Omietka kombinovaná s dreveným obkladom

Dobrý deň, chcela by som poprosiť skúsenejších než som ja o radu - chystáme sa zatepľovať rodinný dom s následným natiahnutím omietky. Zadná stena domu bude kombinovaná - omietka a drevený obklad. Od majstra sme dostali na zateplenie a omietku celého domu (cca 210 štvorcov) cenovú ponuku - 6000 €. Bol si to premerať a keď sa dozvedel, že časť omietky (jedná sa maximálne o 15 štvorcov) bude drevený obklad, zdvihol cenu o 500 € z dôvodu, že pod obklad musí ísť iný polystyrén a ten stojí viac (obklad nie je v pôvodnej ani v novej cene zahrnutý). Moja otázka (vlastne dve otázky) znie: 1. môže mi niekto vysvetliť ako sa fasáda zatepľuje pod drevený obklad (zloženie) 2. môže to cenu za tých 15 štvorcov navýšiť o 500 € (pôjde tam síce tvrdený polystyrén, ale nie ten obyčajný a omietka tiež nie)?
Odpovedať
@henrieta18 drevená fasáda sa zvykne robiť odvetrana. Dáva sa pod to vata a tyvek. No zvyknú dať aj normálne zateplenie. Pred zateplením by sa mali namontovať "L" na uchytenie podkonstrukcie. Zo zarezavanim je to babracka to áno. Ak nedá pod to omietku ,skôr by mal zľaviť . Aký je to iný polystyrén?
Odpovedať
@tominohorvath vraj tvrdený
Odpovedať
Profilova fotka
@henrieta18 v projekte by ste mali mať detaily obkladu alebo odvolávku na systém, napojenie na omietku, spôsob izolácie, tieto úkony sa dajú naceniť. Nie je to práca pre omietkara a izolatéra.
Odpovedať
@jan45 on to robiťani nebude, ako som hovorila, on nám len navýšil cenu na zateplenie a omietku o 500 € z to ho dôvodu, že pod ten obklad musí dať tvrdený polystyrén....Projekt nemáme, jedná sa o starý RD, ktorý prerábame.... :-)
Odpovedať
@henrieta18 A akým spôsobom tam chcete ten drevený obklad uchytávať o fasádu?
Odpovedať
@chrobak7 ona nevie, len to chce, lebo sa jej to páči. :-)
Odpovedať
@tominohorvath tak po prvé, áno, páči sa mi to, po druhé, keby sa mi to nepáčilo tak to asi nechcem. Po tretie nie som odborník vo všetkom,a hoci sa veľa vecí na internete dá nájsť . aj som si ich našla) ani sa na odborníka vo všetkom nehrám, preto sa pýtam, aby som získala aspoň aký - taký pohľad na vec. Po štvrté, ak si odborník, môžu sa Ti moje otázky a rozsah mojich "odborných" znalostí zdať smiešne, ale odborník väčšinou na otázky odpovedá aspoň snahou vysvetliť a nie posmeškami. Takže, vážený pane, ďakujem za Vaše fundované odpovede na moje otázky, veľmi ste mi pomohol. Možno by ste až taký hrdina a vševed nebol, keby sme sa bavili v mojjom odbore. Ale to sa nepotrebujem pýtať takých "umelcov" ako ste Vy. :-D Ešte raz - srdečná vďaka Vám, pane....
