Problém so stupackami

Ahojte. Mám problém v byte, konkrétne v stupackach. Suseda nad mojim bytom prerabala jadro a nepodarilo sa im poriadne pripojiť záchod na odpadovu rúru. Zateká to a už mám na strope aj pleseň. Rúra v stupackach je stará azbestova. Z bytového podniku ktorý je správcom nášho bloku, poslali údržbárov a tí sa vyjadrili že rúra je stará a je problém s ňou čokoľvek robiť. Ževraj suseda za to nemôže. Jediné riešenie je výmena. Tu začína problém. Domovy dôverník to "rieši" ale naťahuje to a vyhovára sa na nedostatok peňazí, ako musí zvolať schôdzu a hlasovať a bla bla bla Ako to viem riešiť? Pomôže mi ak budem bombardovať priamo bytový podnik? Lebo ak budem čakať čo tá geriatria odhlasuje a či vôbec tak budem ja na dôchodku. Ďakujem
Odpovedať
kedze ta stupacka je splocnym majetkom spolocenstva a jej vymena nestoji 500 € (co je taky bezny limit na naklady, ktory moze odsuhlasit aj sam domovy dovernik) tak vymena stupacky musi byt spravena podla pravidiel. Musi byt schvalena nadpolovocnou vacsinou majitelov bytov, bud formou pisomneho hlasovania alebo na domovej schodzi. Ak nemate vo fonde oprav dost penazi na tuto vymenu, musi domova schodza odhlasovat formu financovania. Toto asi nespada do havarijnych stavov, aj ked so spravcom (bytovy podnik) by sa to tom mozno dalo dohodnut, ale v kazdom pripade oprava bude hradena z fondu oprav. Takze domovy dovernik pravdepodobne cas nenatahuje, len postupuje podl litery zakona. O tom, ze na taku vymenu musi byt vyhlasene verejne obstaravanie na projekt ak bude potrebny, verejne obstaravanie na dodavatela by si mal tiez vediet, tam su tiez stanovene zakonne lehoty. Realizovat vymenu musi firma autorizovana na manipulaciu z azbestom... Ja to na realizaciu skor ako z tamtej strany Vianoc nevidim. Jedine, ze by tie splasky vytopili pol baraku...
Odpovedať
Na havarijnú situáciu netreba schôdzu. Vo fonde opráv sa na jednu opravu 300€ určite nájde....
Odpovedať
@dedo758 ide o to, ci staci oprava (to by asi spravili ti majstri ked sa na to boli pozriet) alebo vymenu celej kanalizacnej rury (to aj majstri odporucili) a to sa do 300 europeazi nevojde. Ak by to spravca oznacil za havarijnu situaciu, tak by sa niektore kroky predpisane zakonom (verejne obstaravanie) mohli preskocit, schvalenie financovania spolocenstvom vlastnikov asi nie
Odpovedať
a neboli to babraci udržbari tým sa nepodarilo a tým nedalo asi ruky obťať
Odpovedať
Bežne vymieňame azbestové odbočky aj len vrámci jedného bytu. Jednoducho havarijný stav...
Odpovedať
@zita19 naťahuje. Jeho názor je že to má dať do poriadku suseda. Tá zas nezaplatí výmenu celej odpadovej rúry, keďže je to asi jediné riešenie. Riešim to už asi mesiac a nikde zmienka o nejakej schôdzi alebo jednaní....nič. Dôverník si zavolal troch nezávislých odborníkov a každý jeden mu povedal to isté. Vymeniť rúru. Nebudem rozpisovať ake má starý pán argumenty ( 40r azbestova rúra je úplne v poriadku, len ľudia zle pripájajú záchod, že všetci chcú zarobiť preto tvrdia vymeniť rúru .... a pod.) ale je zjavné že sa mu do toho nechce púšťať. Výhovorky že nie sú peniaze a bla bla ma už nebavia. Vekový priemer vlastníkov bytov bude niekde medzi 50-60 a málokomu sa chce ísť do takých zmien. Lebo zas len €€€€. Nikoho to nepáli lebo nikto z nich nemá pleseň na strope.
