Od kedy môžeme mačiatko púšťať von?

Zobraz úvodný príspevok
Mame doma cca 5,5 mesacneho kocurika. Od kedy ho mozem pustit von na dvor? Zatial sa bojim, ze by mi usiel ale casom by som ho chcela chovat cisto len ako vonkajsiu macku. Kedy bude na to dost stary aby zvladal nastrahy vonkajsieho zivota? Rozmyslala som aj nad kastraciou ale neviem ci by ho potom nebili kocuri z okolia.
Odpovedať
1
2
Mna skor zaujima ako ste naucili macky chodit cez tie manualne dvierka, bez elektroniky. Nasej dospelej macke je uplne neprirodzene len tak zacat s hlavou udierat a tlacit na sklo na dvierkach. Ukazujeme jej, ze sa daju otvorit, davame jej do vnutra zradlo, ale sama ich otvarat nevie. Ked jej hlavu natlacime do dvierok, tak sa trha a skriabe.
Odpovedať
@jamk1 Za niekoľko rokov používania k nám nevliezla žiadna cudzia mačka, tobôž nie myš ani potkan. O koľkých takých prípadoch vieš? @rillwen nášho kocúra som to učila tak, že som ho priložila (zvnútra, aby videl von a cítil vonkajší vzduch) ku dvierkam a rukou som klapku vytlačila. Potom opačne, zvonku som ho priložila - všetko nenásilne, s hladkaním, aby mu to bolo príjemné - a rukou opäť vytlačila klapku. Spočiatku tú klapku chcel labkou pritiahnuť k sebe. Prvé dni som to nechala otvorené obojsmerne, aby sa naučil používať klapku a až potom bol čas na to, že niekedy je zavreté. Možno by pri nácviku pomohol pamlsok podaný cez pootvorenú klapku. Na pootvorenie som si pomohla tou tyčkou, ktorá značí, či je mačka vnútri alebo vonku. Pár dní po inštalácii sme išli preč na víkend, takže klapku musel používať.
Odpovedať
Profilova fotka
@wegar Tak ja neviem či bývaš v meste, alebo na dedine, ale je to úplne prirodzené, že pred príchodom jesene sa budú myši snažiť dostať do domu. Musím si poklepať na drevo, ja som ešte ani tú myš v dome nemal, možno práve preto, že mi ich mačky nosia mŕtve na rohožku pred dvere. Ale to riziko tu určite je. Stačí, aby hlodavec zacítil nejakú dobrú vôňu z kuchyne a určite si nájde možnosť, ako za ňou ísť. No a čo je jednoduchšie, ako nechránený prístup cez mačacie dvierka? :-)
Odpovedať
@jamk1 vies co mi napadlo, ked som si precitala tvoj komentar? totalne tom a jerry rozpravku :-D mat macku je fajn, mam macky rada, len moj drahy ma s nimi trochu problem, nema rad, ked sa mu macka obsmieta okolo noh a ja to zase naopak zboznujem :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@svetlanik3 Ja som pred pár rokmi tiež mačky nemusel, ale potom sa ku mne jeden malý čierny, zúbožený mačiak zatúlal, zlomil mi srdce a odvtedy je moje zmýšľanie o mačkách niekde celkom inde. Ja by som si to už bez nich ani predstaviť nevedel. Škoda, že nemôžeš vidieť, ako môj čierny Ferdinand došiel teraz ku mne k počítaču. najprv na mňa múdro pozrel, potom ovoňal citrónový radler a rozvalil sa medzi klávesnicu a monitor na počítačovom stole. Sú to proste osobnosti a každý (á) je iný (á) Treba im len porozumieť, dať im priestor, akceptovať ich a do toho čo robia im nerozprávať. Proste správať sa k nim, ako k žene. :-)
Odpovedať
no ja som zila v tom, ze ked dvierka na cip. tak sa dava macke obojok s cipom.ci? nas kocur je zacipovany, ked vysiel ten zakon,, ktory napokon zrusili. kocur s nami prezil v byte cca 12 rokov, teraz je s nami 5. rok v dome, macacie dvierka nemame, von chodieva, len ked sme doma. a to pod samonosnu branu dame hranoly, aby sa neprepchal, nic rozumnejsie sme zatial nevymysleli,mozno niekto poradi, ako by sme to mohli vyriesit. do vysok uz nejde. ale on bol vzdy "krickar", nie "stromak"
Odpovedať
@svetlanik3 nooo, moj mm tiez na mna kukal, ked padlo:ja musim mat macku :-D. nemal nejaku osobnu skusenost a ani ja s chovom v byte, a teraz na nasho macora neda dopustit. :-)
Odpovedať
@jamk1 jej to je mile, aj ma mile meno, normalne mam zimomriavky a tak v kutiku duse aj dufam, ze raz takto nejaky maciacik zlomi aj toho mojho chlapa :-) myslim, ze o mackach chodi strasne vela famov medzi nami, medzi ludmi a tym padom vela ludi si od nich drzi odstup a pritom nerozumiem preco, ved male maca, to je to najkrajsie 8-)
