Zodpovednost ZSE / VSE za škodu

Vinou pracovníka distribučnej spoločnosti (nedotiahol alebo slabo dotiahol skrutku svorky v elektromerovej skrinke - za ich plombou) mi "odpalilo" par spotrebicov v dome. Svoje pochybenie samozrejme odmietaju. Je mozne nejak skodu vymoct?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od retoocs:

Vinou pracovníka distribučnej spoločnosti (nedoti…
@retoocs nie.
Odpovedať
ries to cez poistku, ak budu chciet tak si to od distribucky vymozu ale tebe to uz bude jedno
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od retoocs:

Vinou pracovníka distribučnej spoločnosti (nedoti…
@retoocs 1. Nič nedokážeš, nič nevymôžeš, zbytočne sa budeš pokúšať. 2. Prosím Ťa, vysvetli mi, že ako môže nedotiahnutá svorka na el. prívode odpáliť pár spotrebičov ???
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@retoocs 1. Nič nedokážeš, nič nevymôžeš, zbyto…
@petersd napriklad tak ze to bola svorka nulaku. To bol moj pripad ze odpalilo nulak zo svorky a prud bol aj na koliku. Par spotrebicov zahucalo.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od retoocs:

Vinou pracovníka distribučnej spoločnosti (nedoti…
@retoocs das to na poistku a poistovna sa z toho vyzuje ze je to problem distribucky a ta sa z toho vyzuje tiez.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wolodymyr:

@petersd napriklad tak ze to bola svorka nulaku. …
@wolodymyr Na kolíku nemohol byť prúd !!! ... Ale OK, je to len otázka vyjadrovania. Ak niekde odpáli nulák, je možné, že sa v tom mrtvom vodiči naindukuje nejaké napätie,.... stále však je to tá istá fáza, prúd spotrebičom nemá kde tiecť. Ja stále nechápem takej pričine "odpálenia" spotrebičov...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wolodymyr:

@petersd napriklad tak ze to bola svorka nulaku. …
páni elektrikári, to je blbosť ak ti odpáli svorku na nuláku prvú, len tú doťahuje distribúcia , všetke ostatné sa robia ako súčasť vnútornej inštalácie a to distribúcia nerobí , ak máš na zásuvke i nulák pod napätím je odpálený len ten v rozvádzači, oveľa väčšia závada nastane ak máš na nuláku druhú fázu, je tam vtedy 400V a to kopa spotrebičov neprežije ak by nedotiahol dobre fázu , nebolo by plné napätie, a tiež kopa spotrebičov nepôjde vôbec,nebezpečné je rýchle zapínanie vypínanie, to kopa spotrebičov neprežije takže niektorú svorku nedotiahol el inštalácie ale nie distr.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

páni elektrikári, to je blbosť ak ti odpáli svork…
@duzu Že na odpalenom nuláku sa vyskytne tá istá fáza, to beriem,... ale ako sa tam môže vyskytnúť ina fáza ??? To by súčasne s odpaleným nulakom musela nastať ešte min. jedna dramatická porucha v inštalácii... Všetko je ale možné... Ja len stále nechápem, ako môže nejaká nedotiahnutá skrutka (lebo o tom je táto téma), odpáliť niekoľko spotrebičov v dome (?)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

páni elektrikári, to je blbosť ak ti odpáli svork…
@duzu Asi ma ešte hodne starú inštaláciu a nemá ani žiadne pospojenie urobené.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od retoocs:

