Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Efektívne bývanie ... rozmýšlanie?  vybrali sme

Prednedávnom sa mi doslala do rúk kniha "Efektívne bývanie" (Henrich Pifko, Robert Špaček a kol.) Autori sú relatívne známi a veľmi aktívni v oblasti "energetickej-ekologickej", či vhodnejšie skôr efektívnej architektúry. Bol som teda zvedavý, čo sa dočítam.

Kniha je podľa mňa vedená "populárno-náučným" štýlom, takže čo sa týka získania rozhľadu v oblasti pre "nováčika", tak je úplne fajn. Žiadne hlboké analýzy, detaily, techniky. To ale asi bolo aj účelom. V skratke: filozofický a teoretický background efektívneho bývania (história, pojmy, faktor 4/10, zelená architektúra,... ); prehľad navrhovania a techník stavieb, typov materiálov, technického vybavenia; pasívne domy, obýtné štvrte. Krátke prezentácie konkrétnych realizácii na SK a v zahraničí sú tiež fajn - hlavne ich rôznorodosť. No nechcem tu písať obsah ani recenziu. Ide skôr o toto:

Jedna vec na tejto knihe na mňa zaúčinkovala parádne. Mala úplne očistný a katalyzujúci učinok. Čo tým myslím? 

Keďže sa v poslednej dobe trochu vŕtam v oblasti energetickej úspornosti, rekonštrukcii, "modernejšej" architektúry, často čelím štandardnému problému. Z každej strany do Vás niekto tlačí svoje teórie, pravdy. Samozrejme, najčastejšie jednostranné, slabo podložené, komerčne motivované. Ste zahrabaný v technických detailoch, neúplných informáciách a často zamotaný v dilemách. Počas čítania knihy som si znova uvedomil dôležitosť pragmatického uvažovania a veličiny "efektívnosť" riešení. Huh,... osvietenie :)

Zopár zaujímavých myšlienok (niektoré z knihy):

  • Bývanie môže byť efektívnym, iba ak nie je vačšie ako naozaj potrebujete.
  • Ak rekonštruujete dom, zateplíte ho 6cm polystyrénom, dáte "lacné" 2-sklové plasťáky, atď ... tak len vyhadzujete peniaze. 
  • Alebo, ak máte na výber a rozhodnete sa pre komplikovanú strechu s piatimi vikiermi... tak brutálne mrháte peniazmi. 
  • Z iného súdka: Ak si postavíte "superekologický" dom a za prácou, nákupmi, školou celá rodina dochádzate denne 25km tak ste asi trochu "mimo misu" (rozumej: až taký ekologický nie ste).
  • Hľadanie efektívneho riešenia je pre mňa neustálym balancovanim (hľadaním kompromisov) medzi ekologickým, úsporným a "aktuálne lacným" (a komfortným). A bohužial, nakoľko ekologický aspekt sa nás týka najmenej priamo, stáva sa z neho často len gesto dobrej vôle, či určitého "luxusu".

Toto je môj momentálny názor na vec.

Pridané 8. feb 2010  •  Páči sa mi to
viz  
Pridané 8. feb 2010