Poraďte auto do 20 000 EUR, najlepšie kombi a nejazdené

Zobraz úvodný príspevok
Čauko, viem, že toto je fórum o bývaní, ale tak automobil hádam aspoň okrajovo súvisí s bývaním :) Celý život žijem v tom, že striedam kadejaké šupné staré auta a každý rok kúpim nejaký črep za dvojku a potom banujem, že sa rozpadáva. V podstate som mal za 30 rokov života viac áut jak frajeriek :D Každopádne, už ma to nebaví a som ochotný ísť radšej do nejakého leasingu a zobrať nové auto, kým nám EU ešte úplne nezakáže spaľovacie motory. Problém je ten, že neviem čo vybrať. Tie ceny dnes sú neskutočné, o tom potom, ale čo to za hovienka sa dnes vyrábajú? Okay, pôvodne som vôbec nechcel žiaden turbobenzín a 1.0 hovienka som ani nepovažoval za motory. Som však ochotný ísť do 1.0 turba, lenže ani tam moc nenachádzam to, čo hľadám. Takže otázka - čo hľadám? Auto vhodné pre rodinu. Mám ženu, dve deti a psa. Ideál, ak by to bolo kombičko, alebo aspoň kus väčší kufor. Proste chcem tým povedať, že také vysávače ako picanto a i10 a pod. pre mňa nie sú vhodné. Palivo benzin, alebo benzin plyn. Kruťak by som chcel aspoň 200. Potrebujem auto, na ktoré keď šliapnem, tak to proste ide a nie že sa mu musím prosiť na trojke do kopca devedesiat. Úplná topka by bola, keby to malo pamäťové sedačky, to som mal v jednom mojom mondeu. Bolo to super, že keď som si svojim kľučom otvoril ja, tak sa mi naštelovali zrkadla aj sedačka a keď si otvorila žena, tak sa naštelovali jej. Proste sadneš a jazdiš a nie 10 minut štelovať zrkadla a sedačku a všetko... Ostatné požiadavky ani moc nemám, ešte akurát chcem manuálnu prevodovku, ideálne 6 stupňovú. Reči o tom, že automaticka je super si nechajte pre tých, ktorých to zaujíma, ja som si skúsil a viem, prečo chcem manuál. Proste tak to je, tak sa s tým prosím nezdržujme. Ďakujem za pochopenie. No a bolo by super, keby bola kus vyššia verzia, teda aby som v roku 2023/24 bol schopný aspoň zadné okná otvárať elektricky (tempomat, dažďovy a svetelný senzor sú príjemné benefity pre mňa). Ekologia mi je ukradnuta, no a čo. Idealne, ak by to nemalo ani štart stop. Ale to už asi dnes nie je možné... Rozpočet mám samozrejme čo najnižší. Chcel by som vliezť do 20k Zatiaľ čo som pozeral, tak: Seaty, hyundaie, fordy, kie vylučujem. Kde by mi to vychádzalo cenovo, tak tam sú že 56kW a kruťak 117Nm pri 4200 otačkach (akože wtf... to aj na motorke mám lepší kruťak) Renaulty, pežoty, citroeny vylučujem, lebo sú to francúze a s tým nechcem mať nič spoločné. Tiež viem prečo, nepotrebujem presviedčať. Fiat, mitsubishi, honda, VW - nemajú nič v mojej cenovej hladine Škodovky - tu by som sa možno vedel stotožniť s fabiou 1.0 a 81kW verzia má aj 6 stupeň mechaniku, aj je to benzin, aj má 200 kruťak. Len neviem, aký to má kufor. Suzuki - Vitara by možno mohla splňať moje požiadavky Lada Xray - na počudovanie ruska Lada vyzerá super, výkon 91, kruťak cez 200. Len sa teraz kvoli embargu asi nebude dať reálne zohnať. Dacia duster motor TCe 130 má kruťak krásnych 240Nm. Len marhy nepíšu pri jakych otáčkach (bo keď to bude pri 6000, tak nech si nechajú...) Vedeli by ste prípadne odporúčiť ešte nejaký podobný automobil? Upozorňujem, že nemám záujem o jazdenky, už fakt nie. Ani o pokračovanie leasingu a podobné prkotiny. Max som ochotný ísť do predvádzacieho vozidla, ak bude mať do tých 15-20k najazdené. Ďakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od eagleowl:

