Blikanie svetla pri zapnutej zasuvke

Dobry den, popisem laicky. Mame na pozemku 2 mensie domy, jedni elektricke hodiny kde mame medzi stlpcom a hodinami 50A istic, nasledne mame pre kazdy dom zvlast 25A istic do ktorych su zapojene kable AYKY 4x16. Prvy dom rozvadac doma v poriadku napojeny uz 2 roky bez problemom je vzdialeny cca 5 metrov od hodin. Druhy dom teraz zapojeny rovnako presne ako prvy dom, malo isticov (3 fazovy na varnu dosku, 5 krat 16A a 2 krat 10A na svetla) na privode je tiez AYKY 4x16 ako pri prvom dome. Vsetko funguje korektne cez prudove chranice, vyskusane TEST tlacidla, vsetko je v skriny dotiahnute, ale mame problem ze ked zapnem napriklad mikrovlnku tak stisi svetla az ich pomaly stisuje az zhasnu ked sa vypne mikrovlnka tak sa naspat zapnut, robia to vsetky svetla v dome. Takisto varna doska sa sem tam rozvieti a niekedy sa ani nezapne. Jediny rozdiel medzi dvoma domami je ten ze ten druhy dom je o 20 metrov cca dalej, nemozem byt chyba v pouziti AYKY 4x16 pri takej vzdialenosti ze sa ten prud straca? To by vysvetlovalo aj tu mikrovlnku ktora zoberie prud svetelnym zdrojom. Nebude rozumnejsie pouzit radsej CYKY 4x10? Dakujem pekne za odpovede.
Odpovedať
@martinrac podľa popisu problému jediné riešenie elektrikár. Keď som napísal elektrikár, tak poriadny - s praxou a technickým vybavením.
Odpovedať
Skúste skontrolovať dotiahnutie nulákov káblov, či sú všade dobré spoje. Od bodu kde sa rozchádzajú napájania k jednotlivým domom (či nie sú zahrdzaveté, zaoxidované nulákové svorkovnice..) prípadne či nie je zlý 25A istič (stáva sa aj to, že je zlý kontakt dnu- v ističi)
Odpovedať
Profilova fotka
Ake mas zatazenie jednotlivych faz? Nemas najviac zatazeni rovnaku fazu na oboch domoch?
Odpovedať
Dalsi tyzden zavolam niekoho aby to prisiel pozriet a premerat, spravil som ale maly pokus. V dome v skrinke som odpojil vsetko, nechal som zapnute len hlavny istic, predpatovka a prudovy chranic od ktoreho je napojena len jedna zasuvka cez 16A istic na svorkovnicach je tiez len jedna zasuvka zapojena, zasuvku som skontroloval ci je dobra zapojena a je. Skusacka ukazuje vzdy v zasuvke 220v. Aktualne mam natiahnutu v druhom dome predlzovacku z prveho domu na tej predlzovacke mam zapojeny elektricky ohrievac ktory ma odber 2300W na predlzovacke z prveho domu kde ide vsetko v poriadku tak diodka na ohrievaci je naplno rozvietena teda ohrieva naplno. Nasledne som do toho isticu teda zasuvky v druhom dome napojil prvu fazu, zapojil som do zasuvky ten ohrievac a svieti tak na polovicu, potom som do tej zasuvky napojil dalsiu fazu a vtedy len jemne svieti dioda, pricom stale je v zasuvkach 220V na skusacke. Robi to aj ked je zhodeny istic na prvom dome vonku v hodinach teda ked nema ziadny odber. Napada vas nieco? Povodne som si myslel ze nebude stacit na 30 metrov ten AYKY 4x16 ze dam miesto neho 4x25 ale to by nevysvetlovalo ten rozdiel na fazach nie? Ta strata na vzdialenost by bola rovnaka. Este dodam ze v hodinach vonku su istice doskrutkovane v poriadku.
Odpovedať
@martinrac cim si meral? meral si naprazdno ci pod záťažou...
