Aké je riziko úrazu elektrinou v bazéne?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím. Dávam do placu otázku ohľadom rizika úrazu elektrinou pri kúpaní počas zapnutej filtrácie. Prosím o odpoveď ľudí z branže. Je možné zasiahnutie elektrickým prúdom pri poruche čerpadla ak je bazén napr.fóliový,plastový,laminátový teda z nevodivého materiálu a nieje nijako vodivo prepojený s čerpadlom okrem dvoch plastových hadíc na vodu? Predsa len voda v 38mm hadici nemôže mať takú vodivosť aby ma šľahlo... Týka sa to bazénov nadzemných sezónnych aj bazénov v zemi celoročne osadených? Pred dvomi rokmi zabilo nejakého pána,ktorý stojaci v bazéne ho čistil čerpadlom,tiež neviem či držal len hadicu, alebo priamo čerpadlo- /tam by som to chápal/. Ozaj-sysell radšej neodpovedaj. 😄
Odpovedať
robíte z toho vedu, nič sa nemôže stať :-D
Odpovedať
@luki211 máš uzemneny kotol. Teda mal by si mať. Minimálne vstup, alebo výstup VV do/z kotla. Na to slúži Bernard svorka.
Odpovedať
Profilova fotka
Pridam dalsiu premennu : slana voda v bazene 😉 Ps zaciinam sa baaat
Odpovedať
Profilova fotka
@foox umriem 😄 😄 😄 Hned mam krajsie rano 😄 😄
Odpovedať
@dodok máte bazén, ktorý má nejakú technickú šachtu, v ktorej je umiestnená filtrácia? Lebo mne doporučil revízny technik si urobiť pri bazéne ešte ďalšie uzemnenie (dať do zeme pásovinu), a spojiť ju s ekvipotenciálnou svorkovnicou v šachte.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak toto uz hej 😄 😄 😄 To by bola dobra tema do boricov mytov
Odpovedať
@luki211 ved si sprav pokus pusti do systému s radiátormi, ktoré nie sú spojené zo zemou 230 V, len do vody ,nasimuluješ poruchu čerpadla a meraj napätie na radiátore kde je vodivé prístupné miesto oproti zemi
Odpovedať
Jaaj čiže logika ľudí čo hovoria že nezapínal filtráciu v bazéne 😄 čiže na kúpaliskách tá voda necirkuluje? Protiprúdy a iné veci? To by sa nikto nikde nemohol kúpať veru 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@spikerhc presne nad tymto som sa zamyslal, ze ved na kupaliskach to je uplne bezne a nikoho nezabilo (teda aspon som o tom nepocul).
Odpovedať
@spikerhc jasne že idú čerpadlá, aj keď sa ľudia kúpu. Aj ked u nás v HC nemáme protiprud. Len studenú vodu. 😀 Ale sú tam všade inštalované chrániče + čerpadlá, kde je oddialena čerpacia časť od motorovej. Niečo na spôsob starého jedno,dvoj,troj a viac stupnoveho čerpadla.. https://www.pvmsystem.sk/sigma-20-sva...
Odpovedať
To by sa potom nemohla zapinat filtracia vobec, teda iba vtedy ked v bazene nikto nie je. My sme tak normalne mavali bazen na zahrade, ze sme to mali zapnute aj ked sme sa kupali lebo to bolo spojene aj s ohrevom vody a nikdy sa nic nestalo
Odpovedať
@peky1984 zapnuté to môžeš mať no pre bezpečnosť to musí byť napájané cez prúdový chránič, ten vyhodí napájanie ak by došlo k poruche
Odpovedať
Článok sa načítava...
@spikerhc ty si necital tu ironiu?
Odpovedať
@bubioso ale uz take bolo, ze v Cechach na kupalisku ošvácalo par ludi v bazene, lebo daco s elektrikou sa zopsulo. Vlani ci predvlani. Aj v novinach to pisali...
