Zatvorte okná a vetrajte!

  • 15.04.2025

Trávime 90 % svojho času v uzavretých miestnostiach, 65 % zatvorení doma. Venujeme veľa pozornosti zariaďovaniu a tomu, ako domov urobiť čo najpríjemnejším miestom pre život. Málokedy si pritom uvedomujeme, že viac ako veci okolo nás k našej pohode prispieva to, ako sa nám doma dýcha.

Staré domy bez izolácie „dýchali.“ Zdroj: Zehnder  

Domy, ktoré nevedia dýchať

S tým, ako sa štandardom novostavieb aj rekonštrukcií stáva dôkladná izolácia pri zatepľovaní, prichádzajú domy o svoju prirodzenú schopnosť dýchať. V utesnených domoch podstatne viac ako predtým bojujeme s plesňami a vlhkosťou, zhoršuje sa kvalita vzduchu. Vyššia koncentrácia oxidu uhličitého vo vzduchu pritom spôsobuje únavu, zníženú pozornosť aj výkon, bolesti hlavy. Pri dlhodobom pôsobení môže viesť aj k závažným ochoreniam srdca, poruchám pamäti alebo depresiám, prispieva k rozvoju Alzheimerovej choroby a demencie, u detí a mladistvých negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu. Zdravý vzduch je skrátka dôležitejší, než si uvedomujeme.

Vzduchotesné opláštenie zbavuje domy prirodzenej schopnosti dýchať. Zdroj: Zehnder

Predsudky s pachuťou starých čias

Ako zdravý vzduch zaistiť? Uspokojíme sa s vetraním oknami, alebo investujeme do komfortného riešenia? Riadené vetranie sa stáva štandardom pri novostavbách i rekonštrukciách, ale stále okolo neho panuje množstvo predsudkov. Najčastejšie pochybujeme o kvalite vzduchu a návratnosti investície. Pozrime sa, ako to s nimi je naozaj.

Správne dimenzovaný systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla dokáže ušetriť až polovicu nákladov na vykurovanie. Zdroj: Zehnder

„Kvalitné systémy riadeného vetrania dosahujú až 94 % účinnosti rekuperácie, a usporia tak až polovicu nákladov na vykurovanie,“ potvrdzuje ekonomický prínos riadeného vetrania Bc. Pavel Vořech, produktový manažér pre komfortné vetranie Zehnder, a dodáva: „Pre každý dom je možné nájsť optimálne riešenie z hľadiska nákladov aj úspornosti prevádzky. Aj majitelia malých bytov potrebujú zdravo dýchať a neutrácať zbytočne za vykurovanie.“

Stropné vetracie jednotky efektívne vyvetrajú celý byt bez nároku na podlahovú plochu. Zdroj: Zehnder

Pre malé byty je možné použiť kompaktné stropné vetracie jednotky alebo decentrálne jednotky pre vetranie iba 1 – 2 miestností. Pre rodinné domy je optimálna centrálna vetracia jednotka, napríklad Zehnder ComfoAir Q, ideálne v kombinácii s klimatickým modulom ComfoClime, ktorá dokáže udržať komfortnú teplotu v dome aj v sparnom lete bez potreby klimatizácie. Klimatický modul navyše v zime dohrieva a v lete dochladzuje čerstvý privádzaný vzduch, takže zvyšuje efektivitu rekuperácie a znižuje vaše účty za vykurovanie.

Vetracia jednotka s klimatickým modulom v technickej miestnosti domu. Zdroj: Zehnder

Čerstvý vzduch pomáha šetriť

„Riadené vetranie s rekuperáciou je vždy úspornejšie než manuálne vetranie, ktoré do interiéru v zimnom období vpúšťa studený vzduch, ktorý treba ohriať, a v lete naopak príliš teplý vzduch, ktorý dochladzujeme klimatizáciou. Energeticky oveľa efektívnejšie je stabilné temperovanie vzduchu,“ hovorí k predsudkom o nákladnosti prevádzky komfortného vetrania Bc. Pavel Vořech: „Prevádzka vetracej jednotky v bežnom rodinnom dome sa v nákladoch na energie pohybuje rádovo v jednotkách eur mesačne. Naproti tomu šetríte až polovicu nákladov na vykurovanie, čo sú neporovnateľné, rádovo vyššie sumy.“