Odpovedať
@lukino55555 iba naprazdno, mam taku skromnu skusasku na zajtra som objednal lepsiu tak to premeram, poradite co by som mal premerat (Fazy medzi sebou, fazy voci PE, fazy voci N)? Najviac ma zaraza fakt ten ze prvy dom som zapojil v poriadku aj po kontrole elektrikara, vsetko funguje bez problemov 2 roky, prudove chranice mi odhalili aj zavady, ako napriklad pokazeny motor v pracke. Druhy dom som napojil presne rovnako s jedinym rozdielom ze privodny kabel je o 20 metrov dlhsi ako v prvom dome. Ale zase napriklad na tom 2300W ohrievaci mi ho zapne naplno ked mam natiahnutu 230V predlzovacku z prveho domu a privodny kabel by mal mat problem? To bude asi blbost. Jediny zasah co som robil vonku v hodinach je ten ze som tam pridal novy 25A istic vedla toho co ma prvy dom a napojil som do neho privodny kabel z druheho domu a prepojil som zhora privod z istica z prveho domu do druheho cez CY 10mm2 Takze ak to popisem presnejsie: 1) Hodiny vonku Je tam hlavny 50A istic ktory ide zo stlpa do elektromeru z neho to ide na rozbocovaciu svorkovnicu z ktorej je napojeny 25A istic z prveho domu vedla je druhy 25A istic pre druhy dom, ktory je zhora prepojeny s prvym isticom cez CY 10mm2 na vystupoch pre obidva domy je AYKY 4x16, prvy dom vzdialenost 5 metrov, druhy 25 metrov. 2) Druhy dom skrinka 25A hlavny istic ktory ide hned vedla do predpatovej ochrany KIWA 82.003 PO II 3 280V, T2+T3 ktora je vyvedena na uzemnenie, dalej to ide do prudoveho chranica EATON PF6-25/4/003 z ktoreho aktualne ide 1 vystup do 16A istica EATON na ktorom je zapojena jedna zasuvka cez CYKY J 3x2.5mm. Vystup chranica ide na N svorkovnicu a Vstup chranica ide na PEN. Chranic po stlaceni TEST spadne.
Odpovedať
@martinrac musíš merať minimálne vadaskou ktorá meria ako pri záťaži. ,pre presnejšie vyhotovenie zmerať izolačný odpor všetkých okruhov, čiže i zo spotrebičom, aké je napätie na spotrebiči pri záťaži,na každej fáze i medzi fázami, skontrolovať na EM odber vo W a porovnať s údajom na štítku, ak neukazuje okamžitý odber skontrolovať spotrebu, za čas 1 hod musí byť ako udávaný údaj na štítku, najčastejšie závady sú nedotiahnuté kontakty na svorkách, ostáva na prech odpore kontaktov napätie a na spotrebiči je nižšie, skontrolovať hlavne nulák či niekde nazahára kontakt, na rozvádzači zmerať odpor nulového vodiča, ak to ide pridať vlastné zemnenie ešte pred bodom rozdelenia
Odpovedať
Poskusal som vymenit zasuvku, istice, dokonca som vyskusal privodny kabel z druheho domu natiahnut do prveho a zapojit a vsetko fungovalo v prvom dome v poriadku. V druhom dome som vyhodil vsetky istice, zapojil som len prudovy chranic a jeden zasuvkovy 16A istic a stale ten isty problem. Jedina vec co som si vsimol ze privodny kabel do druheho domu nie je v hodinach vonku pripojeny zelenozltym vodicom na svorkovnicu nemoze byt toto problem? Ak nie tak som zvedavy co mi povie elektrikar dalsi tyzden
Odpovedať
@martinrac ak tam nemáš zvlášť ochranný vodič číže len 4 žily máš sústavu TNC tam nepôjde ochranný istič, ktorý slúži pre tvoju ochranu, no všetke spotrebiče musia ísť správne, pozri ako sa zapája ochranný istič je práve v obvode ochranného žltozeleného vodiča, ktorý sa pripája na vodivú prístupnú časť spotrebiča triedy ochrany I, nemôže tam byť spoločný vodič PEN, ten slúži na ochranu bez ochranného ističa
Odpovedať
