Môžem vymeniť fázu a nulák pri plastovom transformátore 230V => 12V DC?

Mám transformátor pre LED pás (typu MEAN WELL LPV-20-12 alebo SOLIGHT WM703 alebo HPCV-3512... skrátka) taký, ktorý nemá vstup pre uzemňovací žltozelený vodič, len svorky pre N a L (predpokladám, že odpoveď bude všeobecná pre všetky zdroje bez uzemnenia, alebo nie?). Chcel by som ho umiestniť do prenosnej skrinky a pripájať do siete pomocou zástrčky. Je možné použiť zásuvku len s dvoma kolíkami bez uzemnenia a tým pádom je možné zamienať fázu a nulák? Chcel by som vás poprosiť o názor (ak nemáte priamu skúsenosť), prípadne skúsenosť s takýmto použitím, no nie "oficiálnu firemnú odpoveď" ktorá mi nepomôže pri rozhodnutí (v štýle "pravdepodobne sa nič nestane ani pri zámene, ale odporúčame použiť zástrčku s pripojením kostry a žltozelený vodič nepripájať" - mne ide práve o to, či môžem niečo pokaziť ak to vymením - napr. nebude to fungovať, bude sa to prehrievať, výkon nebude taký ako deklarovaný, vybuchne mi to...) Ďakujem
Odpovedať
Samozrejme že môžeš použiť-zapojiť ako uvádzaš... Veď predsa trafo je PVC obal..Samozrejme, že by si mal dať na svorky N-nulák,L-fázu...ale nič sa nestane ak to aj prehodíš...Trafo bude fungovať aj tak...Je to na striedavé napätie a nie na jednosmerné kde to nie je jedno. :-N ..Ale máš problém určiť aj keď máš len plochú vidlicu/zástrčku/ kde je presne nulák a kde fáza tak isto na konci kábla??? ;-)
Odpovedať
mozes
Odpovedať
možeš
Odpovedať
Profilova fotka
Bežne prehadzujem fazu s nulakom pri všetkých spotrebičoch, čo majú len dva kolíky... nikdy si nevšímam, či to mám zapojiť tak, alebo naopak a ešte som nikdy nezhorel :D
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?