Pristavenie balkóna

Zobraz úvodný príspevok
Ake mate skusenosti s pristavenim balkona, k bytu, ktory nemal ziadny balkon?
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@snowy66 a aby som to zhrnula pre VSETKYCH - ak niekto proste nebude suhlasit s uznesenim, a bude prehlasovany v pre neho fakt dolezitej veci, ma tieto moznosti: - obratit sa na sud v lehote na premlcanie, najneskor do 3 mesiacov, pricom ale prioritne je tam premlcanie 30 dni -- a ziadat predbezne pozastavit ucinnost tohto uznesenia, a potom normalne riesit sudny proces.... - zvolat novu schodzu a do roka rozhodovat o tej istej veci -- avsak su tu prisnejsie podmienky a museli by vlastnici zahlasovat INAK ako hlasovali vtedy. ina moznost fakt nie je. a to, ako rozhodne sud a ze ci je na strane @alka79 alebo je na strane tych druhych --- to uz je vo hviezdach, ako by sa toto skoncilo.
Odpovedať
@kaktusik007 ja neviem ci si pochopila, ale aj v tom co si okopirovala je hned vec, v ktorej mam pocit ze nemas tiez jasno. Ide o to, ze ked si vlastnici odsuhlasia balkony, pre seba a pani vynechaju, lebo si to nezela, je to potial v poriadku. Pani nema sancu protestovat, resp. je to zbytocne, moze nesuhlasit, ale je prehlasovana a neuspela by ani na sude. Avsak, v momente, ak by nutili, proti jej voli, ak by odsuhlasili balkon aj pre nu, t.j. cudzi ludia by rozhodovali o zasahu do jej vlastnickych prav-do jej prislusenstva bytu, to je mozno i porusenie inych zakonov, nielen tohto, a to je vsetko vazna vec, ak by sa toho vedome dopustili. Ked ich o tom vopred upozorni, ze sa dopustaju snad aj trestneho cinu takymto hlasovanim., poziada na schodzi aby bolo zaprotokolovane ze ich upozornila ze takymto hlasovanim konaju protizakonne, v rozpore s jej vlastnickymi pravami (do toho ake ja mam doma prislusenstvo totiz absolutne nikoho nic) A ja chcem vidiet toho vlastnika ktory bude hlasovat za to, aby vlastnicka si urobila balkon tiez., ked je upovedomeny, ze robenie si balkona je sukromna aktivita a nie aktivita ktora by sa dala predstierat ze je modernizacia domu podla zakona. Nemoze byt to modernizacia domu podla zakona, este raz Ti opakujem lebo balkon ku bytu nie je ani spolocnou castou domu, ani spolocnym zariadenim domu, ani solocnym nebytovym priestorom, prislusenstva a prilahôeho pozemku, takisto stavanie noveho balkonu nie je ani opravou, ani udrzbou, ani obnovou, ani modernizaciou (v zmysle zakona), ani rekonstrukciou domu. A preco to nie je modernizacia domu v zmysle zakona? Pozor, a to je podstatene: Lebo nemozno na takuto sukromnu aktivitu vlastnikov cinnost potavenie novych balkonov co su prislusenstva k bytu , financovat prostriedkami z FONDU OPRAV!!!! Zakon to nepripusta a chrani vlastnika, kory s tym nebude suhlasit. Tuto by bola pani na sude 100 percentne uspesna, mohla by zalovat a ine ujmy ktore jej tymto konanim sposobili, sudne trovy, pravnika, vydavky s tym spojene. Chcem vidiet vlastnika, ktory za takychto okolnosti, co je na schodzi informovany, ze jeho hlasovanie ak to da z fondu oprav, je proitzakonne, a bude niest dosledky cele spolocenstvo s uhradou sudnych trov atd. chcem takeho vidiet co zahlasuje ze o pojde z fondu oprav. Sak sama si to napisala: (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. je to nadefinovane jasne, co moze ist z FO. Zobranie si uveru to je este horsia varianta pre taketo hlasovanie, tam uz neviem ci sa nejednalo by tiez pripadne o nejake trestne ciny navyse, ak by k tomu pani nutili aby sa podielala na takomto uvere. Zosumarizujem: nie je pravda, ze vlastnici si beztrestne a bez postihu svojvolne mozu odsuhlasit hocico. Ak niekto nesuhlasi, je na jeho strane zakon, a brani sa, ponesu konsekvencie a este i budu musiet uhradit skodu, pripadne dat veci do povodneho stavu (ak medzitym uz nieco podnikli) . Nehovoriac o strate dovery k takym zastupcom vlastnikov, ktori takymito totalitnymi aktivitami presadzuju svoje zaujmy aj v rozpore so zakonom, pripadne ak ich jednanie ma prvky zastrasovania, natlaku, uvadzania do omylu, podvazania....nezabudnime na ludsky faktor, na to aku dynamiku vedia mat taketo schoze, skratka ja si neviem predstait, ze takto informovani by dokazali vlastnici tak slepo rozhodnut...minimalne okamzite polovicka byd ala ruky od toho prec, som si isty... Neverim ze by na nejakej schodzi vlastnikov sa nasiel niekto, kto by odsuhlasil nezakonnu vec, po tom ako bol o jej nezakonnosti informovany, trebars aj nejakym pravnikom, ktoreho si pani namieste pozve, alebo precita sama a povie ake je skutocne znenie zakona. Jednoducho ti iniciativni stratia privrzencov, musia si uvedomit, ze je to sukromna aktivita, aj ked pod hlavickou spolocenstva vlastnikov. Tam kde vsetci suhlasia, nenamietaju, nebrania sa, kludne moze byt ze sa kona aj protipravne, kde niet zalobcu tam niet sudcu. Ale ja byt tou panou, ja by som sa potesil, ze chcu robit balkony, lebo by mi stupla hodnota bytu. Tym ze sa jedna o hromadnu zakazku totiz, je tam vysoka pravdepodobnost, ze ta cena je velmi dobra - a keby niekedy v buducnosti sa tam mal ten balkon dodatocne dorabat , keby si to rozmyslela, atd. bola by cena isto ovela vyssia. Rovnako pri predaji dost zavazi ci ma byt balkon. Okno ktore si dala nove predsa by este mohla z druhej ruky predat, zulovy parapet tiez, pripadne skratit o dvernu cast balkonovej zostavy... .
Odpovedať
Ja si viem predstavit pristatie balona na heliporte :)
Odpovedať
Profilova fotka
@kaktusik007 nič nemusím, treba si brániť svoj záujem, keď chcú balkón ostatní susedia, nech si ho zaplatia v hotovosti, načo idú brať úver? keď na to nemajú v hotovosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@snowy66 Ja platím mesačne 167 eur za energie na byt, 20 eur za elektrinu, ešte zvýšim svoje mesačné náklady o nepotrebný balkón približne 60eur, ktorý nevyužijem celý rok, keď chcem idem vonku, treba zaplatiť vyrezanie otvoru na balkónové dvere, posunúť radiátor, vyhodenie okna=môjho majetku, nové balkónové dvere, veľa nákladov zbytočných, Idem teraz kupovať byt pre moju dcérku, mám ďalšie náklady pre svoj život, okolo 400 eur mesačne, 18 rokov.
Odpovedať
Profilova fotka
@snowy66 ďakujem za odpoveď, prehrá ten, ktorý sa vzdá bez boja, Ja budem bojovať za svoje právo do konca, výsledok nech stojí za to.
Odpovedať
Profilova fotka
podla mna je pristavenie balkona na bytovku super vec, byt bez balkona je o nicom.. Ked sa da, balkon mať je urcite lepsie.