@toky1 ak na teda má D1 na Ľiptove🤭kopce tak tam …
@eagleowl 😄 Ale hej, priznám sa že z jeho komentárov sa vysomáriť mám aj ja väčšinou problém. Asi som menej chápavý, potrebujem naložiť všetko lopatou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko101112:

na čo preberáte čo píšu o Noroch alebo Nemcoch, k…
@matko101112 Ešte do nákladov započítaj pneumatiky. Ja za 200e kúpim na astru všetky štyri. EV auto viac znečisťuje prostredie ako ostatné kvôli hmotnosti - väčší oder pneu pri akcelerácii, pneu mudia byť dimenzované na väčšiu hmotnosť takže to znamená väčšie zaťaženie eko systému pri ich výrobe atď. Nie je to len o cene paliva. Inak v Nitre jedna taxislužba skúšala EV autá a nákladmi na palivo sa dostali na úroveň naftových oktávií.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

@matko101112 Ešte do nákladov započítaj pneumatik…
Ja nemozem dopustit na najstarsi hybrid cize LPG :-) Ano je to taktiez druhy system, ale moje Volvo (s motorom ziaden litrovy shit) zerie 14l plynu a cenovo sa vozim za 7l benzinu ako Fabia :-) A este ku tomu som ekologickejsi ako EV :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

@matko101112 Ešte do nákladov započítaj pneumatik…
@zdenkonr no 4 pneu za 200 eur je pomerne malo. Ja som solidnu gumu na blbu i20 nedokazal zohnat pod 70 eur a to som dost pozeral po cene (ale samozrejme aj po parametroch). Dobra guma je druha najdolezitejsia vec na aute po dobrych brzdach.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@zdenkonr no 4 pneu za 200 eur je pomerne malo. J…
dobré musia byť všetke diely aby si sa spoľahlivo dostal do cieľa, pneu sú zoradované do jednotlivých tried podľa všetkých testov , všestrannú na všetke parametre jednu naj. nemáš, na bežné vozenie by mala byť dobrá každá akurát by si mal vedieť ako sa správa pri rôznych podmienkach,dnes napomáhajú aj bezpečnostné systémi aj ked každý má svoju hranicu len po určitú rýchlosť
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@zdenkonr no 4 pneu za 200 eur je pomerne malo. J…
@sousedekovci89 staci ze mas blby rozmer. Klasika co bohuzial uz vymiera 195/65 r15 kupis top 3 za 200 vsetky 4. A presne na hovadinu malu, clio jedna 90 euro, bo rozmer taky je.li.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

Ja nemozem dopustit na najstarsi hybrid cize LPG …
@rkorba - nemyslim. Na Slovensku pochadza elektrina takmer vylucne z bezemisnych zdrojov. Takmer 2/3 z jadrovych elektrarni, 15% z vodnych. To su udaje za 2023, ked este podstatnu cast roka nesiel novy reaktor na plny vykon. A zhruba koncom tohto roka pribudne dalsi. Jazda na elektromobil je na Slovensku velmi ekologicka. My tu nie sme v Polsku alebo Cesku, kde velka cast elektriny je z uhlia. Cely svet prechadza na EV, nazor par diskutujucich na internete nie je podstatny. Staci sa pozriet na udaje predajov z EU, USA a Ciny. A to casom budu tie elektromobily len a len lepsie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minolop:

@rkorba - nemyslim. Na Slovensku pochadza elektri…
@minolop podla mna ani nie je dolezite, z coho je ta energia na pohon vyrobena. Dolezite je, ze sa nevyraba polmetra predomnou v kolone. Inak keby neboli EV take drahe, mne by vobec nevadilo, keby jazdili za rovnake peniaze ako ICE... Ved jazda na tom je ako zo scifi, viem si predstavit, ze sa raz dozujem toho, ze zastanem v spicke na cervenej a vsade okolo pekne ticho a ziadny smrad
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od minoo:

@minolop podla mna ani nie je dolezite, z coho je…
@minoo videl som prednášku jedného Čecha , čo toto prezentoval aj pre Automotive koncerny ... A ten graf je ako sci-fi ... Ide o prognózu ak by to išlo tempom ako doteraz ... Mozno aj kopa tuna z diskutujúcich do 10rokov bude mať elektromobil ... Je jedno kto čo hovorí ak to raz vyskúša a bude to hlavne lacnejšie ako spalovak , čo určite čoskoro bude , tak ľudia to proste budú kupovať ... Vždy ide hlavne o prachy ... No ak sa európsky automobilový priemysel nespamata tak neviem ako dopadne ... A čo my čo nás priemysel bytostne závisí hlavne na Automotive ? Bude z nás druhý Detroit až potom bude sranda ... Nebude ne že na 13 dôchodky ale na ziadne dochodky...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od palo18:

