Nahradenie nákladného ohrevu vírivky tepelným čerpadlom

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahoj Modráci, niekedy v priebehu roka by som chcel kúpiť vírivku. Zvažoval som aj tie drahšie - 5 a viac tisíc, ale začiatkom leta chceme dokončiť okolie domu a spraviť plot. Uvažujem nad nafukovacou vírivkou - ANO ! Viem ! Sú lacné a vydržia max 2-3 roky prevádzky a hospodárenie s elektrinou nie je ich doménou. Práve pre to uvažujem nad nejakou nafukovacou vírivkou ktorá by vyhovovala aj po rozmerovej a estetickej stránke - pravdupovediac veľa takých nie je. To, či to bude nafukovačka za 300 alebo 800 a viac eur momentálne neriešim, čo príde to príde keď sa to bude riešiť. Chcem ale nahradiť pôvodný systém ohrevu vody - priamovýhrevnú špirálu ktorá síce dokáže vodu ohriať a pokryť počas kúpania sa tepelnú spotrebu vírivky, no nie je skutočne hospodárna - pomer 1:1 v rámci spotreby. Chcel by som takýto ohrev nahradiť malým bazénovým tepelným čerpadlom o výkone medzi 3,5-4 kW. Nakoľko nemám skúsenosti s malými tepelnými čerpadlami a ich výkonom - výstupnou teplotou, chcem sa poradiť a možno dať do hlavy chrobáka majiteľom takýchto NEHOSPODÁRNYCH víriviek. Dokáže takéto tepelné čerpadlo pri rozumnom prietoku ohriať vodu na výstupe z čerpadla na cca 39-40°C ? Podľa parametrov ktoré sledujem pri rôznych značkách a výkonoch čerpadiel - je odporúčaný objem vody od cca 15-30 m3 vody (samozrejme podľa výkonu). Vírivka ktorú by som chcel alebo jej podobnú má objem okolo 700-800L vody. Dokázalo by podľa vás takéto tepelné čerpadlo suplovať priamovýhrevný ohrev vody v týchto lacnejších vírivkách a spraviť prevádzku takejto vírivky hospodárnejšou ? Ak majú niektoré vírivky ohrev o príkone 2 - 2,2 kW - malo by aj tepelné čerpadlo s výkonom okolo 3,5 kW vedieť zohriať takýto objem vody na cca 39-40°C ? Myslím si že ano, chcem sa ale pred tým ako začnem vôbec riešiť nákup malého čerpadla a vírivky poradiť, či s tým má niekto praktické skúsenosti alebo či sa nájde niekto kto ma od toho odhovorí z nejakého dôvodu. Vírivka cca 600€ Tepelné čerpadlo okolo 450-500€ (3 kW - bazénové - alebo vyšší výkon kvôli rezerve v chladnom počasí ?) Napríklad niečo takéto: https://www.bazenyshop.sk/bazenove-te... V podstate by som to spravil tak, že by som sa pokúsil pôvodný systém ohrevu vody odpojiť - nemal by to byť problém. A na prívod pôvodného ohrevu pripojiť tepelné čerpadlo ktoré bude takto riadené pôvodnou elektronikou samotnej vírivky. S tým že tepelné čerpadlo nastavím na najvyššiu možnú teplotu - ideálne na 40°C a v prípade že sa voda vo vírivke vyhreje na požadovanú teplotu 40°C - dôjde elektronikou vírivky k odpojeniu tepelného čerpadla. Ideálne bude ak by mala tá vírivka aj wifi - aby som vedel na diaľku tieto veci skontrolovať prípadne ju zapnúť / vypnúť. Čo ma ale viac máta, je ale problém v rámci zimnej prevádzky. Ak by malo tepelné čerpadlo automatické "temperovanie" - ochranu proti zamrznutiu, muselo by byť napojené nezávisle na elektronike vírivky. Viem. Investujem do toho možno 1300-1400€ v rátane potrubí a ventilov + filter pred čerpadlom, ale v takejto cene nekúpim takto hospodárnu virívku. Hmm ... ale čo v zime ? COP ? Ak bude vonku -10°C tak je jasné, že to bude mať problém dostať sa na účinnosť 1:1, chceli by sme takéto niečo prevádzkovať prakticky celý rok. Fotovoltika sa už rysuje. Takže o elektrinu nebude núdza. Vedel by sme sa hypoteticky baviť o takomto riešení ? Je to podľa vás modráci možné riešiť ? Vďaka za vaše cenné rady.
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefsv tak to je parada. Takže si len obložil skelet po obvode a na spodku ? OK 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba ano, takto to vyzera napr ked to odkryjes, samozrejme co vyrobca to ine riesenia. A kazda strana dava ine moznosti. Kde bolo malo miesta tak som tusim daval pir dosky. Kde bolo dost nad 10cm hrubky tak isiel eps 100s.
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefsv vypadá to fajn, ja by som ešte trubky zaizoloval čo sú vo vnútri - ale len nasadiť na hadicu ... aj badáš nejaký rozdiel oproti tomu čo bolo bez izolovania skrine vírivky ?
Odpovedať
@dominik_galaba toto bola foto po kupe, hned som izoloval. Z vyroby nastriekaju len akrylat vrstvou asi 2- 3cm a inac sa dala dokupit nejaka super izolacia za priplatok skoro liter a ked som to videl tak som si to radsej zaizoloval sam. Trubky nie je potrebne izolovat kedze su tym padom vo vnutri a cely skelet bol zaizolovany.
Odpovedať
Dominik Galaba,prosim Ta ,nerozumiem celkom ako si to prepojil.Virivka ma svoju riadiacu jednotku,tepelko tiez. Mam tiez male tepelko na ohrev bazena a myslienka na ohrev vody aj vo virivke je skvela.Neviem do akej miery je ta jednotka v tej virivke inteligentna. To si vystupy z tepelka fyzicky napojil na potrubie z povodneho ohrevu virivky? Dik
Odpovedať
Profilova fotka
@jarddo nie, pôvodný ohrev používam len na "bublinky" - používame ich inak veľmi málo (viac ich používam pri úprave vody a rýchle premiešanie ako na relax). Tepelné čerpadlo má svoju RJ, ktorá riadi aj vlastné obehové čerpadlo s filtráciou. Má taktiež wifi, takže si viem naplánovať ohrev a riadiť to na dialku. Taktiež má TČ vlastný panel ktorý som predlžil o UTP kábel a dotiahol som ho k vírivke. Čerpadlo je na druhej strane steny odkiaľ ho nie je vôbec počuť. Tak tak...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?