Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne

110
31. máj 2016
VYBRALI SME
Zeleninka na balkóne -
POZNÁMKA: PRI KAŽDEJ FOTKE NÁJDETE POPIS.

Ak máte radi domácu zeleninku, ale nemáte domček so záhradkou, nemusí byť koniec vašim pestovateľským ambíciám....
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na balkóne môžete pestovať takmer každú zeleninku.
3
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Redkvičke sa veľmi dobre darí v akejkoľvek nádobe, je to nenáročná zeleninka, ktorú viete siať a následne zberať viackrát do roka.
4
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Takto si môžete ľahko vypestovať zelerovú vňať - zrežete spodok stopkového zeleru a vložíte do zeme.
3
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Šalátikov sa veľmi dobre darí v menších vedrách, ktoré vám zostali z farby, horčice či marmelády.
6
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ako efektívna nádoba na naklíčenie môže byť aj forma na muffiny, ktorú vystelieme košíčkami a nasadíme semienka.
2
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj papierové roličky z toaletného papiera sa dajú využiť na naklíčenie semienok - iba ich takto jednu vedľa druhej uložíme do nádoby, vsypeme substrát a vložíme semienko.
4
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Cesnak, ktorý nám vyrašil klíček v chladničke, jednoducho vložíme do obalu od jogurtu, ktorý naplnenime substrátom.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Šalát môžeme pestovať aj v pevných taškách naplnených substrátom (zoženiete napr. v DM alebo IKEA).
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Jahody môžete umiestniť do drevených debničiek, ktorých majú veľa napr. v Lidli alebo Tescu, kde v nich dovážajú ovocie.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Alebo pestujte jahody "na stojato" t.j. do dlhej plastovej rúry vyvŕtame otvory, napĺňame substrátom a zboku cez diery sadíme jahody.
2
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rastlinky by si vzájomne nemali tieniť, resp. "hore" dávajte tie, ktoré potrebujú veľa slnka a svetla a dolu tie, ktoré sa uspokoja aj s prítmím.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Jahodám sa dobre darí aj v závesných kvetináčoch - pozor, nechávajte pod kvetináčom dosť miesta, aby jahody mohli rásť smerom nadol.
4
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - V prípade šalátovýchh uhoriek, ktoré tiež v pohode narastú a dozrejú v menšom kvetináči, si nechajte okolo kvetináča či nádoby priestor, kde sa môžu zväčšovať a narastať uhorčičky.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Vytvorte si v nádobe, kvetináči, prepravke či inom záhončeku miniatúrny sklenníček - stačí zrezať vršok z plastovej fľaše, položiť nad rastlinku a kraje zasunúť do zeme.
0
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Cherry paradajkám môžete postaviť z mriežok takúto peknú a efektívnu "klietku", po ktorej sa vám poplazia, nezlomia sa vám pod ťarchou plodou a budú všetky pekne rovnomerne zásobené slniečkom.
0
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rastlinky, zeleninka a bylinky sa navzájom majú veľmi radi a dobre sa znášajú, ale vždy si pre istotu vygooglite, čo chcete zasadiť spolu do jednej nádoby.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Vrstvy, ktoré by ste mali mať v každej nádobe.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj mrkvu si môžete vypestovať na balkóne, len musí byť v dostatočne hlbokej nádobe.
0
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Tabuľka "zázračných" rastliniek, ktoré rastú samé zo seba stále dokola :)
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Bazalka sa "veľmi ľúbi" s paradajkami alebo cherry paradajkami - plody paradajom získajú od bazalky jej jemnú vôňu.