@sousedekovci89 staci ze mas blby rozmer. Klasika…
@palo18 ako je pravda ze na i20 som mal dost atyp. Ale ked som mal este prveho ceeda tam bola total klasika dnesnej doby v c segmente 205/55 r16 a najst dobru gumu pod 65-70 tiez nebolo jednoduche.
Odpovedať
Myslím, že dávno bol čas uzamknúť túto tému. Mudrovačky navyše nemajú zmysel-už bolo napísané všetko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od avantime:

Myslím, že dávno bol čas uzamknúť túto tému. Mudr…
@avantime Niekedy okolo roku 1880 v snemovni lordov jeden lord podal oficiálny návrh, že je treba zrušiť Patentový úrad, lebo už vraj bolo vynajdené všetko. (a to bol rok 1880 !) .... Si ako ten lord.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Štandardom slovenských for je ze sa ignoruje názov témy a skončí sa pri politike, a úplne iných témach ako zakladateľ témy definuje. Vid autobazár.eu ;)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od avantime:

Myslím, že dávno bol čas uzamknúť túto tému. Mudr…
@avantime ty by si sa mal zamestnať ako novodoby cenzor, možno teraz budu robiť nábory do rtvs ci stvr ci jak sa to uz vola... mne vacsina prispevkov pomohla aj tych negativnych a vsetko zo vsetkym suvisi @petersd mame spolocne nazory tak 50:50 ale s tymto co si napisal vynimocne suhlasim
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@avantime ty by si sa mal zamestnať ako novodoby …
@dexter89 nevadí.... niekdy ma v PO zvezieš Tvojim elektro avtom, hodíme reč, a ten pomer snaď zmeníš... 🤣🤣🤣
Odpovedať
Profilova fotka
celkom by ma zaujímalo,ktoré EV má 600V architektúru, zatiaľ som sa stretla sú 400, 800 a 1000V. okrem korejcov a japancov čo musia chodiť ročne na garančky,EU auta raz za dva roky, bola som na troch,ceny okolo 150e, ale treba si to obvolať,každý servis to má inak, u VW to robilo rozdieľ 150-250, treba sa dopredu dohodnúť, ako na trhu😄, MB 150eur, ale v D, je tam výmena filtrov a brzdovky, kontrola chladiva, kontrola batérie. jazda s baterkáčom je v základe iná ako je to so spalovákom, ked sa vlečieš tak určite nešetríš, bežné EV medzi 90-115, 120km najhospodárnejšie, eqs 100-150, tesla neviem. momentálne diaľnica okolo 14-15kw. žiadna diaľnica nie je rovná, takže z kopca sledujem okamžitú spotrebu do cca 15kw a auto sa rozbehne aj na 160 a potom do kopca len vybehne, takže počas jazdy všetko sleduješ a nedriemeš. 😂 a vždy ked spomaľuješ, že musíš nabíjaš. musím povedať, že už ma predbiehala tesla aj pri 200km,teda na inom, nie na EV. každopádne bežné EV nie je na diaľnice, ale na SK je to v pohode aj na tie minidialnice, tých 150km nikoho nezrujnuje a nabíjanie cez ZSE v tom najlacnejšom predplatení máš 40kw zdarma a tankovanie za 0,29eur.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko101112:

celkom by ma zaujímalo,ktoré EV má 600V architekt…
@matko101112 Ak nič nerátam kolo toho, nuž tak - či tak je to okolo 5 € na 100 km. A to ma teda nepresvedčilo, aby som išiel do EV. (a som presvedčený že tých 5€, je iba nateraz)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@matko101112 Ak nič nerátam kolo toho, nuž tak -…
@petersd sak ale to ev si zas nekupujes na to, aby si s nim tankoval po staniciach na dialnici atd...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

