Zateplenie rodinného domu: áno alebo nie? Aké vidíte pre a proti?

Profilova fotka
Veľkou témou posledných mesiacov je zateplenie rodinného domu a úspora energií. Čo si myslíte o zateplení? Podeľte sa s nami o váš názor či reálnu skúsenosť.
Profilova fotka
Novy dom alebo uz postarsi? Z coho postaveny? Myslim, ze su to dost podstatne otazky. Nebude to pri vsetkych domoch rovnako.
za mna jednoznacne ano. jedine minus moze byt za mna cena.
Otázka skôr znie,kto je ochotný zaplatiť zateplenie domu, keď "nemusí". My sme si dali,problém s energiami bude do budúcna ešte horší podľa odhadov a EU to taktiež vidí,preto podporuje tieto pasívne úspory energie. Teraz sa to zdá ako nenávratná investícia v kalkulácii , ale predpokladám,že cena energii za tých 30+ rokov určite prevýši tuto investiciu. Toť môj názor.
Treba si polozit otazku: Na co je potrebne zateplenie, kvoli comu sa o nom vlastne tolko hovori? Odpoved je lahka. Ucelom zateplenie (hociakeho) je zamedzit unikom tepla z domu, za vyrobu ktoreho platime coraz viac. A do buducna to v yzera, ze platit sa bude stale viac. Cize otazka zateplenia je nie ci ano/nie, ale ako. A tu sa dostavaju k slovu rozne sposoby/technologie. Ci uz specialne "thermo tehly|" a "super izolacny porobeton" alebo "zazracna vata" a "perfektny sedy polystyren". Nazyvam vsetky tieto vyrobky slangovo aby som nikoho neurazil/neuprednostnil. Kazdy vyrobca bojuje za svoje riesenie s tvrdenim, ze je o xy% lepsie ako konkurencne a samozrejme v konecnom dosledku aj lacnejsie s rychlejsou navratnostou. Casy lacneho plynu a obrovskych viacgeneracnych domov du uz nenavratne prec. Tieto stare stavby sa hufne zatepluju jednym, ci druhym sposobom a nezriedka to prinesie aj mnohe problemy s vysokou vlhkostou kedze dom uz nie je "prefukovany" ale vyrazne viac utesneny zateplovacou obalkou. V modernych domoch je zateplenie brane komplexne a je tomu prisposobena cela rada dalsich veci. V pripade zmeny sposobu zateplenia je potrebne prisposobit tomu zvysok veci. Podobnych tem su na MS stovky a ani tato zrejme nebude ina ako dohadovanie sa co je lepsie/horsie. Berme to tak, ze na trhu je viac technologii/sposobov a kazdy si najde ten svoj.
Chcel by som sa opytat ake zateplenie je lepsie na tehlu, EPS (polystyren) alebo Vata? A ku hrubku davate na 30tku tehlu normalnu nie 2v1? Vdaka za radu.
Dajte si sveter a bundu a netreba ani kurit..
Profilova fotka
@popstar Dobrý deň, ďakujem za otázku. Z môjho pohľadu je to skôr vec názorová a potom vec ďalších parametrov a nárokov investora alebo stavebníka, či už na prevádzku objektu alebo architektonický zámer. Z profesijného hľadiska nezavrhujem ani alternatívu rekonštrukcie či novostavby.
Profilova fotka
@technikheluz davas otazky ako pre ovce...... skor otazka na teba... : uprednostnoval by si sa pri stavbe sirsie tehly ktore ti zoberu niekolko m2 uzitkovej plochy...???
@mimms a nehovoriac o tom, ze ta super duper extra tehla je min 4 -x drahsia ako logika kaze -25cm tehla hoc aka + 25cm eps, teraz som pozeral ceny bo mi to nedalo a ta sialena reklama na 2 v 1 ta ci postavim mur len za mat, 160,- ecka plus robosi za kubik / vsak to aj dvihat treba/ za stvorak abo za 25,- eur tehla + 20,. zateplenia ta to je kus rozdiel ci??? no holt reklama je reklama a vyplach mozgov robi v dnesnej dobe svoje raz darmo !!!
Profilova fotka
@luckysal Dobrý deň, ďakujem za Vašu otázku. My ako výrobcovia tehliarskych výrobkov s dostatočne vyhovujúcim až najlepším tepelným odporom na trhu uprednostňujeme jednovrstvové murivo bez zateplenia. Pokiaľ sa však stavebník rozhodne postaviť si svoj rodinný dom so zateplením obvodovej nosnej konštrukcie, určite je to jedna z možností. Aký materiál pre zateplenie však zvolí je tiež otázkou výberu. Treba pritom prihliadať na vlastnosti izolačného materiálu, vlastnosti podkladného muriva pod izolant, cenu, prácnosť, obdobie realizácie, technologické procesy, rýchlosť realizácie, kvalitu realizačnej firmy a pod. Určite odporúčam svoje požiadavky a nároky riešiť so svojim projektantom projektovej dokumentácie a riešiť s ním aj otázku zatepľovania. Pri výbere EPS pre zateplenie je dôležité napríklad nezanedbať kontrolu polohy rosného bodu a pri zatepľovaní s minerálnou vatou zase pri realizácii sa vyhnúť najmä premočeniu izolantu od dažďa alebo iným spôsobom. Čo sa týka hrúbky izolantu, tak pre Heluz UNI 30 by som odporučil minimálne 120 MM EPS a optimálnych 200 MM EPS z pohľadu teplotechnických nárokov. Pre tehlu Heluz Family 30 by som odporučil minimálne 60 MM EPS a optimálnych 140 MM EPS z pohľadu teplotechnických nárokov.