@duzu aktualne napojenie vyzera takto. Hodiny vonku, je tam privod AYKY 4x16 teda hnedy,cierny,sedy a zelenozlty. Fazove idu do 25A istica zelenozlty nie je pripojeny. V dome je uz len zapojeny prudovy chranic do ktoreho su pripojene vsetky fazy z hora napravo zhora je pripojeny na svorkovnicu ktora je prepojena cez zelenozlty vodic na svorkovnicu kde su zelenozlte vodice na ktoru je napojeny aj zelenozlty vodic z privodneho kablu a zelenozlty vodic zo zasuvky. Z prudoveho chranica vpravo dole je napojeny modry N vodic zo zasuvky a vlavo dole je pripojeny zasuvkovy istic 16A cez CY 10mm2 ktory je napojeny zhora, dole do isticu ide hnedy vodic zo zasuvky. Zasuvka je klasika vlavo faza, na kolik zelenozlty a vpravo nulak. Vsetko je poriadne dotiahnute. Chranic funguje spravne, teda nespadne a po stlaceni TEST tlacidla spadne. Akonahle pripojim radiator na plny vykon teda 2300W na tuto zasuvku tak odobera malo lebo kontrola sviety slabo akonahle znizujem vykon na radioatore tak sa kontrola rosvecuje viac. Akonahle tento radiator pripojim na predlzovacku z prveho domu co mam klasicky bubon 50m tak ide naplno. Robi mi to aj ked zhodim istic v prvom dome, teda neodobera ziadny prud. Privodny kabel do druheho domu musi byt ok, lebo som ho prepojil v prvom dome a vsetko fungovalo.
Odpovedať
@martinrac tam kde máš pripojený radiátor odmeraj napätie voči radiátoru alebo batérii ak je tam kovové potrubie voltmetrom presnú hodnotu, zmeraj odpor medzi nulovou zdierkou a radiátorom, izolačný odpor fáze voči nuláku, len treba k tomu vybavenie, pravdepodobne máš veľký odpor na nulovom vodiči,a máš menšie napájacie napätie na radiátor, dotiahnúť všetke spoje, to bude ten lepší prípad, ak máš znížený izolačný odpor na kábli , mohol zatiecť a znížila sa izolácia , musí sa vymeniť
Odpovedať
@duzu dakujem, vyskusam "ak máš znížený izolačný odpor na kábli , mohol zatiecť a znížila sa izolácia , musí sa vymeniť" toto asi nie ci?, lebo kabel som vytiahol napojil na prvy dom v skrinke a vsetko fungovalo, pustil som 4 ohrievace, chladnicku, mraznicku, varnu dosku, ruru, svetla a všetko islo
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martinrac takže máš niekde nedokonalý spoj na nulovom vodiči dotiahnúť všetke svorky,zmerať odpor ohmetrom nulového vodiča od rozvádzača k radiátoru, ak sa ti dá pridaj si vlastné zemnenie na rozvádzač
Odpovedať
@duzu dakujem, este raz to prejdem a pozriem zajtra. Vlastne zemnenie v dome v rozvadaci je (to som zabudol napisat)
Odpovedať
@duzu este jeden poznatok, este pred tym ako som vsetko vypojil tak isla zapnut varna doska ktora bola na 1 faze ale neohrievalo platnu, ale akonahle som pripojil tento radiator do zasuvky ktora isla cez inu fazu tak zaplo aj varnu dosku teda ohrievalo zapnutu platnu, akonahle som vypol radiator tak vyplo platnu
Odpovedať
Profilova fotka
Vyskusal by dom zapojit ten PEN vodic v elektromerovom rozvadzaci. Riesil som podobny problem v jednom dvojdome, jeden privod do ELM, odtial uz dvoje hodiny a samostatne privody do domov. V jednom dome zapol svetlo, to sa znizilo na 30% a vo vedlajsom dome sa zaplo radio, ktore neslo. Zavadou bol odpaleny PEN na pripojke zo stlpa.
Odpovedať
Bol to ten PEN vonku v hodinach, vcera som si vsimol ze ho elektrikar ktory to robil tak nezapojil, bol urezany dole, zapojil som ho a vsetko funguje jak ma. Dakujem za vase rady.
Odpovedať
Este jeden dodatok, po zapojeni vsetko funguje ale varnu dosku sa mi nepodarilo spojazdnit uz sa ani nezapne aj ked tam prud tecie, asi odisla pri tom kolisavom prude
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?