Uzemnenie UV lampy ako?

Ahojte som zrucny a viem si všetko spravit sam .Mam nadzemny bazen Intex o objeme 18000 litrov a rozhodol som sa napojit na okruh vody UV lampu 65W aby som znizil obsah chemie potrebny do bazenu kvoli detom.Kedze obal UV lampy je nerezovy je treba ho uzemnit .Ako to spravit ?Staci kupit uzemnovaciu tyc a narazit ju do zeme niekde blizko lampy a uzemnit kablom ci ?Dakujem za odpoved.
Odpovedať
si nejaky optimista ........len male u
Odpovedať
@vrajmantak ako do zeme male ucko ?dik
Odpovedať
@chovo80 ahoj. Nie som elektrikár ale mam bazén s uv lampou. A radil som sa s revizakom ako to urobit. Ja mam zakopaný bazén. Zemniaca pasovina okolo celého bazena. V každom rohu zemniaca tyč. Napojenie aj na kari siete v podlahe. Taktiež uzemnovaci drôt vedený z rozvádzača až k uv lampe a pospajany s pasovinami
Odpovedať
@spee16dee No ja som sa tu opytal iba pre istotu.Tiez nie som vyuceny elektrikar ale prve co ma napadlo to proste len supnut do skrine kde mam rozvod v naradovni na bazen cez vago spojku na kostru .Tie tyce su blbost a stalo by to kopec penazi tam by jedna tyc nestacila pre mňa najednoduchsie takto.Kabel nachystany uz tak to dnes zapojim.Inak ako si spokojny z UV lampou pomohlo zo hodne ?
Odpovedať
@chovo80rob ako myslíš, len aby to malo zmysel. Uv lampa? Mam kvalitnú a neviem ako by to bolo bez nej. Ale s ňou tak ci tak musím chlorovat a keď sa mi náhodou minie tableta tak sa voda pokazí a musíš znova zachlorovat. Takže mám skôr pocit ze je to na dve veci....
Odpovedať
@chovo80 wago svorka na zemnenie, to ako vážne? 😄
Odpovedať
uemnenie musi splnyat hodnotzy
Odpovedať
@megdesign Kamo Ty vies čitat a chapeš o com pisem? Napojim to do rozvodovej skrine v ktorej mam celú elektriku na cerpadlo na bazen kde mam rozvody pospajane wago spojkami a pripojim ju do wago spojky na kostru čomu nechapes? amen tma takychto mam najradšej .Uz aj lutujem že som sa tu nieco pytal . 😒
Odpovedať
@ @spee16dee No ja som to myslel ze robit pre mna tyce uz nema zmysel a stalo by to kopec penazi lebo jedna by nestacila a trebalo by ich pospajat .No ano ved Uv lampa ma byt iba ako doplnok na znizenie pouzivania chloru a pripravkou nic ine .Proste zdravsi bazen.Ja som kupil UV lampu silnejsiu na 550000l bazen 65W s prietokom max 12000l a bazen mam 18000L a filtraciu mam 10000l za hod
Odpovedať
@chovo80 páni zemnenie pre bazén??? to myslíte vážne že vám to pomôže?to bude len na skrat,ak tam dáte zemnenie prejde tadiaľ prúd veľkosti do hodnoty ističa takže i do 16A ak na zásuvku a to budete všetci hore kopytami, pre svoju bezpečnosť tam musí byť ochranný istič a max prúd len do 30mA, už 100 mA je smrteľný, už samotná voda z minerálmi je vodivá a stačí ak budeš jednou nohou ešte vo vode druhou na zemi a svietiš ako vianočný stromček
Odpovedať
@duzu Ochrany istic je samozrejmost do 30mA . Ten tam je 👍 to mi je jasne uplne. Ja sa pytam iba na uzemnenie nakolko ta lampa musi byt aj uzemnena to je vsetko. Prudovy chranič je samozrejme v rozvodovej skrini👍 Ja pre istotu aj tak nepustam filtraciu ked sa tam deti kupu pokial sa da 👍
Odpovedať
@chovo80 ked je ochranný istič máš ju zemnenú žltozeleným cez napájanie od rozvádzača,
Odpovedať
Článok sa načítava...
