Panelák, v ktorom bývame, bol postavený v 60. rokoch min. storočia v Bratislave na jednom z jeho obyčajných sídlisk, akých sa nachádza po celom Slovensku isto habadej. Jeho návrh „spáchal“ pán Ing. arch. Turzonov /otec známej a populárnej pani herečky z Paneláku/.

Aj po dlhých rokoch, čo tam bývame, som sa ale nezbavila dojmu, že jeho návrh a dispozičné riešenie, či rozmery izieb, ich rozmiestnenie, kuchyňa i socialne zariadenie, bolo pomstou pána architekta pre obyčajných ľudí, čo nemajú v pláne vlastniť RD.
Alebo, žeby to bol trend súdobej socialistickej výstavby v bývalom Československu?

Každopádne všetci, čo ich obývame, a chceme obývať aj naďalej, sa snažíme o jednu podstatnú vec - čo najviac ich "priblížiť" čo najlepšej obývateľnosti a zideálniť si bývanie v nich.

Tomu pánovi architektovi, by som ale dopriala, aby ešte za svojho života /už je ale isto dávno na onom svete/, on alebo jeho rodina, zakúsili žiť v ňom - asi by začal sám seba preklínal, čo za králikáreň sa mu podarilo navrhnúť... a do doslova, pretože nielen rozmery WC a kúpeľne nespĺňajú normy pre kultivovaný život.

A len vďaka:
- mojim a manželovým predstavám, našmu elánu a chuti ísť do toho, zháňať info, vymýšať, rozmýšľať, domýšľať, kombinovať…,
- sl. Evke Královičovej z Exstavmatu /vizualizácie a objednávka materiálu a zariaď. predmetov a doplnkov/,
- fi. pána Ing. Pavla Maňka aj spolu s jeho chlapcami Rasťom a Norom /realizácia rekonštrukčných prác a maľovka, BA,
- p. Rudolfovi Baánovi /renovácia netypizovaných pôvodných dverí do WC, Renoba Ivanka pri Dunaji,
- súčasným výrobcom /Rako, Ravak..../,
- predajcom / Exstavmat, Hornbach - najdete tam skutočne všetko pre dom a byt/,


sme konečne dostali tieto priestory do stavu, kedy sa za ne už pred nikým nemusím hanbiť.

Naša príprava, vzhľadom k tomu, že sa nám do rekonštrukcie vobec nechcelo, trvala 3 roky. Až teraz na jeseň ma však manžel rečami vyprovokoval, že je už nanajvýš aktuálny tento nevyhnutný krok. Takže som všetky svoje 3-ročné poznámky oprášila, použila internet, súčasné dostupné kontakty na firmy, práce a materiály a vybrala sa do predajne po vizualizáciu. V októbri dorazili objednané komponenty a 23. 11. sme sa na 2 týždne vysťahovali z bytu a uvolnili miesto pre majstrov. Od 5. 12. som ho týzdeň upratovala a potom, až do Vianoc, sme riešili zvyšok a detaily.

Pri prerábaní kúpelne a WC sme sa odhodlali i k vynoveniu chodby - novou dlažbou, posuvnými dverami ku chodbovým skriniam, vstavanou skriňou pre práčku a čistiace potreby pri WC a k výmene dverí do kúpelne...

V pondelok 11. januára monteri z AMDOOR osadili nove skrine s posuvnymi dvermi.
Už nam chýbaju len dvere do kupelne. Škoda, že táto firma nerobí z posuvného dverového systému aj otváravé... A preto som mala od novembra, ked sme ich začali zháňať veľkú dilemu - kde nájsť dvere, ktoré by boli estetické, nepriehľadné, zároveň sklené a plne funkčné, bez zárubne a prahu a ladili by ku dekoru našich skríň.

V pondelok 1. februára nam firma "Exclusive Divendoor " /p.Malinovský a Kellner z BA/, prišla osadiť dvere do kúpelne...s ich prácou aj cenou som nadmieru spokojná.
Pôvodne podľa mojich predstáv mali byť dvere sklené z 8 -10 mm kaleneho skla, so špeciálnym kovaním ale boli by nesmierne ťažké a robustné na ten malý priestor, a čo bolo tiež dosť podstatné - ceny u všetkých oslovených dodavatelov z BA a širokého okolia sa šplhali k 1 tis. EUR, čo mi prišlo za dvere do našej MINI kúpelne prehnané.
Táto spoločnosť, ako jedna z dvoch v Bratislave, ponúka nielen posuvné dvere ku skriniam, ale vyhotoví aj otváravé z tohto systému. Takže nakoniec obruba dverí i ich výplň zo "skla" /z lacomatu či lacobelu/ i farebný odtieň úplne harmonizuje s materiálom použitým do vstavaných skríň na našej chodbe, v čo som ani nedúfala.

Teraz už len doriešiť farbu stien na chodbe a bude temer dokonalá... ale akú farbu vybrať????

Poradí mi niekto?

Moja predstava je niečo do oranžova, lososovej farby alebo...???