Folia nad sadrokarton pri bodobych svetlach

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Chcem sa spýtať na radu ako vyriešiť umiestnenie fólie nad sadrokarton kedze tadiaľ pojdu kable ku svetlam a v dome budu bodovky, prisadene na strop svetla aj 2 lustre. Elektrikár mi povedal, ze folia by sa nemala porušiť a mala by byt vyššie o nieco hlavne koli bodovkam aby sa neroztrhla. Staviteľ mi zasa povedal, ze folia sa dáva na sadros a inak sa to neda vyriešiť a ze je normalne, ze sa folia v mieste bodovky porusi, ze pre mna je dôležitá parozabrana ktoru mam na streche. Poradíte ako to správne vyriesit, alebo nech sa položí teda na sadros ked sa to bude robit? Vdaka moc
Odpovedať
1
2
@truly odpoved vyssie.
Odpovedať
teraz normalne rozmyslam tu PZ nalepit kvoli bodovkam priamo na vazniky a pod to dat na zavesy 2xCD... len som chcel pouzit krokvove zavesy, nie priame, to by sa uz horsie olepovalo.. co sa tyka vyhody na instalacie mas pravdu a dakujem za rady. stale si myslim, ze to je jedina vyhoda tej medzery...
Odpovedať
@igor256 a teplo je co? :-)
Odpovedať
@megdesign fyzikalna velicina... teplo z domu? to ma izolovat vata, nie nejaka vzduchova medzera. tiez neurobis medzeru medzi EPS a obvodovymi murmi za ucelom vacsej izolacie (nedas tam ziadnu medzeru)
Odpovedať
@igor256 Mas viac sposobov sirenia tepla. Kazdy zdroj tepla ma ich kombinaciu, len v inom pomere... Nas zaujima v nasom pripade prave sirenie ziarenim: Clanok pojednava o AL foliach za radiatormi... https://www.tzb-info.cz/2210-uspory-z...
Odpovedať
Len jedna otazka ako laika. Videl som aj cele stavby bez parozabrany. Difuzne otvorene stavby opravte ma ked sa mylim. V stene v strope je vata a funguje to bez parozabrany. Aky tam je princip ?
Odpovedať
@lukas2589 v difuzne otvorenych konstrukciach parozabranu nahradza parobrzda, v tychto konstrukciach je este kritickejsie aby sa difuzny odpor smerom do exterieru znizoval.
Odpovedať
@gashtaan tak potom teoreticky skladba parozabrana "nedokonala " vlna a potom paropriepustna folia by mala fungovat ? Vstup vlhkosti je zmierneny a ta vlhkost ktora sa tam dostane prejde vlnou a cez paropriepustnu foliu do prostredia. Chapem ze keby je nad paropriepustnou foliou osb doska ktora je "parobrzda" moze vznikať plesen. Som amater len na hlas rozmyslam :) kludne ma opravte.
Odpovedať
@lukas2589 neviem co myslis tou nedokonalou vlnou. Skladba parozabrana - vlna - paropriepustna folia funguje aj prakticky na vacsine stavieb. Zaklad je vlhkosti prepustit do vlny co najmenej, pretoze v zime zakonite niekde v jej priereze bude ta vlhkost kondenzovat.
Odpovedať
@Gashtaan myslel som nedokonalu parozabranu. Uz som pochopil ze nejde o plesen ale vlhost ako taku.
