Montáž hliníkových "kastlíkov" pre externé žalúzie

Ahojte Chcem ísť už dať budúci týždeň namontovať hlinníkové 14 cm "kastlíky" pre externé žalúzie, ktoré po zateplení ostanú skryté pod fasádou. Proste, klasika, bežný kastlík bez zateplenia. Nad oknami mám preklady posunuté dozadu a na dorovnanie do úrovne muriva tam mám 6cm XPS ... A tuná kolega mi tvrdí, že pred tým, ako tam tie kastlíky namontujú sa na to XPS (resp. styrodur) má dať sieťka a kléber. Je to pravda ? Lebo nechápem moc ten význam, či to naozaj treba robiť a aký to má mať efekt ... Aká je teda správna montáž? Stačili by mi aj vaše skúsenosti, či ste to robili / nerobili. Opýtal by som sa svojho dodávateľa žalúzií, ale má kvôli jarným prázdninám celý týždeň dovolenku. Za každú radu ďakujem.
Odpovedať
@lubk0 a kolega ti nepovedal, aky to ma akoze vyznam?
Odpovedať
Profilova fotka
Nam to kazali tiez ale kvoli tomu ze zospodu cast toho styroduru bude stale viditelna aj po namontovani zaluzii a teda aby to trocha vyzeralo a dala sa na to pripadne suchnut fasada. My sme teda ale este zateplovali, kastliky su skryte. Pozri u mna v albume ak chces http://www.modrastrecha.sk/blog/rebec...
Odpovedať
@gashtaan Nie, kolega sám nevedel :D On to mal tiež nakázané, nepýtal sa, dal to spraviť ... @rebecca363 - aj my ich budeme mať skryté a tiež budeme zateplovať, ale toto celkom dáva zmysel
Odpovedať
@lubk0 Ten styrodur tam najskôr nalep až potom tam dávaj tie kastliky. Čím budeš kotviť ten kastlik cez ten styrodur?
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 U mna v albume tiez najdes. Ja som daval PIR, nie XPS. Sietka, lepidlo isli az ked sa robila fasada a len zospodu.
Odpovedať
@blackomt Styrodur tam je už dávno nalepený ... Mne išlo o to, či dávať tie kastlíky priamo na styrodur alebo alebo ho pred tým ešte prebehnúť s klebrom a sieťkou ... A priznám sa, že neviem, čím to kotvia. Príde si to inštalovať firma na externé žalúzie, tak predpokladám, že vedia :)
Odpovedať
@lubk0 Podstatné je, aké budú tie kastlíky. Niektoré firmy montujúce žalúzie vyrábajú tie kastlíky v tvare L, to znamená, že zadná stena kastlíka nie je, a keď sa pozrieš zospodu do toho kastlíka, tak vidíš stenu. Výroba takého kastlíka je lacnejšia, lebo minú menej materiálu. Ja som si nechal vyrobiť kastlíky v tvare U, teda aj na strane od steny mám hliníkový plech. Dával som priamo na styrodut - pozri priložené fotky. Je to o niečo drahšie, lebo je tam viac materiálu. Pozri aj tu: http://www.abdoor.cz/produkty/zaluzie... Preto, ak máš kastlíky iba v tvare L - pozri v tejto téme fotky od tocik777: http://www.modrastrecha.sk/forum/okna... tak pri pohľade zospodu vidíš stenu v kastlíku. V tom prípade je lepšie na tú stenu natiahnuť sieťku a kleber, aby si v kastlíku nevidel iba zelený styrodur. Vidno to aj na prvých 2 fotkách dole. Ak máš kastlík v tvare U, teda pri pohľade zospodu nevidíš stenu, tak nie je treba lepidlo. Možno kastlík uchytiť priamo na styrodur.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 tak tak, na to som zabudol, ak by boli kastliky bez zadnej steny, natiahol by som tam sietku a lepidlo vopred. Jsa som mal Uckove. nezabudnut pred lepenim EPS na neho pouzit adhezny mostik ;)
Odpovedať
@chrobak7 Perfektné, ďakujem, už je mi to jasné ... Pozeral som ponuku a naozaj tam mám aj ja L kastlík ... Pozeral som ale, že ten v tvare U nie je zase až tak moc drahší, tak uvidím :) Je zima, klebrovať sa mi nechce :D
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 tiež mám L kastlíky, polystyrén sa pred osadením kastlíkov tiež klébroval, myslím, že sa to robí kvôli neskoršej možnej degradácii PST.
