Prvosienka jarná Primula veris

(Zmazaný predajcom)
Použitý tovar
6. máj 2021
0
89

Ponúkame liečivku prvosienku jarnú (vhodné do skalky alebo záhradky )celoroč.rastlina
v ponuke 10 sadeníc
1ks/2€ +pošta (v kvetináču sú 3ks tejto krásky
niečo o tejto kráske 🙂

pošta :
1trieda bez potvrdenia 1,30€ pri platbe vopred prevodom
1trieda doporučene 2,30€ pri platbe vopred prevodom

Prvosienka jarná (po latinsky Primula veris) patrí k prvým jarným bylinkám, dosahuje výšku okolo 20 cm a v ľudovom liečiteľstve má veľmi dlhú históriu používania. Rozšírená je takmer po celej Európe a Ázii. Obsahuje saponíny, ktoré zrieďujú hlieny a uľahčujú vykašliavanie, okrem toho flavonoidy, vitamín C, silicu, kyselinu askorbovú a kremičitú, éterický olej a sacharidy.
Kedy sa zberá?

Kvety sa zbierajú v čase plného rozkvetu, teda v apríli - máji, korene v septembri – októbri. Sušia sa pri teplote do 40°C a v tieni. Zberajú sa i listy, tie rovnako na jar. Surové sú vhodné aj ku konzumácii (napríklad v šalátoch), pretože obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Využiteľné sú tiež korene, ktoré sa zberajú v lete. No treba si dávať pozor, pretože prvosienka jarná je čiastočne chránená, čiže by sa nemal narúšať koreňový systém. Korene sa po umytí vodou môžu sušiť na slnku aj v tieni v teplote do 50°C.

Patríte i vy medzi tých, čo v jarných mesiacoch zberajú liečivé bylinky? Tak potom určite poznáte prvosienku. Táto žltokvetá rastlina je dobrá do čaju alebo sirupu a účinná je aj na kašeľ, nervový systém či zápaly.

Predávajúci

skalarik

Podmienky predaja tohoto používateľa

Tovar posielam po pripísani koruniek na moj účet ak mate otvoreny bazarik a mate dobre...