Tohto roku sa konečne máme čas venovať viac a viac záhrade. Vytvorili sme nové hriadky a nasadili veľa kvetov a nových jedlých trvaliek, nových druhov zeleniny a ovocia. Uvidíme ako nám to porastie :-)

Koncom leta nám do záhrady konečne pribudli 3 sliepočky - Černica, Malina a Hermína. Zatiaľ sú celkom mimoňky, narodené v hale, takže slnko, tráva a kurín sú pre ne absolútne noviny. 3 dni sme ich učili chodiť do kurína a z kurína a na piaty už jedna vyletela na plot. Žiaľ prišli o letky.

Nakoľko bolo celé leto veľmi suché (ja si veru také nepamätám) je trošku problém so všetkým. Zato paradajkám sa krásne darí a zrejú jedna radosť. Vlastnou vinou som si nechala príliš rozrásť nechtíky, ktoré tým pádom dusili všetko ostatné. Po vytrhaní sa rozrástla aj zeleninka a kvietky.

Okrem sucha tu máme aj nálety škorcov a drozdov, ktoré požrali úplne všetko - dokonca dočista vyzobali čerešňu, ktorej plody zvyčajne hnijú na strome. Prišli sme aj o kopu malín, jedinú a prvú čučoriedku, celú čiernu aróniu a pár hrozienok. Tie sme včas zasieťovali, čo ale neprekážalo osám, ktoré si pochutnávali sieť-nesieť. Zčasti zjedli zelené hrozno, pričom im vôbec nevadilo, že nie je sladké, modré zatiaľ neobjavili. ďalšou "mňamkou" sú skočky, ktoré nám počas dovolenky kompletne predierovali rukolu, úplne zozžrali kapucínku a poriadne poznačili brčkavý kel a modrú listovú kapustu.

Nedarilo sa ani artičoke, nenarástli nám cukety a tekvíc nebolo ani zďaleka toľko ako po iné roky. Tiež nenarástol petržlen, ale mrkvy máme niekoľko-druhov. Vplyvom sucha je reďkovka tak štipľavá, že je problém ju jesť, človek až plače :-D

Vďaka susedinmu "milému" psíkovi sme o všetky tri sliepočky začiatkom zimy prišli. Prehrýzol tri ploty aby sa ku nim dostal - a ostali len jatky :-(

Kele, kapusty a pór pekne zimovali - až kým ich neobjavili jelene. Už tradične nás v zime navštevujú. No čo už, záhradka je prírodná :-)