Jedno zariadenie - dve zásuvky

Riešim so susedom možnosť napojenia sa na jeho studňu. Využívali by sme jedno čerpadlo, ktoré tam už má, t.j. na výstupe by sa urobilo T-čko. Moja otázka je čo sa týka elektriky - je možné nejako urobiť to, aby sme vedeli každý od seba čerpadlo zapnúť? t.j. aby sme mali každý vlastnú spotrebu elektriky na tom jednom čepradle?
Odpovedať
No nebude to podla mna lahke ako ziarovka ovladana z dvoch miest. Toto bude chciet radu odbornika ako odseparovat dve sustavy, mozno je na to nejaka suciastka.
Odpovedať
@hanini ele. nie je problemom, to sa tak spravit da (schodiskovy vypinac). Problemom je ale tlak vody. Ak chcete mat obaja vodarnicky, nemozete tam len tak dat T-cko. Budu sa spravat ako spojene nadoby, navzájom sa budu ovpyvnovat, bude tam reverzny tok, budu sa spustat spolocne, problemy s tlakovanim, .... atd. Najjednoduchsie, najlacnejsie riesenie je to T-cko dat az za susedovu vodarnicku a o spotrebu ele. sa podelit. 2-he risesnie co ma napada, druha ponorka do studne 🙂 Ak chcete oddelene systemy na jedno cerpadlo ? Treba na to zavolat odbornika, bude to komplikovanejsi system.
Odpovedať
Profilova fotka
@hanini @jurooooo Dá sa to spraviť jednoducho, len by som odporúčal dať aj solenoidy, aby ste sa bavzájom neovplyvňovali pri čerpaní vody.
Odpovedať
To by som chcel vedieť ako sa budú navzájom ovplyvňovať pri čerpaní že treba ventily, tak isto aký tam bude reverzný tok, kde na to chodíte. @hanini čo je to na polievanie? Dom? Akože sused si spravil studňu kupil čerpadlo a ty chces ele na poly? Mal by si mu platiť viac. Predpokladám že čerpadlo je trvalo zapnuté a špina pri poklese tlaku, to neviem ako jednoducho rozlíšiť kto piatok vodu, asi radšej dať elektromer a platiť to je dohodnutom pomere
Odpovedať
Divná požiadavka a ešte divnejšie riešenie. Mám zmeraný odber tlakového ponorného čerpadla a robí to presne 1,0kwh za /D pri bežnom užívaní v dome vrátane splachovania, práčok, umývačky, sprch a pod. .... takže za rok 365kwh pri cca 0,13676 = 50€
Odpovedať
Studňu sme dali vŕtať s tým že bude napájať 2 domy. (takže vrt bol hlbší) V studni je spravené T-cko so spätnými klapkami. Každá odbočka na svoje vodomerne hodiny a v dome kôli tlaku je osadený redukčný ventil a vodáreň. Čo sa týka el. Jeden prívod do šachty tam sú osadené hodiny a raz za rok sa prepočítaní kw a kubíky a vyriešené. Napájané to máme z vonkajších hodín aby v prípade výpadku bol k tomu prístup z oboch domov
Odpovedať
Ako najjednoduchsie riesenie sa zatial javi dat si vlastny vodomer a na zaciatku sa dohodnut kolko za m³ mu budem platit (t.j. po zohladneni spotreby ekektriky). Samozrejme sused dostane este jednorazovu odplatu za vubudovanie studne. Uz len vyriesit to zapinanie aby som si vedel pustit priamo u seba a nemusel nijako pristupovat k studni. Voda ma byt ciste na zavlazovanie
Odpovedať
@hanini Ked sa tam da tlakovi spinac tak to by nemal byt problem. Otvoris kohutik a zopne cerpadlo.
Odpovedať
@hanini celkom jednoducho, cez 2 stýkače... a netreba žiadne tlakové spínače, nebude ani reverzný tok... Môže klesnúť iba prietok, ak počas čerpania si kohút otvorí aj sused. To však záleží od výkonu čerpadla.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?