Odpovedať
Ahojte vidim, ze toto je zaujimava tema, DAKUJEM vsetkym za nazory a prispevky, jednoducho povedane, nemozem tu foliu porusit...ja som z toho uplny jelen, najlepsie by to bolo vidiet aby som si to vedel predstavit, len nemam kde, som z okolia Bytce. Len aby som upresnil budem mat pultovu strechu, cize, ziaden otvor do stropu, ziadna pochodzna cast. V jednej casti - obyvacko-kuchyna bude strop sikmy, kopirovat sklon strechy 7% a v obytnej casti ako su izby, wc, kupelna, pracovna, chodba, TM, zadverie bude strop rovny. Ok treba nechat instalacnu medzeru za tym si teda budem stat, naviac mi tam pride rekuperacia. Este ma napada jedna vec, dal som to do fora o zateplovani...v tej casti domu s rovnym stropom mam dat vatu medzi krokvy, alebo ju spustit dole na, alebo nad SD? Vraj aj tak sa to robi, ze sa neda hore, ale spusti sa dole. Vdaka
Odpovedať
Este mna napadla vec. Ok spravim dokonalu parozabranu. Ale co steny. Tie su paropriepustne ? Co strecha. Difuzna folia nemusi byt dokonale ukoncena okraje strechy mozu prepustat vonkajsiu vlchkost? Tato vlhkost neni problem ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@megdesign no jo ja sa tom nerozumiem.. :) je to proste bezproblemove riesnie, aj ked tam ta medzera nieje - maju do oficialne aj v navodoch sadrarske spolocnosti.. Ci sadrok. alebo dreveny strop je to jedno, videl som Xkrat dreveny strop priamo takto naprojektovany : trami-na nich palubky-na palubkach folia-v nej diery cez palubky na bodovky- navrchu naukladana vlna. Ako by v takom priade mala byt vytvorena instalacna medzera madzi foliou-vlnou-palubkami ?? To ma ako doticny stavat este jedne nosny system v krove co bude drzat izolaciu s foliou mezdi tym vzduc a potom trami s palubkami ? :D ako sorry ale tot je z dielne scifi.. Ako utesnis diery na parozabrnae sa pytas ? Tym ci som pisal vysie su na to proti-pozairne parotesne el. krabicky ("kvetinace") ktory ma vacsi priemer ako direa vo folii na to, to iba polozis a tmelom(paskou) na to urcenu, vzducho a parotesne zalepis. Z toho kvetinaca ide otvor na vstup a vystup el. chranicky na vzajomne poprepajania a tie prechody su parotesne ! ziadna vlhkost sa z interieru do izolacie nedostane (ak je to dobre spravene) - podobny princip pouzivaju drevo domy kedy mas vlnu aj v stenach a tiez sa tam nesmie dosta ziadna vlhskot, tiez musi byt krabicka na vypinacochh/zastrckach parotesne zalepena pospajana charnickami v spojoch tesna.. Treba si to dostudovat.. montaz bez instalacnej medery nieje ideal ale nieje to riesenie ktore je ZLE a ucel splna, treba to vediet spravit..
Odpovedať
@lukas2589 teraz si si opdvedal sam, a aj na niektore prispevky extremne parotesnych prispievacov.. jasne ze po stene sa ti bude tahat vlhskot a pojde hore presne po omietke na ktorej mas z vnutra zalepenu na tmeli patorotesnu folu, tak isto ako pises folia na streche ti pusta vlhskot do vnutra, lebo je to paropriepustna folia.. -idealne je mat risenie difuzne tz, nepouzijem porozabranu (neprepusta ziadnu vlkhskot,aj tak sa ti tam dostane po murive aj tak..) ale parobrzdu (ona prepusta pomalicky vlhkost cez seba) nepouzijem vlnu, ktora neznasa vlhkost, ale difuznu izolaciu napr. fukanu celulozu (nie penu) ta je difuzna a krasne odovzda vlhkost dalej, ktora nasledne prechadza cez stresnu foliu von..
Odpovedať
@megdesign ps: ak spravis najprv izolaciu a foliu potom zaves na skd mezditym bude dutina ako priprevnis ten zaves ??? LEN CEZ FOLIU a TESNIS... Tak kde je system aby folia ostalal cela ?? Nikde preto su na to urcene temly a pasky..
Odpovedať
@fotox3 do akeho "kvetinaca" das prosim pekne taketo bodove svetlo? Ako ho tam uchytis? 8-(
Odpovedať
@fotox3 toto su perly: "tak isto ako pises folia na streche ti pusta vlhskot do vnutra, lebo je to paropriepustna folia" Keby si vedel "co pro to", tak by si vedel, ze ta folia pod kontralatami je zvrchu vodonepriepusta a zospodu paropriepustna. Ak ju teda nemas nahodenu opacne..... Cize zabranuje vnikaniu vody dnu a pusta paru von... 8-( Prosim ta, ty uz nikomu nerad, aby si dostudoval veci...
Odpovedať
@fotox3 inak sa tesni diera po skrutke - pod zaves dam parotesnu pasku - rovnako som tesnil aj ja- a inak sa tesni bodove svetlo o rozmere 18x18cm. Bodove svetla sa povacsine nahadzuju, ked je SDK podhlad vymalovany, cize neviem, ako by si to chcel tesnit, ked to mas na celej ploche zavrete a zvrchu sa nedostanes... 8-(
Odpovedať
@megdesign ano folia je vodotesna. Ked ma vytopilo tak nepustila ani kapku cez seba len v spojoch to kvapkalo. Tak isto cez spoje pojde asi aj vlhkost do konstrukcie. Ale milion domov ma vlnu v streche a myslim ze to extra neriesa a funguju. Možno sa tam dostane vlhkost ale aj sa odstrani a uzivatel to nevnima.. Teraz som bol na bytovke. Stara s povalou strecha stara skridla ziadna folia nic. A na podlahe len rozkotulana vata a nic pod ani nad vatou....
