Osobný priestor pre deti v ich domácnosti je dôležitý

13. nov 2023

Deti akoby nám rástli priamo pred očami. Sledujeme ich životné míľniky a zmeny záľub i potrieb, ktoré nám pripomínajú potrebu vytvoriť zdravý a praktický priestor, v ktorom sa naše ratolesti môžu rozvíjať.

Detská izba je miesto, kde by sa deti mali cítiť bezpečne, komfortne a hlavne dobre. Poskytuje im pocit, že niečo vlastnia a že niekde môžu byť naozaj samé sebou. „Spoločné miestnosti, ako obývačka alebo kuchyňa, slúžia na stretávanie sa a prežívanie rodinných vzťahov. Vlastná detská izba zas slúži na to, aby sa dieťa mohlo sústrediť na seba, svoje myšlienky a je miestom, kde sa venuje svojim záľubám,“ vysvetľuje psychologička Lucia Lenická.

 

Kedy zriadiť samostatnú detskú izbu?

Otázka riešenia samostatnej izby pre dieťa prichádza približne po prvom roku života dieťaťa. Jej riešenie je veľmi individuálne, pretože závisí od viacerých faktorov. Veľké vplyvy na to má napríklad dojčenie, množstvo mladších a starších súrodencov, zdravotný stav dieťaťa a iných členov rodiny, či osobné presvedčenie rodičov. „V druhom až treťom roku dieťaťa prichádza tzv. obdobie vzdoru. Dieťa si buduje vnímanie vlastnej identity a začína si uvedomovať, kam siaha jeho moc a za čo preberá zodpovednosť. Práve vlastná izba – alebo iná forma osobného priestoru – mu môže pomôcť napĺňať tieto vývinové úlohy,“ dopĺňa psychologička.

 

Nástup puberty a súkromný priestor

V prípade, že deti doma zdieľajú spoločnú detskú izbu a je možné ich oddeliť, je vhodné urobiť to okolo desiateho a jedenásteho roku – pred nástupom puberty. „Potrebu súkromia však môžu silnejšie pociťovať deti opačného pohlavia. Oddeliť izby je praktické aj v prípade napríklad chronického ochorenia dieťaťa.“ Práve puberta je v otázke osobného priestoru mimoriadne citlivá a zlomová. „Tínedžer je na polceste od dieťaťa k dospelému. Vymedzuje sa z role dieťaťa a práve hľadanie svojho priestoru a spôsobu fungovania v tomto svete je preňho najdôležitejšia úloha.“ V tom mu môže pomôcť vlastný osobný priestor v domácnosti, ktorú zdieľa s rodičmi.

 

Umiestnite detskú izbu do podkrovia

Pred nedávnom pripravila agentúra Focus prieskum zameraný na spôsoby využitia podkrovia na Slovensku. Podľa jeho výsledkov si 32,3 % opýtaných myslí, že podkrovie pod šikmou strechou môže byť vhodné pre umiestnenie detskej izby. Niet sa čomu čudovať; podkrovie je pokojný priestor odčlenený od spoločenských častí domu. Navyše, pri správne zvolenom riešení presvetlenia pôjde o zdravý vnútorný priestor, ktorý podporí rozvoj a zdravie dieťaťa.

 

Prečítajte si viac o možnostiach transformácie podkrovných priestorov na obľúbené miesto vašich ratolestí.  

 

www.velux.sk