Klimatický modul v zimnej prevádzke dohrieva privádzaný vzduch. Zdroj: Zehnder
Klimatický modul v letnej prevádzke dochladzuje privádzaný vzduch a pomáha vetracej jednotke uržovať príjemne chladný vzduch aj bez potreby hlučnej a nákladnej klimatizácie. Zdroj: Zehnder                                                                                     

Na pleseň zabudnite

Mylná je tiež častá predstava, že komfortné vetranie pracuje s vydýchaným vzduchom v uzavretom systéme, takže podporuje rast plesní a šírenie baktérií. Je to práve naopak: Neustály prívod čerstvého vzduchu, jeho cirkulácia a kvalitná filtrácia baktériám a plesniam neprospieva. Plesne v rámci systému riadeného vetrania môžu vznikať iba tromi spôsobmi: snahou ušetriť obstarávacie náklady na rozvodoch, takže rozvody nie sú tesné, ďalej vypínaním rekuperácie pri odchode z domu (alebo na dovolenku) z dôvodu domnelých úspor energie (vypínanie naopak zvyšuje energetickú náročnosť systému!), a do tretice – zanedbanie údržby. V praxi ide o výmenu filtrov, ktorú zvládne skutočne každý. Používanie originálnych filtrov zaistí dlhodobú životnosť a spoľahlivú prevádzku systému, nie je potrebné sa obávať zložitej alebo nákladnej údržby.

Komfortné vetranie nevyžaduje profesionálnu údržbu. Výmenu filtrov zvládne každý. Zdroj: Zehnder

Kvalitný vzduch je základ

Zástancovia vetrania oknami majú jasno: „Prirodzené vetranie je najlepšie a nestojí nič.“ Znie to logicky a napriek tomu to tak nie je. Vetranie oknami nie je ani kvalitnejšie, ani lacnejšie ako komfortné vetranie s rekuperáciou. Finta je práve v tom, že vetráte bez toho, aby ste museli otvoriť okná.

Pokiaľ je systém správne zvolený a dimenzovaný, udržuje v interiéri vzduch s nízkym obsahom CO2 podstatne lepšie ako manuálne vetranie oknami, a to celoročne, bez výkyvov, rovnomerne v rámci celého priestoru, a navyše s úsporou. S jednou výnimkou: pri neočakávanej udalosti ako napríklad úniku plynu či pripálení jedla. V takýchto prípadoch je potrebné konať rýchlo, a otvorenie okna je ako prvá pomoc to najlepšie, čo sa dá urobiť. Pre následné dokonalé vyvetranie lepšie poslúži riadené vetranie.

Priaznivci vetrania oknami namietnu, že je to len tvrdenie, ktoré nemožno overiť. Opak je pravdou.

Švajčiarska štúdia ukončila „večný“ spor, ako vetrať lepšie a lacnejšie

Porovnávacia štúdia švajčiarskej firmy Zehnder, európskeho lídra v rekuperáciách, po celý rok sledovala kvalitu vetrania v objekte bytového domu vo švajčiarskom Bürene so 4 bytmi zodpovedajúcimi štandardu výstavby u nás.

Bytový dom v Bürene so 4 sledovanými bytovými jednotkami. Zdroj: Zehnder
Bytový dom v Bürene so 4 sledovanými bytovými jednotkami. Zdroj: Zehnder

Dva byty majú nainštalované komfortné vetranie a 2 vetrajú oknami. V ľavom hornom byte žije jedna osoba, v ostatných po dvoch ľuďoch. Horné byty sú vetrané oknami, spodné vetracími jednotkami Zehnder ComfoAir Q350 s entalpickým výmenníkom, ktorý vymieňa teplo a vlhkosť medzi prívodným a odvetrávaným vzduchom. Všetky okná a dvere v bytoch je možné otvoriť.

Byty s komfortným vetraním boli osadené vetracími jednotkami Zehnder ComfoAir Q350. Zdroj: Zehnder

Porovnávacia štúdia sa zamerala na typ vetrania, kvalitu vzduchu a spotrebu energie na vykurovanie a chladenie bytov. Merania boli vykonávané na vetracích jednotkách, snímačoch kvality vzduchu aj okenných snímačoch schopných monitorovať mieru otvorenia okna.

