Prístupová cesta na pozemok

Ahojte, prosim Vas o radu. Mame zaujem kupit pozemok nachadzajuci na na uzemi s projektom pre cca 50 rodinnych domov. Pristupovu cestu vlastni investor + dalsie osoby (spolu 5 majitelov). 3 z 5 majitelov su ochotni zriadit vecne bremeno na prechod a prejazd. Zvysni 2 nie, s odovodnenim, ze cestu tak ci tak odovzdaju obci. Obec cestu neprevezme, kym nebude existovat napojenie danej lokality na obecnu cestu - chyba dobudovat cca 20 - 30 m cesty. Ako je to s pristupom na pozemok? musim mat ako majitel pozemku moznost dostat sa na pozemok? Dakujem
Odpovedať
tak to by som sa na tvojom mieste nato vykaslal.. kym nemas dorieseny pristup nechodte do toho.. tie keci vsak aj tak to odovzdame su mozno len prazdne slova... potom kupis pozemok postavis dom a majitelia ti zatarasia cestu a ste skoncili..... ja osobne by som do takychto veci nesiel urcite.. byvame tiez na sukromnej ulici ale mame v lv vecne bremeno ....
Odpovedať
tiez by som do toho nesla, nevies co sa moze stat, kupis pozemok a bez prist.cesty a IS nedostanes ani povolenie na stavbu a ak sa z nejakeho dovodu pozastavia siete budes cakat roky. Nasu cestu napr obec nechcela, nema peniaze sa o nu starat, zmeni sa starosta a majitelia si mozu piskat s odovzdanim cesty. My sme nakniec radi, lebo nemusime spristupnit oklite zahrady na staveby domov a mame klud, obec by nam nakoniec mohla zriadit na ceste aj zastavku busu :-p
Odpovedať
my mame pristupovu cestu podla starych máp az k pozemku, ibaze nie je spevnena,,,,je to problem??
Odpovedať
@atlaska v okoli sa stavaju domceky (aj ked majitelia nemaju pristupovu cestu), aj siete su tam uz natahane, uz len ta pristupova cesta je nedoriesena
Odpovedať
tak si nanej odkupte podiel. niesu ti 5 majitelia nahodou aj vlastnici tych pozemkov kde sa uz stavia??? dnes sa to tak robi uz tusim bezne - vlastnik rozparceluje rolu a odpredava pozemky zaroven aj s podielom na ceste - cesta sa tym stane spolocna pre vsetkych a mozu ju vyuzivat vsetcia - ale aj sa onu starat. otazne je ci verite reciam ze cesta sa dobuduje. aby od vas niekto za rok-dva nepytal peniaze na jej dokoncenie. tomu odovzdaniu cesty obci by som tiez asi veril az po jej skutocnom odovzdani. ked ma byt cesta obecna musi splnat normy - cize sa normalne projektuje a schvaluje ju dopravny policajt. taku cestu treba aj normalne skolaudovat.
Odpovedať
Veru, nam policajti prikazali este aj chodnik mat, mame cestu s tusim 7m a 1m volny na chodnik, nieje vystupeny ale priestor nan musime mat. Rovnako aj povolenie poziarnikov.
Odpovedať
bilinkap ak tu cestu nedokoncia nezaafaltuju v zime vam ju nikto neodhrnie budete to musiet robit vy-aj natoto bacha.
Odpovedať
Profilova fotka
@bilinkapp my mame v kupnej zmluve pozemku ze cestu vybuduje investor a po kolaudacii sa zavazuje previest parcelu cesty na obec, obec to ma v uzemnom plane.. to co ti radi maly dom ze kupit si podiel na ceste je fine, staci trosku obist predkupne pravo spoluvlastnikov a bude to, ale obavam sa ze to tak moc na katastri neprejde ( su opatrenia proti vlastneniu jednej parcely vela majitelmi) v zmluve o kupe pozemku pristupovu cestu riesenu nemate??? na toto ste si nedali pozor???
Odpovedať
my sme viaceri vlastnici cetsy-mame zalozenie zdruzenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska - To ako funguje? Ste sa na nu zlozili a teraz sa skladate na udrzbu ci ako?
Odpovedať
Ano.
Odpovedať
@kaktusik007 len pre upresnenie info, my kupujeme pozemok od majitelov, ktory ten pozemok kupili od developera / investora. Oni v ich kupnej zmluve o pristupovej ceste nic nemaju......
Odpovedať
Článok sa načítava...
Bilinkapp o to horsie, nemas v zmluve nic, teda nemas ziaden pristup k pozemku. Len "jedna teta povedala"
Odpovedať
Profilova fotka
@bilinkapp v prvom rade zajdi na stavebny urad ci ti vobec vydaju stavebne povolenie ak nemas poriesenu pristupovu cestu..
