Výmena dvoj - vypínača

Profilova fotka
Ahojte komplet prerábame starší byt . A chcem vymeniť starý dvoj- vypínač. ( kúpeľňa svetlo + svetlo v kupelke nad umývadlom ). Vid foto 1 starý dvoj vypínač . Je tam červený kábel napojený na lávu aj pravú stranu . Keď pozriete foto vidno to ako ide z pravej a pokračuje do ľavej strany . Potom je tam bežovi kábel a sivý kábel .tie sú zasrobovane každý zvlášť . A teraz som kúpil nový dvoj vypínač legrand ( druha fotka). A chcem to vymeniť . Všetko teraz funguje . A chcem aby to fungovalo aj po výmene . Ale neviem ako ten červený nápojim na nový vypínač . Keďže tam sa to ináč zasúva ako na tomto starom . A nedá sa to určite zasunúť do dvoch dierok na raz . Na tom novom vypinaci je to očíslované od 1 do 6 . Dakujem za každú radu
Odpovedať
@marek_matej hovoríte že komplet prerábate. Tak prerobte aj toto. Teda predpokladám ze je to TN-C tak prečo to po nechávate? Každopádne tie tri žily budú zrejme vypínačovy kábel ktorý obsahuje len fazove vodiče a PEN (resp. PE + N) je presvorkovany niekde vo svorkovnicovej krabici. Červený bude fáza z ističa keďže je len jeden a tie co idú každý zvlášť sú vývody na jednotlivé svetlá.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja neviem čo to je . Ja sa pýtam ako to urobiť . Teraz to funguje tak keď tam dám nový vypínač chcem aby to fungovalo tiež. A nie aby fungovalo len jedno svetlo .Nebudem prerábať komplet elektriku kvôli tomuto .
Odpovedať
@marek_matej ak nezoženieš vhodný vypínač na hliník musíš upraviť koncovky cez wago spojky, no veľmi opatrne aby si hliník neulomil a mal to kde do krabice schovať, na svetlo 1,5 med
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu to sú už medené káble . Ten vypínač má možno 30 rokov - a chceme ho len vymeniť . A jasne aby to išlo. Rozmýšľam keby som spravil z cokoladkou dva tie červene káble. Išlo by to ?
Odpovedať
@marek_matej čokoládku asi neschováš do krabice , záleží akú máš ale tak to ide upraviť
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu skúsim to z najmenšou cokoladkou . Napojiť na červený kábel a z druhej strany nadpojiť dva kábliky . Možno to zmestim do zástrčky ak sa stym vyhrám . Len kde potom zapojiť tie dva červene na nový dvoj vypínač ( legrand) ? Sú tam čísla tusim od 1 do 6
Odpovedať
@marek_matej Odfoť zadnú stranu vypínača, malo by to ísť bez čokoládky...
Odpovedať
@marek_matej Ja keď som zapájal dvojvypinac legrand som mal jeden vstup(červený u teba) a dva výstupy (sivy a bezovy) ako ty a všetko funguje. Nevidím dôvod rozdeľovať červený na dva droty.
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 tu je vypínač. Z druhej strany . Rad by som to aj bez cokoladki zapojil ak sa to bude dať .
Odpovedať
Profilova fotka
@mato56 a ako si to zapojil poslal som foto . Rad by som to tiež spravil len neviem kde čo strčiť .
Odpovedať
@marek_matej Skús ešte detailnejšiu, aby bolo vidieť čísla pri tom obrázku, čo tam je...
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 nie som osobne na byte . Ale kolega je tam a spravil foto .vidno tam čísla - ak nebude dobre vidno pondelok spravím fotku ja . Ale malo by byt Ok 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@marek_matej Vypneš istič príslušného obvodu. Odskrutkuješ vodiče zo starého vypínača a dáš konce od seba. Zapneš istič a skúšačkou zistíš, ktorý je prívodný vodič - skúšačka zasvieti. Vypneš istič. Prepojíš kúskom vodiča 1 a 4 na vypínači a pripojíš na ne prívodný vodič. Na 3 a 6 zvyšné vodiče. Zapneš istič... :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 takze pondelok to skúsim ako my píšeš.1-4 spojím ( prepojim ) z kúskom kábla . Pozerám na fotke je to hore a dole . Následne prívodný vodič zapojím potom buď do 1 alebo 4 ( je to jedno keďže sú spojené ) . Potom vodič na 3 ku a druhý vodič na 6 . Dobre som to pochopil ? Ak áno malo by to fungovať 😉
Odpovedať
@marek_matej ved vadaskou zistis kde mas stalu fazu, poprepinas polohy,a budes vediet.alebo aspon fazovkou za euro, prinajhorsom
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 super ide to . Moc Dakujem . Zas Som o niečo múdrejší 😂👍🇸🇰
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?