2
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak vám zázvor doma vyhodí klíček, šup šup zrezať kúsok pod ním, na pár dní strčiť do vody a potom takto naležato položiť do nádoby.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rastlinky, ktoré znesú aj úplne tienisté miesto: Kel, Cvikla, Petržlen, Koriander, Šalát, Jarná cibuľka, Cesnak, Špenát, Bok choy, Kapusta sitinová, Mrkva, Mangold, Paštrnák, Rukola, Zemiaky
2
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na pestovanie zeleniny na balkóne sa dobre hodia aj cínové vaničky či nádoby.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rastlinky, ktoré potrebujú aspoň 30cm hlbokú nádobu: Bobkový list, Cvikla, Čučoriedky, Mrkva, Kukurica, Ríbezľa, Ovocné stromčeky, Egreš, Kiwi, Zemiaky, Maliny, Rebarbora
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Dobrým vynálezom na pestovanie zemiakov je takýto obyčajný mriežkovaný kôš.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Výborným nápadom, v čom naklíčiť semienka, sú škrupinky od vajíčiek - keď rastlinka dostatočne vyrastie, celú, aj so škrupinkou zasypete do nádoby (škrupinka sa časom rozloží a bude slúžiť aj ako zásoba vápnika v pôde).
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Slušnú úrodu viete pri dobrom rozložení nádob získať aj na malom priestore.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Pestovanie zelerovej vňate - zrežeme spodok zo stopkového zeleru (asi cca.5cm) a vložíme do pohára s vodou.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Pestovanie avokáda je ľahké - kôstku vyberte, prepichnite podľa obrázku, namočte do polovice vodou a už len počkáte, kým dostatočne nevyrastie, nespevnie a šup s ňou do nádoby so zeminou.
2
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ako ekologická "nádobka" na naklíčenie poslúži aj šupka od citrusu.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Pestovať paradajky na balkóne môžete aj vo fóliovej krabici.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na naklíčenie jednoducho použite obaly od vajíčok tak, že odrežete vršok, nasypete zeminu a vložíte semienka.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Vaječné škrupiny sú výborným hnojivom. Majú vysoký podiel prirodzeného vápnika. Vápnik je pre rastliny základnou živinou na tvorbu bunkových stien a navyše pomáha rozkladať dusíkaté látky.
2
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak ste milovníci šalátov, aj takto ľahko si viete dopestovať na balkóne naozaj dennú zásobu šalátu.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ktorým rastlinkám to spolu svedčí a preto ich pestujte pohromade.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Raslinky a zeleninu môžete zasadiť aj do košíkov.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ku stene môžete umiestniť nádoby s fazuľou, hráškom, paradajkami, tekvicou, brečtanom, uhorkami a všetkým, čo sa rado plazí po stene.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Zeleninu a rastlinky môžete zasadiť a pestovať aj priamo v sáčku so substrátom.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Plastové minifóliovníky aj s vetraním vyrobené z plastových fliaš.
1
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Zemiaky môžete vypestovať aj vo veľkých recyklovateľných taškách - ako rastie rastlinky, postupne prihŕňate zboku zeminu až po vrch.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj takto prešpekulovane sa dajú pestovať jahody na balkóne - konštrukcia drží koše vyrobené z pletiva, v ktorých sú nasadené jahody trčiace cez oká samotného pletiva.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Sadenie zemiakov - na dno hlbokej nádoby vložíme naklíčené zemiaky a celé zahrnieme. Keď vyrastie rastlinka, tak ako rastie, postupne ju zahŕňame zeminou až po vrch, aby sme vytvorili čím viac prostredia, v ktrom budú rásť zemiačky.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak ste chladničke našli zabudnutú šalotku už s naklíčenými koncami, stačí olúpať okolitú vrstvu a strčiť pekne do nádoby so substrátom.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Do kontajnerov sa vojde všetko - jahody, šalát, rukola, bylinky, mrkva či petržlen...
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Palety opreté o stenu sa môžu stať vertikálnymi políčkami pre vaše rastlinky.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na seba naukladané trojmiskové črepníky poskytnú veľkorysý priestor pre mnoho rastliniek.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Paradajkám v kvetináčoch vždy postavte nejakú oporu, o ktorú sa môžu oprieť a ktorá ponesie váhu plodov.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Mrkvičku môžete nechať naklíčiť tak, že zrežete hrubšie konce a dáte do misky s trochou vody.