Profilova fotka
@budix Dobrý deň, ďakujem za Váš názor.
Profilova fotka
@epto Dobrý deň, tiež ďakujem za Váš názor.
Článok sa načítava...
@technikheluz 60 mm zateplenia? je rok 2022, pri uvažovanej lambde EPS 0,033 v kombinácii s uvedenou tehlou je odpor múru cca 5,6 čo je voči požadovaným 6,5 absolútne nedostačujúce. Takýto návrh by nedostal ani stavebné povolenie.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
najefektivnejsia je izolacia z vnutra, treba ale absentovat omietku, a to dokaze dnes asi len mekke drevo, co sa mnohym nepaci, a je to aj drahe,
@kavar ja napr. Nepochopim preco predajcovia tehly tak pretlacaju tu 2v1 ked je tak predrazena. Ved lacnejsiu tehlu si logicky moze dovolit viac ludi cize dokazem mat ako vyrobca predajca mozno rovnaky zisk sice pri vyssom obrate. Kazdopadne v ociach ludi ostanem ako dostupny material a mam "reklamu zdarma" 🙂 tiez by ma zaujimal pohyb tepelneho odporu v miestach, kde su sekane elektroinstalacie a podobne srandy kedze nedochadza len k stensovaniu nosneho ale aj izolacneho materialu 🙂
Profilova fotka
A ešte by som dodal o špárach medzi tehlami. Podľa mňa je to čistý blud.
Chlapi nebite ho on za to nemoze on za to berie peniaze 😉 Vsetci sme tu co to postavili a sme tym ovplivneni ako on svojim chlebodarcom. Jedina vyhoda novodobej tehly je jej momentalne najnizsia cena oproti inym stavebnym materialom a aj preto z nej stavaju vsetci developeri tragicke stavby na kseft. Kto realne staval tak sam pochopil ze najlepsie murivo je homogenne a nie krehké rešeto, s ktorym su len problemy pocas vsetkych ukonov pri hrubej stavbe. Aby som nebol out topic, tak 30cm tehlu by som zateplil 20-25cm sedym polystyrenom, alebo vatou, kde treba nielen tepelnu ale i zvukovu izolaciu.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@mayo7 Prečo neragovať? Veď nech len vedia akú zbytočnú zateplenú tehlu predávajú. 🙂
Profilova fotka
@technikheluz neda sa ta hlina pri vyrobe napenit? aby to bolo ako porobeton? to by sa vam predavalo lepsie 😉 a podla mna sa to da🙂
Ja sa napriklad rad dozviem nove informacie, aj ked to ma byt formou reklamnej ucasti technika od heluzu, len mi nedalo nereagovat/upozornit na informaciu, ktore bola uz od podstaty zla (60 mm zateplenia) a nadhodil som otazky/uvahu ohladom "dokonalosti 2v1 tehal. Nepotrebujem si merat pipika s nikym ale rad by som vedal nejake realne meracky (termokamera, prepocty) v tychto pripadoch + co pisal @vladohe aky je postoj vyrobcu k tomu.
Profilova fotka
@jblaze Ak by napenili tehlu a dodržali by aj tie dutiny ktoré má , by už tá tehla mala mizernú pevnosť . Museli by dávať omnoho menej dutín , alebo žiadne a potom by to už bola plná porotehla 🙂
Profilova fotka
@vladohe no ved miesto dutin samozrejme, ja by som si tehlu nekupil kvoli tym dutinam, to je strasne mam fobiu z takych veci, 🙂
Profilova fotka
Ja som dal porfix premium 30 a na to nalepím 20 greywall . tepelný odpor obvodovej steny 10. Kde sa tá tehla s polystyrénom v sebe a špárami medzi sebou na to hrabe ? 🙂
Profilova fotka
vyrobcovia tehly su po zavedeni A0 v rovnakej situacii ako vyrobcovia petrolejok po zavedeni elektriny...slusne povedane v keli.
Profilova fotka
Páni, držme sa prosím témy. Urážky a vulgarizmy nepatria ani do našich bežných diskusií, ani do týchto. Tie som teda prečistila. Chápem, že sa tu nájdu odporcovia tohto materiálu či technológií, ktoré sa počas Dní s Heluz riešia alebo riešili, no uvítam tu pohodové a rozumné diskusie. Výmena názorov je absolútne v poriadku, pokiaľ nebude zachádzať do zbytočných urážok. Pýtajte sa a ak nemáte otázku ale chcete nutne vyjadriť váš názor, tak sa kľudne podeľte o svoje reálne skúsenosti a hodnotné argumenty. Ďakujem za pochopenie. Miška z Modrej strechy
Po dlhšej dobe super zábavné vlákno 😄 Jem pukance a sledujem, ako sa výrobca snaží predať nepredajné 😛
Profilova fotka
Len tak som si to porovnal , 50 family 2in1 za 165 eur m2 muriva a 30 porfix premium +20 greywall za 50eur m2 muriva. tepelný odpor 9,16 oproti 10,06 Cenový rozdiel 115 eur je už trošku cez 🙂 Všetky produkty som porovnával v jednom nemenovanom obchode .
Kazdy vyrobok si najde svojho kupcu, ako som pisal na kseft dobre, ale potom sa tu ludia pytaju, preco im fuka cez vypinace, preco im firma zapenuje fugy namiesto vymurovania, preco maju naprsane do muriva pocas vystavby ... @purplesticks nech ti nezabehne 😛

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?