Leto sa začína pri bazéne

8. jún 2021

Zatiaľ to vyzerá tak, že covidová doba na nás nechala ak nie trvalé, tak aspoň prechodné následky. Rovnako ako sa ľudia nehrnú do reštaurácií, tak i letné prázdniny sa pravdepodobne ponesú v duchu tuzemskej dovolenky. Vlastné záhrady ideálne s bazénom preto rozhodne nebudú ležať ladom.

Dlažba TRAVERTIN

Výhodou pre majiteľov bazénov bola aj daždivá jar, ktorá nijako nebráni napúšťaniu súkromných vodných prvkov. Do módy sa navyše dostávajú tzv. privátne wellness, ktoré vykúzlite prakticky na akejkoľvek záhrade, a ktorých nároky na vodu zďaleka nie sú také veľké. Vďaka dýzam, protiprúdu a vyhrievanej vode uspokojí aj náročných zákazníkov relatívne malý bazén.

Čistá voda v bazéne sa bez upraveného okolia nezaobíde

Ak na váš vysnívaný bazén čakáte alebo ho už máte, iste viete, že sa bez upraveného okolia nezaobíde. V okolí bazéna je najlepšie zvoliť aspoň minimálny pruh spevneného povrchu napríklad pomocou dlažby, aby sa do prácne udržiavanej čistej vody nezanášali tráva, lístie a kusy hliny. Na vyhriatej dlažbe sa dá navyše príjemne relaxovať. Pri jej výbere by sme sa mali riadiť kvalitou daného povrchu a, samozrejme, by sme nemali zabúdať na estetickú stránku. Na dlažbe by sa nemalo kĺzať, mala by sa dať ľahko udržiavať, čistiť a byť odolná proti vode. Vyhľadávaným prírodným materiálom, ktorý spĺňa všetky zadané kritériá, je po dekády betón, a to vďaka svojej odolnosti, trvanlivosti, variabilite, nepreberným vizuálnym možnostiam a v neposlednom rade vďaka priaznivej cene.

Betónová dlažba s mimoriadnymi vlastnosťami

Vďaka značnému vývoju v technológii výroby dnes betón nepodlieha degradácii ani pri častejšom kontakte s vodou. Samozrejmosťou, ktorú je však nutné pripomínať, je precízne kladenie na riadne zhutnený podklad, ktorý zamedzí klesnutiu dlažby a tvorbe jám, v ktorých by sa voda držala trvalejšie. Česká firma PRESBETON ponúka všetky dlažby s vnútorným ochranným systémom Protect System IN proti prenikaniu nečistôt a vody do štruktúry betónu. Niektoré typy dlažieb sú vybavené vyšším typom vnútornej úpravy s názvom Protect System TOP. Najušľachtilejšia povrchová úprava PCT (Perfect Clean TOP) spočíva v nanesení špeciálnej kompozitnej látky na betónový povrch vytvrdenej žiarením a vysokou teplotou. Okrem ľahkého čistenia aj veľmi odolných nečistôt prepožičiava povrchová úprava PCT dlažbe na dotyk príjemný zamatový povrch.

Dlažba ALMA prekvapí jemným zamatovým povrchom.

Betón – materiál mnohých tvárí

Na povrch dlažby v okolí bazénov sa hodia najmä svetlejšie odtiene a štruktúra príjemná na dotyk. Svetlá farba je vhodná z dôvodu primeranej akumulácie tepla. Pri tmavej dlažbe hrozí, že by sa v horúcich dňoch mohla príliš rozpáliť. Medzi obľúbené povrchy patrí dlažba vydarene imitujúca kameň alebo drevo. Dlažobné dosky ALMA najušľachtilejšou povrchovou úpravou PCT s príjemným hladkým povrchom veľmi vydarene imitujú kameň. Sú dostupné v celej škále neutrálnych odtieňov od bielych cez sivé alebo okrové tóny. Ponúkajú sa v niekoľkých rozmeroch vrátane veľkých formátov, ktoré sú v posledných rokoch veľmi populárne. Veľmi luxusný, ale aj praktický variant predstavujú novinky KAYLA a LEYLA. Mierny reliéf na povrchu zaručuje perfektné protišmykové vlastnosti. Naozaj monumentálny variant predstavuje betónová dlažba MONUME XL s rozmermi 1 m × 1 m. Tento povrch sa využíva najmä vo veľmi zaťažovaných prevádzkach, ale pre svoj vzhľad je oceňovaný aj v súkromných záhradách.

Veľkoformátová dlažba MONUME XL vyzerá dobre nielen na zaťažovaných plochách, ale aj v okolí bazénov.

Novinky KAYLA a LEILA s dvoma odlišnými reliéfnymi povrchmi vynikajú protišmykovými vlastnosťami, ktoré okolo bazéna rozhodne oceníte.