@spee16dee máš ale nerezový nie?aj pri tom len samotné zemnenie nestačí,lebo je len voči tvrdému skratu, pri betonovom alebo umelá hmota je k ničomu
Odpovedať
@chovo80 zemnenie sa robí cez Bernard svorku. Musíš mať zemnenie pod 5ohm... Chápem veľmi dobre o čom píšeš. Robím elektroinštalácie. Ochranný istič 30 mA neexistuje. Existuje prúdový chránič 300mA... Z tej spleti bludov mi vychádza, že ty nechápeš, o čom píšeš... Príjemné kúpanie...
Odpovedať
@megdesign oprava 0,03A...
Odpovedať
@chovo80 akých takýchto? Si elektrikár? Nie. Ja áno. Zemnenie sa nerobí cez wago svorky. 😉
Odpovedať
@duzu Ano nerezovy mám.
Odpovedať
@megdesign Ja sa nejdem hadat ja nie som elektrikar i ked si robim elektriku vsade sam ale odbornik nie som preto som sa pytal .Reagoval som tak blbo lebo si napisal tri slova s vysmechom ze wago spojka nie je uzemnenie preto som tak reagoval.Kazdopadne som Ta nechcel urazit .Tak ak si sa nahneval tak sa ospravedlnujem toto nebol umysel tejto temy 👍 Kazdopadne som to pozapajal uzemnil som to bohuzial na kostru do rozvodu samozrejme mam prudovu ochranu ci ako sa to vola 😜🤷 .Nemienim to nejako sperkovat urobil som preto vsetko co sa dalo.Niekto to ani neriesi a kupu sa vtom deti.Ja to ak tak budem vypinat pre istotu ked sa budu kupat predsa nikdy nevies.Esta raz dik za rady a peace .Pekny vikend a kupaniu zdar
Odpovedať
@chovo80 ked je prúdový chránič nemusíš mať obavu, keby sa akokoľvek obvod poškodil vždy to odpojí, nebezpečie by hrozilo ak by bolo len zemnenie, vtedy ozaj všetko od bazéna odpojiť,nestačí len vypnúť-vtedy sa preruší len fázový vodič, no prúd sa môže dostať cez nulový,ak sa preruší na vstupe, cez iný zapnutý spotrebič, napr. chladnička je stále zapojená
Odpovedať
@chovo80 ozaj pekný bazén napadlo ma že nebezpečie by hrozilo dokonca i pri prúdovom chrániči, ak by sa odpálil vstupný vodič PEN, ešte pred rozvádzačom,ak nie je i vlastné zemnenie, vtedy sa môže dostať fáza na všetke zásuvky i na nulový vodič, cez niektorý zapnutý spotrebič a ak má niekto zapojený 3 fázový spotrebič dostane sa na všetke zásuvky 400V, takže pre 100% ochranu ozaj len všetko od bazéna odpojiť , vytiahnutím zástrčky zo zásuvky, náhoda je blbec vtedy by nešiel žiadny spotrebič ,
Odpovedať
@chovo80 Priateľu, pri elektrike nestačí byť len zručným, ale treba jej aj rozumieť a mať aj značnú prax. Nie nadarmo elektrikárov odborné školy učia elektroremeslu niekoľko rokov. (a aj tak polovica z nich sú len "manuálni ťahači káblov"). Prepáč, nechcem Ťa týmto uraziť, a nevraví to zo mňa ješitnosť vyučeného elektrikára, ale napriek rokom praxe mám stále rešpekt voči elektrike. A priestory typu, kúpeľne, bazény, studne,...? Kamarát, pozor na to ! Ale aby som vravel k veci: Vo svojom bazéne, pre svojich najbližšich by som sa vôbec nespoliehal na chrániče, ističe a pod... (súhlasím aj s @duzu ) Jednoznačne Ti doporučujem použiť ochranu tzv. oddelením obvodov !
Odpovedať
Vobec by som sa nespoliehal, ze vybavi najlacnejsi ACckovy prudovy chranic, specialne na ktorom bolo stlacene tlacitko TEST prvy a posledny krat pri montazi...
