Súhlas správcu

Profilova fotka
Zdravím, chystáme sa na rekonštrukciu bytu a súčasťou je aj vymurovanie bytového jadra so zmenou dispozície. Pôvodne tam bolo umakartove jadro kde len tak tak vošla vaňa a vc. Správca však dal nesúhlas k zmene dispozície a vymurovaniu priečok jadra, aj napriek tomu ze statik sa v posudku vyjadril že zásahy nenarušia stavbu. Dá sa s tým niečo urobiť? Ďakujem.
Odpovedať
iste, dlabat nato a spravit si to aj tak ... 😄 ved nejaky dovod by mal dat preco nesuhlasi ?ci to len tak zo zavisti "nope" ?
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan ako zdôvodnenie uviedli že v zmluve o výkone spravy stojí že vlastníci nemôžu vykonávať zásahy do konštrukcie bytu ani vykonávať zásahy ktoré môžu narušiť statiku
Odpovedať
@erik_parso tak to je smola. Nemenit dispoziciu. Na umakartove jadro dat ytongovy obklad... 😄
Odpovedať
Profilova fotka
To si neviem predstaviť to jadro ma asi 3m2
Odpovedať
zmena dispozicie/vymutovanie priecok jadra je jedna vec a druha je ak chces robit zasah do nosneho panelu, co si priamo neuviedol ze chces ale mam taky pocit ze ano (ak spominas statika a zasah do konstrukcie butu v dalsom prispvku)
Odpovedať
moznoo ak by si prilozil aktualny a planovany/buduci stav
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_bar Áno zabudol som spomenúť že jedným z bodov bolo aj zväčšenie otvoru v nosnej priečke. K tomu som tiež dostal negatívne stanovisko od správcu. To by som oželel keďže je to len dizajnova vec. Skôr ma trápi to, že sme nedostali súhlas k vymurovaniu jadra so zmenou dispozície.
Odpovedať
Profilova fotka
Prikladám pôvodný a nový stav
Odpovedať
@erik_parso s tym uz nenarobis nic, pretoze na stavebne povolenie, ktore pri zmene dispozicie potrebujes aj suhlas spravcu. Neostane vam ine, len vymurovat jadro na povodnom podoryse.
Odpovedať
Ak nebudes riesit to zvacsenie otvoru, ale ides iba odstranovat jadro a murovat nove, aj so zmnou dispozicie, tak ak sa nemylim tak na to suhlas spravcu netreba a ani staavebne povolenie. Nejdes nijako zasahovat do konstrukcie domu. Toto staci ohlasit stavebnemu uradu + dolozit aktualny, buduci stav + ten staticky posudok. ak sa mylim tak nech ma niekto opravi. idealne ak zavolas na stavebny urad a oni ti najlepsie povedia. Ja som tak volal, mi nadiktovali co vsetko mam dolozit a nebol problem. Ale ja som robil zasah do nosneho panelu cize som potreboval stavebne povolenie.
Odpovedať
Profilova fotka
ak ides rusit umakart a vymurujes ytong, zmenis dispoziciu, pricom nezasahujes do nosnej casti - staci ti ohlaska. Ohlaska je OZNAMENIE, nie pytanie sa ci tak mozes alebo nemozes robit. Smutne, ze si si tym vobec zacal a ze si si myslel ze ti to prejde - teraz mas vyjadrenie ze nesmies menit dispoziciu co ti brutalne zbytocne komplikuje zivot. A uplne zbytocne si o to ziadal, lebo ten otvor si chcel zvacsit o par cm... Resp si mal ziadat iba o toto... No po vojne kazdy general, ze? Nie som zastancom robenia si svojvole, ale v tomto pripade by som to riesila formou ohlasky a na vyjadrenie spravcu by som sa vyprdla. Do Tvojho obydlia aj tak smie vstupit iba ten komu to povolis, cize aj odcitavanie vodomerov ci radiatorov je z tohto hladiska diskutabilne. takze nepustis nikoho a odcitas si to sam / odfotis stavy, ak to teda nemate riesene cez wifi ako u nas a neodcitava sa to vsetko uz plne automaticky. A o par rokov po premene uz po tvojej prerabke ani pes nestekne.
Odpovedať
@kaktusik007 no, ale v pripade odcitania je vysledok nepustenia jasny, nechaju ti zaplatit cely rozdiel co tam zostane 😄 potom si to vacsinou clovek uz rozmysli ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@shadowmilan na to aby to odcitali nemusia ist do bytu - staci poucit ako to urobit a odcitas si to sam. Nik ma nesmie donutit si hockoho pustit do obydlia - on sa predsa odcitaniu nebrani, on sa brani aby mu do bytu vstupil clovek ktoreho tam mat nechce 😉
Odpovedať
@kaktusik007 ved to je fuk, uz sa to odcitava dialkovo radiom alebo iba odfotis na len na margo nepustenia na odcitanie
Odpovedať
Táto otázka vyvolala klasické odpovede na tejto stránke . Ak sa človek opýta ako niečo obísť,tak sú tu rady ako sa na pravidlá vyprdnúť a nevšímať si ostatných. Ak sa človek opýta ako donútiť suseda aby sa na pravidlá NE-vyprdol, tak sú tu rady ako ho nabonzovať a donútiť zákony dodržiavať. Skóre záleží na tom kto skôr otázku položí. Dokonca tí istí odpovedajúci sú schopní odpovedať opačne v rovnakej dvakrát položenej téme... Taký malý sociologický výskumčíček. 😄 😄 😄
Odpovedať
Profilova fotka
Pokúsim sa ešte dohodnúť so správcom na nejakom kompromise. Zväčšovať otvor v nosnej priečke súrne nepotrebujeme ale robiť kúpeľňu na povodnom pôdoryse nepripadá v úvahu. Pôvodne tam bola iba vaňa a toaleta, bez umývadla.. Lebo to tam už pravdepodobne nevošlo. Tiež som ochotný pristúpiť na to že nove jadro bude sadrokartónové.
