Kto splatí hypotéku za maloleté siroty?

Dobrý večer, s nebohou sestrou sme vlastnili rodinný dom, každá polovicu. Moja sestra žiaľ zomrela, ostali po nej dve maličké deti, ktoré jej polovicu domu zdedili. Sestra bola slobodná mama. So sestrou sme spoločne splácali hypotéku, ktorá bola vedená v banke na ňu, mala ju poistenú pre prípad choroby, nie smrti, Čiže v banke je stále dlh, ktorý treba splácať, ťarcha - záložné právo je na našom dome. Chcem sa opýtať, kto a akým spôsobom to má ďalej splácať a ešte, niekde som čítala, že u maličkých detí - sirôt sa dlh "odpúšťa"...Neviete ako to vlastne je? Ďakujem.
Odpovedať
@telma321 dozviete sa po dedickom. Ak to nerisla poistka, co sa cudujem lebo to je uplne bezne ze je poistenie hypo pre pripad smrti. Dlch prechadza na rucitelov. Pokial sa rucilo inou nehnutelnostou mozete prist aj o nu.
Odpovedať
@telma321 boli ste na hypoteke vedena ako spoludlznik - preto ste ju splacali spolocne? Ak ano musite hypoteku splacat vy… A nikto Vam nic neodpusti nieje k tomu dovod… Treba najprv s bankou poriesit, co s hypotekou kym neprebehne dedicske a nasledne sa rozhodnut, ci dom predat ci splacat hypo alebo nejako inak poriesit majetkopravne zalezitosti…
Odpovedať
@palinoba Sestra mala v čase vybavovania hypotéky lepší príjem ako ja, tak bola vedená na ňu, ja som jej dávala polovicu zo splátky každý mesiac, nie som spoludlžník, ani nikto iný. Paradox je, že so mnou banka nekomunikuje, lebo nie som dedič, nakoľko sestra mala dve malinké deti ako som už písala. Ináč na toto si treba dať pozor, nemám žiadne právo riešiť a komunikovať s bankou / známa banka / aj keď je ťarcha aj na mojej polovici domu, nikoho to nezaujíma.
Odpovedať
@palo18 čo sa týka poistky, sestra mala poistku, ale tá pokryla cca 70 % z celkovej zostatkovej sumy pre prípad choroby / na chorobu vám viac neuznajú /. Čiže keď vám uznajú poistku na základe poistenia pre prípad choroby, ďalej už úver pre prípad smrti poistený nemáte !!! čo vie málokto, už ste tú poistku kvázi vyčerpali. Ona si tiež myslela, že jej to poistka celé splatí, ale nie je to tak, ale to vám pri dojednaní poistky nikto nepovie, bohužiaľ.
Odpovedať
@telma321 ja by som zabezpečila, aby odchádzali splátky hypotéky do banky až kým neprebehne dedičské konanie. Žili ste v jednej domácnosti, číslo účtu a výšku splátky a deň splátky snáď po sestre nájdeš. Všetko to býva uvedené v zmluve. A po dedičskom konaní záleží od toho, kto bude poručníkom detičiek. Otca nemajú?
Odpovedať
Profilova fotka
@telma321 ich to nezaujima pokial nefigurujes na nejakom papieri, ze si spoludlznik alebo dedic. Priklanam sa k rade co tu zaznela. Zabezpecil by som aby tie splatky odchadzali a po dedicskom sa uvidi, co bude dalej.
Odpovedať
splatky rozhodne odchadzat musia, to by som rozhodne neriskovala, ze by sa to nesplacalo. s tym poistenim je to zvlastne, lebo je to podla mna bezna vec, ze sa uver poistuje aj na pripad smrti, no treba si rozhodne pockat na dedicske
Odpovedať
Profilova fotka
@telma321 je potrebné ísť do banky s úmrtným listom. Banka pozastaví splácanie (v niektorých prípadoch i úročenie do vysporiadania dedičstva, aj keď skôr som názoru, že úrok bude nabiehať v pozadí - toto si musím preveriť, už som to fakt x rokov neriešila, takže toto berte zatiaľ ako info s rezervou) - ale určite treba ihneď do banky, aby banka hypo tzv. zakonzervovala a nevznikali delikvencie a sankčný úrok. Po vyriešení dedičského je potrebné potom s týmto ísť do banky a následne sa dohodnú s bankou ďalšie kroky - určený dedič preberá aj zdedené dlhy, nielen majetok, kľudne to môžu byť aj maloleté deti, tieto však budú mať určeného opatrovníka a následne sa bude riešiť ďalej.