Odpovedať
@lubk0 Neviem, o koľko presne sa navýši cena pri U kastlíku na rozdiel od L kastlíka, lebo ja som dával aj nástrek zvnútra a to tiež niečo stálo a nemal som zvlášť vyčíslené, koľko bolo na materiál a koľko stál nástrek. Len viem, že keď sme diskutovali s predajcom, či chcem L alebo U, tak ma upozornil, že to bude o niečo viac, než bolo v pôvodnej cenovej ponuke.
Odpovedať
Profilova fotka
ja som daval na to 2x kleber s pancierovou sietkou a natrel viac krat duvilaxom, nech je to poriadne tvrde. je to dolezite kvoli montazi konzol.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
@chrobak7 Na tvojej fotke vidno, ze si okna daval rovnomerne s vonkajsou stranou kvadrov a teda ze niesu zapustene dovnutra. Kastliky sa robia siroke 160mm pre Z70 rovnako ako pre Z90, so zateplenim dokonca 190mm. Ako sa ti podarilo urobit ich za rovno s fasadou, daval si 20cm NOBASIL aby si kastlik zakryl?
Odpovedať
@forsaken_one kastliky sa bezne robia 14 cm :) nezateplene samozrejme.
Odpovedať
@forsaken_one Nemusia byť 160 mm široké, ja mám pre S90 žalúzie 140 mm kastlík. Navyše som ho zapustil do prekladu nad oknom o 1 cm, takže ešte na ňom je z vonkajšej strany 2 cm XPS..
Odpovedať
@forsaken_one my tiež práve riešime exteriérové žalúzie a kastliky budú 14 cm široké. No osadia sa 4 cm od vonkajšej hrany okna, aby medzi okno a žalúziu vošla ešte plisse sieťka. A na kastlik pôjde 2 cm polystyrén, takže dokopy 20 cm
Odpovedať

Odpovedať
@miroslav33 Potom musis kastlik priznat alebo dat 20cm zateplenie. Ja som to nakoniec vyriesil salovanim prekladov tak, ze sa 3cm styrodur zapustil do prekladu aby nemusel byt kastlik zatepleny a tym padom by 15cm polystyren mal na zakrytie toho kastlika stacit. Tepelny most tam vznikne, 37cm porobeton s 15cm polystyrenom je z haldiska tepelnej izolacie uplne inde, ako zelezobeton s 3cm styrodurom, ale pre mna to bola prijatelnejsia alternativa ako schovavat kastlik 20cm hrubym polystyrenom
Odpovedať
v preklade mam xps, okno predsadene a na tom xps je pir doska ktora bola dopredu olepena samolepiacou foliou. medzera co tam vznikla - tmel. ostatny eps vsetko omietka. kastlik L kotveny priamo do prekladu, v podstate tam drzi poriadne lepiacou pur penou dookola na eps - neodrhnutelne. vodiaca lista je zapustena, na foto nie je, to sa este prekryvalo eps, aby bol prekryty aj ram okna.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Prosím vás tí čo máte skryté plechové kastlíky, ako máte riešené napojenie/ukončenie omietky k tomu prednému vodorovnému falcu, na ktorý sa pokladá XPS, zospodu ho mám lakovaný, aj vnútro, kastlíky máme tvaru U teda aj s prekrytím dodatočného zateplenia prekladu, na tej strane nie je čo riešiť, ale riešim tú stranu kde sa zatepluje kastlík spredz. Videl som u známeho, ktorý presieťkoval a preomietal aj ten vodorovný falc vpredu ako sa mu to postupne roztrhlo medzi prechodom plechu a kúsku XPS izolácie, ktorá je širšia ako ten vodorovný falc. Nie je na ten prechod nejaký profil, ktorý sa dá použiť na pružné ukončenie lepidla a omietky ešte pred plechom?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?