Odpovedať
@lukas2589 @megdesign nechapem co tu riesite... difuzna folia sice prepusta pary oboma smermi, ale smer difuzie par je dany rozdielom parcialneho tlaku interier/exterier. Vlnu treba chranit pred vlhkostou pocas nizkych teplot v exterieri a vtedy je smer difuzie vzdy smerom von.
Odpovedať
@lukas2589 no pozor, porovnavat staru bytovku, kde nieje pod skridlou poistna hydroizolacia a dnesne trendy je troska scestne.... Tam ked nieje poistna HI, odvetra vlnu vietor, prievan... Avsak ked je hnany dazd, pod skridlu zateka... Porovnavas neporovnatelne...
Odpovedať
Profilova fotka
@fotox3 "-idealne je mat risenie difuzne tz, nepouzijem porozabranu (neprepusta ziadnu vlkhskot,aj tak sa ti tam dostane po murive aj tak..) ale parobrzdu (ona prepusta pomalicky vlhkost cez seba) nepouzijem vlnu, ktora neznasa vlhkost, ale difuznu izolaciu napr. fukanu celulozu (nie penu) ta je difuzna a krasne odovzda vlhkost dalej, ktora nasledne prechadza cez stresnu foliu von.." :-D :-D :-D :-D :-D .....jeden nezmysel cez druhý
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Dobry den, obnovim danu temu. Mam obdobny problem - parozabrana je priamo na SDK, samozrejme prevrtana X srobami a bodovymi svetlami. Chcem sa spytat ci niekto ma navod ako napojit parozabranu v oblasti bodovych svetiel, kde ta parozabrana je vykruzena prec. Pristup samozrejme zhora nie je. Zaujima ma ci to niekto dokazal utesnit len cez otvor bodovky. Mam uvahu prestrcit cez otvor gumenu manzetu s lemom, kde nanesiem po obvode silikon/lepidlo a prilepim to na parozabranu. Urcite to bude krasna robota ale rozoberat strechu popr. SDK sa mi moc nechce. prosim o radu ci to niekto uz takto riesil. Vdaka
Odpovedať
@abocinm myslim, ze to znamy robil tak, ze tam urobil kopcek z folie ponad bodovku a prelepil to paskou. Urcite by som dal ale LED bodovky, aj to je na povazenie, ci sa nebudu moc hriat - zalezi ake kvalitne budu a aky vykon budu mat. Co sa tyka prevrtania PZ skrutkami, z toho by som si tazku hlavu nerobil, tade vela vzduchu neprejde. Najdolezitejsie je, ci mas nad stropom prazdno alebo krov. Ak tam mas prazdno tak aj ked sa nejaka vlhkost dostane do vaty tak casom vyschne. Ak tam je krov tak to tam moze pekne plesniet.
Odpovedať
@igor256, LED mam, prehrievania sa zatial nebojim. Skrutky neriesim lebo uz nemam ako. Skladba od spodu: 1, SDK, 2 parobrzda, 3, sklena vata polozena na parobrzde, 4, vzduchova medzera, 5. krokvy a medzi nimi sklena vata, 6, OSB zaklop - viem zle, pride do toho X dier - vykruzovakom. 7, paropriepustna folia, 8, kontralaty 9 laty 10 plech. Este na margo toho "kopceka" to asi riesil zhora alebo cez otvor bodovky? Neviem si predstavit to prilepenie paskou ako sa dalo realizovat cez otvor. vdaka
Odpovedať
este oprava 2ka je parozabrana nie parobrzda
Odpovedať
@abocinm cez otvor som myslel.. to mas nejake male? v mojom pripade sa jednalo o take stvorce, ze sa tam ruka dala prestrcit... Bud nech Ti dieta pomoze alebo kup vacsie ak to chces mat urobene poriadne...
Odpovedať
Ja rozmyslam nad niecim takymto, rura s manzetou, prestrcit to cez otvor, vrch rury zavriet paskou, a ten lem natriet lepidlom a pritlacit to.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?