Odpovedať
Profilova fotka
@telma321 poistka vie vyplatiť celý úver, dokonca môže aj zostať navyše pre pozostalých, ale je potrebné spracovať kvalitnú poistku a zohľadniť všetky riziká. Nie je pravda, že poistenie choroby vykryje iba 70% hypotéky a že potom poistka zaniká, lebo sa plnenie vyčerpalo. To je blbosť. Nebola dobre spracovaná poistka. Tu sa postavím na stranu poisťovne - pretože viem, že sa plní to čo sa plniť má, ak je to tak v zmluve dohodnuté.
Odpovedať
Profilova fotka
@telma321 rady o tom, že aby ste zabezpečila aby odchádzali splátky hypotéky sú nesprávne. Vy totiž nemáte žiadnu povinnosť úhrady splátok a banka to ani nemôže od nikoho vyžadovať. Preto je potrebné predložiť úmrtný list a požadovať ,,pozastavenie" splátok do vysporiadania dedičstva. Ste síce ako záložca, ale áno, ak nie ste aj účastníkom úverovej zmluvy, banka postupuje správne, že s Vami nekomunikuje. Splňte si povinnosť predloženia úmrtného listu - zo všetkého, čo v banke prípadne podpíšete, tak si žiadajte kópiu s potvrdením o prevzatí. Odporučila by som Vám, aby ste si spísali kľudne aj rukou doma na papier také oznámenie banke, že sestra zomrela, máte vedomosť o hypotéke a že týmto dávate banke na vedomie jej úmrtie, prílohou oznámenia bude daný úmrtný list - napíšte si to dvakrát a jedno v banke odovzdáte a jedno nech Vám potvrdia, že prevzali.
Odpovedať
Profilova fotka
@telma321 našla som predsa len na rýchlo nejaké informácie ohľadne postupu, ktoré potvrdzujú, čo som napísala, takže ihneď dom banky s úmrtným listom a banka pozastaví splácanie i úročenie. Pripájam skopírovaný text: Hypotéka a spotrebný úver Ak bol spotrebiteľský úver či úver na bývanie do úmrtia riadne splácaný, tak v prípade, že sa na úvere nenachádza žiadny iný dlžník/spoludlžník, od informácie o úmrtí klienta do ukončenia dedičského konania banka vypne úročenie na úvere. V takomto prípade sa čaká až do ukončenia dedičského konania, keď budú známi právoplatní dediči, ktorých po ukončení dedičského konania banka vyzve na uhradenie dlhu do výšky nadobudnutého dedičstva. TIP: Ako dedič sa môžete s bankou dohodnúť aj na postupnom splácaní zdedeného úveru. V prípade, ak je na úvere ďalší živý dlžník/spoludlžník, tak je povinný úver ďalej splácať a na úvere sa nič nemení. Spoludlžníkovi posielame oznámenie, v ktorom ho informujeme, aby pokračoval v splácaní úveru, a uvádzame tam všetky potrebné informácie: aká je výška splátky, na aké číslo účtu má splátku posielať atď. Nedá sa však všeobecne povedať, aký je univerzálny postup, pretože niektoré prípady sa riešia individuálne, ako napríklad, keď sa úver nespláca alebo je exekuovaný a pod.
