Teplá voda

Dobrý deň. Máme s Mauntfieldu bazén Azuro 6 a kúpili sme aj solárny ohrev, aj solárnu plachtu a voda má 26°. Chceli by sme docieliť aby voda mala 30°+ kvôli malemú (10m). Ráno zapíname ohrev celý deň svieti zozadu a potom spredu na ohrev slnko + vodu máme zakrytú s tou solárnou plachtou. Robíme to správne ? Alebo sa má cez deň odokryť bazén aby lúče šli rovno na vodu? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň prajem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@1vitito1 nepomôžeš si kým tam nemáš plnohodnotný termický systém. Aktuálne sú stále nočné teploty pod 20°C, takže bazén ako taký stráca teplo relatívne rýchlo. Keď budú nočné teploty okolo 25°C, zlepší sa to. Záleží aj na objeme bazéna...
Odpovedať
@dominik_galaba dufam ze tych 25 v noci tak skoro nebude
Odpovedať
Profilova fotka
@dent bojim že už to dlho nepotrvá 😄
Odpovedať
@1vitito1 Solárnu plachtu treba nechať čo najviac v bazéne. Ona je účinná vtedy, keď na ňu svieti slnko a od nej sa zohrieva hladina vody.
Odpovedať
@dominik_galaba 20m3
Odpovedať
@chrobak7 teraz sme odokryli. Takže cez deň keď sa nikto nekúpe stále aby bola prikryta áno?
Odpovedať
@1vitito1 Plachta ohrieva vodu, keď je na hladine bazéna. Položená vedľa bazéna vodu logicky neohreje.
Odpovedať
@chrobak7 ohrieva len vrch. Keď je zakrytá.
Odpovedať
30 stupňov už je aj na 10m dieťa veľa. Naučte ho čím skôr na bežné teploty, jeho imunita sa vám za to poďakuje... 🙂
Odpovedať
@1vitito1 to je riadna blbost! Solarnu plachtu len na noc. Cez den blokuje ohrievanie. Solarna plachta je vlastne bublibkova folia - hrubsia... takze izolant. Myslim ze bazen potrebujete izolovat v noci aby teplota neunikala, nie cez den aby sa tan nedoatala..
Odpovedať
@dominik_galaba ,,Keď budú nočné teploty okolo 25°C, zlepší sa to. " Čo to trepeš? Nočné teploty u nás ešte neprešli cez 11°C, dnes konkrétne 7°C a voda v bazéne 28°C.
Odpovedať
@stefanby Poriadne pomýlený názor. Solárna plachta je preto solárna, že využíva slnečné žiarenie na ohrev vody. V noci čo asi tak využije?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stefanby Vidno, že nemáš v bazéne solárnu plachtu a nepoznáš to. Solárna plachta je zvyčajne čierna alebo modrá. Do bazéna sa dáva bublinkovou stranou dole. Slnko zohreje povrch fólie, zohrejú sa aj vzduchové bubliny a tie ohrievajú povrch vody. Keby si zasunul ruku pod plachtu niekedy poobede, tak voda je citeľne teplejšia pod plachtou, než hlbšie v bazéne. Môže sa nechať aj cez noc - aspoň do bazéna nenapadajú mušky a iná háveď a teoreticky izoluje vodu pred vychladnutím.
Odpovedať
@1vitito1 odporucam v zime v zlave zakupit tepelne cerpadlo a bude po probleme...suse moj mal solarny panel po roku jo vymenil za TC...
Odpovedať
@1vitito1 apropo voda cez den 30-31 na noc prikryjem plachtou sby teplota neunikla..cez den solarna plachta plus TC a davam dole len na kupanie...
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren tak v KK možno ešte sneh odhadzujete, neviem... tu sú vyššie... aj čítaš ? má tam 20 m3 vody... čo myslíš, že to vyhreje jak vaňu ? 20 m3... násobne väčší objem ako bežné bazény, väčšia plocha - jednak cez deň s veľkou solárnou dokáže viac ohriať (v závislosti od hĺbky bazéna) ale cez noc sa násobne viac ochladzuje cez plochu hladiny ... ty trepko 😄
Odpovedať
@chrobak7 no, plachtu som kupoval spolu s bazenom -6,6m3 vody... v noci keď je chladnejšie, tak vode podrží teplo - neschladne až toľko. Cez deň skôr spomali ohrievanie, ale nemeral som o koľko. A áno voda je pod plachtou ohriata cca 10cm, potom uz len vlažná. Ale rovnako sa ohreje aj pod zakrivacou plachtou - ale to bude tou tmavou farbou... keď bazen odkryjem rano a uz nan svieti slnko, voda sa ohreje skôr... ale kludne sa môžem mýliť a 3 roky to robim zle...
Odpovedať
@dominik_galaba Trepko, od blbca, čo nevie ani čítať to znie pozoruhodné. A keby si sledoval tému od začiatku, tak by si sa dozvedel, že môj bazén má ešte dva krát toľko, čiže 40m3 a včera mala voda 30°C.
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren je to demenciou stareckou ? Nikde v tejto téme si neuviedol, že máš 40 m3 bazén ... ale OK. hej ... 40 m3 bez prekrytia len so solárnou plachtou má 30°C ... 😄
Odpovedať
@dominik_galaba neviem k čomu je mu taký bazén, pár km od neho je totiž welnes kde je kopa bazénov i s 38 st , ja tam chodím pomerne často a to tam mám podstatne viac a doma žiaden za jeho vybudovanie a prevádzku by som dal podstatne viac ako dám postupne za vstupné, odporúčam hlavne po turistike v blízkom Sl. raji alebo v Tatrách
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu 30°C voda v bazene je chcanka 😄 ale proti gustu žiaden dišputát ...
Odpovedať
@dominik_galaba podľa toho k čomu len na vyhriatie tela je to málo , tam sa len ochladíš, na plávanie zas veľa, skúsil som na Táľoch i v 16 st , tam len rýchlo preplávať a ihned vonku, ale na Mare som potom vydržal i celý deň len plávať preplával som ju po dlžke i po šírke má ešte viac v zátokách, najlepšie sa ale pláva v štiavnických jazerách, nikdy tam nefúka, hladina bez vlnobitia, teraz chodievam viac po welnes kde máš všetko
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?