Odpovedať
@kaktusik007 SU v Kosiciach aj pri ohlaske bez zmeny dispozicie pozaduje suhlas spravcu. Vlastna skusenost. My sme murovali jadro presne na povodnom podoryse. Netvrdim, ze je to vsade tak, ale niekde sa bez suhlasu spravcu nepohnes ani pri ohlaske. My sme mali od spravcu vyjadrenie, ze mozme murovat len z lahkych stavebnych hmot a este nejaka podmienka tam bola, ale to uz si napamatam.
Odpovedať
Profilova fotka
@dodok nic nie je ciernobiele a vstupuje do toho viacero veci - takze vela zalezi na vstupnych informaciach. A ano, niekedy to byrokraticke trvanie na niecom z pozicie lebo mozem proste treba obist 😉
Odpovedať
@kaktusik007 Toto nieje byrokratické,toto je zmluva,ktorú si odsúhlasili vlastníci,vrátane zadávateľa témy. Je to riziko bývania v bytovom dome.
Odpovedať
Profilova fotka
Akoze je zaujimave ze ostatni sa ti k tomu vyjadrili co mozes a nemozes robit vo svojom byte. Pokial sa statik vyjadril ze je vsetko ok, tak potom je to ok. Myslim ze aj pokial by si mal riesit zasah do nosnej steny aj to ma riesit statik a nie spravca. Poznam chalana ktory si dal robit posudok od statika normalne na svoj byt, ten ked povolil zasahy, tak zacal prerabat.
Odpovedať
Profilova fotka
Správca nemá také kompetencie, aby niečo také mohol riešiť. Ak máte povolenie od statika, tak to bude to smerodajné a správca sa môže postaviť aj na hlavu
Odpovedať
Profilova fotka
@jergusvav @daniellito nie celkom. v bytovom dome su nosne steny, strecha, balkony, obvodove steny, stupacky - majetkom vsetkych. A na nakladanie s majetkom ktory nie je 100% tvoj potrebujes suhlas zvysnych vlastnikov. A v bytovom dome obzvlast pri vyburani steny / zvacseni otvoru - je potrebne zistit ako to maju ostatni susedia nad a pod - lebo ak taku upravu uz maju, moze sa stat ze to inym nepovolia.
Odpovedať
Profilova fotka
@kaktusik007 to nove jadro nijakým spôsobom nezasahuje do nosných priečok ani obvodových stien. Ide iba o odstránenie umakartoveho jadra a vymurovanie stien nového jadra (so zmenou dispozície, keďže pôvodne jadro bolo veľmi malé)
Odpovedať
Profilova fotka
Ako zdôvodnenie uviedli akýsi článok v zmluve o správe o ktorom som doteraz ani nevedel. "vlastníci nemôžu vykonávať stavebné zásahy do konštrukčného systému domu, do vodorovných a zvislych konštrukcií domu v akejkoľvek časti z dôvodu narušenia jeho statickej spoľahlivosti, ani vykonávať zásahy, ktoré by mohli ovplyvniť jeho požiarnu bezpečnosť"
Odpovedať
@kaktusik007 o tom kto a preco sme vstupit do bytu by sa dalo polemizovat, kazdopadne § 11 ods. 3 zakona o vlastnictve bytov definuje povinnost vlastnika bytu umoznit vstup do bytu za zakonom stanovenych podmienok. A este §11 ods. 8 ZVB
Odpovedať
@jergusvav no a chalanisko porusil zakon, pretoze na taketo zasahy je potrebny suhlas ostatnych vlastnikov. Niektore spolocenstva maju tuto pravomoc delegovanu na spravcovsku spolocnost a ta vydava zavazne stanovisko, nie statik, pretoze ten vydava len posudok na to, ci tieto upravy nenarusia celistvost stavby.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Zatiaľ som nič neporušil. Chcem to mat v poriadku ako som spomínal skúsim sa na správe dohodnúť na kompromise, otvor v nosnej priečke byť nemusí a jadro možem urobiť aj sadrokartónové.
Odpovedať
@erik_parso ja som odpovedala jergusvav, nie tebe
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 no ved o to pokoj, len kolko ludi si stale mysli, ze staci posudok statika a moze sa robit v byte alebo v dome co sa im len zachce.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?