Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

Vyberáte dom alebo byt? Dávajte si pozor na statiku, hluk a izolácie

Pri výbere nehnuteľnosti sa obvykle riadime najmä lokalitou, typom nehnuteľnosti, či podlahovou plochou. Často však zabúdame na to najdôležitejšie: pre pohodlné bývanie je určujúci najmä technický stav budovy. Viete, čo si treba všímať pri obhliadke budúceho domova?

Statika
Najviditeľnejšími príznakmi statických porúch domu sú pukliny. Niekedy je však problematické rozoznať puklinu, ktorá vznikla opotrebovaním omietky (pri starších stavbách) a tých, ktoré hlásia vážnejšie problémy. Problémy zo statikou pritom patria k najťažšie riešiteľným – jednou z možností sú nákladné injektáže, no bez odborného posudku nemáte nikdy istotu, že je problém riešiteľný.


Neexistuje zlé počasie, len zle postavený dom
Izolácie, ktoré chránia dom pred únikmi tepla a pred vniknutím vody do konštrukcie, predstavujú ťažko odhaliteľný problém. Extrémnym príznakom nezvládnutých izolácií sú mokré mapy či plesne, ktoré však zvyknú vznikať až po nejakom čase, pri novostavbách sú preto ťažko identifikovateľné. V prípade novej budovy vám nezostáva nič iné, len si vypýtať detailné informácie o type a hrúbke izolácií a poradiť sa s odborníkmi.


Hluk
Zvuková izolácia je jednou z najpodceňovanejších technických vlastností všetkých typov nehnuteľností. Ak sa nehnuteľnosť nachádza pri rušnej ceste, overte si, ako tesnia okná. Ak sú orientované na hlavný ťah, berte do úvahy, že vám v lete nemusí prekážať len hluk, ale aj výfukové plyny.
V prípade, že ide o byt v novostavbe, informujte sa, či bola pri výstavbe použitá zvuková izolácia medzi poschodiami a jednotlivými bytmi. Ak nie, pripravte sa na to, že budete možno prežívať prebdené noci spolu s mladým párom s novonarodeným bábätkom odvedľa.

Spádovanie strechy a balkónov
Zlé spádovanie strechy, balkónov alebo terás zasa môžete ľahko identifikovať po daždi – v zle vyspádovaných oblastiach sa jednoducho drží voda. Niekedy je tento problém relatívne neškodný, inokedy môže mať vážne dôsledky: vlhnutie konštrukcie či stien alebo tvorbu plesní.


Nechajte to na odborníkov
Ak nechcete riskovať, obráťte sa radšej na odborníkov. Pri komplexnom posudku stavu nehnuteľnosti totiž nestačí byť profesionál v jednej oblasti a málokto je odborníkom na všetko. Niektorí kupci to riešia tak, že si na obhliadku vezmú svojho kamaráta architekta či inžiniera. Pozor, ani to však nemusí byť zárukou kvalitného posudku – architekt alebo inžinier vidí do problému viac ako laik, určite však menej ako odborník na posudzovanie celkového technického stavu a súvislostí v stavbe.
Užitočným nástrojom je napríklad Inšpekcia budov od SPP, pri ktorej vám odborníci pomôžu odhaliť skryté technické chyby bytu či domu a vypracujú posudok, v ktorom sú spomenuté všetky potenciálne technické riziká. V rozšírenej verzii dokonca môžete získať návrh na opravu týchto problémov a ocenenie opravy problematických konštrukcií.

S inšpektorom od SPP je navyše možné nehnuteľnosť skontrolovať ešte pred jej kúpou, aby ste mali istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Opravy niektorých vyššie spomínaných nedostatkov vás totiž môžu vyjsť na tisíce eur.

Foto: Nemopas, Dollar Photo Club

Advertisement

Pridané 28. mar 2016  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 28. mar 2016