Odpovedať
@fenix8 Podľa mňa je tá téma dobrá a aktuálna. Je tu určite plno ľudí,ktorí tak ako ja zabudli pred vstupom do bazéna vypnúť filtráciu,alebo počas kúpania sa zapla v nastavenom čase apod. Mám len obyčajný fóliový bazén a neviem aké je vnútorné usporiadanie čerpadla pieskovej filtrácie a aké je riziko,že prúd prerazí do vody a potom hadicou do bazéna! Zatiaľ sa tu trocha veci znalý vyjadril,len luki. Ostatné sú laické názory typu-veď fén do vane,vypni filter keď ideš do bazéna,v koľajach nieje elektrina/a čo metro teda napájanie spodným odberom?/ Tie sú síce dobre mienené,ale od veci,všeobecne známe,ale nie konkrétne na tento prípad. Avšak rady typu ,,napusti hadicu vodou,pripoj a vyskúšaj" sú smiešne a nemienim ich uskutočňovať. Chcelo by to odborníka,čo to dokáže prerátať a zdôvodniť. Nepoznáte niekoho z nejakej technickej univerzity? 😄
Odpovedať
@peky1984 to, že sa nič nestalo ešte neznamená, že sa nemôže stať. https://www.cas.sk/clanok/322929/do-b...
Odpovedať
@dodok veď nemusíš skúšať rukou. Stačí do vody strčiť vadasku, skúšačku, alebo multimeter... Nikto ti to neprerata. Nevie vodivosť tvojej vody, prierazny prúd, atp... "10. Nikdy sa nekúpte, ak sú v chode elektrické čistiace zariadenia Výrobcovia elektrických čistiacich zariadení upozorňujú všetkých užívateľov bazénov: Ak sú elektrické čistiace zariadenia v chode, kúpanie môže byť veľmi nebezpečné! Voda je dobrý elektrický vodič a môže sa stať, že prístroj sa pokazí. Chcete si byť istí, uplatňujte toto pravidlo i pre všetky prístroje s napájaním 12V." https://www.bazenovysvet.sk/data/file...
Odpovedať
Ozaj by ma zaujímalo či sa dá obyčajným merákom /ozaj merák sa ešte nevyjadril 😄/ alebo tlejivkou zistiť,zmerať prúd vo vode. Myslím elektrický prúd,nie prúd vody -pre rýpačov... Pýtam sa lebo keď sa naser...m tak pôjdem tú hadicu naplniť a pustím tam fázu,tak aby som to nemusel skúšať rukou!!! 😄
Odpovedať
@dodok Neviem, co spekulujes. Vypinaj to pred vstupom do bazena, alebo zabezpec tak, aby zariadenia boli take ako maju byt a instalovane tak ako maju a nemusela byt tema na X stran, lebo proste ty si myslis, ze teba v bazene ta elektrina putujuca cez 3 m dlhe hadice s priemerom 38mm proste zabit nemoze a obide ta oblukom. https://elektrika.cz/data/clanky/baz0...
Odpovedať
@megdesign jasné. To sú upozornenia typu-nevkladajte mačku do mikrovlnnej rúry,môže uhynúť.nedávajte obal dieťaťu na hranie môže sa udusiť,keď vypiješ žinčicu môžeš sa pos...ť. 😄 Je to alibistické,ale mňa zaujímajú fakty. Prerátať sa to určite dá aspoň všeobecne plus mínus,nemusíme byť detailisti na moju vodu apod.
Odpovedať
@dodok bozinku, to takto spekulujes aj o trtkacke?
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 ano? som to bud nejako nepostrehol alebo si to uz nepamatam. tak toto sa moze stat hocikde a hocikomu. clovek to moze mat aj poriadne vsetko zabezpecene a aj tak sa niekedy stane, ze sa nieco pokazi a takto to dopadne.