Odpovedať
@dedo758 z bytového podniku povedali že nemôžu vymeniť len časť azbestovej rúry v jednom byte, keďže je v takom stave že sa zosype keď ju odrežú. Lenže ani takýto argument neprešiel u dôverníka
Odpovedať
@kokocahlava ale vsak mate fond oprav, tak hadam tam nejake peniaze budu (ak nesplácate uver na zateplenie). A schdzu nemusi zvolavat dovernik, tu mozu zvalat aj dvaja majitelia bytov. Na schodzu si pozvite aj domoveho technika od vasho spravcu. A patdesiatnci ani sesdesiatnici nie su vsetci krepi, s mnohými sa da rozumne hovorit, len sa nesmie zacat tam, ze Vy stari prd veci rozumiete...
Odpovedať
to sa asi mantáci to čo ked sa niečo na stupačke poserie tak to nikto nebude riešiť ,alebo obdoba tohto? ved nech napojenie po oprave opravia a hotovo len vymýšľaju
Odpovedať
@zita19 zisťoval som a áno, vo fonde máme asi 7tis. Na komplet rekonštrukciu stupačiek a lezatych rozvodov treba 13tis. Plus musíme už do toho robiť aj strechu lebo je tiež v zlom stave. Poradili nám žiadať o akúsi štátnu podporu kde štát dáva bezúročnú pôžičku na 20r. Lenže tomu predchádza istý proces či už to musí schváliť 2/3 časť majiteľov bytov, potom nám to musia schváliť aj na príslušných miestach atď. To by bolo síce fajn, len to bude trvat minimálnee pol roka. A to moju momentálnu situáciu nerieši. Navrhol som vymeniť len odpadovu rúru a potom sa snažiť čím skôr schváliť všetky potrebné veci a kroky ku kompletnej rekonštrukcii. Nepochodil som lebo to budú musieť u niektorých susedov búrať otvory do stupačiek a ak už sa tak uskutoční tak chcú meniť stupačky komplet nie len rúru. Začarovaný kruh.
Odpovedať
@vrajmantak ak ide o ten záchod čo údajne zle pripojili susede po rekonštrukcii tak už to boli opravovať 2, podľa môjho stropu zjavne neúspešne, no a ďalší sa vyjadrili že tu pomôže len výmena celej rúry.
Odpovedať
@kokocahlava no ziadost o pozicku z Fondu rozvoja byvania dostanete najskôr buduci rok, nozno az 2020, lebo na tento rok uz nepripravite podklady. Kym poziadate musite mat projekty a tie sa budu platit z vasho fondu oprav... A prjektant sa vybera cez verejne obstaravanie. No nezavidim. Skus hladat niekoho po svojej linke aby to u susedy opravil aj na vlastne naklady by som do toho isla.
Odpovedať
Článok sa načítava...
necakala by som na ziadnu schodzu,toto je havarijny stav a spravca to musi riesit,ty si predsa platis vsetky veci aj fond oprav a nema ta co zaujimat,tie vyhovorky apod.isla by som na spravu a trvala na tom,na schodzu necakaj,co ineho nepali nehasi....nemusia vymienat vsetky stupacky,nech vyriesia tu ruru odkial tecie
Odpovedať
https://hnporadna.hnonline.sk/poradca... nemusis cakat na schodzu,ak je to ,co pises ,havarijny stav
Odpovedať
@maria123 ďakujem niečo takéto som potreboval. Ešte mám jednu otázku. Kto alebo čo (aká inštitúcia) označí môj byt, resp tu situáciu za havarijný stav? Na koho sa obrátiť? Pomôže mi aj hygiena ak ich zavolám s otázkou či tento byt (pleseň v kúpeľni a wc) nemôžeodiť zdravie mne a mojej rodine?
Odpovedať
@kokocahlava toto ja ti presne neviem,ale skusit to mozes,kazdopadne riesit aj u spravcu ako havarijny stav a teda aby si to neplatil ty,ale opravu z fondu oprav,kedze zateka zo spolocnych priestorov-stupacky -od horneho suseda. nemozes riadne uzivat byt,mas dokazatelne od toho plesen-ohrozenie zdravia- apod
Odpovedať
o oprave ľ reľćicky ale ide o kseft a panel dlho vysycha aked sa tak vezme stupacky sa spolocný majetok tak oprava zo spoločného a pri rekonstrukcii poskodili spolocny majetok takže bytovy podnik proti remeselníkom
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@kokocahlava stupačky sa nemusia robiť kolmé a ležaté naraz. My sme vlani mali tolko financií na Fonde opráv, že sme dali urobiť kolmé stupačky, tie začínali byť v havarijnom stave a keď niekedy budeme mať peniaze na spoločnom Fonde opráv, tak dáme urobiť vodorovné stupačky.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?