Odpovedať
@zefe tie skôr spôsobia vypnutie aj ked nie je chyba v obvode, v bazéne pri vode je nebezpečie preto že vedie prúd a si pri tom v styku so zemou, pri ostatných spotrebičoch sa väčšinou nemáš možnosť chytať druhou rokou, či bosou nohou zeme a porucha nespôsobí smrť
Odpovedať
Aký typ lampy máš? Je pravda, že sa nemôže človek kúpať ak je zapnutá kôli žiareniu? Ja mám vyhliadnutú Aqua Nova nuv-c 75W ide o jazierkovu, ale vraj sa môže použiť aj v bazéne. Napíšte niekto kto má k tomu odbornú spôsobilosť, ako a čo...Treba nejako uzemnit aj samotný bazen? V mojom prípade orlando premium 7,32x3,66x1,22m plechový dnu fólia. Podobný je ako v mf rada azuro. Chcem nadzemných položiť na piesok.
Odpovedať
@avantime Ahoj .Mam takuto lampu.Vid link dolu. No mal som tento rok taky trosku problem s vodou ze mi ostala jemne zelenkava a tyzden som sa tym nevedel popasovat.Mam ho uz treti rok a za kazde do troch dni bol ako krystal no tento nie .Vodu som mal so studne ako vzdy.Samozrejme som dal najprv studna mineral 24h filtracia a potom chlorsok a stale filtrovat kym nie je pekna no tento krat ee.V sobotu som namontoval tuto lampu a neskutocne uz vecer bola ako diamant ozaj pecka a 28C voda a jedna tableta v plavaku ktory som nechal uplne zavrety len nech trosku pusta.Takze za mna pecka uplna .Som velmi milo prekvapeny a rad nakolko som aj nechcel aby sa deti kupali v chemickom kokteili a aj to je take osemetne kedze to mam na vikendovom dome kde chodime vacsinou len cez vikend takze cely tyzden sa nemam oto ako starat a ostavalo sa len spoliehat na tablety atd a sem tam sa mi stalo ze ta voda nebola ideal ani ako briliant a potom dokola spekulovat s tabletami takze ak to bude takto tak budem mega rad 👍 Ja som ale tu uv lampu predimenzoval nakolko mam bazen 18000l a lampa je pre bazeny az s objemom 55000litrov plus filtraciu mam tiez silnejsiu 10000l /h miesto co bola orginal 4000l/h a miesto piesku mam Fibalon gulicky plus tieto gulicky aj v skimery a mozem iba odporucit .Ovela lepsie filtruje , lepsi prietok a hlavne nabere na seba strasne vela necistot= premyvanie staci raz za mesiac👍Takze setris na vode min 2 kubiky kazdy vikend ale aj deti zvladnu tie dva vyspliechat za den 😜😂 Dam este recenziu bud tyzden ako vyzera voda ale uz teraz mam ztoho mega usmev na tvari. PS: co sa tyka UV lampy urcite sa mozes kupat ked je to pustene kedze oziarene prebieha iba priamo vtej UV lampe a ide do bazenu ale nenesie so sebou ziadne ziarenie alebi nejaky neduh z osvietenia takze to sa bat nemusis skor ako moj pripad radsej to pustam ked su deti vonku a mam pokoj 👍Vsetko riadim cez telefon a natvrdo odpaja od elektriky vsetko takze je to ok👍 Posielam foto vody dnes okolo 13 hod po 24 jod filtrovani s UV. https://www.bazenyshop.sk/uv-lampy/uv...
Odpovedať
@duzu 👍 ved hej a dik za rady .Mam vsetko pozapajane tak ako ma byt vsetko na pevno ziadne predlzovacky a blbosti a proste to vypajam ked sa kupu a mam pokoj 👍
Odpovedať
Tak po mesiaci sa ozývam UV Lampa pecka !!! Krásna čista voda chlor nemeretalny na pružkoch k bazenu ale samozrejme tableta tam je ale uplne zavretá v plavaku takže niečo chloru tam je ale min 80% menej.. Jednu tabletu tam mam uz 3 tyžden. predtým pri teplotách vody na 26°c som dával 2ks ba týždeň aby bola voda čista. Lampa a filtrácia ide 2x denne po 2 hodiny.. PS: elektrika zatiaľ nikoho nezabila a nadaľej to vypínam keď sa kúpu.. 😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?