Aké sú vaše skúsenosti s malým akváriom?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, máte prosím niekto doma takéto malé akvárko? Ak áno, darí sa rybkám aj v takom malom priestore? Nemáme s tým žiadne skúsenosti, bude to prvé akvárko, Toto je Diversa startup 38,5 l. (50x25x30) Už som o tom dosť počítala, viem že čím väčšie, tým menej starostí,ale predsa len veľké nechceme a potešili by ma osobné skúsenosti. Chceli by sme málo rybiek. Určite neonky červené+ niečo k tomu. Poraďte prosím aký druh rybiek by sa k nim ešte hodil. (aby sa nebili a aby im nevadil taký menší priestor) Veľmi by som nechcela aby sa ďalej množili,tak by bolo super mať len po jednom kuse. (okrem neoniek)
Odpovedať
1
2
@zita19 ani do tych 54l co spominala autorka temy.. ;)
Odpovedať
:-D ja mam doma 5 litrove a v pohode v nom zilo aj osem ryb a nepozabijali sa :-D ale to je uz trochu extrem asi lebo my sme chceli male ale nie az take male a darovali nam taketo tak reku skusim no a celkom som spokojna a rybky vazeraju ze su tiez :-D ale do vacsieho by som dala skor asi po viac kusov a menej druhov tak nam aj radili v chovprodukte
Odpovedať
@ziit Slobodu zvierat na teba...
Odpovedať
@worker_falcon ale no to snad nie :-D sak jasne ze sme tam nenapchali neviemco :-D gubky si tam ziju mnozia sa a lubia sa jedna radost :-) a insie tam nemame takze dufam ze si to nemyslel vazne :-D aspon tak nam t vysvetlovali ze oni si prirodzene vyselektuju medzi sebou nejakych vyvolenych a tak stale dookola ze sa nepremnozia :-)
Odpovedať
@ziit no poviem ti to takto. aj ľudia by prežili, keby si napchala 10 ľudí do priestoru 2x2m (dostávali by dostatok jedla a pitia). Dokonca by sa aj množili jedna radosť :-D Prípadne by sa "vyselektovali"... Myslíš, že je to OK? Vybavím ti také ubytovanie? toľko rýb v 5l akváriu je veľmi zlé. s tou slobodou zvierat som to myslel tak napoly-vážne - oni sa rybkami nezaoberajú. Ale keby si mala v jednej voliére 2x2x2m 10 psov, tak k tomu by už mali čo povedať.
Odpovedať
@ziit 1cm dospelej ryby na 1l objemu akvarka ti nic nehovori? ;( Ze 5l, ved to je len velky zavaraninovy pohar, doma v tom robime kvasene uhorky.. A jasne ze sa "vyselektuju"!!! Bojuju o zivot...
Odpovedať
Tak sme sa nakoniec dohodli, že kúpime len 25l akvárium a obyvateľom bude jedna bojovnica pestrá+ sa jej tam pokúsim vypestovať aspoň jednu živú rastlinu+ pridám ešte takúto čačku, lebo sa mi to páči.
Odpovedať
@bovary vidim ze som si malo zistila dopredu :-( lebo ja som sa radila len v chovatelskych potrebach a tam mi hovorili ze akoze normalne rybky nie tak vela ale ze gubky ako zivorodky sa nepremnozia.Ale je mozne teda ze by bolo dobre im kupit vacsie akvarko tak na vianoce dostanu zasa nie som odlud ze tyram zvieratka :-D
Odpovedať
@ziit ucime sa na vlastnych chybach, nikto uceny z neba nespadol... ;) To vacsie akvarko by bolo super. Gubky su krasne a zaujimave rybicky..
Odpovedať
@ziit A najlepsie ist na akvaristicke stranky,kde Ti poradia,pretoze v predajni su cudni predavaci vacsinou. Akva.sk je vyborna stranka pre zaciatky.
Odpovedať
@hora111 super vdaka teda popozeram aby som im este viaac neublizila.hej vsimla som si ze im ide asi skor len o to aby predali lebo inak by mi to povedali no pekne :) ale nevadi budem musdrejsia uz budem vediet pre buducnost.A na tych 8 rybiek by bolo asi ake velke take optimalne? vela miesta doma nemame tak aby som to aj mestila :-)
Odpovedať
Podla druhu,nejake razborky galaxy,alebo jednu bojovnicu,ktora vynikne,
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ale rec je o 30l nie tych 5 :-S
Odpovedať
my sme doma mali taký to malé akvárko a asi po pol roku nám rybička umrela a bolo po ...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
zdravím, chceli by sme malému synovi kúpiť nejaké menšie akvárium. hrozne sa mu páčia tie okrúhle takže asi nejaké také, stačilo by aj na 15 litrov, chceli by sme len aby sa trochu naučil zodpovednosti, samozrejme s údržbou mu budeme pomáhať. chcel som sa len spýtať koľko rybiek je vhodné mať v takomto menšom akváriu a čo všetko je potrebné dokúpiť, ako takú "základnú sadu"?
Odpovedať
v takomto akvariu tak 3-4 male rybky. A gulate nie je dobry napad, ryba sa tam nema kde schovat. Radsej nejake obdlznikove rovnakeho objemu. V gulatom sa tazko umiestnuje filter. Zakladna sada by mala obsahovat filter, riecny strk na spodok, rastlinky a osvetlenie. Takto to nechat zabehnut tak cca tyzden (naplnene akvarium, zasadene rastlinky, beziaci filter, zaonute osvetlenie) a potom tam dokupit rybycky. Nic neuponahlat, mohlo by sa to vypomstit. Ako sa hovori: mala akvarium = velke problemy, velke akvarium = male problemy. V malom akvariu sa pripadna cybicka v starostlivosti o vodu prejavy pomerne vyrazne, vo velkom sa to ma kde "rozplynut". Odporucam si o tom nieco nastudovat: https://akoapreco.com/ako-zalozit-akv...