@matko101112 Ešte do nákladov započítaj pneumatik…
@zdenkonr pozerám tabulku opel astra krátka,podľa motora 1330-1340kg, ID3 1750, môj diesel 1800kg, pozerám pneu na EV cena od 60e za 18tky, conti 135eur prvé v testoch, tak čo je drahé? niektoré EV majú špeciálne obutie napr. I3, málo koho zaujíma, aká ekologia je pri výrobe, nakupujeme v obchode a tam každého zaujíma cena. bežné EV berie 2-3eur na 100Km a v meste ešte mene, kw doma stojí 16cent. a v meste sa dostávaš na 10kw na sto. ak by ten patentový úrad zrušili,možno by ľudstvo bolo 200 a viac rokov vpredu a možno by aj nebolo,
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@matko101112 Ak nič nerátam kolo toho, nuž tak -…
@petersd hej ale zas E auto si vieš ,,natankovať ,, aj doma aj z 230V zásuvky... V prípade že má niekto fotovoltiku abobbude mať v buducnub tak si vieš ,,palivo,, vyrobiť doma ... Ale ropný vrt na záhrade nemáš ani nikdy mať nebudes...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko101112:

@zdenkonr pozerám tabulku opel astra krátka,podľa…
@matko101112 2 - 3 €/100 km ?... Snívajte s nami !
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@matko101112 2 - 3 €/100 km ?... Snívajte …
@petersd keby že nabijam doma tak mám 0,16€ /kwh elektriny... Taze eauto v meste spotreba 10kwh to máš 1,60€ /100km keby berieš aj dvojnásobnú spotrebu tak máš 3,20€/100 km za to kúpis 2 litre 95okt. Benzinu ... Na verejných a rýchlonabijackach je kwh drahšia taze pomaly neusetris nič ... Ale väčšina čo má e auta nabíja na 90% doma abo z fotovoltiky v lete... Aj keď zdražie elektrina ale priamo úmerne drazie aj benzín aj rýchlejšie... Len za týždeň stupla cena z 1,60 na 1,70 za liter ... To máš jakeby ti elektrina zdražela o 100% pomaly za kwh na týždeň ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@petersd keby že nabijam doma tak mám 0,16€ /kwh …
@dexter89 zase budeme mimo tému ale v krajinách Kde sa rozrástla elektromobilita tak začali chýbať peniaze v štátnom rozpočte a vymysleli dodatočné danenie elektromobilov aby si vykryli dieru vo financiách. Tým že kopírujeme západ skôr či neskôr to príde aj ku nám a budes na tom co teraz so spalovakom. Takže buď experimentovať a rýchlo kúpiť elektromobil aby sa ako tak oplatil, alebo ostať pri osvedčení technológii a užívať si nezávislosť.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 zase budeme mimo tému ale v krajinách K…
@rkorba "vymysleli dodatočné danenie elektromobilov".....nič nevymysleli...jednoducho v momente keď podiel EV prestane byť zanedbateľná skupina...prípadne vyváži početne spaľovacie motory alebo ich dokonca predbehne nemôže zákonite údržbu ciest ťahať menšina.... Žiadne "experimentovanie"....rozdiel v cene sa momentálne u EV vráti pri najazdení á 100.000km.....kto jazdí ročne málo a má hlbšie do vrecka nech si nekúpi EV....no pozerajúc sa na to čo po cestách u nás jazdí mám pocit že auto nie je zrovna vec kde by Slovák štandardne šetril 🤭 Niekto spočítal že cca 80 % ciest autom na SK predstavuje trasu á15 km...v tomto kontexte slovo "nezávislosť" v spojení so spaľovacím motorom naozaj neznie presvedčivo🙃
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 zase budeme mimo tému ale v krajinách K…
@rkorba píšeš "alebo ostať pri osvedčení technológii a užívať si nezávislosť" Máš pravdu ... Nerobme si ideály že štát ak vyňucha že mu utekajú nejaké príjmy tak si nájde cestu ako ťa ozbíjať ... A segment dopravy a dani z pohonných hmôt , cigariet a alkoholu je pre štát vždy veľmi podstatný... Ale ja si dovolím tvrdiť že s e autom budeš vždy slobodnejší a nezávislejši na štáte ... Najmä ty čo žiješ svojou fotovoltikou ... Tak sa opakujem ale do istej miery ťa už menej zasahujú ceny za energie a v prípade e auta by ťa menej zasahovali aj ceny za ,,palivo,, Resp. Elektrinu ... Kdezto sloboda v spojitosti závislosti na fosílnych palivách sa bude podľa mňa vytrácať ... Jednak to bude stále drahšie a drahšie ako bude rásť tlak na odklon od fosilu aj v kontexte toho čo sa deje s klímou ... Aj keď mnohí budú zas konspirovat ale február bol teplejší ako niektore marce pominule roky... Dačo také som ani na svojej meteostanici ani nikdy nezažil ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@rkorba píšeš "alebo ostať pri osvedčení technoló…