0
5
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Vytvorenie fóliovníkového efektu - sparno, vlhko a teplo, skrátka nasypte do vložiek od vajíčok substrát, osejte a zaviažte do sáčku.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ktorým rastlinám stačí 15cm nádoba: Ázijské šaláty, Bazalka, Zelená fazuľa, Trebuľka, Pažítka, Koriander, Kôpor, Cesnak, Šalát, Mäta, Kapucínka, Cibuľa, Oregano, Hrášok, Fazuľa, Reďkev, Okrúhla mrkva, Šalotka, Špenát, Jahody, Tymián, Cukina
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Jahody môžeme zasadiť aj do takto premysleného kuželového kovového stojanu naplneného hmotou na pestovanie jahôd.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Paradajky a jahody sa dajú pestovať aj "hore nohami", stačí si kúpiť tento závesný kvetináč alebo vak na to určený. Tento predávajú v rôznych obchodoch aj s poistkou proti prepadávaniu zeminy a závesným hákom.
1
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na označenie priesad sa dobre hodia obyčajné drevené miešatká na kávu, ktoré popíšeme centrofixou a zapichneme k rastlinke. Dostať napríklad v Metre.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rastlinky, ktoré potrebujú 20cm nádobu: Kápia, Kapusta, Mangold, Chilly, Uhorky, Baklažán, Bôb, Fenikel, Kel, Pór, Melón, Petržlen, Paštrnák, Tekvica, Rozmarín, Šalvia, Maslová tekvica, Palina, Paradajky, Okrúhlica
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na trhu dostať aj takéto závesné vaky na pestovanie jahôd vo zvislej polohe..
2
2
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Každá nádoba by mala mať na spodu dierky, aby mohla odtekať prebytočná voda a pôda mohla lepšie dýchať.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Kedy vysádzať rastlinky.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj uhorky a cukina potrebuje oporu vo forme paličiek, plôtikov či rebríkov.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Obrázok č. 59
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Bazalka a levanduľa sa spolu majú veľmi radi.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Obrázok č. 61
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj takto viete využiť efektívne málo miesta - uložte debničky jednu na druhú a rastlinky zasaďte tak, aby prečnievali cez okraj a mali slnečné svetlo.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Takúto úrodu jahôd môžete mať aj vo vašom kvetináči.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Jednu priesadu jahôd môžete zasadiť aj do malého vedierka - jahody nepotrebujú ani veľa priestoru ani veľkú hĺbku.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na sadenie môžete takto užitočne použiť aj staré palety - či už "naležato" alebo "nastojato".
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Správny systém sadenia zemiakov - necháte naklíčiť a postupne prisýpate zeminu až do vrchu nádoby, aby ste vytvorili čím viac priestoru pre plody.
2
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Stačí pár dosiek, špagát, vŕtačku a máte takto pekne urobenú veľa miesta poskytujúcu stenu na kvetináče.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Obrázok č. 68
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Zo starých rýn si viete urobiť peknú závesnú záhradku tiež - napríklad na šaláty ako stvorená.
3
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Z plastových fliaš prerezaných po dĺžke si môžete urobiť minizáhončeky/minihriadky.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ušetriť miesto môžete aj tak, že si kvetináče "nastavíte" jeden nad druhý a to tak šikovne nakrivo, že rastlinky budú mať dostatok svetla, slnka a priestoru na ktoromkoľvek "poschodí".
2
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Takýto vreckár zvládne ušiť každá šikovná gazdinká, alebo si ho môžete kúpiť v drogérii či domácich potrebách - veľmi vhodný na šaláty či bylinky.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak máte doma šikovného majstra, môže vám vyrobiť takýto stojan na kvetináče, vďaka ktorému zmestíte veľa nádob na malý priestor.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Obrázok č. 74
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Obrázok č. 75
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rýny alebo iné "válovčekové" nádoby uchytené na stene sú pekným a šikovným riešením, ako využiť vertikálnych hriadok na zasiatie zeleninky.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Zrezané plastové fľaša na takomto stojane môžu byť šikovným a priestranným využitím malého priestoru.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak máte balkón bez striešky, môžete si urobiť aj takéto riešenie a vypestovať si celé tekvicové pole.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Paprika sa dá pestovať aj v takýchto malých bambusových trubkách.
