Solárne panely alebo fotovoltické?

Ahojte má niekto skúsenosti so solárnymi panelmi a s fotovoltickými panelmy? Aké sú ich výhody a nevýchody. Oplatí sa ich dávať na menší bungalov?
Odpovedať
neviem ci som pochopil otazku ale obe sa pouzivaju na nieco ine. solarne na ohren vody, fotovolvaticke na vyrobu elektrickej energie. treba si vypocitat vstupnu investiciu a navratnost.
Odpovedať
solarne panely.. navratnost daleko, ale ujdu... fotovoltaika - navratnost pri dnesnych cenach v nedohladne.. :-S
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
@milosss neviem ci mam spravne info (neoverene) ale vraj su nejake dotacie aj na fotovolticke.. neviem ci to nie je blbost.. zarucene su na solar a peletovy kotol
Odpovedať
@yaninca Na fotovoltické panely je zaručená výkupná cena po dobu veľa rokov. Dá sa na tom slušne zarobiť. Na zisk sa vyzbierajú všetci odberatelia elektriny, pretože zisk zopár jednotlivcov sa rozpočíta medzi všetkých. Bez takejto legálnej "krádeže" by bola fotovoltika neschopná života. Viď situáciu v ČR - tam sa to zvrhlo natoľko, že 20 rokov budú občania splácať obrovskú sumu, za ktorú by mali novú spoľahlivú jadrovú elektráreň s oveľa väčšou výrobou elektriny. Teraz sa ten boom presunul sem. Žiaľ.
Odpovedať
@yaninca: potom budes figurovat ako vyrobca elekrickej energie tkz zelena energia ktoru musi stat vykupovat a navratnost je zivosnot toho panelu takze sa to moc neoplati..jedine fotovoltaiku a na ciernu vyrobu ze to pichnes do zasuvku a len davas bacha aby si nevyrabal viacej ako spotrebovala. potom solar na ohrev teplev vody predohrev kurenia bazenu blacksr: suhlas jadrovka mnam...mas pravdu s tym co sa bude splacat
Odpovedať
@blacksr pokial viem tak garantovane je len to, ze odkupia. Ale cena nie. Ci ?
Odpovedať
V ČR sa vďaka poklesu cien ftv. panelov znížila ich návratnosť na nejakých 7 rokov. Výkupnú cenu stanovuje Energetický regulačný úrad (ČR), ktorý je povinný stanoviť podľa zákona vždy výkupnú cenu tak, aby návratnosť bola práve 15-ročná. Zároveň má však zviazané ruky tým, že môže znížiť výkupnú cenu max. o 5% (tuším nejaká vyhláška, ktorá je v rozpore so zákonom, lebo nevzala do úvahy prudký pokles cien panelov). Lenže ceny panelov klesli viac ako o 5 %, čím investori do ftv. parádne zarobili - všetci občania ČR sa skladajú nie na ceny panelov (väčšinou je to na úver), ale už je to čistý zisk pre investorov. Mnohí z nich sú zahraniční - preto je to zároveň odliv peňazí... Aj u nás to teraz naši páni trošku priškripli, lebo hrozí to, čo v ČR. U nás zase "investujú" najmä české firmy.
Odpovedať
@kanvor Aj cena - podľa toho, v ktorom roku sa podpíše zmluva. Preto sú vždy také fofry, keď má prísť k zníženiu výkupnej ceny.
Odpovedať
@blacksr Teraz to uz tak nesledujem. Pred par rokmi este pred boomom som nad tym rozmyslal, ze to toho vrazim vsetko co pozhanam, ale odradilo ma ze garantovali len to, ze odkupia ale nie cenu. Ze ta sa bude kazdy rok prehodnocovat. Oplati sa to ale pre prachacov, musi to byt brutalne vynosne vo velkom, tie FV kopce a polia s MW vykonmi. Jeden cas bola v cechach afera, ze na noc na to zapinali velkoplosne vysokovykonne svetla, to, co im tie lampy zrali stalo polovicu toho co im zaplatili, ked to natlacili nazad do siete. CechoSlovacky podnikavy duch sa veru nezaprie. Isiel som vtedy aj po pozemkoch na juznom slovensku, ale uz som nechytil vlnu, ked som to zacal riesit tak ceny pozemkov vyskocili z halierov na desiatky korun. Nepripravenym stastie nepraje :)
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím, pokiaľ viem, tak výkupná cena zo solárnych elektrární je garantovaná na obdobie 15 rokov pre zapojené elektrárne a každý rok je možné jej zníženie, myslím, že max. o 10 % pre novozapojené elektrárne. Najideálnejšie je vyrobenú el. energiu používať na vlastnú spotrebu a prebytok predať do siete. Pri spotrebovanej el. energii Vám energetické závody musia doplatiť rozdiel medzi Vašou nákupnou cenou zo siete a garantovanou cenou, jedná sa o tzv. zelený bonus. Najviac info som získal na www.solarenvi.sk .
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr @kanvor z toho co pisete - odhliadnuc od etickej stranky.. - mi z toho vyplyva ze ako investicia to nie je zle..:)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Veľmi zaujímavý biznis môže byť s využívaním voľných, samozrejme dobre orientovaných, striech, na stavbu solárnych elektrární. A tie strechy môžu byť kľudne aj prenajaté.
Odpovedať
@peterpb "..najideálnejšie je vyrobenú el. energiu používať na vlastnú spotrebu" Realne nenavratne.
Odpovedať
@yaninca ano ale dnes je to uz nastupovanie do rozbehnuteho vlaku
Odpovedať
Profilova fotka
Asi mám iné informácie,v tejto dobe je niekoľko stoviek žiadostí na všetkých strediskách energetických závodov, pravda je, že zatiaľ nie je vydaný súhlas pre stavbu elektrárne na zelenej lúke, preto tie strechy. Skús popátrať po "zelenom bonuse". A samozrejme, najväčšie solárne elektrárne majú v pláne postaviť samotné energetické závody cez nastrčené spoločnosti.
Odpovedať
@peterpb "niekoľko stoviek žiadostí na všetkých strediskách energetických závodov" O to viac ma to odradza. Plynar mi nevedel argumentovat navratnost kondenzacneho kotla, tak si neviem predstavit ako by mi argumentoval predajca fotovoltaiky navratnost jeho hraciek.
Odpovedať
Profilova fotka
Tou garanciou by mohol byť záujem samotných "distribučiek", a určite aj finančných skupín, pretože pripojenie malých, niekoľko kW elektrární je kvapka v mori, my sa bavíme o MW, ktoré sa vláda zaviazala vyrobiť do r. 2020 cca 15 % z obnoviteľných zdrojov.
Odpovedať
megawatty, to je pre vyvolenych, to uz je pre mna v uplne inom vesmire :-D
Odpovedať
http://www.energia.sk/clanok/solarna-...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?