Vinou pracovníka distribučnej spoločnosti (nedoti…
@retoocs ako vieš že to spôsobil niekto z distribúcie? nekontrolovalo sa nikde správnosť napätia?stalo sa to ihned zapnutím prvého spotrebiča?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@duzu Že na odpalenom nuláku sa vyskytne tá istá …
@petersd iná fáza sa ti na nulovom vodiči objaví vtedy, ak máš napr. el. kotol na tri fázy je tam spoločný nulák, ak sa preruší z prvej , tá špirála síce nejde ale po nulovom vodiči sa dostane fáza na nulák , no i ten na tej zásuvke sa odpáli, náhoda je blbec , , niekto to skôr urobí zámerne aby mal na vonkajšej zásuvke niekde na záhrade 400V , stačí že zbadá že mu niekto kradne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@duzu Že na odpalenom nuláku sa vyskytne tá istá …
@petersd všetke zásuvky isto nie najskôr len na tej jednej fáze ak sú priechodné zásuvky, , aj to len niektoré impulzné zdroje ktoré nemajú ochranu, na vstupnom elektrolite je plné napätie , to sa nestačí za krátky čas rádovo sekúnd vybiť a už tam dostane nové napätie a to zvýšené už nemusí napr. niektorý IO prežiť, stáva sa u niektorých i to že ak je spotrebič v Standby po krátkodobom odstavení siete sa zapne TV, mám spolužiaka ktorý robil pol života vývoj spínaných zdrojov
Odpovedať
Článok sa načítava...
Pár rokov dozadu pri búrke nám šlo do zásuviek 400V. Rádio zadymilo, na tlačiarni sa mi roztopili na tom bazmeku, ktorý behá s nádobkami s atramentom po akejsi kovovej tyčke, silikónové výplne, ktoré boli medzi držiakom tejto náplne a tou tyčkou, po ktorej to behá (alebo nejaký iný materiál to bol, ale bol roztopený), myslím, že aj TV (ešte to staré, ťažké a hlboké) odišlo. No netuším akým spôsobom bola robená elektroinštalácia, lebo to naťahoval ešte dedo, inak to bol elektrikár s paragrafom, len teda elektriku robil hala-bala kade-tade krížom-krážom. Čiže vŕtať tam do stien či klince zatĺkať bol niekedy adrenalín. Mohlo sa v prípade zadávateľa tejto témy stať hocičo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@duzu Že na odpalenom nuláku sa vyskytne tá istá …
@petersd takto nejak sa dostane 400V na spotrebice pri poruche PEN, napr nedotiahnuty PEN vodic v hodinach....vysledok si vies predstavit, popisuje ho zadavatel temy...sry za kvalitu kreslil som to na mobile
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@duzu Že na odpalenom nuláku sa vyskytne tá istá …
@petersd pozeram ze som mohol vybrat aj iny obrazok kde je uz rozdeleny PE a N....ale princip je stale rovnaký....
Odpovedať
Profilova fotka
pokiaľ dôjde k prerušeniu PEN vodiča v elektromerovej skrini, tak áno, dôjde k poškodeniu - odpájeniu elektrospotrebičov, lebo dôjde k nesymetrii medzi nulákom a fázovými vodičmi pokiaľ Vás trasú kolíky v zásuvkách, tak je to z toho dôvodu, že v dome nie je spravené riadne uzemnenie PEN/PE vodičov
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@wolodymyr Na kolíku nemohol byť prúd !!! ... Al…
@petersd "Na kolíku nemohol byť prúd !!! ", ale mohol, nakresli si to.Ked sa ti napr. cez vlakno ziarovky na jednej faze dostane napatie na "nulak", tak medzi ochrannym kolikom zásuvky, ktora je pripojena na inu fazu a lavou zdierkou namerias 400V - medzi ochrannym kolikom a "zemou" 230V. (hovorim o sustave TN-C a PEN vodici). Staci ked mas odpojeny PEN vodic za elektromerom. Pri TN-S sustave budes mat 400V medzi L a N. Uz som zazil aj to, ze medzi kontakty v prudovom chranici na N svorkach sa dostalo zrnko piesku a odisiel plynovy kotol, motor garazovej brany + trafo v zosilnovaci. (po vytraseni piesku vsetko slapalo na 100%).
Odpovedať
Profilova fotka
@retoocs rozpojenie PEN vodica... Na svorky sa dostane zdruzene napatie a funguje napatovy delic, preto to vacsinou ohmicke pristroje (boljery, pracky, motory) a vsetky zariadenia, kde je vstupna VN cast urobena "klasickym sposobom", tzn. trafo a poistka to zvyknu prezit, vymenit staci len poistku. Horsie je to uz modernymi pulznymi spinanymi zdrojmi, tam prve obvody su vsetky K.O. Riesi sa vacsinou vymenou, v horsom pripade cela riadiaca doska fuc. Ale vsetko opravitelne. Z opravy, das opravny list s nazvom diagnozy "prepatie" a poistovna bez mihnutia oka preplati, oni si to potom uz riesia (alebo neriesia).
Odpovedať
Keď sa preruší Nko na prívode, tak sa medzi L a N môže objaviť združené napätie. Čiastočne je to závislé aj od vnútorného odporu spotrebiča. Stretol som sa s tým už dva krát. Raz na starej bytovke kde som býval, sa robila rekonštrukcia kúrenia a vyhadzovali sa staré rozvody kúrenia. Nejak tam bolo PEN uzemnené cez trubky kúrenia a keď sa to zrušilo tak na celej bytovke bolo 400V v zásuvkách. Druhý krát som sa s tým stretol u známeho. Odpálilo Nko na svorke odkial bol napájaný podružný rozvádzač. Takže všetko čo mal na podružnom rozvádzači mu odkúrilo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@duzu Že na odpalenom nuláku sa vyskytne tá istá …
@petersd nie som elektrikar, ale stalo sa mi to iste. Vsimol som si v dome, ze ked nastartuje TC tak mi zacnu zhasinat svetla a v urcitom bode vyhodilo TC, ze ma podpatie. Rychlo som volal elektrikara. Zistil, ze v elektrickej skrini bedotiahli skrutky. Vysledok bol, ze v dome som biekde mal napatie aj 260 a niekde 210. Behalo to rozne. Nastastie som to rychlo opravil a nic mi neodislo. Elektrikar hovoril, ze mam stastie
Odpovedať
Profilova fotka
ja si to vždy predstavujem ako rovnostranný trojuholník, kde body ABC sú fázy a ťažiško je Neutrálny bod a keď sa odpáli PEN vodič na vstupe do domu, tak sa ťažisko uvoľní a pohne smerom k fáze cestou namjenšieho odporu
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?