Kategórie

Tepovanie

Skutočne čistý interiér domu alebo auta si vyžaduje dôkladné a hĺbkové čistenie. Tepovanie je jeden z ideálnych spôsobov, ktorým sa odstráni hlboká a mikroskopická špina usadená hlboko v kobercoch a vo vláknach čalúneného nábytku. Rozoznávame dva druhy tepovania a to domáce – vlastnoručné tepovanie, ktoré nie vždy prináša postačujúce výsledky a potom profesionálne tepovanie vykonávané odbornou firmou, ktorá používa špeciálne tepovacie zariadenia.

Profesionálne tepovanie

Profesionálne tepovanie je založené na uvoľňovaní špiny rotačnými kefami za pomoci tepovacích chemických prostriedkov vrátane príslušného tepovacieho prístroja, ktorý pod tlakom vody dostáva nečistoty na povrch a zároveň ich zachytáva do zbernej nádoby.
Mnohé domácnosti by nemali podceniť význam tepovania. Chováte v dome alebo v byte domáceho miláčika? Okrem srsti, ktorú zanecháva na koberci a sedačkách je zdrojom rôznych baktérií. Tepovanie má teda okrem čistiacich účinkov i ochranný účinok pre naše zdravie. Viacročné tepovanie sa odporúča v prípadoch, keď trpíte alergiami alebo máte malé deti. Tepovanie zahŕňa čistenie rôznych druhov kobercov, sedačiek a taktiež interiéru auta.

Tepovanie kobercov

V súčasnosti koberce nie sú tak rozšírené ako v minulosti, no stále sa nachádzajú v mnohých domácnostiach. Celoplošné koberce zatlačili do úzadia plávajúce podlahy, prípadne ich vystriedali kusové koberce. Koberce sú ideálnym miestom hromadenia drobných nečistôt a mikróbov. Vysávanie minimálne dvakrát až trikrát týždenne váš koberec/ koberce zbaví iba drobných povrchových nečistôt. Pokiaľ chcete mať skutočne čistý interiér, mali by ste minimálne raz ročne podrobiť svoje koberce tepovaniu. Tepovanie zbaví koberce hlbokej špiny, ktorú ste voľným okom nevideli a taktiež efektívne zničí roztoče.
Aké sú časové intervaly tepovania? Samotný typ koberca a výkon vysávača majú nemalý podiel na celkovú úroveň čistoty. Čím huňatejší koberec, tým je väčšia pravdepodobnosť hlbokej špiny vo vašom koberci. Tepovanie takéhoto druhu kobercov by sa malo realizovať viackrát do roka. Rovnako i koberce, ktoré sú vystavované častým povrchovým znečisteniam by ste mali tepovať aspoň dvakrát do roka. Predvianočné a jarné tepovanie je pre mnohé gazdinky zaužívaním pravidlom.
Chcete si svoje koberce tepovať vlastným úsilím bez využitia služieb odborného tepovača? Na druhej strane máte obavy, že ,,domáce“ tepovanie kobercov nebude mať požadovaný čistiaci efekt? Na tepovanie koberca možno použiť i rôzne dostupné tepovacie prášky a čističe, s ktorými vlastnoručne vyčistíte svoj koberec. Prípadne, mnohé spoločnosti ponúkajú v rámci svojho servisu i prenájom tepovacieho zariadenia. Prenájom tepovača sa pohybuje okolo 20 € na 8 hodín. Väčšina ľudí si však netrúfa tepovať koberce samostatne a radšej využívajú profesionálne tepovacie služby. Rozhodne by ste mali tepovanie prenechať odbornej tepovacej spoločnosti, ak sú vaše koberce vyššej cenovej kategórie alebo nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti s tepovaním. Cenu tepovania kobercov si niektoré firmy určujú podľa rozmerov – veľkostí koberca, iné zas od počtu hodín.
Tepovanie má okrem čistiacich a zdraviu ochranných pozitív i estetické výhody v podobe zlepšenia a oživenia pôvodnej farby koberca.

Sedačky a iný čalúnený nábytok

Rovnako ako v kobercoch sa časom nahromadia nečistoty a špiny, ktoré bežným vysávaním neodstránite. Tepovanie sedačiek a čalúneného nábytku je na rozdiel od tepovania koberca viac-menej zložitejšie a pristupuje sa k nemu s väčším dôrazom. Neodborné tepovanie sedačiek môže zanechať fľaky alebo zmeniť pôvodnú farbu sedačky. Najhorším spôsobom tepovania je domáce - vlastnoručné tepovanie, ktoré je nekompletné. To znamená, že namiesto tepovania celej sedačky sa vyčistia len špinavé miesta. Výsledkom takéhoto nekompletného tepovania sú fľaky. Okrem toho, vlastnoručným tepovaním v skutočnosti špinu neodstraňujete, ale prepúšťate ju do hlbších vrstiev sedačky. Pokiaľ sa už rozhodnete sedačky a čalúnený nábytok tepovať vlastnoručne, vyberte si v prvom rade kvalitné prostriedky určené na tepovanie a nezameriavajte sa iba na špinavé miesta, ale pretepujte sedačku či čalúnený nábytok v celku.
Ovplyvňuje typ poťahovej látky tepovanie? Určite áno. Najzložitejšie sa tepuje poťah z vrúbkovanej látky. Pri vrúbkovaných poťahoch sedačiek sa zvyčajne prach a ostatné drobné nečistoty zanášajú do vrúbok. Vysávanie sedačiek je nie len časovo náročné, ale na odstránenie hlboko usadeného prachu a ďalších nečistôt je potrebný vysávač so silným výkonom. Preto je variabilnejšie nielen z hľadiska úspory vášho voľného času, ale i peňazí, minimálne raz ročne podrobiť vrúbkované sedačky tepovaniu. Mikroplyšové a semišové sedačky sú náchylné na fľaky, preto ich tepovanie by ste mali prenechať profesionálom.

Cenu tepovania sedačiek a ďalšieho čalúneného nábytku ovplyvňuje veľkosť plochy. Tepovanie jedného kresla a sedačky s trojsedom vás vyjde približne od 15€, manželská čalúnená posteľ na 10€ a viac.

Tepovanie interiéru auta

Tepovanie interiéru automobilu patrí do kategórie jarnej údržby. Samozrejme v prípade potreby sa vykonáva aj viackrát do roka. Tepovanie interiéru auta nezahŕňa iba sedačky, ale i čalúnené boky dverí, strop a samozrejme i kufor auta. Nevhodným typom na takéto čistenie sú kožené sedačky. Tie by ste nezmyselnému tepovaniu, ktoré by ich koniec koncov mohlo zničiť, podrobovať nemali. Komplet tepovanie interiéru auta stojí cca od 40€ do 55€, v závislosti od veľkosti automobilu, respektíve času venovanému tepovaniu. Cena tepovania jednej sedačky vychádza zhruba od 5€, prípadne spolu za všetky sedačky 25€.

Skutočná čistota neznamená odstránenie voľne viditeľnej špiny, ale najmä odstránenie hlbokých nečistôt a baktérií. Tepovanie je ideálny spôsob, ako dosiahnuť, aby vaša domácnosť bola nie len čistá, ale i zdraviu nezávadná.

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)