Menu Forum

Môžem vymeniť fázu a nulák pri plastovom transformátore 230V => 12V DC?

12. sep 2016  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
atiris
Registroval sa 10. novembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 13 príspevkov. Okres Bratislava.
fotoportrét
fotoportrét
atiris
Registroval sa 10. novembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 13 príspevkov. Okres Bratislava.
 Mám transformátor pre LED pás (typu MEAN WELL LPV-20-12 alebo SOLIGHT WM703 alebo HPCV-3512... skrátka) taký, ktorý nemá vstup pre uzemňovací žltozelený vodič, len svorky pre N a L (predpokladám, že odpoveď bude všeobecná pre všetky zdroje bez uzemnenia, alebo nie?). Chcel by som ho umiestniť do prenosnej skrinky a pripájať do siete pomocou zástrčky. Je možné použiť zásuvku len s dvoma kolíkami bez uzemnenia a tým pádom je možné zamienať fázu a nulák?
Chcel by som vás poprosiť o názor (ak nemáte priamu skúsenosť), prípadne skúsenosť s takýmto použitím, no nie "oficiálnu firemnú odpoveď" ktorá mi nepomôže pri rozhodnutí (v štýle "pravdepodobne sa nič nestane ani pri zámene, ale odporúčame použiť zástrčku s pripojením kostry a žltozelený vodič nepripájať" - mne ide práve o to, či môžem niečo pokaziť ak to vymením - napr. nebude to fungovať, bude sa to prehrievať, výkon nebude taký ako deklarovaný, vybuchne mi to...)
Ďakujem
10. sep o 19:36  •  Páči sa mi to
 Pridaj svoju odpoveď
fotoportrét
fotoportrét
dominik_boksansky
67
Registroval sa 29. septembra 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 1314 príspevkov a 1 album. Má 33 priateľov. Okres Spišská Nová Ves.
fotoportrét
fotoportrét
dominik_boksansky
67
Registroval sa 29. septembra 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 1314 príspevkov a 1 album. Má 33 priateľov. Okres Spišská Nová Ves.
 mozes
10. sep o 20:27  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
technik007
1
Registroval sa 21. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1745 príspevkov. Má 8 priateľov.
fotoportrét
fotoportrét
technik007
1
Registroval sa 21. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1745 príspevkov. Má 8 priateľov.
 Samozrejme že môžeš použiť-zapojiť ako uvádzaš... Veď predsa trafo je PVC obal..Samozrejme, že by si mal dať na svorky N-nulák,L-fázu...ale nič sa nestane ak to aj prehodíš...Trafo bude fungovať aj tak...Je to na striedavé napätie a nie na jednosmerné kde to nie je jedno. emoticon ..Ale máš problém určiť aj keď máš len plochú vidlicu/zástrčku/ kde je presne nulák a kde fáza tak isto na konci kábla??? emoticon
10. sep o 19:46  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
vrajmantak
1
Registroval sa 8. marca 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 1126 príspevkov. 100 000 ľudze, okres Dunajská Streda.
fotoportrét
fotoportrét
vrajmantak
1
Registroval sa 8. marca 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 1126 príspevkov. 100 000 ľudze, okres Dunajská Streda.
 možeš
11. sep o 22:58  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
megosoft (23 r.)
22
Registroval sa 14. júla 2016 na modrastrecha.sk. Pridal 450 príspevkov. Má 6 priateľov. Svit, okres Poprad.
  • Prestavujem dom
    Svit, okres Poprad
fotoportrét
fotoportrét
megosoft (23 r.)
22
Registroval sa 14. júla 2016 na modrastrecha.sk. Pridal 450 príspevkov. Má 6 priateľov. Svit, okres Poprad.
  • Prestavujem dom
    Svit, okres Poprad
 Bežne prehadzujem fazu s nulakom pri všetkých spotrebičoch, čo majú len dva kolíky... nikdy si nevšímam, či to mám zapojiť tak, alebo naopak a ešte som nikdy nezhorel :D
12. sep o 07:06  •  prestavuje dom  •  Páči sa mi to