Chýbajúca geotextília pod zámkovou dlažbou

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, firma nám robí dlažbu okolo domu. Už je takmer hotová.Sused mi medzi rečou povedal, že nám mali dať na spodok geotextíliu a tam, kde bude stáť auto, pod štrk aj suchý betón. Na tieto veci som sa na začiatku pýtal realizátorov, tí mi povedali, že ani jedno netreba a ani to nedávajú. Je to problém?
Odpovedať
1
2
ahojte, tiez sa chystam na podklad pre statie auta, rozmer od dna vykopu po buducu vysku dlazby mam 57cm. Vyska je preto taka, lebo chcem mat chodniky v rovnakej vyske. Ako dat najlepsie vrstvy, aby sa netvorili kolaje, moze to byt takto: -dlazba 60 mm -kamenivo 4-8 40mm -kamenivo 8-16 120mm -kamenivo 0-32 150mm -geotextilia -kamenivo 32-63 200mm alebo ak pouzit suchy beton, tak kolko mm a v ktorej vrstve? este som rozmyslal, ze dam ako prvu vrstvu 0-8 50mm na to geotextilia znova 0-8 50 mm a na to dalsie vrstvy, aby mi to vyslo na 57cm. Dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Nespôsobí geotextila pod prvou vrstvou na zemi to, že ak sa podlozie premoci od navaloveho dažďa tak bude ten makadam na tej hline plávať? (obrazne) Ak by išiel makadam na čistú hlinu a hutnénim z sa zatlacil do hliny tak nebude tam väčšia pevnosť? Je schopná burina vyrásť cez 35cm strku pod pakeovanim alebo 25cm pod chodnikom? Ďakujem
Odpovedať
@truly burina ti neporastie zo spodu, ona ti porastie zvrchu. Naprasi sa do psar, vietor tam naseje semena, naprsi, semena naklicia a porastu cez sparu dole. Vystacia si aj s tym nicim co v tej spare je... Priprav sa na to, ze rok co rok budes odburinovat zamkovku...
Odpovedať
@truly a ked sa dobre udari, budes z nej aj mravceky vyhanat...
Odpovedať
Tiez nedavame textiliu.Uplne mi to stacilo v predzahradke aj tak burina sla cez.Ale uz sme skoro vo finale este 7kubikov jemneho strku a na to uz v sobotu kladieme zamkovu.
Odpovedať
@zita19 ako je mi jasné že na letové semena atd.. Len ma zaujima to reálne využitie tej geotextilie. Lebo mam ju na celú plochu aj keď už bola použitá a nemá nejakú extra gramáž keďže cez ňu burina prerástla. Pod chodník mam už tu čiernu tuším 200vku. Jedny daj druhy nedaj, dlažba že nech dám. Len zvažujem ci to nie je kontraproduktívne. Nechám si poradiť hh
Odpovedať
@truly co sa tyka buriny, tak to mam odskusane, nezabera :-p Mravce vytapam vriacou vodou pravidelne, burinu pravidelne vypekam za ziva letlampou... :-p Co sa tyka unosnosti pokladu, voda a take, tak toto ja netusim...
Odpovedať
Čakám ďalšie názory 🙂
Odpovedať
@truly no lebo ta geoska pod makadam sa nedava preto aby nerastla burina ale tam kde je nestabilne podlozie, prave aby nedochadzalo k prepadaniu makadamu hlbsie po case. Ak mas podlozie ok tak ju ani nik neodporuca davat. Pred x rokmi sme zavazali rybnik a tam sa davala geoska v 3 vrstvach. Geo-makadam-geo-makadam-geo-makadam. Celkovo navazka cca 2 metre. Sranda brigada, v praxi sme zazili co je to snezna slepota. Nakolko to bola letna brigada, rozloha 2ha vsade vsetko biele kem si sa pozrel a 35°C
Odpovedať
@palo18 celkom ôk podlozie nie je lebo tam mam zvodovu nádrž na vodu a hrozí ze nebude stíhať nasáva vodu. Píšeš ze ak je podlozie ôk tak NIK NEODPORÚČA DAVAT ako to myslíš?