Odpovedať
@cina1 a uplne akoze pohode to vzal? ze teda chces, tak pohodka? lebo sa obavam aby mi drahy este nedal potom aj ultimatum, ze bud on alebo macka :-D :-D
Odpovedať
@morciak To je sranda nikdy by som doma mačku nechoval ma chytať myšky ;) Inak mali ste to skôr spraviť male mačiatko môže v pohode aj 2 mesačne byť samo vonku bolo leto pohoda. Len ho stači naučiť aby malo vždy jedlo pri dome a vždy príde pohrať sa snim a určite neutečie a hlavne ako bolo spomenuté ak sú na dvore možnosti pre schovanie sa tak nevidím problém. Inak teraz odnaučiť ho aby ostal vonku to bude problem ;)
Odpovedať
@svetlanik3 nooo, nemal nikdy skusenost s mackami, ja naopak, boli sucastou mojho zivota :-), ale ked zbadal toho blsiaka, co nam nasi priiniesli," skadelaba stadelaba", ziskal si ho :-).islo to pomaly, presviedcanie a tak, a ked videl tie maciatka u nasich 1. krat, tak uz aj bol nachylny,ze ok, aj sme si vybrali, ale nakoniec vsetko bolo inak. vsetko sme nachystali (ja nastudovala - predsa len, na dvore chovat macicku a v byte to bol rozdiel) a namiesto vybraneho maciatka nam priniesli to druhe,lebo to vybrane neprezilo,ale ziskal si ho (no boli chvile krusne, maciatkovske obdobie vie vytrapit :-), ale teraz, najvacsi kamosi :-). a veru, mali sme aj patalie s nim (zdravotne) a neniesol to lahko. nuz ale zas, zvieratka mal rad, len macky pre neho boli dovtedy nepoznane
Odpovedať
Profilova fotka
@jamk1 jeeejdanenko, to ako sa Vám podarilo takto si ich naučiť? Mate moju poklonu. Ja som v štádiu neúspešného oducania mačky liezť mi do postele a behať po kredenci 🤨
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@katarinas Neviem, asi trpezlivosťou a dôslednosťou. Ony vedia, že keď na tú stoličku vyskočia a počkajú na utretie labiek, tak dostanú za odmenu takú mačaciu tyčinku, ktorá im strašne chutí. Tak asi to bola a aj je pre ne motivácia. A ešte som zabudol, že každý večer máme rituál - musia sa nechať vyčesať, aby som eliminoval výskyt chlpov po dome. Do postele samozrejme chodia a aj po kuchynskej linke sa prechádzajú. Niekde som čítal, že kto povie, že mu mačka nechodí po kuchynskej linke, tak klame. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@svetlanik3 Ak máš záujem, tak tu mám fotoblog o mojich mačiakoch... http://www.modrastrecha.sk/blog/jamk1...
Odpovedať
@jamk1 Bývam na mieste, ktoré má štatút mesta, ale 3000 obyvateľov a prostredie ako dedina, za domom máme zanedbaný pozemok. Hlodavce tam majú raj. Dvierka nie sú nechránené, je tam klapka, ktorú treba vedieť používať. Myši sa do domu dostanú všelijakými inými škárami, dokonca si postupne vydolujú chodbičky aj v omietke... Keď sa nejaké dostanú dovnútra, zlikvidujú ich naše mačky. Ale odkedy myši zacítili v dome pach mačiek, nemajú chuť k nám liezť. Vôbec netreba mať obavy z obyčajných dvierok bez čipu.
Odpovedať
Profilova fotka
@katarinas - mame hnede SureFlap dvierka z zoohit-u, doporucujem (65 euro). Zatial baterky drzia uz skoro 2 roky (vonku). Dvierka su namontovane do dveri na garaz. Treba ich namontovat idealne asi v 10cm-15cm vyske od zeme, idealne vo vyske hlavy dospelej macky. Chip ti da hocijaky zverolekar (15 euro), alebo 20 euro vratane pet-pasu. Vycvik bol jednoduchy, kocur musi prilozit k dvierkam hlavu, potom sa uvolni zamok a dvierka su odomknute a moze tlacit hlavou. Je to sice trosku na bednu, ale pre macku nic nepochopitelne. Idealne na zaciaatku (par dni) nechat dvierka otvorene (podopriet), nech si tade zvykne chodit. Pripadne par krat asistovat (macka bude sa branit labkami o dvere, treba ju len prepchat dvierkami aby zatlacila hlavou a odmenit pamlskom. Nas 2 mesiacny mico to zvladol bez problemov na 2hy den, a to nie je ziadny Einstein :) Hlavne cesta von z garaze sla vzdy bez problemov, cesta dnu asi po tyzdni (bol som dnu a bol zvedavy ze co tam kutim). Mam niekde aj video z prvych prechodov.