Odpovedať
@bigmar V guľatom sa rybky trápia hlavne ak tam človek us.rie závojnatku, ktorá potrebuje aspoň 150l akvárium a aj kamarátky. Ak malé akvárium tak nie kruhové a stačia mu malé gupky dúhové-pávie očká do neho.
Odpovedať
@epto dik za radu. no keby tam mala dajme tomu nejakú tú rastlinu alebo nejaký "domček", že tam by sa mohli schovať tak by to vadilo, že je to guľaté? rastliny by si odporúčal skôr živé alebo umelé? a dik za ten link, idem o tom ešte niečo teda načítať nech za to nevyhadzujem peniaze zbytočne
Odpovedať
@bigmar rastlinky odporucam zive. Je s nimi trochu viac roboty ale je to aj pre rybky lepsie. Domcek je fajn ale predsa len by som sa gulatemu akvarku vyhol. Existuje kopec krasnych negulatych setov v predaji.
Odpovedať
@bigmar ahoj,sa obraciaš na nesprávnej stránke s tvojou žiadosťou. Už len také ,,odborné" rady,ktoré si dostal,že stačí pridať ryby po týždni je totálna blbosť a hriech proti tým rybám.Medzi prvým a druhým týždňom sa dvíhajú dusitany NO2 na vysokú úroveň,ktorá ak odolnejšiu rybu doslova nezabije,tak jej minimálne oslabí imunitu a poznačí na zbytok života alebo prepuknú iné vonkajšie-vnútorné choroby a tie nebudeš vedieť riešiť,či kupovať nejaké liečivá. Ak máš možnosť choď radšej do aspoň 30l akvária a samozrejme klasický obdlžnik,kde dáš na chemizmus vody odolnejšie menšie druhy rýb ako Dánio galaxy alebo Razborka škvrnochvostá,na dno pancierníček malý a jednoznačne živé nenáročné rastliny na živiny a svetlo,bez nutnosti hnojenia a ohľadom na zloženie vody. Najlepšie to riešiť na akvaristickom fóre ako je Akva.sk,tu nedobačuješ dobre.
Odpovedať
@epto nie je potom ale voda rýchlejšie špinavá keď sú tam živé rastliny? predpokladám, že ich tiež treba potom nejako upravovať a zakaždým aj akvárium celé vypúšťať kvôli tomu :-| dik ale za rada, skúsim sa aj v obchode ešte popýtať na tie akváriá @hora111 tak videl som, že aj tu sú nejaký ľudia, ktorí sa o to zaujímajú, preto som sa pýtal tu. ale vyskúšam aj to druhé fórum isto. no na začiatok sme chceli skôr niečo také menšie aby sme videli koľko ho to vôbec bude baviť a možno ak by ho to chytilo tak by sme prešli možno aj na nejaké 40 litrové
Odpovedať
@bigmar zive rastliny su plus pre rybycky, produkuju kyslik, robia lepsiu rovnovahu kvality vody. Upravovat ich nejako zvlast netreba, obcas skontrolovat, odstrihnut stare listy aby nehnili vo vode a ak dobre rastu, obsas to prestrihat/preriedit ako zivy plot.
Odpovedať
Profilova fotka
Praveze moj nazor je taky @bigmar, ze do akvaria patria jedine zive rastliny, tie aj pre rybicky su velmi fajn, aj pre vodu :-)
Odpovedať
@epto okay vďaka, a aké teda konkrétne rastliny by som mal riešiť do takého akvária? keby som si dal len také nejaké 30 litrové? koľko cca by ich tam malo byť? keď sú rastliny tak potom netreba mať stále zapnutý ani filter nie?
Odpovedať
@bigmar K teme len tolko: ked som zakladala prve akvarko, tak som asi 4 mesiace len studovala, citala, pytala sa. Forum akva.sk je v tomto fajn, vela sa naucis hlavne z diskusii. Aj tak moje prve akva bojovalo a prve krevetky neprezili. Ale to uz bolo pred 7 rokmi, odvtedy som zakladala viac a uz som bola mudrejsia. Preto skor ako vôbec kupite akvárium, vela studujte. Aktualne mam v praci 20 litrove, v nom len machy, male krevetky a 5 galaxy rybiciek. Staci. Len upozornujem, cim mensie akvárium, tym nestabilnejsie prostredie a tym viac prace.
Odpovedať
ďakujem všetkým za odpovede a za rady, všetko som si to premyslel, bol som poradiť ešte aj v jednej akvaristike, dosť som toho poštudoval na tom druhom fóre. tam som vlastne zistil aj čo všetko k akváriu potrebujem, čo treba kúpiť na začiatok tak dúfam, že naše prvé ryby vydržia dlhšie ako pol roka :-D :-D :-D trvalo to dlhšie ako som čakal, pôvodne som myslel, že za nejaké dva týždne sa rozhodnem, kúpim akvárium a bude ale evidentne keď človek nechce aby mu to tam všetko pomrelo do mesiaca tak to vyžaduje viac času. nakoniec sme sa teda ale dohodli, že akvárium dostanem na vianoce od manželky, svokrovcov a mojich rodičov takže sa mi poskladali na všetko a kúpili to biorb akvárium, také drahšie tak som celkom zvedavý keď to rozbalím, že ako to bude vyzerať, lebo mi to ani ukázať nechceli :-D teším sa na to celkom. tak ešte raz diki za všetko 8-)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?