Odpovedať
@maznacik007 stavebne povolenie je tam uz vydane
Odpovedať
Profilova fotka
to je super.... a ako to je vlastne doriesene s tymi vlastnikmi umoznia ti prejazd ? resp. problem by podla mna mohol nastat keby si napr. tam dali na vlastne naklady zavoru taku na cip.. a tebe by nedali cip... prip. ak by si ty chcela dotiahnut si napr tcom... /toto sa presne stalo znamym.. ze nemaju podiel na ceste.. kupovali posledny pozemok na takej ulicke a nechceli si kupit podiel a neskor chceli si dat dotiahnut telefon /stlp/ a nemozu... prejazd oni maju v pohode nie je to zatial uzavreta ulicka..
Odpovedať
stavebko na stavbu vasho domu je vydane? Pozor ku kolaudacii budes potrebovat kolaudaciu pristupovej cesty, ak je novo vytvorena. My neumoznujeme pristup nikomu kto nema kupenu cestu, moze si kupit.
Odpovedať
@bilinkapp nasa cesta je tiez skolaudovana a developer ju chcel odovzdat obci ale obec ju nechce prevziat lebo na tej ulici sa este stavia a chodia tam aj nakladne auta, a keby sa cesta za par mesiacov pokazila, obec by ju musela opravit n vlastne naklady a na to obec peniaze nema. A druhy problem bol, ze ani banka nam nechcela dat hypo kym nebudeme mat vecne bremeno na prejazd v LV
Odpovedať
@mirruska ved prave, viem, ze obec tu cestu tak skoro neprevezme, lebo som sa o tom s nimi bavila na stavebnom urade. Vecne bremeno investor nechce zriadit, resp. 2 z 5 majitelov cesty..... tak rozmyslame, ci mame ist do kupy toho pozemku alebo nie, ale obavam sa, ze to nechame tak... :(
Odpovedať
Ak maju spoluvlastníci menšinový podiel, tak sú prehlasovaní väčšinovými spoluvlastníkmi a vecné bremeno je možné zriadiť aj proti ich nesúhlasu. Taktiež vecné bremeno možno zriadiť nielen dohodou, ale aj na základe rozhodnutia súdu, čo je zdĺhavejšie, napríklad ak mám záhradu a mám k nej prístup iba cez cudzí pozemok, tak majiteľ tohto pozemku je povinný strpieť právo prechodu. Samozrejme nalepšie je dosiahnutie účelu dohodou.
Odpovedať
@bilinkapp no ja by som to v tomto pripade asi nechala tak. Mat taketo opletacky, to je na dlhe lakte a strasne sa moze predlzit ziskanie stavebneho povolenia, stavba, kolaudacia a pod.
Odpovedať
johanides-ja som si kupila pozemok, vybudovala cestu a niesom povinna nikoho cez moj pozemok pustit-mozem si ho oplotit. Takto sa ohradil jeden zahradkar proti nasemu stavebnemu povoleniu a bolo mu odpisane zo stavebneho uradu, ze sa stazuje neopravnene a ze niesme povinni mu umoznit prechod na jeho pozemok. Nikdy cez ten pozemok kym nebol nas nemal na svoj pozemok pristup. Ako k tomu pridem ze ja budujem cestu za nemale peniaze a necham po nej korzovat pol obce?
Odpovedať
Profilova fotka
@johanides s tym prehlasovanim nie som si ista ;-) nik nemoze rozhodnut, a nik ma nemoze donutit... jedine sud ;-) takze aj keby som vlastnila len 1/1000, a nesuhlasim s pravom prechodu, maju ti ludia proste smolu.... jedine, ako vravim, ze by to dali na sud a ten by im dal za pravdu... ina moznost ako dohoda alebo sudna cesta proste nie je ;-) @atlaska a teraz jeden pripad zo zivota: cesta, ktora nie je cestou ani na katastralnej mape, len kazdy vlastnik pozemku tam ma svojich par metrov - pred cestou a za cestou, v podstate kazdy jeden vlastni asi 15m tej cesty, pretoze prechadza jeho pozemkom... dat si tam zavoru??? no, aj to skusali.... ale zatial to boli len vyhrazky :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
@kaktusik007 Oni nemajú smolu, tí majú smolu, ktorí ako menšinoví vlastníci sú prehlasovaní, lebo oni musia podávať žalobu na súd, oni musia platiť súdny poplatok, oni musia preukazovať právny záujem a oprávnenosť neumožnenia zriadenia vecného bremena. Zo zákona explicitne vyplýva PREHLASOVANÍ spoluvlastníci sa musia, resp. môžu obrátiť na súd, takže tak :-D
Odpovedať
katusik aj za nami to takto mali cele roky a veru dnes uz ma jeden z nich branu a cez jeho pozemok nemaju ostatni ako chodit. mozu ist obchadzkou 3km-autom ci pesi. zatial chodia cez nase peso- docasu. My mame presne stanovene zmluvne podmienky a zatial aj vsetci velmi dobre susedske vztahy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?