Odpovedať
@truly tak ze pouzitie geo sa odporuca pouzit pri nestabilnom podlozi. Pokial je unosne tak ju netreba. Co je zvodova nadrz? Lebo nadrz je nadrz a ta je tesna, s nej nepretecie nic. Ak tam mas vsakovaciu jamu tak si to blbo naplanoval, hned vedla cestu.
Odpovedať
@palo18 no žiaľ je to tak ze vsakovacia jama je rovno pod chodnikom a ak nebude stíhať bude pretekať do štrku pod parkovaním. Zial už s tým neviem spraviť nič pretoze odkvapy sú vyspadovane a miesto už nie je. Rozmýšľal som ci ne vykopem ešte jednu jamu žiaľ tiez pod chodník. Momentalne ma objem 3kubiky aj so štrkom ovsem a berie 3/4 strechy. Spravil by som novu a ta by mala 3 kubíky strku na 1/2 strechy a jeden z od by ostal v pôvodnej to by stihla pekne. Susedia tam majú jamky ako veľkosť furika a bez geo a neriešia to vôbec...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palo18
Odpovedať
@palo18
Odpovedať
@truly pozrel som si fotku v druhej diskusii. Modro oznacene je vsakovacia jama a je merzi chodnikom a garazovim statim. Tak ju tam nechaj a ked to bude cele vydlazdene tak ju prekri such. betonom. To nove oranzove mieato je sprostost. Vsakovacka by mala byt aj dostatocne od domu nie meter. Skoda ze na ulici nie je kanalizacia dazdova, mal by si po probleme.
Odpovedať
@palo18 ved to toľko by som zaplatil za stočné. Len ak nebude stíhať tak v podstate aj tká bude voda pri základe chápeš. Neviem co robiť, fakt. Uzs sa motam v témach dookola. Za 2,3 toky by mala byť kanalizácia ale co dovtedy neviem. Uz ma napadlo presadzovať odkvap Uz ma napadlo novú vsakovaciu jamu Uz ma napadlo dat do jamy nie strk ale plastové palety co mam na dvore a tie by mi spravili väčší objem Neviem
Odpovedať
@truly otázka oplatí sa lámať si hlavu na 2-3 roky? Ak je to fakt, že tam tá kanalizácia bude. Keď ťa už napadlo toľko riešení, nerozmýšľal si dať pred dom betónovú žumpu a zviesť vodu do nej? To je tiež riešenie a máš po probléme, ešte môžeš aj polievať.
Odpovedať
@truly ale dazdove vody nesmies pustat do kanalizacie... Tak ci tak dazdove vody budes musiet vyriesit u seba na pozemku
Odpovedať
@zita19 a viete o tom, že existuje "kanalizácia" pre splaškovú vodu tak pre stokovú vodu?
Odpovedať
@palo18 , existuje... ale nie kazda obec ich ma vybudovane.. a tých čo majú len samostatnú kanalizáciu je stále málo.
Odpovedať
@stefanl a najlepšie je to, že viac obcí ma vybudovanú práve stokovú a nie splaškovú :/ preto v 21. storočí stále musíme riešiť ČOV, žumpy a zvod dažďovej vody. Ja tiež musím riešiť všetko, lebo v obci nič nemáme. Prvá nevýhoda v presťahovaní sa na dedinu z mesta.
Odpovedať
@palo18 ano viem, lenze na dazdovu vodu uz teraz nikto kanalizaciu nestavia. Uz aj velke investicie musia zo zakona riesit dazdove vody na svojom pozemku, nie to IBV v obciach bez kanalizacie.
