Vypnutie čerpadla studne v prípade zaplavenia

Zobraz úvodný príspevok
Mám pivnicu, v ktorej je vŕtaná studňa, viď fotoblog: http://www.modrastrecha.sk/blog/chrob... Teraz som tam montoval čerpadlo a rozvody vody na polievanie záhrady. Čerpadlo bude stále zapnuté a zásobník natlakovaný. Napadlo mi, že ak náhodou praskne tam dole potrubie, tak čerpadlo bude tlačiť vodu do pivnice. Keďže pivnica je komplet izolovaná proti vode, tak sa pekne zaplní až kým hladina vody nedosiahne čerpadlo a neskratuje elektromotor. Tomuto by som chcel zabrániť. Uvažujem o doplnení nejakého stykača, ktorý by vypol prívod elektriny do čerpadla, keby nejaký senzor zaregistroval na podlahe vodu. Máte nejaké nápady, ako to pozapájať? Alebo nejaký iný spôsob ochrany?
Odpovedať
1
2
@lukino55555 Ešte že iné gule nemáš pokazené... 🤔 😄 @feriicko Ja som to nakoniec vyriešil tak, že som čerpadlo zapojil cez hladinový spínač so senzorom. Senzor je umiestnený tesne nad podlahou. Ak by sa začala miestnosť zaplavovať vodou, tak hladinový spínač vypne napájanie čerpadla, takže prestane čerpať vodu. Na ten spíjač je pripojená tá prvá zástrčka pri tej veľkej krabici. Funguje to dobre, len mám zase iný problém, a to so spodnou vodou. Keď veľa prší, tak v našej oblasti stúpne spodná voda. Bohužiaľ tá pivnica nie je úplne vodotesná. Tá potvora voda si cestu nájde, aj keď je pivnica izolovaná - asi preteká niekde pri studničnej rúre. Teraz je vysoká hladina spodne vody, pred 3 dňami dosiahla úroveň tej rysky na žltom papieri na rúre - vidno to v studničnej rúre. Dnes je už o 20 cm nižšie. Za deň aj tak presiakne asi 1 cm vody, takže ju musím každý druhý deň odčerpávať, lebo mi vypína čerpadlo. Predpokladám, že do týždňa už klesne pod úroveň podlahy. Tak som sa rozhodol, že tam dám jedno malé čerpadlo na 12 V (kúpil som toto: https://www.karavaning.sk/produkt/pon... a pripojím ho na ešte jeden hladinový spínač, ktorý ho bude zapínať, keď sa znovu zdvihne hladina spodnej vody, aby pravidelne odčerpalo zaplavenie. Zapínať ho budem len pri vysokej hladine spodnej vody, zvyšok roka bude vypnutý, aby sa nezapínal v prípade zaplavenia spôsobeného prasknutím napr. potrubia. DOle je pár nových fotiek: 1. do záplavového spínača je pripojený hladinový senzor 2. hladina vody v studni 3. Záplavový spínač v inštalačnej krabici s ističom 4. hladinový senzor 5. hladina spodnej vody vyznačená na studničnej rúre.
Odpovedať
@balerina78 To isté sa dá skombinovať aj v prevední s káblom, netreba WiFi. To je to, čo mám ja. Akurát že nezapína čerpadlo, ale vypne napájanie čerpadla. Ale ten spínač dokáže v prípade zaplavenia aj zopnúť, nie iba vypnúť. Záleží od toho, ako sa to zapojí.
Odpovedať
Len my potrebujeme informaciu o tom, ze sa do sachty tlaci voda, preto ta wifi. V nasom pripade sa voda tlacila do sachty cez vrt. Za 4 roky sa to stalo prvy krat. Kalove cerpadlo sice moze automaticky odviest nejaku pracu, ale moze sa zaseknut plavak, zhoriet... A nechce sa nam pri kazdej vacsej burke po poslednej skusenosti behat kazdu hodinu pozerat do sachty.
Odpovedať
@chrobak7 Čo si dal nakoniec do studne??? ;-)
Odpovedať
@technik007 Priamo do studne nič. 😉 Ale v pivnici je ten hladinový spínaš so sondou. Ak sonda zaregistruje na podlahe vodu, vypne čerpadlo.
Odpovedať
@balerina78 To máte tak vysokú spodnú vodu?
Odpovedať
@chrobak7 OK. ;-)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?