, kuchyňa, kúpeľňa, obývačka a ženina dielnička, keďže sa vo voľnom čase venuje ručným prácam. Zvyšok tvorí chodba a 2,5 m2 nevykurovanej špajzy. čistá vykurovacia plocha je len nejakých 90-95 m2.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Zvaz fotovoltaiku. Panely sa daju zohnat z druhej ruky za 40 evri. Krabica riadiaca 500 evri. Baterky ale neviem. Tepelne cerpadlo sa na to nemoze napojit ale denna spotreba v dome by mala v poho byt pokryta..... skus sa poinformovat. Drzim palec.
Odpovedať
Profilova fotka
@mucha999 vtipkar 😄 fakt je zaujmom optimalizacie spotreby nakupiť vydojene fotovolticke panely a invertor z druhej ruky ? 😄 Ako netvrdím, že to nepomôže, ale vstupná investícia takéhoto jazdeného systému bude okolo 2 000 € vrátane konštrukcie, kabeláže, montážneho materiálu, istenia a iných prkotín. Otázne je ako dlho takýto jazdený systém bude šlapať bez poruchovo atď. V prvom rade, je potrebné dostať dom do najlepšieho možného stavu v rámci energetickej náročnosti, a až potom riešiť obnoviteľné zdroje. Za prachy ktoré investuješ do OZE radšej investuj do zateplenia, stropu, domu alebo niekde inde, a keď máš prachy navyše a dom OK, tak potom FVE.
Odpovedať
@dominik_galaba nedávno som sledoval diskusiu na ČT , ako sa pohybuje cena FV za posledných 10r klesla o 90%, vzrástla účinnosť ,tak isto klesá cena TC, takže je otázne čo kedy výhodne kúpiť, zarobili veľké spoločnosti lebo mali garantovanú cenu po 15r. za vyrobenú energiu
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu český a slovenský trh v rámci fotovoltiky nehovoriac o dotáciach je o niečom inom. Treba minimalizovať straty a potom riešiť alternatívne zdroje. Inak je to len plátanie dier ďalšou investíciou.
Odpovedať
Profilova fotka
@tatiana321 kazd spotrebic si nieco vezme. Od chladnicky, pracky, susicka, spork,rura, elektr. bojler. Tiez nemame plyn iba elektriku a mesacna spotreba cez leto,teda ked sa nevykuruje cca od 400 do 500kw. Pri kureni to bolo do 900kw, uvidime tento rok
Odpovedať
Profilova fotka
@tatiana321 @sousedekovci89 Zameral by som sa na teplú vodu. Neviem aké veľké máte zásobníky a ako sú nastavené. Tiež treba vedieť či je , alebo nieje v systéme TÚV obehové čerpadlo. Ak ste dvaja a méte veľký zásobník ohrievajte na nižšiu teplotu a kľudne "minte celú zásobu vody na sprchovanie." Treba pozrieť nastavenie legionella a buď zmeniť interval, alebo úplne vypnúť. Pozrite vo fóre prečo. Odčítavajte elektriku každý deň a skúšajte. PS notebook veľa nezoberie, ale také PC s 500W zdrojom pri dištančnom vzdelávaní vie spraviť svoje. Tiež existuje lacná zásuvka, ktorá vie merať spotrebu na orientačné zmeranie stačí niečo lacné a postupne zapojiť každý deň na iný spotrebič.
Odpovedať
@wyrky ale ja so spotrebou bez vykurovania nemám problém. práveže mám až nadmieru dobru spotrebu ( mám 100 litrový zásobník) a bez vykurovania mám priemernú dennú spotrebu 7 kWh.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?