Odpovedať
Profilova fotka
@truly jasne ze plastove palety. Jama zasypana strkom nie je vsakovacia jama(!). Kolko objemu vody sa tam podla teba vmesti, ked je to zasypane strkom. K diskusii o geotextilii. Myslim ze sa nou neda nic pokazit. Jednoducho to menej sada. Makadam na tom "plavat" urcite nebude. Geotextilia nie je kus plechu. Pod tiazou makadamu sa zdeformuje a "zahryzne" do podlozia.
Odpovedať
@zita19 volal som dnes na vodarne tak môžem tam púšťať dažďovú vodu (keď ju spravia) platil by som za 100m strechy cca 60€ ročne. @kaspy zhotoviteľ mi odporučil dat tam 400tovku keďže je tam ta vsakovacka a mohla by pretekať. Palety mam na dvore len asi už nestihnem keďže tlači čas + neviem ci by sa mi podarilo za stabilizovať ich kraje. Sú to tie modré palety s nohami také masívne ale nie uamzavrete ako bedni ka, musel by som ich zabaliť
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
No. 40 cm pod auto je podľa mna tak pre firmu vhodne. Ja som dával 40cm pod chodníky kde nikdy autom nepojdem. Pod miestami kde bude auto som dával 60-70. Nikdy neviem či raz nebudem parkovať niečo ťažšie. A podstatná vec je tá že ani zabou sa to neubije poriadne! Hlavne nie za 20min a 100kg zabou. Ja som používal na všetko 500kg zabu a chodníky aj parkovacie miesta som nechal rok sadat. Všetko je ako ma byt.
Odpovedať
Profilova fotka
Geotextília nezvýši únosnosť ! Geotextília je iba separačná a treba ju použiť keď odspodu resp. z bokov môže prúdiť voda, ktorá bude štrkodrvu zanášať. Alebo keď je nepriepustné podložie a voda sa tam bude na určitý čas hromadiť rozmočí hlinu a íl a ten zase vnikne do štrkodrvy ale aj v iných prípadoch. Hrúbka štrkodrvy podľa podložia. Na únosnom a priepustnom podloží môže byť aj 200mm ale dával by som viac. Na hlinách a íloch ale napr. aj na pieskoch ( hlavne na Záhorí ( aj viac ako 300mm. Pri neúnosnom podloží a nerovnomernej únosnosti pomôže znížiť hrúbku tuhá PP dvojosová geomreža, ktorá eliminuje aj nerovnomerné sadanie. Keď je prítok vody môže sa použiť aj geotextília pod geomrežou. Tkané geotextílie aj s vyššoui pevnosťou zvyčajne nie sú vhodné na takéto tenké konštrukcie. Keď porovnáte netkanú geotextíliu s pevnosťou 30 kN/m a prieťažnosťou 50% ( také v stavebninách ani newkúpite ) s geomrežou rovnakej pevnosti ale s prieťažnosťou 10% tak pri zaťažení 10 kN/m sa meter geomreže teoreticky predĺži o 10-20mm na 1 m. Táto textília však až vyše 15 cm a to už na povrchu vidno. 500 g geotextília z druhotných surovín, ktorú obyčajne predávajú v stavebninách má pevnosť do 10 kN/m . Takže pri zaťažení 10 kN/n sa už môže roztrhnúť a ak sa neroztrhne tak sa predĺži o svoju prieťažnosť, ktorá je zvyčajne aj viac ako 100%. To značí, že sa predĺži o 1m na 1m !!!!. To značí, že koľaje sa vyjazdia rovnaké, ako keby tam nič nebolo. A hutnenie? 500 kg hutniaca doska je minimum alebo hutniť 300 kg po max po 200mm. Ujazdenie autom ? Zabudnite. Frakcie ? Najlepšie 0-63 a tesne pod dlažbu tenkú vrstvu podľa predpisu výrobcu dlažby. Triedené frakcie štrkodrvy ( bez 0 ) iba v nevyhnutnom prípade, keď slúži ako drenážna vrstva aj to najlepšie oddeliť z oboch strán kvalitnou netkanou geotextíliou.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?