@dexter89 mam doma 22 rocnu dodavku, je sice opotrebovana, ale este kvalitne vyrobena co sa neda s novovyrobou porovnat. Dovolim si tvrdit s 100% istotou, ze dnesna EV dodavka by to obdobie vyuzitelnosti nedala ani nahodou a o tom to cele je. Slovac nema peniaze nazvys toboz nie kupovat nove EV! Ked u nas kvitne trh s ojazdenymi autami a servisy rizuju na starych dovezenych haraburdach, ktore sa uzivatelia snazia udrzat pri zivote, nie ze by ich to bavilo, ale nemaju na vyber!
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 mam doma 22 rocnu dodavku, je sice opot…
@rkorba tak to máš vo všetkom ... Dnes sa všetko vyrába na kvantitu nie kvalitu od bežných mixerov po auta ... Zas s tými Slovákmi neviem či to nebude skôr jak spomenul eagleowl , tiež sa mi nezdá žeby slovač zrovna na autách šetrila ... Aj keď poberu pôžičky abo nemajú čo jesť ale kúpia si bmw žeby sused videl ... A mnohí teda čo jazdia v tých nezgrabnych SUV bavorakoch čo sa na teba lepí 5cm od zadného nárazníka mi zas príde podľa mentálnych schopnosti ako riadia , že zrovna na to nemohli zarobiť hlavou ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 mam doma 22 rocnu dodavku, je sice opot…
@rkorba Slovač peniaze ma, avsak casto radsej vysoli 30k za 10 rocne BMW z dojčlandu s potencialnymi skrytymi vadami ktore nemusi odhalit ani sebelepsi dovozca nez by si kupilo trebars cisto novy Sportage. Lebo ako pisal @dexter89 ked sused Audi ja aspon BMW co som horsi od neho? A to teraz nebrat ako nejaku ofenzivu na tie znacky ale na SK je strasny prestreleny hype okolo nemeckych (kedysi premiovych) znaciek.
Odpovedať
Dosť ľudí dáva bločky za benzín či naftu do účtovníctva firmy do nákladov. Keď si nabije auto doma tak na to, že by dal elektrinu čerpanú odtiaľ do nákladov firmy môže zabudnúť.
Odpovedať
Pridám sem názor aj ja, keďže mám elektroauto cca 8 mesiacov. Kupoval som jazdené BMW i3S, 24000 km rok 2020. Potrebovali sme menšie auto do mesta, krátke trasy (škola, škôlka, práca atď...). No hneď po kúpe sme zistili, že toto nebude len auto do mesta, ale používame ho aj na rodinné výlety apod. v okruhu cca 120 km (áno, dojazd je len 250-320 km - je to mestské auto). Za 6 mesiacov sme už najazdili 11000 km. 1. Spotreba: najnižšia v meste - leto 10-11 kW, zima 14-15 kW. Okresky cca 2 kW navyše. Najhoršie samozrejme dialnica - 17 kW leto, 22 kW zima. 2. Nabíjanie: ešte ani raz som nenabíjal mimo domu. Fotovoltiku zatiaľ ešte nemám, nabíjam len v noci - cena 0,13€/kW. 3. Komfort: Veľa ľudí si to neuvedomí, ale elektroauto má veľa komfortných prvkov,ktoré vyplývajú z jeho podstaty. A) Kúrenie/chladenie: žiadne škrabanie okien od ľadu, okamžité kúrenie, zapnutie kúrenia/klimatizácie cez mobil (áno, vedia to aj spalovacie autá, ale napríklad používať webasto by sa malo pred dlhšími jazdami). B) Neriešim studený motor: je to super sadnúť do auta a hneď ísť tak rýchlo a svižne ako potrebujem C) Polomer otáčania: väčšina elektromobilov má super polomer otáčania, čo je podľa mňa tiež obrovská výhoda hlavne v meste. 4. Servis: u BMW každé 2 roky, mení sa peľový filter a brzdová kvapalina + kontrola auta - 140€ v BMW. Tak aby som to zrhnul, vozím sa na aute s pre mňa super komfortnými prvkami, v priemere za 14 kW/100 km, čo je cca 1L benzínu, náklady na servis oproti spalovaciemu autu minimálne polovičné, nabíjanie ma stojí menej času ako chodiť tankovať (zapojenie konektora do auta cca 20 sekund), perspektíva s fotovoltikou jazdiť ešte ekonomickejšie. Samozrejme to neni pre každého, ale keď budeme kupovať nové auto, tak už určite len elektro.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?