Odpovedať
@alka79 ano, treba bojovat, tam, kde mas dobre vyhliadky ze budes uspesna. A to je tento pripad. V podstate Teba nemusi ani zaujimat, ze si zoberu uver, nesmie to byt hradene zo spolocneho, musia si ten uver splacat osobitne, sami a v ziadnom pripade nie z fondu oprav. Tvoja hlavna argumentacia bude: /aj novy/ balkon je podla zakona 182/93 Z.z §2 ods 7 s odkazom na OZ 121 ods 1 a 2 - definovany ako prislusenstvo k bytu. Z tohto titulu sa nejedna ani o spoločne casti domu, ani o spolocne zariadenia domu, ani o spolocne nebytove priestory a príslusenstva a prilahle pozemky. Z toho dalej vyplyva, ze iba na tieto uvedene mozno pouzit postriedky z fondu oprav na: obnovu, modernizaciu a rekonstrukciu domu. Vynimku tvori Z fondu oprav to, ze sa financuju OPRAVY balkonov a lodzi...ale to je vsetko. OPRAVA balkona nie je vystavba balkona noveho, ktory tam predtym nebol. Prislusenstvo k bytu je svojou povahou sukromnym vlastnictvom tak ako byt samotny, a preto tam nemaju co zasahovat do tvojich vlastnickych prav ini vlasnici, napr. aj nutenim dat si urobit balkon. Pohrozit, najlepsie uz pred schodzou, listinne doporucenym listom, ze akekolvek hlasovanie za to aby boli urobene balkony VSETKYM, za FINANCOVANIE uveru zo SPOLOCNEHO uctu, z fondu oprav je nezakonne a v pripade ze to nebudu respektovat, budes sa branit prostriedkami ktore Ti umoznuje zakon, s tym, ze v konecnom dosledku ak dojde k sudnemu sporu, budu musiet niest nakoniec vsetky sudne trovy a Tvoje vydavky spojene s tym /na advokata a pod./ Pokial ide o hlasovanie ktore je formulovane kde si odsuhlasuje kazdy kto chce balkon pre seba, tam staci ked Ty nebudes suhlasit za seba, za Tvoj balkon k bytu.
Odpovedať
@katrin21 ano aj ja si to myslim, ze balkon je dobra vec, uz len na vetranie smradlavych ci premoknutych topanok :-D ale ked niekto balkon nechce nemozno ho nutit ;-)
Odpovedať
@alka79 aha a este jedna vec, chcel by som aby sme sa naozaj rozumeli, Ty im nezabranis aby si oni robili modernizaciu sebe, vystavbou trebars novych balkonov, za predpokladu ze Ti neznizia kvalitu povodneho Tvojho byvania - co by bolo napriklad teoreticky mozne ze by tie balkony urobili take hlboke ze by Ti to uplne zatienilo byt, tam urcite tiez je nejaka norma na to kolko svetla ma byt v izbach, ak by postavili nejake monstrum a uz len poloha Tvojich okien by bola taka ze by Ti znemoznili aby dostatocne prenikalo denne svetlo atd. ale to by museli byt obrovske balkony, to nebude asi Tvoj pripad)... Ale HLAVNE, podstata je v tom, ze pojde o sukromnu aktivitu-modernizaciu, a nie modernizaciu podla zakona 182/93 ktora by umoznovala cerpanie prostriedkov z FO. !
Odpovedať
Profilova fotka
@snowy66díky za odpoveď, ja bývam na 2 poschodí, sme malá bytovka tehlová, 2 poschodia, mne nevadí, že ostatní susedia, chcú balkón, to je ich súkromná vec, ale mňa nech do toho nenútia.
Odpovedať
Profilova fotka
Sme 8 susedia, 5 súhlasia s balkonom, 3 nesúhlasia, nie som sama.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@alka79 a teraz s odstupom casu to vyzera ako?