Odpovedať
@henrieta18 Vážená pani. Nie som hrdina. Na vašu otázku som odpovedal. Na druhú otázku som odpovedal chrobakovi . Keď ste sa urazili ,tak mu láskavo odpovedzte sama. A keď už som bol označený za odborníka a moje odpovede sú fundované,tak na zateplenie treba stavebné povolenie. PS: keby ste mala projekt tam by bolo napísané aký polystyren ide pod drevený obklad a či sa jedná o odvetranu fasádu. :-p
Odpovedať
@henrieta18 Musím sa zastať @tominohorvath - má pravdu. Pýtal som sa, akým spôsobom sa bude ten obklad uchytávať o stenu - fasádu. Je viac možností, ako to realizovať. Najlepšie je, ak to navrhne projektant, ktorý sa v tom vyzná najlepšie, nie nejaký murár z dediny. Ak to má byť kontaktná fasáda, čo si u drevenej neviem dobre predstaviť (ale môže byť, že také riešenie existuje), tak určite treba pripraviť podklad, aby uniesol tú váhu dreva. Predstavte si , že tam umiestnite napr. cca pol tony dreva. Inou možnosťou môže byť inštalácia odvetraná - čo by bolo lepšie, lebo v budúcnosti by sa ten obklad dal ľahšie vymeniť. To ale vyžaduje urobiť na tú stenu, kam pôjde obklad, nejakú konštrukciu, ktorá to bude držať. Ten majster, čo to naceňoval, asi tiež nevie, ako sa to bude realizovať. Preto navrhol dať pod to tvrdený styrodur, lebo asi predpokladal, že sa to bude uchytávať o fasádu skrutkami cez zateplenie. Treba to dôkladne vopred prekonzultovať aj s tým, čo zatepľuje aj s tým, čo bude realizovať obklad, aby aj jeden aj druhý navzájom technologicky nasledovali. Nie že jeden zateplí a potom príde obkladač a bude lamentovať, že takto sa to nedá obložiť a bude chcieť zhodiť to zateplenie, aby pod ním mohol uchytiť kotvy na obklad. Keby išlo o tehlový alebo kamenný či gresový obklad, tam je to jednoduché - stačí to riadne presieťkovať, uchytiť o fasádu, napenetrovať a nedať omietku. Mne tak pripravili na obkladanie tehlového obkladu - tam, kde mal ísť obklad, nedali omietku. Takže zvýšenie ceny o 500 € - rozdiel v cene EPS (klasického fasádneho polystyrénu) 160 mm a XPS 160 mm (tvrdený extrudovaný polystyrén) je až 17 €. Jeden stojí cca 8,50 / m2, druhý až 25 €/m2. Ak je tá plocha, kde bude iný polystyrém veľká 15 m2, tak zvýšenie ceny o 500 € je možno trochu vyššie, ale nie nereálne. Treba od toho odrátať plochu, ktorú nebude omietať a samotnú omietku. Ale či naozaj tam treba dať ten tvrdený polystyrén neviem povedať, lebo neviete ani vy, akým spôsobom sa to bude uchytávať. Toto ste si mali vyriešiť pred začiatkom realizácie zateplenia. Máte na to vôbec projekt?
Odpovedať
@tominohorvath ospravedlňujem sa za prehnanú reakciu @chrobak7 ďakujem za vysvetlenie
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@tominohorvath @chrobak7 pridam sa k henrieta18 - tiez som neznala problematiky a paci sa mi dreveny obklad a som v podobnej situacii, bez projektu, planujeme zateplovat kontaktne polystyrenom 15 cm, a na casti prednej steny by som chcela dreveny obklad. mohla by som vas poprosit deatilne rozpisat aky je podla vas vhodny postup (zistujem moznosti) je mi jasne ze na polystyren sa dosky nijako zazracne uchytit nedajua a aj ze maju dost velku vahu, takze treba ich asi srobovat do hranolov? ako ich uchytit a zaroven zateplit? vopred dakujem za kazdu radu
Odpovedať
@slizicek najprv sa urobí kotvenie konzol do steny. Potom sa zateplí. Potom sa robí montáž nosných hranolov v lacnejšom prevedení zároveň aj netrvacnom. V drahsom a trvacnejsom prípade sa používajú profily hliníkové ,najlepšie aj s na to určenými konzolami. Rhombus profil sa uchytava skrutkovanim - viditeľné. Tatranský sa uchytava na klipy alebo Klincovanim cez pero. Nedrevenne obklady sa uchytavaju lepením (drahšie,dlhšia montáž) no nevidno skrutky. Skrutkovanim texami. A nitovanim. Prípadne ešte je najmodernejšia verzia závesný systém .
Odpovedať
Článok sa načítava...
Máte foto ktorá drevená fasáda vám páči?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?