Odpovedať
Profilova fotka
@janula_be ak sa Vám niekedy stane niečo podobné, určite neuhrádzať žiadne splátky, ak nie ste dlžníkom na úvere. Nie je v tom žiaden zmysel, ani logika. Povinnosťou pozostalých je len oznámenie úmrtia banke, nič viac. Všetko sa rieši najskôr vrámci dedičského konania. A čo sa týka poistenia úveru - nie je to štandard. Ako dlžník si môžete zvoliť, či si dáte poistenie úveru alebo nie. Samozrejme, že sa odporúča, ale treba ho mať urobené správne, nie iba pre pocit, že niečo mám a je to pri tom o ničom. A ja osobne som názoru, že poistenie úveru v banke nie - zbytočne drahé, príliš veľa výluk, nedostatočné krytia, všetko naviazané čiste iba na zostatok úveru, nič nezostáva pozostalým. Ak poistenie, tak rizikové poistenie mimo banky, s dostatočným krytím a s určením oprávnených osôb, aby plnenie neskončilo v dedičskom konaní, ale priamo na účte oprávnenej osoby, ktorá vie promptne reagovať na vzniknutú nešťastnú situáciu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@andreah25 Ďakujem za odpoveď, ja som hneď nasledujúci deň po sestrinej smrti nahlásila jej úmrtie banke, bola som osobne, zmrazili jej účet aj hypotéku. Viem, že to nebola moja povinnosť, lebo nie som dedič, ale urobila som to, lebo som to považovala za správne a logické. Nemenovaná banka urobila to, že sestra bola už nebohá pár dní, jej účet zmrazený a stiahli jej splátku na hypotekárnom úvere, videla som odísť peniaze v jej mobile. Nasledujúci mesiac urobila banka to isté, resp. chcela urobiť, ale na sestrin mobil prišla sms správa, že na účte nie je dostatočné množstvo fin. prostriedkov na splatenie mesačnej splátky. Volala som vtedy na infolinku, že si banka " šafári" so sestrinými fin. prostriedkami, mysliac si že to nikto nevie a ja som to videla na jej mobile všetko. Tak je to . Čo sa týka poistky, nezdá sa mi, aby sestra podpísala a platila tak vysokú poistku, len pre prípad invalidity. To si ešte zistím, lebo sama bola prekvapená, že jej neuznali celých 100 %, nehovoriac o tom, že už po poist.plnení pre prípad invalidity, poistka zaniká. To nie je blbosť, tak to je. Sú rôzne poistné "balíčky" a, b, c, b+c a podobne. Sestra mala invaliditu + smrť. Bola som u toho, keď to všetko riešila, takže nie je to blud. Čo ma znepokojuje je fakt, že ľudia o tom nevedia. Ešte aj vyššie uvedení "modrostrecháči", ktorí mi chceli pomôcť svojimi radami, nevedia a nepoznajú postup. A to tu má minimálne polovica ľudí na MS hypotéky, čo nie je sranda!!!! Veľakrát som chcela upozorniť aj na to, že v niektorých bankách sedia nielen neskúsení ale aj neštudovaní ľudia v tomto obore. Ako príklad uvediem, že keď som do banky priniesla sestrin úmrtný list, zamestnanci nevedeli, čo majú robiť! Opýtala som sa logicky, či je to "prvý klient", ktorý zomrel, že nevedia čo majú robiť. Tak mi slečna povedala, že na takéto situácie neboli školení........je to tvrdá realita na Slovensku.
Odpovedať
@telma321 Ahoj. Vedela by si mi, prosím Ťa, napísať o akú banku konkrétne ide?
Odpovedať
za deti to nezaplatí nikto. Deťom sa ustanoví súdom opatrovník a budú dediť. Vyráta sa hodnota dedičstva, aby sa zistilo, či je dedičstvo predlžené, alebo nie. Čiže notár by mal zistiť všetky aktíva a aj pasíva. Čiže dlhy aj pohľadávky. Tvoja sestra mala dlh v podobe tej voči banke, ale keďže ste sa (asi ústne) dohodli na tom, že časť získanej hypotéky bude využitá aj vo tvoj prospech, tak zároveň by sa u notára malo nahlásiť aj toto, keďže to je pohľadávka, ktorú voči tebe mala tvoja sestra (čiže si dlžila ty jej) a táto jej smrťou nezanikla. Toto by si mala urobiť aj v prípade, ak by hypotéku zaplatila poistka. V opačnom prípade by išlo o bezdôvodné obohatenie. Následne sa deti (resp. ustanovený opatrovník, ktorého rozhodnutie schváli súd) rozhodnú, či chcú dedičstvo prijať. Ak bude hodnota dedičstva v pluse, tak by sa spravidla malo dedičstvo prijať, lebo to je v záujme maloletých. Ak sa nebude vedieť hypotéka splácať, tu býva banka ústretová, môže tam prísť k vysporiadaniu podielového spoluvlastníctva podľa ustanovení občianskeho zákonníka. Banka dlh nemá povinnosť odpustiť a nerátal by som s tým. K poistke, treba získať poistnú zmluvu a pozrieť, čo kryli. Ak tomu nerozumiete, skúste advokáta.