Odpovedať
@megdesign Keby nebola táto téma,čo by si robil??? Tvoj život by už nemal zmysel.😄 Toto je fórum na otázky a mňa to zaujíma a tak som dúfal v odpoveď od odborníka. Preto som sa pýtal úplne jasne a jednoznačne,napriek tomu sa to tu začalo plniť balastom mimo otázku. Ešte raz - elektricky nevodivý bazén,na nevodivej podložke,nijako!!! nespojený s filtráciou okrem dvoch nevodivých hadíc s bežnou pitnou vodivou vodou o neznámej vodivosti 38mm x 3m. Žiadny rebrík,žiadny dieravý bazén apod. Prosím koho téma irituje,preskočte ju,koho irituje moja snaha o fakty preskočte,koho irituje život a iní ľudia ukončite ho! 😄 😄
Odpovedať
@dodok o zmysel môjho života ty nemaj strach. Skôr by si sa mal báť o dĺžku toho svojho, keď sa kúpeš v bazéne bez RCD. 😄
Odpovedať
@dodok V relácii MythBusters toto presne riešili ked hodili do vane plnej vody s figurínou s čidlami fén. Boli tam také veľké prietoky prúdov žeby ta ťo zabilo na viackrát! Samozrejme bez prúdového chrániča. A teraz skús pouvažovať, či to už bola vana plechová / laminát, hlavne na podstatvci alebo nožkách, na nevodivej podložke, odpady s umelej hmotym nijako prekticky neuzmenená presne ako tvoj prípad, prúd by mal v podstate tiect najkratšou cestou medzi fázami kabla ale podľa meraní to bolo inak. Nespoliehal by som sa na menšiu vodivosť vody v závislosti od množstva rozpustných minerálov, Aj studnové čepradlo má uzemenie a musí isť cez prúdových chráni. Ak do bazéna nenapúšťať destilovanú, alebo redestilovanú vodu tak by som to neriskoval.
Odpovedať
@dodok dostal si x odpovedí no žiadnej neveríš, urob si sám pokus a presvedčíš sa, stačí simulovať poruchu filtrácie ako ked sa poškodí izolácia-stačí dať vodič z fázou do vody v hadici a hop do bazéna ak nemáš skúšobného potkana, nebude už žiadna odpoved od teba, no ak chceš prežiť napájanie filtrácie daj cez spoľahlivý prúdový chránič položil si nesprávne otázku- lebo elektricky nevodivý bazén naplnený vodou z vodovodu neexistuje , aby bola voda nevodivá musíš naplniť bazén destilovanou vodou
Odpovedať
@dodok ale to si sa potom obratil na zlu instituciu. Mas na vyber viacero fundovaných, dokonca viacero nefundovaných... Skus oslovit hocijaku VS, nech vypisu diplomovku na tebou zadanu otazku (je jasne, ze zadara to nebude, budu chciet nejake sponzorske prispevky na vedecku pracu, cim viac das tym skor sa tym budu zaoberat). Nasledne dostanes výsledok ich vedeckého badania do ruky a potom mozes radostne liezt do bazena aj ked bude in plug... Len potom sa musis cely cas modlit, aby tvoju diplomovku neriesil nejaky nasledovnik Danka a Kollara,... :-D :-D :-D
Odpovedať
Áno stalo sa to a bola to porucha nejakeho osvetlenia alebo niečo take, ale predsa všetky filtrácie majú elektromotor a cez hriadeľ Ne poháňané cerpadlo čiže aj keď praskne cerpadlo tak motor má nejakú ochranu voči vode.
Odpovedať
@spikerhc určite áno. Ale zrovnávať čerpadlo na domácom bazéne za pár eur a profi čerpadlo na kúpalisku je somarina. Už len z obrázkov ti môže byť jasné, čo sa stane, keď prdne ucpávka na jednom alebo druhom...
Odpovedať
@spikerhc a ešte sa používa Hardy spojka, kde nieje vodivo spojené čerpadlo a motor.... Porovnávaš neporovnateľné....
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?