Kategórie

Vonkajšie schody

Vonkajšie schody

Schody slúžia na spojenie dvoch priestorov, pričom jeden priestor je položený vyššie a druhý nižšie. Schody pozostávajú zo schodiskového stupňa a schodiskového ramena. Schody majú svoj význam nie len v interiéri, ale i v exteriéri. Vonkajšie schody sa kategorizujú na vonkajšie schody vchodové, vonkajšie schody v záhrade, vonkajšie schody na terasu atď. Štýl schodov nemusí byť vždy jednoduchý, ale môže byť zaujímavý a netradičný. V niektorých prípadoch možno rovnaký vzor, materiál i farebné prevedenie vonkajších schodov zakomponovať a použiť pri pokračujúcom, resp. nadväzujúcom chodníku či cestičke. Týka sa to napríklad cestičiek v záhrade, prípadne chodníčka pred domom.

Všeobecne vlastnosti platné pre vonkajšie schody

1. Výber materiálu - vonkajšie schody sú vyrábané rôznych materiálov, avšak tieto materiály musia byť primerane odolné voči externým podmienkam – dažďu, sneženiu a mrazu.

2. Zaťaženie a spád - vonkajšie schody sú oproti interiérovým vystavované inému zaťaženiu, navyše musia byť odolné voči špine, hline či piesku a taktiež pri budovaní vonkajších schodov je potrebné zabezpečiť rýchle odtekanie dažďovej vody miernym spádom.

3. Rozmery schodov a ich budovanie – vo všeobecnosti platí, že interiérové i vonkajšie schody by mali byť primeraných rozmerov a budované, tak aby sa zaistila bezpečná a pohodlná chôdza po nich. Dôležitá je nie len výška schodišťového stupňa, ale i šírka schodu. S kladením vonkajších schodov sa začína zdola. Pri budovaní schodov myslite i na bočné okraje. Bočné ohraničenie schodišťa je potrebné najprv vyrovnať a vymerať. Práve pri vonkajších schodoch v záhrade by sa mali bočné okraje spevniť napríklad okrúhlymi kameňmi, inou alternatívou sú napríklad betónové podvaly, ktorých rozmery sú zvyčajne v dĺžke cca 60 až 120 cm.

4. Zábradlie pre vonkajšie schody – zábradlie ku schodom nie je pravidlom, avšak v mnohých prípadoch, napríklad pri väčšom počte schodov zábradlie uľahčuje schôdzu a taktiež zvyšuje bezpečnosť. Výber zábradlia by mal korešpondovať s typom vonkajšieho schodišťa.

5. Estetika vonkajších schodov –výber štýlu vonkajšieho schodiska ovplyvňuje i estetická stránka. Vonkajšie schody by mali byť zladené s prostredím, do ktorého budú inštalované. V neposlednom rade výzor či celkový štýl vonkajších schodov ovplyvňuje i vkus majiteľov.

Kamenné vonkajšie schody

Základom kamenných vonkajších schodov je kameň, ktorý vyniká tvrdosťou, trvanlivosťou, dobrou odolnosťou či ľahkou údržbou. Svojim prijemným a zároveň zaujímavým vzhľadom a vzorom ich môžete umiestniť ako schody pred dom, k terase či do záhrady. Okrem vyššie menovaných kladov majú drsnejšie kamenné schody veľkú výhodu, ich drsnejší povrch má tzv. protišmykový efekt, ktorý je dôležitý najmä v daždivom počasí. Kamenné vonkajšie schody sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach. Na výrobu kamenných vonkajších schodov sa používa najčastejšie žula s flambovaným povrchom, ktorý si ponecháva protišmykové vlastnosti.
Kamenné vonkajšie schody v záhrade môžu byť vyrobené taktiež z prírodného kameňa. Vonkajšie schody z prírodného kameňa vynikajú nepravidelnosťou, neforemnosťou a ani jeden schod nie je rovnaký. Práve táto asymetria prírodného kameňa dodáva vonkajším schodom prirodzený pôvab. Spočiatku sa môžu zdať, že takéto schody sú nepevné, avšak časom sa kamene usadia a stabilizujú.

Betónové vonkajšie schody

Medzi bežné vonkajšie schody patria i betónové schody. Medzi charakteristické vlastnosti betónových vonkajších schodov patrí odolnosť, dlhá životnosť a svojim univerzálnym dizajnom sú vhodné do prostredia záhrad, domov či iných stavieb. Použitím vhodného obkladu možno betónové vonkajšie schody skrášliť a zatraktívniť. Vhodným typom na obklad vonkajších betónových schodov je napríklad prírodný kameň, prípadne platne z vymývaného betónu s kamienkovým povrchom. Práve vymývaný betón ponúka zaujímavú povrchovú štruktúru a jeho cena je pomerne prijateľná.

Flair blokové vonkajšie schody

Blokové schody nie sú obkladané, ale sú vyrábané z masívnych kamenných blokov. Flair blokové vonkajšie schody predstavujú dokonalé vizuálne zladenie jednotlivých prvkov a detailov, ktorých výsledok vás rozhodne ohromí. Flair blokové vonkajšie schody sú výnimočné a zaujímavé svojim dizajnom i funkčnými prvkami. Flair blokové vonkajšie schody ponúkajú i jedinečnú súhru a harmóniu povrchových farieb. Na výber je množstvo kombinácií či už farebných, alebo vzorových. Flair blokové vonkajšie schody sú vyrábané vo viacerých typoch či už oblúkové, zlomené, rezané alebo samonosné, ďalej sa ich povrch delí na brokovaný (drsný), hladký i v zaujímavom historickým prevedení.

Tehlové vonkajšie schody

Vonkajšie schody z tehál vyžarujú príjemnú atmosféru vidieckeho štýlu. Na výstavbu tehlových schodov možno použiť napríklad betónové platne, ktoré sa uložia ako bočné opory, a ktoré zároveň slúžia ako nosníky. Jednou takouto platňou sa podoprie svah a následne betónové schodiskové platne ukladáme na nosníky. Každý schod sa vydláždi tehlami a na záver sa použije škárovacia malta, aby sa prekryli medzery a škáry medzi jednotlivými tehlami. Pri výstavbe vonkajšieho schodiska je potrebné použiť dvakrát pálené tehly, ktoré sú odolnejšie voči dažďu a mrazu.

Drevené vonkajšie schody

Drevené vonkajšie schody sú ideálne k terasám či do záhrady. Drevo je jeden z najpoužívanejších stavebných materiálov, vyniká ľahkou opracovateľnosťou a príjemným vzhľadom. Drevené vonkajšie schody na terasu sa zvyčajne skladajú zo schodiskových nosníkov, ktoré sa upevnia v betónových základoch. Podpery sa ukladajú zospodu a na zaistenie sa použijú skrutky na každú podperu a dosku.

Na výrobu drevených schodov v záhrade možno použiť i rozrezaný peň stromu. Jednotlivé časti rozrezaného pňa stromu ukotvíme do zeme, tak aby sa dosiahla stabilita drevených schodov. Tento model drevených vonkajších schodov je veľmi jednoduchý z hľadiska jeho výroby a montáže. Navyše takéto schody rýchlo a jednoducho opravíte, či nahradíte novými. Daný štýl vonkajších schodov dokonale zapadne do záhradného prostredia.

Vonkajšie oceľové schody

Menej preferovaný typ vonkajších schodov predstavujú schody vyrobené z pozinkovanej ocele.

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)