Odpovedať
@andreah25 No, ešteže vás tu máme. :) Aj som dúfala, že budete mať čas sa zapojiť do tejto diskusie a som rada, že sa tak stalo. Ďakujeme, myslím, že to pomohlo a do budúcna pomôže viacerým. Kiežby však nikto nikdy nepotreboval rady v takejto životnej situácii.
Odpovedať
Profilova fotka
@peter0 konecne poriadne a vecna odpoved. super
Odpovedať
Profilova fotka
@telma321 oznámiť úmrtie banke nemusí len dedič, môže to byť ktokoľvek, kto má k dispozícii úmrtný list. Urobili ste dobre, že to bola vybaviť. Čo sa týka hypotéky a tých odchádzajúcich splátok aj po nahlásení úmrtia - no..., poviem to ako to je - niekto to v banke pokafral, resp. si nesplnil povinnosť, alebo to skrátka vôbec na hypotéku nezadali. Máte totiž pravdu v tom, že o takýchto situáciách nemajú často na pobočkách ani páru a áno, takmer vôbec nie sú pracovníci na tieto obslužné činnosti školení. Ja som odišla z banky v roku 2010 a už vtedy boli školenia len o tom, ako predávať produkty, nie ako servisovať klienta. Smutné, ale je to tak a ak sa niekto aj zaujíma o ten reálny servis a všetko okolo, tak ste neprijateľný článok skupiny. A to ešte kedysi boli aké také požiadavky na pracovníkov bánk, dnes už ani to nie je a potom nie je problém natrafiť na pracovníka, ktorý ani nevie prečítať list vlastníctva, ale má predávať hypotéky. Čo sa týka toho poistenia - podľa toho bližšie popisu som teda pochopila, že to bolo poistenie úveru priamo v banke a priamo naviazané na hypotéku. V tomto prípade je skutočnosť taká, že áno, bohužiaľ, plnené je prvé riziko - tzn. ak bolo poistenie úveru na riziká trvalá invalidita a smrť, tak ak invalidita nastala a došlo k plneniu, tak poistenie smrti zaniká. Má to však ale svoju logiku, pretože ak vznikne poistná udalosť trvalej invalidity, poistné plnenie vyplatí zostatok hypotéky a poistenie zaniká, pretože zaniká i hypotéka jej splatením. Tu však nerozumiem ale tomu, ako je možné, že by z poistenia invalidity vyplatili len časť a hypo stále ostala existujúca a súčasne zaniklo aj poistenie smrti. Na toto by som sa rada pozrela. Ak by sa našlo totiž, že poisťovňa nepostupovala správne, odporučila by som podanie reklamácie a dožadovala sa plnenia. Treba presne pozrieť poistné podmienky a podľa nich potom viem posúdiť, či poisťovňa posudzovala správne alebo nie a ak nie, treba sa brániť. Ak máte k dispozícii zmluvné dokumenty Vašej sestry, pošlite mi úverovú a poistnú zmluvu a pozriem sa na to. Ak budem vedieť v tomto pomôcť, tak poradím. Samozrejme je to bezplatné, nemusíte mať obavu. Poslať mi to môžete do internej pošty alebo na môj email andrea.hochelova@insia.com
Odpovedať
@andreah25 Smekam pred vami, v dnesnej dobe nie je taká velkorysost bezna. ♥️
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?