Odpovedať
Zdravim, ja som si dala postavit uplne novy balkon na byte v roku 2012. Byvam v bytovom dome, tehla, rok kolaudacie 1966. Ak mate doplnujuce otazky, dajte vediet.
Odpovedať
Profilova fotka
@kaktusik007 balkóny nebudú
Odpovedať
Profilova fotka
@alka79 si to stopla? chudaci susedia...
Odpovedať
Profilova fotka
Chapem ze mas ine naklady na zivot, ale svojim tvrdym proti si si pravdepodobne do buducnosti urobila protivnikov zo susedov. Tiez mozno budes chciet/potrebovat casom nieco s bytom riesit... Je to velka skoda. Balkon zvysi uzivatelsky komfort bytu a zvysi i jeho cenu, moznost lepsieho predaja v pripade potreby...
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, ja teraz trochu zmenim dlhsie trvajucu diskusiu. Zaujimalo by ma, co vsetko bude potrebne v pripade, ze chceme pristavit balkon, resp. terasu na bytovy dom s 3 bytmi, pricom nas byt je na 1. poschodi (nie sme bytovka). A kedze mam klasicke okno, ktore chcem nahradit francuzskym s pristupom na terasu na mieste, kde mam kuchynsky drez a umyvacku riadu, bude mozne presunut privod a odpad vody o par metrov dalej?
Odpovedať
Profilova fotka
Teda myslim, okrem podpisov spoluvlastnikov domu, stavebneho povolenia a statickeho posudku.
Odpovedať
Profilova fotka
@kaktusik007 nie, ja som tolerantná, kto chcel mohol si dať nový balkón, balkóny chceli 6 z 8 susedov, bol aj projekt, nakoniec 4 susedia, potom nikto, neskôr, mali sme poruchu na bytovom dome, prasknutá rúra, vyrazenie odpadu do 2 pivníc, ideme vymeniť staré rozvody vody a kúrenia za nové, kanalizáciu. vchodové dvere
Odpovedať
Profilova fotka
@bibi78 vsetko je mozne a realilzovatelne.... otazne je ze za kolko penazi ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jankazb balkon nevyužijem celý rok, sušičku na prádlo áno, praktické riešenie pre mňa
Odpovedať
Profilova fotka
1000 ľudí, 1000 chutí, tolerancia a pokoj
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 rokoch
@jozefina1 dobrý deň , chcela by som sa spýtať koľko Vás stalo pristavenie balkóna a čo všetko ste museli riešiť. Sme na prízemí bez balkóna. Viem že je to rozdiel 8rokov ale aspoň orientačne. Môžem si ho spraviť aj svojpomocne, či treba firmu?
Odpovedať
Dobrý deň, chcem si pristaviť balkón na prízemí (na zemi, nie vyvýšené prízemie). Čo všetko potrebujem a koľko to asi stojí? Viem, že treba súhlas spolu-obyvatelov bytovky. Ešte chcem poznamenať, že všetci od 1veho poschodia balkón majú, takže miesto pod prvým poschodím je nevyužité 🙂 ďakuje.
Odpovedať
@dashu podľa popisu by som to skôr nazval terasa a nie balkón ak je to na teréne. V prvom rade je potrebné vedieť komu patrí pozemok, kde chcete túto terasu vybudovať a potrebujete jeho súhlas resp. zmluvu o tom, že na daný účel môžete tan pozemok alebo časť pozemku využiť. Potom potrebujete vyriešiť otvor v obvodovej stene, aby ste mali prístup na terasu. Toto môžete všetko riešiť v jednom, ale odporúčam tieto dve veci odčleniť a riešiť samostatne otvor v obvodovej stene a samostatne terasu. Terasu menších rozmerov, môžete považovať za spevnenú plochu a riešiť formou ohlásenia drobnej stavby. S otvorom v obvodovej stene to nie je jednoznačné. Pravdepodobne budete potrebovať stavebné povolenie. Ale viac podrobností chýbajú informácie.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?