Prúdový chránič - použitie a počet

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom prúdového chrániča..., mám novostavbu a v nej už osadenú a pozapajanu 48 modulovu rozvodnú skrinku v ktorej mi elektrikár dal jeden prúdový chránič. Ten je na kúpeľňu, pracku v špajze a v kuchyni na indukčnú varnú dosku, rúru, umývačku riadnu a chladničku. Zapojené sú aj aj vonkajšie zásuvky. Je to Ok alebo by mal byt ešte nejaký prúdový chránič? Ďakujem za odpovede
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@bugiy Treba sa pytat projektanta, určite to počital, mal by.
Odpovedať
@yuri66 Pozrel som to ešte raz a našiel som: Navrhované elektrotechnické zariadenie NN je dimenzované na hodnotu skratového prúdu Ik“ = 6 kA.
Odpovedať
Profilova fotka
@bugiy Potom stacia PFL6
Odpovedať
@yuri66 Hej to mi došlo. Mám napočítaných 17 prúdových chráničov s ističom. Však keby musela byť PFL7, by som zaplakal 😄
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Poradí mi nejaký skúsený elektrikár,mam taky problém, že frekvenčný menič mi vyhadzuje prúdový chránič, ale tak ze keď dám nový prúdový chránič je aj pol roka bez problémov, ale potom začína čoraz častejšie vyhadzovať chránič až kým úplne neodíde. To je pri každom spustení meniča. Čím to môže byť
Odpovedať
Profilova fotka
znacka a typ menica, znacka a typ chranica? zapajal ti to kto?>
Odpovedať
@mgx https://www.domintex.sk/frekvencny-me... https://ema-elektro.sk/elektromateria... Zapajal mi to svokor, skúsený vyučený elektrikár 30rokov prax, v decembri zomrel a nestihol mi to doriešiť
Odpovedať
Profilova fotka
@cveno treba si zavolat revizneho technika s merakom a premerat izolacne stavy a unikajuci prud za prevadzky. Najcastejsie je to nejaky problem za tym invertorom (mas tam predpokladam nejake ponorne cerpadlo), pripadne kludne aj v samom invertore. Ak nic nenamerate (izolacne stavy su OK, cerpadlo je ok) tak posledna moznost skusit chranic s citlivostou G. v zdravotnictve sa montuje uplne bezne. Uz som videl pripad, ze laser zhadzoval normalny chranic, izolacie boli OK, prud neunikal. Po vymene za G to prestalo. Tiez ten invertor moze robit sarapatu s tvarom sinusu -striedavy rezidualny prud (predpokladam ze to je nejaka cinska sranda), ale to uz spekulujem. Treba merak, premerat a potom dalej. Lebo to FIcko co tam mas ma citlivost AC. TO je pre tento sposob dost nevhodne. SKor G-cko/30ms.
Odpovedať
@mgx ďakujem spravím presne ako píšeš. Môžeš mi ešte prosím ťa hodiť nejaký link na ten prúdový chránič, ktorý odporucas a môžem ho použiť miesto tohto co mam
Odpovedať
Profilova fotka
@cveno na frekvenčné meniče sa odporúča dávať RCD typu B
Odpovedať
Profilova fotka
@cveno http://www.oez.sk/aktuality/prudove-c...
Odpovedať
Profilova fotka
@cveno pokiaľ je daný frekvenčný menič napojený priamo na pevnú inštaláciu a nie cez zásuvku, tak v bežnom prostredí nemusí byť cez RCD. Stačí zmerať unikajúci prúd a podľa toho navrhnúť doplnkové pospájanie
Odpovedať
Článok sa načítava...
@merak od meniča do studne mam natiahnutý kábel a ukončený zásuvkou. Nerozumiem sa veľmi elektrike skôr by som bol rád keby si mi konkrétne linkol, aký prúdový chránič mam kúpiť a vymeniť za tento co mam momentálne. A to G-cko co spomínal mgx tam nevidím tak to nemám riešiť
Odpovedať
@merak @mgx a ďalsia vec ma napadla na ten prúdový chránič je okrem frekvenčneho meniča napojených aj plno iných veci svetlá zásuvky rekuperacia atď ale určite viem ze to zhadzuje menič. Môžem ten napríklad B-ckovy chránič len tak zameniť za tento co je zlý
Odpovedať
Profilova fotka
@cveno . nie. uz vseobecne to ze mas vsetko na jednom chranici je blbost.
Odpovedať
Hlavne by RCD typu AC mali zakazat pre domove instalacie, ako v DE. Nakopal by som vsetkych projektantov a elektrikarov, co by default davaju vsade AC...vsak cena - keby vysvetlili rozdiel AC vs A, mozno by si investor priplatil tych par EUR. B je zial stale cenovo ulet.
Odpovedať
za chranicom by mali byt vsetky obvody najme kupelna a zasuvky a vsade ,kde je voda treba s rt co on na to a projektant pretoze normy mame prisne a je to aj o byznise
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?