0
1
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj takto môžete vyriešiť vertikálnu záhradku a využiť prázdnu stenu.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Opora z konárov sťaby polica na kvetináče - šikovné rohové riešenie.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Zemiaky môžete pestovať aj takto - v jutových vreciach, ktoré vložíte do starého koša na bielizeň (aby držali tvar a na podlahu balkóna nepremokala vlhkosť..
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak vám to priestor balkónu či logie dovolí, môžete si zmajstrovať takýto jednoduchý fóliovník s odklápacou strechou.
2
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Jednoduchá stena na kvetináče - natiahnuté pletivo medzi oporami a drôtikové kruhy ako držiak na kvetináče.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Najjednoduchšie pestovanie paradajok - kúpite vrece so substrátom a priesadu paradajky, odrežete spodok kvetináču a ten zasuniete do substrátu. Ako opora pre rastlinku bude slúžiť stena a vyviazanie.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Využitie plastových fliaš ako vertikálne políčka pre bylinkovú záhradku.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Obrázok č. 87
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Na balkóne si jednoducho vypestujete aj obľúbený baklažán.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ak máte slnečný balkón, dokážete vypestovať aj vlastné melóny.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - V záplave paradajok, ktorým sa na balkóne veľmi dobre darí.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj čučoriedky viete pestovať v malom črepníku, len pozor na substrát, ktorý je pri pestovaní základom úspechu - vyhovuje im kyslá pôda.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Rôzne typy zásten a oporných stien pre pestovanie ťahavej či ťažkej zeleninky.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj takto viete využiť staré plastové fľaše - zrežete vrch asi v 1/3 a pripevníte na kus dosky a hneď máte vertikálnu poličku na bylinky.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Pre šikovných a zručných kutilov - vertikálna záhradka zmajstrovaná z plastových trubiek a oporného stojanu.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Ako najobyčajnejšia a najlacnejšia opora pre rastliny na balkóne je záhradné pletivo, príp. ho vie suplovať aj pevnejšie lanko či špagát natiahnutý do klasickej šachovej podoby.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj takto viete pestovať na balkóne uhorky, cukinu alebo tekvicu - necháte ich plaziť sa po podlahe.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Cvikla je jednou z našich najtradičnejších plodín. Možno aj vďaka jej jednoduchému pestovaniu. Pokiaľ nie ste veľkým záhradkárom, ale predsa by ste radi niečo vypestovali, skúste začať práve s cviklou. Sadíme na slnko a nehnojíme.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Aj takýto kúpelňový či botníkový závesný vešiak viete využiť ako vertikálnu záhradku napr. pre vaše šaláty.
1
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Pestovať zemiaky môžete aj v klasických vreciach, ako zemiačik rastie a klíči rastlinka, dosypávate substrát, aby bol priestor pre tvorbu plodov.
0
0
Jedlý balkón alebo záhradka na balkóne - Kaleráby sú zeleninou, ktorá je veľmi zdravá, pretože obsahuje veľké množstvo dôležitých vitamínov. Pestovať sa dá prakticky po celý rok, záleží však na tom, akú odrodu zvolíte. Nezabudnite na dostatočný humus.
0
0
 • ivus78pekný album, pripomenul mi náš starý byt s malým ale južným balkónom porasteným úplne všetkým čo sa tam zmestilo. 🙂 a do toho 0,5 m2 ešte detský bazénik na čvachtanie drobca 😃
  • alexandrasofia
   AUTOR
   @ivus78  vies co sa vraavi Ivus 🙂 dobrych ludi a VECI sa vsade zmesti vela a vaaac 😃
   • ivus78@alexandrasofia  a čím váááác tým lepšie 😃
    • sussie259Krasn3 napady, dakujem
     • oslo1krasny album, dakujem zasuper napady
      • janamartishSkvelý album, ďakujeme za zverejnenie obrázkov a úžasných informácií 🙂 pridávam aj do Vybrali sme, kde vyberáme to najlepšie z Modrej strechy. Určite bude pre mnohých inšpiratívny a na jar začnú s pestovaním na balkóne 🙂
       Členom od 17. mar 2008
       532
       profil používateľa

       Ďalšie albumy od používateľky alexandrasofia

       Zobraziť všetky