Staviate alebo budete stavať z tehly? Prečo ste sa tak rozhodli?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Výber materiálu na stavbu rodinného domu dokáže zamotať hlavu. Aké sú vaše kritériá pri rozhodovaní? Čo zohľadňujete pri výbere? Prečo ste sa rozhodli pre tehlu? Stretli ste sa pri stavbe vášho domu s úskaliami?
1
2
@mcsmekac nebud na nich zly a nehovor pravdu na pockanie 🙂 Aj tak tu vacsinou prispievaju zenske s vyššou dívčí, ktore videli tehlu akurat ked im barak stavali 🤔
My sme stavali z Pototherm brúsená 30cm, nosné priečky 25cm a nenosné priečky 14,5cm plus EPS 20cm. Spokojnosť. Nemenil by som.
@rkorba a ja ked som si navrhol vnutorny rozmer a staval okolo neho, o kolko izieb som prisiel?
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Pred stavanim domu svojpomocne som bol pomahat na stavbe, kde sa puzivala "presna brusena tehla". Prcy rad zakladali chlapi z firmy do maltoveho lozka. Horna plocha celeho radu bola perfektna, v jednej rovine. Majstri sa s tym fakt vyhrali. Tehly isli na tenku vrstvu lepidla nanasaneho na to urcenym pripravkom. To sa tehla jednoducho neda krivo polozit. A horna hrana uz nebola v jednej rovine. Tehla od tehly sa to lisilo, niekedy len trosku, co este vyrovnalo lepidlo, niekedy zas dost vyrazne, co byu tenkovrstve lepidlo nevyrovnalo. Cize prisiel ku slovu brusny kotuc z brusky, ktorym sa na plocho brusili tieto nerovnosti. Uz viem, preco sa to vola brusena tehla 🙂 Nehovorim, ze sa museli brusit vsetky, ale taka tretina to potrebovala. A brusenie nie je vobec jednoduche, lebo je to tehla. O rezani tehal na polovice, popripade iny rozmer ani nehovorim, bez elektrickej kotucovej pily na tehly to proste neslo. Dalsia vec bolo drazkovanie na elektroinstalaciu - dost prasne... Neskor som bol pomahat na stavbe, kde sa pouzival porobeton. A rozdiel bol markantny. Aj tieto tvarnice sa obcas lisili svojou vyskou avsak lepilo sa na 5mm hreben, a tym sa vyrovnaju aj vacsie rozdiely a pripadne brusenie bolo neporovnatelne lahsie. Preto som sa pri stavbe vlastneho domu rozhodol pre porobeton. Pri svojpomocnej vystavbe je praca oropti tehle vyrazne jednoduchsia. Ak stavaju majsrti profici (ktori ako... 😄 ) tak povacsine maju vsetko dospupne naradie, ktore im treba k tehle/porobetonu. Isto, je aj kopec ludi, ktori stavaju svojpomocne aj z tehly a pochvaluju si. Ja som sa rozhodol na zaklade svojich skusenosti s oboma typmi materialov.
Profilova fotka
@mcsmekac Dobrý deň, ďakujem za Váš názor. Drážkovanie do tehál odporúčam realizovať vhodným elektrickým alebo aku ručným náradím, s nastaviteľnou šírkou a hĺbkou rezu. Viac k realizácii drážok do Heluz tehlového muriva nájdete v našej Realizačnej príručke na str. 105 – 107. Pre niekoho práve mäkkosť materiálu môže byť výhodou, pre iného zase nevýhodou... 🤷‍♂️ https://selektorkonstrukci.heluz.cz/f...
Profilova fotka
@sharky369 Dobrý deň, ďakujem za Váš názor.
Profilova fotka
@epto Dobrý deň, ďakujem za Váš názor.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Každý má svoj názor. Pre mňa je porobetón najmenej vhodný pre stavbu obytného priestoru. Malá pevnosť keď sa to prepočíta dajme tomu OK strechu to samozrejme unesie ale zvuková izolácia je slabá. Argumenty že sa s ním ľahšie robí, drážkovanie je ľahšie? Veď vlastný dom staviame len raz ale žiť v ňom budeme celý život. Tá zvýšená pracnosť pri tehle je koľko? 2, 3 dní? Týždeň? Každý nech si zváži či je toto pre neho dôvod rozhodnúť sa pre porobetón. Ak áno som s tým OK.
Profilova fotka
@treborztv Dobrý deň, ďakujem za Váš príspevok. 👍
asi som stará škola , dom má byť tehlový a na streche pálená škridla
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@vykricnik napriklad si musel robit vacsiu platnu a zaklady ako pri tensom murive a prisiel si o kusok pozemku ... 😉
Profilova fotka
@yetinb @abobo Dobrý deň, ďakujem za vaše názory.
@treborztv Parametre zvukovej nepriezvucnosti obvodoveho muriva ma lepsie porobeton.
Profilova fotka
Dobrý deň, ďakujem za Váš názor. Parametre laboratórnej vzduchovej nepriezvučnosti Rw (dB) našich výrobkov si môžete pozrieť v Heluz selektore konštrukcií. Zásadný vplyv na hodnotu váženej stavebnej vzduchovej nepriezvučnosti R´w (dB) stavby, postavenej z rôznych materiálov pre hrubú stavbu, majú výplne otvorových konštrukcií. Najbežnejšie hodnoty indexu nepriezvučnosti Rw výplní otvorových konštrukcií sú na úrovni 35 až 37 dB. @marian_8 @treborztv 📑 https://selektorkonstrukci.heluz.cz/c...
Profilova fotka
Dobrý deň, Dni s Heluzom sa oficiálne skončili. Chcel by som Vám poďakovať za Vaše príspevky a názory. Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky k témam, ktorým sme sa venovali, alebo k výrobkom Heluz, pokojne ma kontaktujte tu na Modrej streche v profile PRO: https://www.modrastrecha.sk/catalog/v... alebo na komaromi@heluz.sk 🙂 Prajem veľa úspechov počas Vašej stavby domu! Ing. Milan Komáromi, www.heluz.sk
1
2

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?