Pôdorys 4 sledovaných bytov s uvedením obsadenosti bytu, typom vetrania a vyznačenými otvormi pre možnosť vyvetrania (modré kruhy). Zdroj: Zehnder

Okrem toho bol použitý faktor vyvetrania odrážajúci počet otvorených okien a dobu ich otvorenia: 0 % faktor pri všetkých zatvorených dverách a oknách až po 100 % pri všetkých otvorených dverách a oknách. Ako ukazovateľ kvality vzduchu v miestnosti boli hodnoty CO2 merané v ppm. V súlade s odporúčaním zdravotníckych organizácií boli hodnoty CO2 nad 1000 ppm považované za nezdravé, hodnoty nižšie ako 800 ppm za dobré a v rozmedzí 800 – 1000 ppm za uspokojivé.

A ako to dopadlo?

Vetranie oknami neobstálo v zime ani v lete

Výsledky ilustruje obrázok znázorňujúci hodnoty CO2 vo všetkých sledovaných miestnostiach ako kobercové grafy. Tie ukazujú, v akú dennú dobu a v akej sezóne je kvalita vzduchu dobrá (zelená farba), uspokojivá (oranžová) alebo zlá (červená).

Byty s automatickými vetracími systémami majú lepšiu kvalitu vzduchu v miestnosti ako byty vetrané iba oknami. Vyvážené vetranie zaisťuje väčšinou dostatočnú výmenu vzduchu v miestnosti, iba pri väčších návštevách, hlavne počas sviatkov, dochádza ku krátkodobým výkyvom.


Kobercové grafy ukazujú kvalitu vzduchu v miestnosti v období 12 mesiacov vo všetkých izbách bytu ako na semafore. Každý z grafov zachytáva vodorovne obdobie od začiatku júla prvého roku merania do konca júna nasledujúceho roka, a zvisle dole potom čas od 0:00 do 23:00 hod. Zelená farba označuje dobrú kvalitu vzduchu v miestnosti, oranžová znamená uspokojivú a červená zlú kvalitu vzduchu v miestnosti. Zdroj: Zehnder

Štúdia sledovala aj počet hodín, kedy hladina CO2 prekročila „bezpečnú“ hranicu 1000 ppm. Pri vetraní oknami to boli tisíce hodín ročne, zatiaľ čo pri riadenom vetraní väčšinou iba desiatky hodín. V ručne vetraných bytoch bola kvalita vzduchu nezdravá asi 30 – 50krát častejšie ako pri komfortnom vetraní.

Pôdorys podlaží jednotlivých bytov so sledovaným počtom hodín s nameranými hodnotami CO2 nad 1000 ppm. Faktor vyvetrania je sledovaný celoročne. Zdroj: Zehnder

Vetranie oknami nedokáže konkurovať komfortnému vetraniu

Porovnanie kvality vzduchu v miestnosti ukázalo, že spodné byty s vyváženým vetraním majú oveľa lepšiu kvalitu vzduchu v miestnosti ako horné byty s ručným vetraním oknami. Obyvatelia s komfortným vetracím systémom žijú v oveľa zdravšom prostredí. Vetrací systém zaisťuje stálu výmenu čerstvého vzduchu v miestnostiach, zatiaľ čo ručné vetranie zaisťuje čerstvý vzduch iba vtedy, keď je otvorených viac okien. V rozpore s predsudkami voči riadenému vetraniu neposkytuje bežné vetranie oknami (na rozdiel od riadeného vetrania) dostatočnú kvalitu vzduchu a zdravú vnútornú klímu, pretože namerané hodnoty CO2 v 30 – 60 % prekračujú bezpečnú hranicu 1000 ppm.

Riadené vetranie dokáže zaistiť kvalitný vzduch nezávisle na ročnom období a vonkajších podmienkach. Zdroj: Zehnder

Štúdia sledovala aj náklady vynaložené na vetranie a potvrdila, že pridanie vyváženého vetrania s rekuperáciou tepla a chladu neviedlo k vyššej spotrebe energie, ale naopak k úsporám, a pritom výrazne zlepšilo kvalitu vzduchu v interiéri. Celú štúdiu a všetko, čo sa do tohto článku nezmestilo, si môžete preštudovať na webe firmy Zehnder, ktorá štúdiu v reálnych podmienkach typického bytového domu vykonávala: https://www.zehnder.cz/cs/tipy-a-inspirace/detail/bytovy-dum-bueren.

© Zehnder Group, AG

Diskusie na tému článku