Ako ošetriť spoločné financovanie stavby bez svadby?

S priateľom chceme stavať spoločne dom, úver bude pravdepodobne na jeho meno (ešte nevieme na 100%), ale financovať budeme obaja - splátky úveru a pod. Čo by nastalo keby sme sa rozišli, úver by bol naňho, ale polovica peňazí by bola moja!? Dá sa to nejako právne ošetriť, rsp. poistiť??? Aby ani jeden z nás neprišiel o to svoje.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, aj ja s priatelom sa chystam stavat spoločne dom, zatial mame kupeny len pozemok a riesime papierovacky. A kedze chceme asi 3/4 z ceny domu financovat z vlastnych uspor, tak sme zvazovali o pozicke (nie hypoteke) a to kazdy po sume cca. 600 000 Sk. Cize vsetko bude pol na pol ak by nahodou doslo k nejakej "kríze" a bude treba delit... :-S
Odpovedať
anelka premyslam ci to nebude nahodou zneuzitelne. lebo ak by bol tvoj priatel napisany ako stavebnik a ty by si prispela sumou 600tisic a nebudes to mat papierovo a nahodou sa pohnevate bolo by mozne to rozdelit?
Odpovedať
no, nato si daj pozor!trvaj na tom,aby si bola aj TY s priatelom napísana na stavebnom povoleni ako investor,keď ste neni zobraty.Ja som sa tak podobne už popálila :-|
Odpovedať
Profilova fotka
Hm, tak vdaka za rady baby...skusim nad tym nejako popremyslat, lebo vsak jeden nikdy nevie.. :-N Budem trvat na tom, aby som bola zapisana aj ja na povoleni. lennusa: citala som aj tvoje prispevky a mam aj ja taky isty problem co sa tyka toho pozemku..tiez sme kupovali pozemok spolu no je pisany len na priatela...tak si ho obcas doberam, ze nech si ma nepraje, ked sa nahodou rozídeme, a potom mi neprizna polovicu....Ale vyriesim to tak ako to tebe radili, cize tou darovackou + cestne prehlasenie.. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
baby baby..ja teda staviam tiež so svojím priateľom dom..a prvé na čom som trvala bolo, že list vlastníctva máme na : pozemok + rozostavaný dom = každý po 1/2..takže keby niečo, každý dostane to, čo mu patrí.. a čo sa financovania týka, tak dávame rovnakým dielom.. :-) ak človek nevie v týchto veciach chodiť, mal by obetovať 500 sk na právnu radu..teda predtým, ako sa vôbec do niečoho pustí.. ;-) ..
Odpovedať
vďaka, veľmi ste mi pomohli ;-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
V projekte rodinného domu a v žiadosti o stavebné povolenie musia byť napísaní dvaja stavebníci on a ona, splátky úveru každy zo svojho samostatného účtu, taktiež pozemok musí byť právne ošetrený, vlastnícky list na obidvoch najlepšie, lebo sa môže stať, že na polovičku domu rozhnevaný partner môže dať vysoké nájomné. Obidvaja by mali mať životné poistenie ak sa jednému niečo stane, aby ten druhý bol finančne zabezpečený. A veľa ďalších drobných podmienok. Som stavebná inžinierka ak potrebujete radu zadarmo poradím na mojej súkromnej pošte. Hrubá stavba rodinného domu cca 40 000 - 50 000 eur, celý dom do 100 m2 zastavanej plochy /prízemie, podkrovie/ sa dá postaviť za 83000 eur s odretými ušami. Bungalov je drahší.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?