Odpovedať
Profilova fotka
@jamk1 Je to najmensia polozka, ale aj to su peniaze :-) Neviem len o takej cene hovorila, v tom, ze boli samotne dvierka, potom nejaky tunel, plus este nejaky nadstaves by potrebovala, lebo oni maju presklene dvere, ze tam by to celkovo bolo komplikovanejsie. No viacero toho bolo. :-D
Odpovedať
@jamk1 jeeej dakujem, pozriem, vyzeraju milo, idem si aj precitat, co k tomu mas popisane :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@palo92 ako si napisal, macka je zviera von, na dvor, nie domov do obyvacky a podobnych miestnosti :-)
Odpovedať
@jamk1 mne uz nechodi, dedusko uz nevyskoci,a ked bol mlady,tiez nechodil, ked sme boli doma :-D
Odpovedať
@stanlej no moj Murko by uz vonku neprezil. je uz 17 rokov s nami, najprv v byte, teraz v dome, von ho pustame,len ked sme doma,mimo dvora nechodi
Odpovedať
Profilova fotka
@cina1 Môj čierny Ferdinand síce ešte strý nie je, ale minule som si všimol, že nejako lenivo, či pohodlne chodí a keď má vyliezť na plot, tak sa šplhá asi tak, ako by som sa ja šplhal na lano v telocvični. S vypätím posledných síl. :-) Ale zistil som jednu zaujímavú vec. Posledného kocúra, čo ku mne došiel som nechal tiež kastrovať. Lenže teraz nastala taká situácia, že môj Ferdinand ho bije kde len môže a vyslovene na neho poľuje. Či na dvore, či doma. Doma ho chudáka zaženie ako lovnú zver do kúta a strašne ho zbije. Teraz má najnovšie natrhnutý ňufáčik a roztrhnuté na hlave. Neviem, ako to budem riešiť. Keď sa Ferdinand naježí a vidím, že sa chystá zaútočiť, tak ho ukľudňujem, že sa mu prihováram a snažím sa ho ukľudniť pohladením a neviem, čo sa jemu vtedy odohráva v tej jeho hlave, ale zaútočí aj na mňa a doškriabe ma a dokúše. Keď jeho objekt zmizne z dohľadu, tak je zase dobrý rozmaznaný kocúr z neho. :-(
Odpovedať
@jamk1 v tom ti neviem poradit, ale jeho spravanie naznacuje, ze absolutne neznesie toho druheho kocurika vo svojej blizkosti, nechcem mu priprisovat ludsku vlastnost - ziarlivost, ale macky sa tak niekedy spravaju. Asi ti nic ine nezostane. len skusit tomu druhemu kocurikovi najst druhy domov, lebo Ferdinand to podla mna nevzda, ked vtedy ked je napajedeny na toho druheho kocura, ide aj po tebe. A ten druhy kocur? ten sa necha zmlatit a aj tak pride naspat?
Odpovedať
Profilova fotka
@cina1 Ja sa v tom tiež prestávam vyznať, lebo kocúri sú u mňa traja, ale Ferdinand má problém iba s týmto jedným. S tým druhým dokážu aj z jednej misky jesť. :-(
Odpovedať
@jamk1 no aj zvieratkam obcas prepne :-(
Odpovedať
Profilova fotka
@cina1 tak ked uz je tolke roky nauceny, tak to je ine to chapem, ale ked je kocur alebo macka teda od malicka vonku tak s tym neni problem a bez problemov preziju :-)
Odpovedať
Profilova fotka
pred par dnami sa k nam zatulalo maciatko. neviem odhadnut vek. byvame v dome, kde nemame dokoncenu terasu ani plot. v dome mame krizenca labradora, sucku, ta macky moc nemusi. tejto macicky nam bolo luto, tak sme jej urobili budku, dali stare tricka a budu postavili na skrinku pri terasovych dverach. potuluje sa nam tu liska, tak aby na macicku nedostala, ale aby macka mohla v pohode vyliest. dali sme jej aj najest. prve 3 noci bola vonku. cez den sme si ju vzali dovnutra a to bola asi chyba. teraz sa jej vonku vobec nechce. nasa sucka ju zacala respektovat, ale to sme stale pri nich. dnes v noci je -15 °C. dali sme macicku vonku do budky a ona sa zacala dobijat k nam dovnutra. je mi luto v takej zime ju nechat, tak som si ju vzala k sebe. teraz lezi na svojom vankusi na posteli. pod postelou ma nasa sucka pelech. zatial obe spia. lenze zajtra idem do prace, doma nikto nebude a macka v dome nemoze zostat pri psovi. nemam ju kam inam dat. musi ist vonku. neviem ako s nou dalej. mam ignorovat je dozadovanie sa do domu? alebo mam v tychto studenych noci ju brat dovnutra? nechcem, aby to bola domaca macka. na jar chceme dokoncit plot. ohradit ho podhrabovymi doskami, aby sa nam tu netulala liska. dorobime aj altan s drevarnou. v buducnosti moze byt tam. ale co s nou teraz.
Odpovedať
rodičia maju mačku aj psa a vonku chodi pravidelne. Pravda je, že ju doniesli domov ked mala 3 mesiace a chvilku bola iba v dome, postupe ju pustali voku. Ak mačka vie kde je jej domov, stale sa vrati. Opytam sa inak, čím ju krmite?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?