Zeleninka na balkóne -
POZNÁMKA: PRI KAŽDEJ FOTKE NÁJDETE POPIS.

Ak máte radi domácu zeleninku, ale nemáte domček so záhradkou, nemusí byť koniec vašim pestovateľským ambíciám. Rovnako dobre tomuto účelu môže totiž poslúžiť aj váš balkón, ktorý možno v tejto chvíli používate ako pohrebisko nepotrebných veci. Čii ak nemáte ani ten, občas postačí aj okenná parapeta. Môžete si tak dopestovať nielen chutné kuchynské bylinky, ale aj niektoré druhy čerstvej zeleniny či ovocia. Nie je to nič zložité a ľavou zadnou to zvládne každý kutil či gazdinká, len sa netreba báť začať.

Pri zakladaní balkónovej záhrady musíte zvážiť predovšetkým veľkosť balkóna a plnovaný objem zeleninky, byliniek a ovocia - predsa len, každý balkón má svoju nosnosť. V druhom rade treba brať do úvahy orientáciu balkóna, t.j. koľko slnka a svetla budú mať rastlinky počas dňa k dispozícii (a podľa toho následne vybrať vhodnú “kvetenu”).

Do čoho sadiť? Toto nehrá veľkú rolu a fantázii sa medze nekladú. Najefektívnejšie a najlacnejšie riešenia sú obyčajné plastové kvetináče (vhodné hlavne kvôli svojej nizkej váhe, tu však pozor na zabezpečenie otvorov na odtekanie vody, aby nezačali rastlinky zahnívať), klasické hlinené črepníky (tie síce dovolia rastline viac dýchať, no pri horúčavách či priamom dlhodobo pôsobiacom slnku sú nevhodné - rýchlo sa nahrejú a rastlinka je vystavená veľmi vysokým teplotám), prepravky, tašky či vrecia, alebo všakovaké iné nádoby od výmyslu sveta. Možnosťou je sadiť rastlinky priamo do sáčku, v ktorom si kúpite zeminu.

Pri balkónových rastlinkách je základom úspechu kvalitný substrát, keďže nie je možné, aby si rastlinka “ťahala” z pôdy. Substrát by mal zadržiavať vodu, dobre odovzdávať živiny a zároveň by mal byť dostatočne vzdušný. Dobrý substrát by mal obsahovať íl, humus a hrubšiu zložku (ňou môže byť napríklad hrubozrnný piesok, kamienky, nasekané šišky zo stromov...). Zložky by mali byť v pomere 2:2:1.

Pravidelné zavlažovanie je kľúčové. Rastlinky by ste mali polievať pravidelne, odstátou vodou v teplote ako je samotný substrát. Polievame zhora, nemali by sme rastlinke zamočiť listy. Najvhodnejšie polievať skoro ráno a vo večerných hodinách.

Požiadavky na hĺbku substrátu (viď. aj na fotkách a popisoch vo fotoalbume nižšie)

• minimálne 15 cm: šaláty, kríčkové a ťahavé fazule, hrach, cesnak, cibuľa, mrkva s guľovým koreňom, špenát, reďkovky, cukiny, previsnuté minirajčiny, orientálne listové plodiny, rôzne vňaťové rastliny, jahody
• minimálne 20 cm: nízke kríčkové rajčiny, tekvice, melóny, uhorky, baklažán, papriky, paštrnák, petržlen, mangold, bôb, kapusta, kučeravý kel, pór, rozmarín, šalvia, estragón
• minimálne 30 cm: zemiaky, cukrová kukurica, vysoké rajčiny, červená repa, mrkva, rebarbora

Plodiny vhodné na balkónovú záhradku:

- paradajky, paprika, baklažán, pepíno (exotické „zeleninové vajíčko“ s chuťou melóna), cukrové melóny (môžeme ich ťahať po rebríčku na stene), tekvica, uhorky, cukina, feferóny, jahody, reďkovky, šaláty, zelená cibuľka a všetky druhy byliniek

Nezabudnite na drenáž

Na dno nádoby – ešte pred nasypaním substrátu – treba dať drenážnu vrstvu (2 až 4 cm), ktorá bude odvádzať prebytočnú závlahovú vodu, substrát sa nerozbahní a zároveň bude chrániť korene pred utopením. Vhodným drenážnym materiálom sú drobné kamienky či nahrubo rozdrvené úlomky z hlinených kvetináčov, keramzit, prípadne kúsky polystyrénu. Na drenážnu vrstvu je dobré dať kúsok netkanej záhradkárskej textílie, ktorá zamedzí prepadávaniu substrátu do drenážnej vrstvy.
Poďme na vec

Prvým krokom je si premyslieť, čo vlastne chcete/môžete pestovať. Podľa toho totiž vyberiete nádoby, ich rozmiestnenie a celý vzhľad vašej “záhradky”. Vybrala som tipov tých najobľúbenejších, najnenáročnejších a najlacnejších balkónových plodín, ktoré ja pestujem najradšej a ktoré si vám dovolím predstaviť.

