Odporúčame: Mojasvadba.sk Modrykonik.sk Zahrada.sk Beremese.cz Modrastrecha.cz Mojdom.sk

PRESBETON na veľtrhu FOR ARCH predstaví novinku - Mestský mobiliár a dlažba G-ROW

Na tohtoročný veľtrh FOR ARCH prichádza spoločnosť PRESBETON s ďalšou zaujímavou novinkou, ktorou je Mestský mobiliár G-ROW. Nadväzuje tak na predchádzajúcu úspešnú sériu mobiliáru H-E-X. Podobne ako rad H-E-X je nový systém určený do mestského prostredia ulice, pešie zóny a námestia, súčasne poslúži k vybavenosti firemných areálov či parkov.

Systém G-ROW je možné uplatniť bežným spôsobom ako jednotlivé finálne výrobky (napr. lavička, stojan na bicykle, kvetináč a pod.) Alebo ako voľne kombinovateľné zostavy. Vďaka zhodnému pôdorysnému modulu podstavy 800x800mm, je možné jednotlivé elementy, ktoré sú obsiahnuté v základných výrobkoch, vzájomne prepájať a seskládávat do tvarovo i funkčne odlišných foriem. Ide o variabilný stavebnicový systém.

Celá séria vychádza z jediného základného betónového prvku, ktorý sa v rôznych modifikáciách uplatňuje ako nosný element všetkých výrobkov. Vďaka tomuto riešeniu je redukovaná potreba značného množstva originálnych foriem a súčasne je zaistená modulárnosť celého systému.

Základný element preberá inšpiráciu zo sveta prírodných foriem. Lapidárný tvar je inšpirovaný všedným príkladom krajiny, ktorá bola milióny rokov pretváraná v týčiace sa geologické útvary, ale aj jednoduchými stavbami mravcov čí vetrom sa neustále rozvíjajúcimi piesočnými dunami.

Princíp postupného "vyrastanie formy" je prenesený do tvaroslovia základného elementu, ktoré sa organicky vynára zo súvislé betónové platformy. Aby bol tento efekt umocnený, je systém doplnený o liatu dlažbu rovnakých povrchových kvalít. Dlažba je súčasne navrhnutá v zhodnom module a vhodne tak doplňuje zostavy výrobkov. Dlažba G-ROW je vyrábaná v prevedení "pochôdzne", v hr. 60mm a "pojazdové", v hr.100mm pre prejazd vozidiel do 3,5t. Výrobky radu G-ROW môžu byť tiež vsadené do inej dlažby o ľubovoľnom rozmere a hĺbky.

Prevládajúcim materiálom je hladký pohľadový betón. Séria G-ROW pokrýva kompletné potreby mestského mobiliáru, obsahuje lavičky s operadlom i bez operadla, sedák, kvetináč, stojan na bicykle, odpadkový kôš aj deliace stĺpik.

Lavičky sa skladajú zo základného betónového elementu umiestneného po stranách a výdrevy z impregnovaného smrekového dreva v rôznych variantoch povrchového náteru.

Kvetináč tvoria "bočnice" ktoré sú vsadzované medzi základné elementy. Frekvencia opakovania vsadenie bočníc nie je limitovaná. Stojan na bicykle na svojich koncoch takisto uzatvárajú základné elementy. Medzi ne sú vsadzované vnútorné oporné prvky. Kapacitu stojanu možno navoliť podľa priania zákazníka. Priestor pre vloženie kolesa je opatrený gumovou podložkou chrániaci vidlicu bicykla. Odpadkový kôš je vybavený výsuvným zásobníkom odpadu z pozinkovaného plechu. Je zafixovaný a uzamknutý cez otvárateľný nosný rám, ktorý dosadá k základnému betónovému elementu. Kôš je vybavený zhasínačom ohorkov. Základný element je odľahčený o dutinu, ktorá môže byť vybavená LED podsvietením.

Spracovaním návrhu bol poverený architekt Michal Kutálek z Next Level Studia, ktorý so svojim kolegom Miroslavom Dvojročným stojí súčasne za zrodom predošlé série H-E-X.

Pridané 3. sep 2018  •  Páči sa mi to
pr_clanok  
Pridané 3. sep 2018