PARADAJKY
Je to najvďačnejšia balkónová zeleninka, ktorú poznám Potrebuje len slnečné svetlo, dostatočne veľkú nádobu, základný substrát na zeleninu a sem tam popolievať a odvďačí sa vám sladkými plodmi. Buď si môžete vybrať dnes veľmi obľúbené cherry paradajky (ktorých nájdete na trhu nespočetné množstvo, čo sa druhov týka a na tieto stačia nádoby s priemerom 20cm) alebo normálne bežné kríčkové paradajky (tie budú vyžadovať o kúsok viac starostlivosti, lebo budete musieť cvakať bočné neužitočné výhonky, aby sa vám nerozrástli hotové liany a treba aj väčšiu nádobu, aspoň 30cm priemer). Odporúčam nakúpiť malé priesady, je to rýchle, ľahké, lacné a už o chvíľu uvidíte prvé okrúhle hlavičky, ako sa na vás usmievajú (ja nakupujem na trhu na Miletičke, zatiaľ sa vždy každá ujala a pekne zarodila a prežila aj dovolenkovú neprítomnosť svojej paničky a týždňové sucho :)). Ak nakúpite 6-8 sadeníc, prežije vám určite toľko, aby z vás až do konca septembra boli paradajkoví králi.

JAHODY
Toto obľúbené ovocie vyžaduje predovšetkým dobrú zálievku (preto odporúčam zainvestovať do samozavlažovacieho kochlíku) a slniečko, ktoré sfarbí ich tváričky do sladkej červenej farby. Ak sa však uspokojíte s pomalším dozrievaním, pestovať ich môžete hocikde. Môžete si kúpiť buď klasické črepníkové odrody, alebo prevísajúce. Jahody milujú rannú rosu, tak ak si budete dávať rannú kávičku, potešíte ich jemným orosením. Na obrázkoch si pozrite inšpirácie na rozmanité spôsoby ich výsadby.

PAPRIKA alebo CHILLY PAPRIČKY
Ďalšie vďačná plodina, ktorej stačí dobrá vodička, trochu slniečka a občas prekypriť pôdu a budete môcť urobiť lečo z vlastných zdrojov. Je to vlastne ako paradajka, iba to nie je paradajka :) Malé chilly papričky vám porastú aj v úplne malých črepníkoch a krásne papričky keď pozbierate a vysušíte, môžu vám robiť radosť celý rok svojou príchuťou v pikantných jedlách.

BYLINKY
Aj vy milujete tú krásnu vôňu čerstvej mäty, levandule či tymiánu? Nakúpte si malé rastlinky a zasaďte podľa ľubovôle v rôznych kombináciách. Tieto rastlinky sa majú navzájom radi a vedia byť dobrými susedkami aj v spoločných nádobách.

ŠALÁTY
Kto by nemal rád ako prílohu k dobrému jedlu chrumkať chutné čerstvé listy šalátiku, však? Majte vždy nejaké poruke tým, že si ich vypestujete. Kľudne použite či už kúpené priesady (do pár dní tak môžete ochutnať prvé lístky) alebo siahnite po semienkach a sledujte svoj šalátik kľubať sa zo zeme. Mimoriadnej obľube sa teší rukola, rímsky šalát, poľný šalát či čakanka. Lístky môžete otrhávať postupne a tak budete mať stále niečo na hryzkanie.

FAZUĽA a HRÁŠOK
Ak máte na balkóne kus voľnej steny, šup ku nej umiestniť pár sadeníc hrášku či fazule. Ich pestovanie na balkóne je hračka - hrášok sa vmestí do klasického kochlíku (2 rady s medzerami 5 cm od seba), na fazuľu si vezmite väčší kvetináč alebo vedro (30 cm priemer pre 3 rastliny). Keď rastlinky vykuknú spod zeme, vložte paličky alebo natiahnuté šnúrky, aby sa mohlo začať plazenie.

POZNÁMKA: PRI KAŽDEJ FOTKE NÁJDETE POPIS.